Ψάχνοντας κίνητρο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Anv View Post
    Έχω δύο μήνες που είμαι καθαρή από ουσίες,όχι πως είχα κ εξάρτηση πριν.αυτοκαταστροφικα τα έπαιρνα κατά διαστήματα.Πηγαινω σε πρόγραμμα χωρίς να έχω την όρεξη κ την ελπίδα,απλώς πάω μια δεν πάω..δεν μπορώ να συνδεθώ με τα άτομα κ να ανοιχτώ..κ πια δεν έχω κ κάτι να ανοιχτώ,νιώθω πως απλά πρέπει να αποδεχτώ την κατάσταση και ότι δε θα βγει κάπου,δε ξέρω.φοβαμαι να τους πω τις πραγματικές μου σκέψεις ,δε νομίζω πως θα με πάρουν στα σοβαρά, ούτε πως θα με καταλάβουν (υπάρχει κ το στίγμα της διάγνωσης βλέπεις, που έχει το χαρακτηριστικό της αυτοκαταστροφής και λένε θα περάσει)..ας πιστεύει ο καθένας ο,τι θέλει.
    Έχω μάθει μόνη μου να το ζω,μόνη μου να βασανίζομαι.
    Αν είναι να κάνω το κακό,δε θα το πω σε κανένα εκείνη τη στιγμή,δεν υπάρχει λόγος,θα το έχω αποφασίσει..το θέμα είναι να δούμε αν υπάρχει τελικά καλό ,να βλέπαμε,αν υπήρχε λόγος
    Μα είναι δυνατόν μια τόσο νέα κοπέλα σαν κ εσένα να λέει δεν θα βγει κάπου;
    Ότι και αν έχεις κάνει, όσα και αν σου έχουν κάνει όλα αλλάζουν.
    Η ζωή είναι ρόδα, αρκεί να μην τα παρατήσεις.

    Δες το και εδώ σαν μια αρχή είναι που ανοίγεσαι σιγά σιγά, κάποια στιγμή θα ανοιχτεις και εκεί έξω και βέβαια μην φοβάσαι να αρχίσεις να λες τις πραγματικές σου σκέψεις, κάνε την αρχή εδώ και μετά εκεί.

  2. #17
    Λυπάμαι που νιώθεις έτσι Αnv . Έχει δίκιο ο player, ξεκινά από εδώ.Θα διαπιστώσεις ότι υπάρχει κόσμος που μπορεί να σε καταλάβει και ίσως κάποιοι να κάνουν τις ίδιες σκέψεις με εσένα.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28
    Δεν υπάρχει αρχή, επανάληψη υπάρχει
    Δεν μπορώ να περνάνε οι μέρες άλλο

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Καταρχασ εγω εγινα αυτο που μου ταιριαζε κ τωρα ειμαι αγροτησ ποιοσ σου ειπε οτι κ μεισ δεν το σκεφτομαστε εγω ζω απο συνηθεια δεν μετραει τιποτα να ξερεισ κοιτα να περνασ καλα κι αν δεν μπορεισ τουλαχιστον στιγμεσ ολα ειναι προβληματα δεν υπαρχει χαρα ξεχνα οτι σου ειπαν ολοι κ ζησε οτι μπορεισ κυνηγα το για να εχεισ να λεσ ιστοριεσ στα παιδια σου

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Μήπως να πάρεις μια αγωγή ώστε ως αρχή να στρώσει λίγο η ψυχολογία σου; Για να μπορέσεις να βάλεις τα πράγματα σε μια σειρά χωρίς να αισθάνεσαι τόσο χάλια.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Anv View Post
    Δεν υπάρχει αρχή, επανάληψη υπάρχει
    Δεν μπορώ να περνάνε οι μέρες άλλο
    Λες ότι έχεις όνειρα,ασχέτως αν δεν μπορείς να τα πραγματοποιήσεις για οικονομικούς λόγους,οπότε δεν έχει χαλάσει ο μηχανισμός που επιθυμεί την ζωή.
    Εγω δεν έχω καν όνειρα,δεν αποβλέπω και δεν ελπίζω σε κάτι...Μόνο ότι μπορεί να ξυπνήσω μια μέρα και να αισθάνομαι καλύτερα.
    Εχεις πάρει ποτέ αγωγή?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28
    Παίρνω αγωγή.
    οχι,δεν έχω όνειρα πια,δεν έχω τίποτα που να θέλω και να με ευχαριστεί. Σκέφτομαι να ξαναρχίσω το αλκοόλ ,είναι η μόνη μου διέξοδος

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Την εξάρτηση μόνο διέξοδο δεν τη λες

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    15
    Δεν φταις πουθενά, δεν σε κατηγορώ που αισθάνεσαι έτσι. Κάπως έτσι είμαι κι εγώ, εσύ είσαι λίγο χειρότερα από εμένα ίσως γιατί εγώ πέρασα σε σχολή κοντά στο σπίτι και κατάφερα κουτσά στραβά και σπούδασα και πήρα πτυχίο.

    Το σημαντικό είναι να ξέρεις ότι δεν φταις σε τίποτα και για κανέναν λόγο. Και δεν θέλεις να πεθάνεις, κανένας δεν θέλει να πεθάνει, αλλιώς θα είχαμε ήδη φύγει. Η αυτοκτονία είναι μία έμμεση οδός να αποφύγουμε το βασανιστήριο είναι η μόνη λύση σε ένα πρόβλημα. Το πρόβλημα δεν είναι ότι είμαστε εν ζωή, είναι ότι είμαστε εν ζωή με ένα σκασμό άλλα προβλήματα.

    Δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλή γιατί κι εγώ μαυρίλα βλέπω πλέον, κυριολεκτικά με πνίγει ένα μαύρο πέπλο, έχω ανοιχτά τα μάτια μου και κοιτάζω αλλά δεν βλέπω. Τα μάτια μου πλέον είναι για να μπορώ να περπατάω και να μην χτυπάω στα εμπόδια, όχι για να βλέπω την ζωή. Θα ευχόμουν όλα να πάνε καλά, αλλά οι ευχές δεν πιάνουν, τα χρήματα πιάνουν, οι γνωστοί πιάνουν, το βύσμα πιάνει... οι ευχές όχι.

    Το μόνο που θα σου έλεγα είναι να παρατήσεις τα ναρκωτικά αν κάνεις γιατί είπες για απεξάρτηση. όσο χαζό κι αν ακούγεται, εγώ δεν πίνω αλκοόλ γιατί θέλει λεφτά, δεν καπνίζω γιατί είναι το πιο πανάκριβο ηλίθιο χόμπι που μπορεί αν έχει κανείς. Ούτε καφέ δεν πίνω να φανταστείς.

    Ελπίζω μία μεγάλη μέρα να τελειώσουν τα βάσανά μας, όπως κι αν είναι αυτό το τέλος των βασάνων.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28
    Πλέον το έριξα πάλι στις ουσίες γιατί έχω μια παρηγορια σε αυτες.κυλαει πιο εύκολα ο χρόνος και μου γίνεται πιο εύκολο να αποφασίσω να φύγω.Με αυτόν τον τρόπο θα φύγω δηλαδη.Συγνωμη που δε θα σου μιλήσω αισιόδοξα,είναι έτσι όπως τα λες. "Τα μάτια μου πλέον είναι για να μπορώ να περπατάω και να μην χτυπάω στα εμπόδια, όχι για να βλέπω την ζωή" ,αυτό δε ξέρω κατά πόσο σε καλύπτει εσένα, πόσο σου αρκεί..δε ξέρω τι διεξόδους βρίσκεις.
    Εγώ δε βρίσκω διέξοδο πουθενά,σε τίποτα.Δε με ευχαριστεί πλέον ούτε η βόλτα με τον εαυτό μου, ούτε ένα ποτό με τον εαυτό μου.Απλως περιμένω να φύγω από κάπου που φιλοξενούμαι,για να μη δημιουργήσω πρόβλημα,να πάω σε δικό μου μέρος κ να δώσω τέλος,δε σκέφτομαι τίποτα άλλο.
    Μπορεί να ακούγομαι εγωιστρια κ αχάριστη για κάποιους ή δειλή κ τεμπελα,ας το πουν,ας το πείτε.
    Μου φτάνει που ξέρω τι να κάνω με τον εαυτό μου επιτέλους και αυτό πια είναι το μόνο που με ανακουφίζει,που θα με ανακουφίσει

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Και να πεθανεισ τι θα καταλαβεισ καποιοι θα χαρουν κι εσυ τουσ δινεισ χαρα με τισ μαλακιεσ σου καποιοι τρεφονται απο αυτα

  12. #27
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Και να πεθανεισ τι θα καταλαβεισ καποιοι θα χαρουν κι εσυ τουσ δινεισ χαρα με τισ μαλακιεσ σου καποιοι τρεφονται απο αυτα
    Εσύ ρε ελις πως την παλεύεις με την σχιζο;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Δουλευω 6ωρο αγροτησ βοηθοσ κ εχω μια καφετερια που παω κ λεω στο μπαρ γινομαι ρεζιλι ποτε δεν ειχα ονομα οποτε δεν πειραζει θελει χαρακτηρα ειδικο το μπαρ για να μη σε ενοχλει το κοροιδεμα εγω δεν εχω προβλημα μεχρι ενα σημειο γτ ολοι με υποτιμουσαν απο παντα κ το συνιθισα απο εκει κ περα δε με ενδιαφερει κ πολυ τι κανουν αφου εχω προβλημα πωσ φανταζεσαι οτι μου φερονται

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω εχω αλλο προβλημα με τισ παρεεσ μου εγω ειμαι ο χωριατησ κι αυτοι οι πρωτευουσιανοι οι προχωρημενοι κ δεν αφηνουν θυληκια γατα σκεψου οτι εμενα με υποτιμουν ενω στα κοριτσια ειναι προχωρημενοι εχω τραυμα απο αυτη τη συμπεριφορα

  15. #30
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω εχω αλλο προβλημα με τισ παρεεσ μου εγω ειμαι ο χωριατησ κι αυτοι οι πρωτευουσιανοι οι προχωρημενοι κ δεν αφηνουν θυληκια γατα σκεψου οτι εμενα με υποτιμουν ενω στα κοριτσια ειναι προχωρημενοι εχω τραυμα απο αυτη τη συμπεριφορα
    Μην τρελενεσαι ρε ελις αυτοί άμα είχαν πάθει αυτά που πάθαμε εμείς θα είχαν φουνταρει εσύ είσαι ακόμα εδώ δυνατός και παλεύεις

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν υπαρχει κινητρο?
    By zodiac19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 65
    Last Post: 30-05-2023, 22:57
  2. Κινητρο και ψυχωσικο συνδρομο
    By brian23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-05-2023, 19:37
  3. ΚΊΝΗΤΡΟ
    By ailouros in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 24-11-2017, 11:20
  4. Κανένα κίνητρο για αλλαγη
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-2015, 03:38
  5. Θέληση και κίνητρο για αδυνάτισμα
    By rain_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 19-11-2014, 23:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •