Ανθεκτική κατάθλιψη η κάτι άλλο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Ανελαβες επιλοχιας και μετα απο λιγο επαθες σοκ , ενω υπηρετουσες στη Κυπρο . Δεν ηθελες να χωνεις , λες , τη σειρα σου . Και σε εξετασαν , δινοντας σου συνταγη , αλλα εσυ δεν τη πηρες , το καταλαβαν και σε μετεφεραν στο 414 οπου νοσηλευτηκες 2 εβδομαδες , σωστα ?

  2. #17
    elis είναι σημαντικό για μένα να μην μπορώ να κάνω της δουλειές μου να μην μπορώ να οδηγήσο ποιο πολύ το τρακτερ και να μην μπορώ να καταλάβω το παιδί μου

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Για το ζήτημα της άνοιας ή των προβλημάτων στη μνήμη θέλει νευρολογική εκτίμηση κανονικά. Υπάρχουν και συμπληρώματα που βοηθούν αλλά και αυτά ο νευρολόγος θα τα χορηγήσει ανάλογα με το αποτέλεσμα της νευρολογικής εκτίμησης. Απ'το τηλέφωνο κανένας γιατρός δεν μπορεί να πάρει την ευθύνη ούτε φυσικά να προβεί σε εικασίες.

  4. #19
    kleinos πολύ σωστά σόρυ που αργώ γιατί γράφω από κινητό γιατί δεν τη παλεύω με υπολογιστές και σόρυ για τα ορθογραφικά λάθη αν δεν ήταν το τ9 θα είχα τα τριπλάσια

  5. #20
    Νiels είμαι επαρχία όπως βρήκα και το ψυχίατρο βρήκα και νευρολόγος δεν ξέρω τη να σου πω

  6. #21
    ξέχασα δεν ζήτησα γνωμάτευση αλλά ραντεβού απλά είπα ότι με βλέπει ψυχίατρος και παίρνω φαρμακευτική αγωγή

  7. #22
    Κώστας θα μπορούσες μπορούσες κάπως με κάτι ποιο προσωπικό να βοηθήσεις ευχαριστώ

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Επομενως οι γιατροι κατι προσεξαν στη συμπεριφορα σου . Δεν γνωριζανε πως ησουν πριν αλλα πως ησουν μετα .
    Δε λιποθυμησες , δεν ειχες ας πουμε γαστρεντεριτιδα δηλαδη κατι παθολογικο , δεν βιωνες απωλεια , δεν σε γελοιοποιησαν καθ οποιοδηποτε τροπο , δεν ειχες ατυχημα , δεν ειχες τραυματικη εμπειρια . Αν ειχες κατι απο τα παραπανω , δεν συνετρεχε κανενας λογος για 15μερη παραμονη σε νοσοκομειο .Αν δεν ειχες τιποτα απο τα παραπανω , φιλε , η συνθηκη που πιστωνεται με τις περισσοτερες πιθανοτητες , αυτο που ονομασες σοκ , ειναι ενα ειδους ψυχωσικο επεισοδιο . Ειτε επαιρνες την αγωγη ειτε οχι , θα νοσηλευοσουν ουτως η αλλως .

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου test ,
    Δεν θα ήθελα να εμπλακώ περισσότερο, γιατί και για μένα είναι ένα ευαίσθητο θέμα που θέλω να το ξεχάσω...

    Εδώ μπαίνω περιστασιακά ,και μόνο αν νομίζω πως μπορώ να πω κάτι σύντομο και χρήσιμο ,από την εμπειρία μου .

    Το φάρμακο αρχικά με βοήθησε πολύ να σταθώ στα πόδια μου (Είχα πάθει εργασιακο burn out και είχα καταρρεύσει), αλλά η εν συνεχεία προσπάθεια διακοπής του για να αποφύγω τις συνέπειες από την μακροχρόνια χρήση του ,που έβλεπα σιγά σιγά να έρχονται, ήταν ένας εφιάλτης..

    Τελικά τα κατάφερα, και για να σου δώσω ελπίδα, τα ξεπέρασα όλα και τώρα για 10 χρόνια είμαι πολύ καλά και χωρίς φάρμακο..
    Όμως ακόμα πολύ ευαίσθητος με αυτα τα θέματα, μετά την δοκιμασία μου .

    Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι :

    ο εγκέφαλος είναι ένα πολύ νευροπλαστικο όργανο.

    Αν του δώσεις τον χρόνο ,
    την ελάχιστη φαρμακολογικη επίδραση,
    πολύ υπομονή ,
    και την βοήθεια ενός καλού και εμπιστου ψυχοθεραπευτη, επανέρχεται σε μια νέα καλή ομοιοσταση.

    Σου εύχομαι σύντομα να το ξεπεράσεις.

  10. #25
    kleinos το πρόβλημα είταν ότι με έπιασε άγχος γιατί ήταν κάτι που δεν ήθελα να κάνω, και ήταν πάνω από της δυνάμεις μου να χώνω να βάζω αγκαριες φίλους μου που έβγαινα μαζί τους, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ να κοιμηθώ γιατί έκανα κάτι που δεν ήθελα με αποτέλεσμα να έχω πολύ άγχος και να
    μένω βράδια χωρίς να κοιμάμαι και να γυρνάω στου διαδρόμους γιατί έκανα κάτι που δεν ήθελα και το πρωί έπρεπε να είμαι μάχιμος ποιο πολύ από όλο το λόχο, και ας ήμασταν σειρά απολυσεως τώρα στη Κύπρο όταν χτυπάς πόδι και χίλια δυο από αυτά αν δεν αντιμετωπιστεί εκεί έρχεσαι 401 για ψυχιατρικους λόγους έρχεσαι 414 το λιγότερο που μπορούσες να μείνεις ήταν 15 μέρες όταν έφυγα από εκεί γειά να πάω ξανά Κύπρο δεν ήμουν οκ γιατί μια έπερνα την αγωγή γιατί φοβόμουν τα φάρμακα τώρα κομπλέ έγινα όταν απολύθηκα που πήγα σε πανεπιστημιακό γιατρό από τους ποιο γνωστούς Αθήνα μου έδωσε αντικαταθλιπτικα και σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα ήμουν κομπλέ τώρα τη να σου πω δεν μου είχε κάνει τέτοια διάγνωση

  11. #26
    Γειά σου kostas 62 λέω αν δεν σε φέρνω σε δύσκολη θέση και υπάρχει η δυνατότητα να μηλησουμε εκτός site θα το ήθελα πολύ γιατί έχω μικρό παιδί και το χάνω μέρα με τη μέρα αφού έχω χωρίσει με την μητέρα του, ευχαριστώ για όποια απόφαση πάρεις
    Last edited by τεστ; 31-05-2023 at 18:43.

  12. #27
    τελικά μήπως ξέρει κανείς τη κάνω για να διορθώσω αυτά τα προβλήματα ήμουν ενεργός και έχω γίνει άχρηστος? ευχαριστώ

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Όπως είπα τεστ ,
    δεν θα μπορέσω να εμπλακώ άλλο,
    καθως οτιδήποτε μου θυμίζει εκείνη την περίοδο, μου δημιουργεί ακόμη έντονη ψυχική φόρτιση..

    Εδώ υπάρχουν βλεπω αρκετά μέλη με παρόμοια προβλήματα, που ισως μπορούν απο την προσωπική τους εμπειρία να σου προσφέρουν χρησιμες συμβουλες.

    Πάντως μην το αντιμετωπισεις μόνος, βρες όποια υποστήριξη από το φιλικό και οικογενειακό σου περιβάλλον και εναν έμπιστο θεραπευτή ,ώστε να υπάρξει πρόοδος.

    Εγώ αν δεν είχα την αμέριστη συμπαράσταση από τους γονείς και τα αδέλφια μου εκείνη την περίοδο,δεν ξέρω αν θα ήμουν ακόμη εδώ!

    Παίρνε δύναμη και θάρρος από το παιδάκι σου και κάνε την όποια προσπάθεια για χάρη του .

    σου εύχομαι ότι καλύτερο.

  14. #29
    kostas 62 σε ευχαριστώ γειά όλα το κακό είναι πλην από το παιδί που μένει με την μητέρα του στο σπίτι πού μέναμε όλοι μαζί έχω μια μητέρα που έχει σκλήρυνση κατά πλάκας πού περιμένει από μένα και έναν αδελφό που μένει Αθήνα λίγο δύσκολο λόγω χιλιομέτρων να κάνει και πάρα πολλά για αυτό γράφτηκα σε αυτό το site και τέλος άσε που τα φάρμακα με έχουν κάνει αναίσθητο και δεν μπορώ να νιώσω πράγματα για το παιδί μου, και πάλι σε ευχαριστώ

  15. #30

    ανθεκτική κατάθλιψη η κάτι άλλο

    sos υπάρχει κάποιο να μου προτείνει - βοηθήσει σε όλο αυτό
    Last edited by τεστ; 31-05-2023 at 21:36. Reason: διόρθωση

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ανθεκτική κατάθλιψη και rTMS
    By LiarTMS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-04-2023, 22:56
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
    By Anta84 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 30-12-2019, 21:13
  3. Εχω καταθλιψη ή κατι αλλο?
    By Stavrosbmw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 02-04-2017, 00:29
  4. ανθεκτικη στη φαρμακοθεραπεια καταθλιψη
    By weakpointexpose in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-06-2010, 13:02
  5. Ανθεκτικη καταθλιψη ελεος
    By apaleftos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 60
    Last Post: 14-01-2010, 01:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •