Αγωγή για αγχωδη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    3

    Αγωγή για αγχωδη διαταραχη

    Χωρίς να έχω κρίσεις πανικού, είχα αρχίσει να γίνομαι μη λειτουργική από υπεραναλυση, αρνητικά σενάρια και αδυναμία λήψης αποφάσεων. Η ψυχίατρος μου έγραψε αγωγή με cipralex και λεξοτανιλ υποστηρικτικά. Όταν της είπα ότι τρέμει το χέρι μου όταν αγχώνομαι αυξήσαμε το λεξοτανιλ σε 3 χάπια των 3mg. Στις 44 μέρες cipralex 10mg ένιωθα λίγο καλύτερα και είχα μειώσει αισθητά το λεξοτανιλ σε 1 το βράδυ και ελάχιστο μέσα στη μέρα. Έκανα το λάθος να ζητήσω αγωγή με cybalta γιατί μου το έδειξε το DNA test ως το μόνο που μεταβολιζω καλά και έκτοτε άρχισαν τρέμουλο πιο έντονα, κινήσεις στο σωμα που θυμίζουν αυτισμό, τικ στο μέτωπο και κόψιμο ή σφίξιμο των μηρών. Η ψυχίατρος είπε ότι είναι ψυχοσωματικά μιας και σταματούν με την θέληση μου και ότι είμαι ουσιαστικά ακάλυπτη το πρωί έχοντας πάρει μόνο 3/4 του λεξοτανιλ το βράδυ και τίποτα άλλο πέρα από το cybalta 60mg το απόγευμα. Είναι δυνατόν να είναι παρενέργειες επειδή κλείνω τρεις μήνες με λεξοτανιλ; Μου προτεινε να το αυξήσω σε 1-,μισο- 1 αλλά το φοβήθηκα και τα πρωινά τρέμουλο και τικ είναι πιο έντονα τώρα όταν σκέφτομαι πράγματα που με αγχωνουν ή αποφάσεις που δυσκολεύομαι να πάρω. Μετά το μεσημέρι ηρεμώ από την σωματική ταλαιπωρία.. θα περάσουν αυτά ανεβάζοντας το λεξοτανιλ πάλι ή ανεβάζοντας το cybalta από 60 se 90mg όπως μου πρότεινε μια νευρολόγος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Τόσο εξειδικευμένες ερωτήσεις μόνο γιατροί μπορούν και έχουν δικαίωμα να απαντήσουν. Να προσθέσω ότι ο δικός μου γιατρός μου είπε ότι αυτό το τεστ DNA δεν είναι αξιόπιστο, όσοι ασθενείς έστειλε να το κάνουν και τους χορήγησε αγωγή με βάση αυτό δεν ανταποκρίθηκαν στην θεραπεία. Ίσα ίσα με αυτό το φάρμακο που με βάση το τεστ δεν θα έπρεπε να λειτουργεί είχαν πολύ καλά αποτελέσματα.

  3. #3
    sophia79 καλησπέρα σύμφωνα με την προσωπική άποψη μου το λεξοτανιλ το παίρνουμε μέχρι να μας πιάσει το αντικαταθλιπτικό το πολύ ένα με δύο μήνες τώρα δεν έπρεπε να αλλάξεις το cipralex γιατί συνδυασμός που σε κάνει καλύτερα δεν των αλλάζουμε τώρα αφού το άλλαξες και είδες ότι είσαι πολύ χειρότερα έπρεπε κατά την γνώμη μου αφού δώσει μια ευκαιρία στο cybalta να σε γυρίσει στο cipralex και όχι να σου ανεβάζει το λεξοτανιλ όλα αυτά κατά την γνώμη ειδικός δεν είμαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Συμφωνώ, τα αγχολυτικα πρέπει να δίνονται για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, όχι επ' άπειρον. Κι εγώ cipralex παίρνω, για το άγχος και τις έμμονες σκέψεις, ocd κλπ είναι ο,τι πρέπει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by τεστ View Post
    sophia79 καλησπέρα σύμφωνα με την προσωπική άποψη μου το λεξοτανιλ το παίρνουμε μέχρι να μας πιάσει το αντικαταθλιπτικό το πολύ ένα με δύο μήνες τώρα δεν έπρεπε να αλλάξεις το cipralex γιατί συνδυασμός που σε κάνει καλύτερα δεν των αλλάζουμε τώρα αφού το άλλαξες και είδες ότι είσαι πολύ χειρότερα έπρεπε κατά την γνώμη μου αφού δώσει μια ευκαιρία στο cybalta να σε γυρίσει στο cipralex και όχι να σου ανεβάζει το λεξοτανιλ όλα αυτά κατά την γνώμη ειδικός δεν είμαι
    Μιλώντας με άλλους δύο ψυχιάτρους μου είπαν ότι το cybalta δεν ενδείκνυται για την αγχωδη διαταραχη και συνηθως δίνουν cipralex ή Zoloft για το άγχος και τον φαύλο κύκλο σκέψης . Το θέμα είναι ότι "έκαψα" το cipralex κοβωντας το. Δεν το ξαναχορηγουν. Ο ένας μου λέει άμεση αλλαγή σε Zoloft μαζί με zanax για αγχολυτικο 2 εβδομάδες μέχρι να πιάσει το Zoloft και η άλλη μου λέει να δώσω άλλες 2 εβδομάδες στο cybalta 60mg μήπως και με πιασει παράλληλα με λεξοτανιλ και αν δεν, βλέπουμε.
    Χτες βράδυ πήρα το cybalta μαζί με 0,25 ζαναξ και ήμουν μαστουρωμενη όλη την επόμενη μέρα ως το απόγευμα λες και κάπνισα μπάφο.. το συκώτι μου δεν καθαρίζει γρήγορα τα πράγματα, έχω νόσο gibert που ανεβάζει την χολερυθρίνη. Δεν ξέρω πόσο καιρό μπορώ να παίρνω λεξοτανιλ (ήδη 3 μήνες) ή Xanax μέχρι να πιάσει κάποια θεραπεία αν τις αλλάζω συνέχεια.. το να παίρνω το βράδυ λεξοτανιλ για ύπνο και την ημέρα ζαναξ για να κόψω ταχυκαρδίες και ψυχοσωματικά τικ, τρέμουλο κτλ είναι καλό ή να μην μπερδεύω τα ηρεμιστικά? Βενζοδιαζεπίνες είναι κάι τα δυο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Με τα lexotanil & τα xanax καλύτερα μην μπλεξεις θα ειναι πολυ χειροτερος ο εθισμος απο οτιδήποτε απο αυτα που αναφέρεις εως τωρα (ταχυκαρδία, τικ, κτλ) οι 3 μηνες που παιρνεις το lexotanil ειναι ηδη παρα πολλοι. Το cymbalta εχει ενδειξη για αγχωδη διαταραχη αλλα δεν σημαίνει οτι δουλευει σε ολους γι αυτο και οι ψυχίατροι γενικα κανουν δοκιμες μεχρι να βρεθει τι δουλευει στον καθένα, αφου το ξεκινησες εγω θα ελεγα περιμενε μεχρι να περασει τουλάχιστον 1 μηνας και μετα βλεπεις για αλλαγη, και οι πολλές γρηγορες αλλαγες δεν ειναι καλο πραγμα, ωστόσο το ξαναλεω προσεχε παρα πολυ με τα ηρεμιστικά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    131
    Ζουμε στο 2023 , εχουμε ενα πολυτιμο εργαλειο στα χερια μας , το διαδικτυο , αλλα ειμαστε ακομα αδαεις . Δε ξερουμε πως να τρο χρησιμοποιησουμε . Δεν γνωριζω αν θα αποκτησουμε τη παραμικρη δεξιοτητα .

    Θεματοθετρια , συμβουλες απο ενα ψυχωτικο . Αν θες τις δινεις τη δεουσα σημασια .

    Ενας ειδικος ( ψυχιατρος ) , ενα αντικαταθλιπτικο ( μεσαια δοσολογια στην αρχη και επειτα προσαρμοζομενη αναλογα το πως ανταποκρινεσαι ) , ενα ηρεμιστικο ( αρχικα μικρη δοσολογια , επειτα μικροτερη , μετα , οποτε και οταν δυσκολευεσαι , για τυχον αποφυγη ενδεχομενου εθισμου ) , καθε 3 βδομαδες ενημερωση και συζητηση , αγωγη για 18-25 βδομαδες . Τηρηση με θρησκευτικη ευλαβεια .

    Καμια προσωπικη ανυπομονησια , καμια προσωπικη βιαστικη αποφαση , καμια προσωπικη εμπλοκη στη φαρμακευτικη αγωγη , καμια πραγματογνωμοσυνη .

    Αμοιβαια συζητηση με τον ειδικο .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Μαλλον ειναι πεσμενα τα νευρα σου εγω εκανα τα εμβολια κ στανιαρα τι ειχαν μεσα τα εμβολια δεν ξερω πρεπει να παρεισ καποια φαρμακα μαζι με την αγωγη
    Μυοχαλαρωτικο
    Αλγκοφρεν
    Κατι για το κυκλοφορικο η χαπι για τη χοληστερινη η ασπιρινη απλη
    Συμπληρωματα μαγνησιο κ βιταμινεσ
    Πιεσ κανενα ρεντ μπουλ
    Δειξε το στο γιατρο σου κ ρωτα τον τι να σ δωσει απο αυτα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Οι χειρουργοι αν εχεισ λεφτα εχουν θεραπεια για το νευρικο οπωσ το τσιμεντο στα κοκκαλα μιλουσα παλια με πολλουσ κ μαθαινα τι παιρνουν κ τα εμαθα καποιοι παιρνουν σωματικα φαρμακα καποιοι ψυχ καποιοι χειρουργιο αν με ρωτασ το χειρουργιο ειναι θερσπεια
    Αυτα σασ τα λεω για να μην αυτοκτονησετε εμενα δε με νοιαζει αν ειστε καλα παιδια δε θελω να πεθαινεισ κανεισ ουτε να μου κανουν μαλακιεσ βεβαια αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση στοχο εχω την ισοτητα την ιση προσβαση στην πληροφορια σε ολουσ αυτο ονειρευομαι εγω για ολουσ

Similar Threads

  1. Αγχώδη διαταραχή?
    By Vaggelis7 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-2021, 12:47
  2. Αγχωδη διαταραχή
    By dag94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-05-2021, 00:54
  3. Αγχώδη διαταραχή
    By Tod179 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-12-2019, 08:53
  4. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 11:10
  5. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 08:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •