Ανθεκτική κατάθλιψη η κάτι άλλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1

    Ανθεκτική κατάθλιψη η κάτι άλλο

    Καλησπέρα η ιστορία μου ξεκινά 99με00 όταν τελείωνα τη θητεία μου έπαθε κάτι σαν κρίση - κατάθλιψη, δεν ξέρω πήρα αντικαταθλιπτικά όλα οκ τελείωσα με γιώτα 1 για όσους ξέρουν στο στρατό μετά από 1 χρόνο είπα να τα κόψω μόνο μου και υποτροπιασα ξαναπήγα στο γιατρό που είναι από τους ποιο γνωστού στην Αθήνα πήρα αγωγή την οποία την έπερνα σαν συντήρηση και λιθιω και ζωλοφτ των 100 μέχρι το 18 παντρεύτηκα έκανα και την κόρη μου είναι τώρα, Σε μια ψυχολόγο που πηγαίναμε με τη σύζυγό σαν σύμβουλος γάμου της το ανέφερα και μου είπε πολλά χρόνια τα παίρνεις μήπως έπρεπε να τα κόψεις τελικά τα έκοψα σταδιακά και υποτροπιασα αυτό έγινε το 18 που η κόρη ήταν μηνών με μεγάλη προσπάθεια τα και αφού άλλαξα πολλούς γιατρούς με αλλαγές φαρμάκων τα κατάφερα και επανήλθαν και έμεινα γειά συντήρηση με ένα μπριντελιξ των20 και ένα τέταρτο σολιαν των 100 αρχές 21 χωρίζω δεν ήταν από αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις. και ερχόμαστε στο μαρτύριο μου τέλη Δεκεμβρίου υποτροπιαζω ξανά από την αρχή αλλά χάνω την μνήμη μου λειτουργικότητα - προσωπικότητα μου με αποτέλεσμα το παιδί με τα απλά πράγματα που μου λέει εγώ να μην καταλαβαίνω πόσο όταν είναι με άλλους έχω γίνει αναίσθητος και νιώθω καλά όταν είμαι σπίτι γιατί δεν καταλαβαίνω τα προβλήματα μου ενώ ο συναναστρεφωμαι που το καταλαβαίνω αγχώνομαι και στεναχωριεμαι για την κατάντια μου να μην παραλείψω είμαι 44 χρόνων αυτά ήθελα να πω είμαι στη διάθεσή σας γειά ότι μπορείτε να βοηθήσετε η να με ρωτήσετε ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by τεστ View Post
    Καλησπέρα η ιστορία μου ξεκινά 99με00 όταν τελείωνα τη θητεία μου έπαθε κάτι σαν κρίση - κατάθλιψη, δεν ξέρω πήρα αντικαταθλιπτικά όλα οκ τελείωσα με γιώτα 1 για όσους ξέρουν στο στρατό μετά από 1 χρόνο είπα να τα κόψω μόνο μου και υποτροπιασα ξαναπήγα στο γιατρό που είναι από τους ποιο γνωστού στην Αθήνα πήρα αγωγή την οποία την έπερνα σαν συντήρηση και λιθιω και ζωλοφτ των 100 μέχρι το 18 παντρεύτηκα έκανα και την κόρη μου είναι τώρα, Σε μια ψυχολόγο που πηγαίναμε με τη σύζυγό σαν σύμβουλος γάμου της το ανέφερα και μου είπε πολλά χρόνια τα παίρνεις μήπως έπρεπε να τα κόψεις τελικά τα έκοψα σταδιακά και υποτροπιασα αυτό έγινε το 18 που η κόρη ήταν μηνών με μεγάλη προσπάθεια τα και αφού άλλαξα πολλούς γιατρούς με αλλαγές φαρμάκων τα κατάφερα και επανήλθαν και έμεινα γειά συντήρηση με ένα μπριντελιξ των20 και ένα τέταρτο σολιαν των 100 αρχές 21 χωρίζω δεν ήταν από αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις. και ερχόμαστε στο μαρτύριο μου τέλη Δεκεμβρίου υποτροπιαζω ξανά από την αρχή αλλά χάνω την μνήμη μου λειτουργικότητα - προσωπικότητα μου με αποτέλεσμα το παιδί με τα απλά πράγματα που μου λέει εγώ να μην καταλαβαίνω πόσο όταν είναι με άλλους έχω γίνει αναίσθητος και νιώθω καλά όταν είμαι σπίτι γιατί δεν καταλαβαίνω τα προβλήματα μου ενώ ο συναναστρεφωμαι που το καταλαβαίνω αγχώνομαι και στεναχωριεμαι για την κατάντια μου να μην παραλείψω είμαι 44 χρόνων αυτά ήθελα να πω είμαι στη διάθεσή σας γειά ότι μπορείτε να βοηθήσετε η να με ρωτήσετε ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε
    Κακώς έκοψες τα χάπια,
    Τώρα παίρνεις κάποια αγωγή; Πας σε κάποιον ειδικό; Πας σε ψυχολόγο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    τελικα αυτο που σε ανησυχει ειναι το σχολιο της ψυχολογου οτι τα παιρνεις πολλα χρονια? εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι σε καθε προσπαθεια διακοπης, υποτροπιαζεις... και αναρωτιεμαι και ελπιζω να αναρωτιεσαι και εσυ το ιδιο, τελικα αν τα παρεις μια φορα, μπορεις να ζησεις χωρις αυτα?

  4. #4
    σας ευχαριστώ για της ερώτησης - απαντήσεις σας δεν με πειράζει αν τα παίρνω μια ζωή, είμαι σε αγωγή με βλέπει ψυχίατρος και παίρνω αυτή τη στιγμή quepin τών 100 πρωί παρέα με depakine των 500 μεσημέρι Brintellix των 20 και το βράδυ quepin τών 200 και depakine 500, τώρα όσο αναφορά της διακοπές της έκανα μια φορά στα 21 και μια 39 κατά τα άλλα τα υπόλοιπα χρόνια είμαι σε αγωγή, το πρόβλημά είναι ότι έχω χάσει τη μνήμη μου τη λειτουργικότητα μου δεν μπορώ να καταλάβω ούτε ένα μικρό παιδί τη λέει όσο και απλό να είναι .

  5. #5
    με λίγα λόγια ζω με αυτά και δεν με πειράζει, το πρόβλημά είναι ότι δεν έχω πλέον προσωπικότητα μνήμη και γενικά έχω χάσει όλες τής εμπειρίες που αποκτούμε κατά τη διάρκεια της ζωής ενός ανθρώπου...

  6. #6
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by τεστ View Post
    με λίγα λόγια ζω με αυτά και δεν με πειράζει, το πρόβλημά είναι ότι δεν έχω πλέον προσωπικότητα μνήμη και γενικά έχω χάσει όλες τής εμπειρίες που αποκτούμε κατά τη διάρκεια της ζωής ενός ανθρώπου...
    Αυτό έχω πάθει εγώ με την ψυχωση έχω υποτροπιασει δύο φορές και με ενοχλεί πολύ αλλά και τι να κάνω από την άλλη προσπαθώ ίσως με τον χρόνο να καταλαγιάσει.Εσυ καταθλιψη επαθες και σου βγήκε αυτο;

  7. #7
    ο γιατρός επιμένει ότι έχω ανθεκτική κατάθλιψη και ότι έχω ψευδοανοια και όταν υποχωρήσει η κατάθλιψη θα επανέλθουν όλα, αλλά εγώ βλέπω πράγματα κάνω πράγματα σαν να είναι πρώτη φορά και γενικά έχω χάσει εμπειρίες κτλ πράγμα που δεν με βοηθάει στη ζωή μου στην εργασία μου και στης συναντά στροφές μου, εσύ είσαι σε αγωγή και τη σου λέει ο γιατρός σου.

  8. #8
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by τεστ View Post
    ο γιατρός επιμένει ότι έχω ανθεκτική κατάθλιψη και ότι έχω ψευδοανοια και όταν υποχωρήσει η κατάθλιψη θα επανέλθουν όλα, αλλά εγώ βλέπω πράγματα κάνω πράγματα σαν να είναι πρώτη φορά και γενικά έχω χάσει εμπειρίες κτλ πράγμα που δεν με βοηθάει στη ζωή μου στην εργασία μου και στης συναντά στροφές μου, εσύ είσαι σε αγωγή και τη σου λέει ο γιατρός σου.
    Ότι έχω καταθλιψη επίσης νιωθω πεσμενες τις γνωστικες ικανοτητες δεν ξέρω τι να σου πω εγω γρνικως λίγα πράγματα συγκρατώ στο μυαλο μου και η μνήμη μου είναι εξασθενημένη.κατι σαν ψευδοαννοια έχω και εγω

  9. #9
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by τεστ View Post
    ο γιατρός επιμένει ότι έχω ανθεκτική κατάθλιψη και ότι έχω ψευδοανοια και όταν υποχωρήσει η κατάθλιψη θα επανέλθουν όλα, αλλά εγώ βλέπω πράγματα κάνω πράγματα σαν να είναι πρώτη φορά και γενικά έχω χάσει εμπειρίες κτλ πράγμα που δεν με βοηθάει στη ζωή μου στην εργασία μου και στης συναντά στροφές μου, εσύ είσαι σε αγωγή και τη σου λέει ο γιατρός σου.
    Επίσης καταλαβαινω τα ευκολα τα δύσκολα κάπως θολά έχω θέμα και λέει βαριά καταθλιψη σε νιώθω παντως

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    131
    Για ποιο λογο σε επιασε η κριση πριν τελειωσεις τη θητεια σου ? Σε ειδε γιατρος ? Αυτος σου εδωσε τα αντικαταθλιπτικα ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Εδω αλλοι χωρισ να παθουν τιποτα στα 45 δεν μπορουν να μιλησουν εσυ που επαθεσ κι ολασ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by τεστ View Post
    ο γιατρός επιμένει ότι έχω ανθεκτική κατάθλιψη και ότι έχω ψευδοανοια και όταν υποχωρήσει η κατάθλιψη θα επανέλθουν όλα, αλλά εγώ βλέπω πράγματα κάνω πράγματα σαν να είναι πρώτη φορά και γενικά έχω χάσει εμπειρίες κτλ πράγμα που δεν με βοηθάει στη ζωή μου στην εργασία μου και στης συναντά στροφές μου, εσύ είσαι σε αγωγή και τη σου λέει ο γιατρός σου.
    Φαντάζομαι ότι θα πήγες και σε νευρολόγο. Μαγνητική εγκεφάλου έχεις κάνει;

  13. #13
    kleinos ήμουν Κύπρο και όταν κοντευα να απολυθώ ανέλαβα επιλοχίας πράγμα που δεν ήθελα να χώνω τη σειρά μου είμαστε και σειρά απολύσεων πράγμα για μένα λίγο δύσκολο, έπαθα ένα σοκ με πήγαν στο νοσοκομείο μού έδιναν αγωγή αλλά δεν την έπερνα με έφεραν Ελλάδα πήγα στο 414 εκεί δεν θυμαμαι μπορεί και να την πήρα κάθισα σχεδόν 2 εβδομάδες χωρίς να γίνει τίποτα ξανά Κύπρο πήραμε πράγματα μας για Καλαμάτα όλοι η σειρά και μετά απολύθηκα, πήγα σε πανεπιστημιακό γιατρό πήρα αγωγή και όλα οκ

  14. #14
    Niels όχι δεν πήγα ούτε ο ψυχίατρος αλά και ούτε ένα νευρολόγος που πήρα τηλ μου είπε ότι σας λέει ο ψυχίατρος σας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Έχω αναφερθεί πολλές φορές στις πιθανές επιπτώσεις αυτών των φαρμάκων, τόσο από την μακροχρόνια λήψη τους ( όπου δεν υπάρχουν επιστημονικές μελέτες πέραν των εξαμήνων που χρειάζονται για να πάρουν άδεια κυκλοφορίας από τον FDA) , ούτε από την διακοπή τους .

    Ειδικά για την δεύτερη περίπτωση, δεν υπάρχει εξ όσων γνωρίζω, καμία από τις εταιρείες παραγωγής των .

    Δεν θα πω τίποτα άλλο γιατί αντιλαμβάνομαι πλήρως την ευαλωτοτητα πολλών μελών που τα λαμβάνουν.

    Εύχομαι σε όλους να ξεπεράσουν το πρόβλημα τους, με οποιο τρόπο νομίζουν πιο κατάλληλο, το δυνατόν συντομότερο..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ανθεκτική κατάθλιψη και rTMS
    By LiarTMS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-04-2023, 21:56
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
    By Anta84 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 30-12-2019, 20:13
  3. Εχω καταθλιψη ή κατι αλλο?
    By Stavrosbmw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 01-04-2017, 23:29
  4. ανθεκτικη στη φαρμακοθεραπεια καταθλιψη
    By weakpointexpose in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-06-2010, 12:02
  5. Ανθεκτικη καταθλιψη ελεος
    By apaleftos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 60
    Last Post: 14-01-2010, 00:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •