Καταθλιψη και νοημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    brian23
    Guest

    Καταθλιψη και νοημα

    Πάσχω από καταθλιψη και πραγματικά ενώ κάπως την παλεύω όλα μου φαίνονται μάταια.Ας πούμε λέω να κάνω αυτό και μετά λέω και τι νόημα έχει να πάει στο διαολο και επίσης δεν με ευχαριστούν και έχουν πάψει να με ενδιαφέρουν οι κοινωνικές συνανα στροφές.Νιωθω μια απαθεια για ολα μια ελλειψη κινήτρου και απλά υπάρχω δεν ζω.Δεν μου αρέσει η ζωη μου και λέω ότι αν πεθανω θα λυτρωθω από αυτή την απαθεια ενώ δεν υποφερω.Δεν έχω στόχους δεν εχω όνειρα δεν υπάρχει κάτι που να μου κινεί το ενδιαφέρον και έχω μια ελλειψη ζωντανιας και ενεργειας.Υπαρχει κάπως που έχει περάσει κάτι αντιστοιχο;Θεραπευτηκε;Πως το αντιμετωπισε;Να συμπληρώσω ότι μια πενταετία έκανα χρήση χασις και το έχω κόψει 3.5 χρόνια δεν ξέρω αν έχει παίξει το ρόλο του ή αν είναι υπολλειματα από την ψυχωση που έπαθα.Ευχαριστω

  2. #2
    Καλησπέρα brian23...Έχω ανχωδη καταθλιψη και νιώθω ακριβώς όπως εσυ ειδικά τον τελευταίο καιρό. Η αγωγή δεν σε βοηθάει να νιώσεις καλύτερα; Εγώ σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω να πάρω αγωγή γιατί κουράστηκα πια.
    Η γυμναστική λένε βοηθάει πάρα πολύ . Διατροφή ω3 κτλ. Εγώ. Όσες φορές το κρατάω βλέπω βελτίωση
    Θέλει και δουλειά με τον εαυτό μας . Προσωπικά νιώθω ότι πρέπει να αναθεωρήσω τα πάντα και να τα μάθω όλα από την αρχή.
    Πάντως η δουλειά θα σε βοηθήσει για αρχη

  3. #3
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Καλησπέρα brian23...Έχω ανχωδη καταθλιψη και νιώθω ακριβώς όπως εσυ ειδικά τον τελευταίο καιρό. Η αγωγή δεν σε βοηθάει να νιώσεις καλύτερα; Εγώ σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω να πάρω αγωγή γιατί κουράστηκα πια.
    Η γυμναστική λένε βοηθάει πάρα πολύ . Διατροφή ω3 κτλ. Εγώ. Όσες φορές το κρατάω βλέπω βελτίωση
    Θέλει και δουλειά με τον εαυτό μας . Προσωπικά νιώθω ότι πρέπει να αναθεωρήσω τα πάντα και να τα μάθω όλα από την αρχή.
    Πάντως η δουλειά θα σε βοηθήσει για αρχη
    Κάπως έτσι νιώθω και εγώ ή αγωγη βοηθαει ως ένα σημείο μετά είναι τι πρέπει να κάνω εγώ κάτι που δεν εχω βρει ακόμα.ολα μου φαίνονται ανουσια

  4. #4
    Σε τι σε βοηθάει η αγωγή;
    Πρέπει να βρούμε κάτι να μας ευχαριστεί .
    Και η επίτευξη στόχων βοηθάει στην αυτοεκτίμηση.

  5. #5
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Σε τι σε βοηθάει η αγωγή;
    Πρέπει να βρούμε κάτι να μας ευχαριστεί .
    Και η επίτευξη στόχων βοηθάει στην αυτοεκτίμηση.
    Στο να νιώθω λίγο καλύτερα αυτό μόνο.αλλα έχω μια απαθεια εδώ και καιρό και όλα μου φαίνονται ανούσια και τι να κάτσω να παλεύω λέω απ την άλλη λέω πρέπει να το παλέψω αλλά πως.Εχω και τον πατέρα μου που είναι φουλ τοξικος και με υποτιμά.ευτυχως έχω την αδερφή μου και καταλαβαίνει μόνο Υ μάνα μου στο κόσμο της

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    φίλους έχεις; βλέπεις κάποιον ψυχολόγο για συναισθηματική υποστήριξη;
    συμφωνώ με την Βαλέρια και μπορείς να ξεκινήσεις με μικρά πράγματα όπως πχ μια μαγειρική συνταγή, ή στρώνοντας κάθε πρωί το κρεβάτι σου, κάτι σταθερό κάθε μέρα.

  7. #7
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    φίλους έχεις; βλέπεις κάποιον ψυχολόγο για συναισθηματική υποστήριξη;
    συμφωνώ με την Βαλέρια και μπορείς να ξεκινήσεις με μικρά πράγματα όπως πχ μια μαγειρική συνταγή, ή στρώνοντας κάθε πρωί το κρεβάτι σου, κάτι σταθερό κάθε μέρα.
    Όχι δεν έχω εκτός από έναν εδώ που μένω που δεν τον βλέπω συνέχεια και έχεις αυτός τα δικά του δύσκολα θα του ανοιχτω δεν ειμαι τέτοιος χαρακτήρας είμαι κλειστός χαρακτήρας δυστυχώς.εχω ξεκινήσει περπάτημα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    το περπάτημα ξεκουράζει το μυαλό, να το συνεχίσεις. θα σε βοηθήσει γενικότερα στο να είσαι παρόν. δεν υπάρχει δυστυχώς, και οι ανοιχτοί έχουν κι αυτοί τα θεματάκια τους. το θέμα είναι να μην μένεις μόνος σου, εκτός αν έχεις κακή παρέα, τότε η μοναχικότητα είναι πιο υγιής.

  9. #9
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    το περπάτημα ξεκουράζει το μυαλό, να το συνεχίσεις. θα σε βοηθήσει γενικότερα στο να είσαι παρόν. δεν υπάρχει δυστυχώς, και οι ανοιχτοί έχουν κι αυτοί τα θεματάκια τους. το θέμα είναι να μην μένεις μόνος σου, εκτός αν έχεις κακή παρέα, τότε η μοναχικότητα είναι πιο υγιής.
    Οι κακές-τοξικές φιλίες που είχα και τσακώθηκα με κράτησαν μακριά από επιδίωξη νέων γνωριμιών για να μην περάσω τα ίδια για 3 χρόνια τώρα αλλά πρέπει να αλλάξει αυτό τώρα πάει πέρασε.

  10. #10
    Το περπάτημα πράγματι βοηθάει πολύ.Θα ξεκινήσω και εγώ από αύριο.
    Κάποιες μέρες δεν σηκώνομαι από το κρεβάτι και νιώθω πάρα πολύ άρρωστη .
    Μήπως να ψάξεις να βρεις έναν καλό ψυχοθεραπευτή...νομίζω ότι εμείς που έχουμε μεγαλώσει δύσκολα πρέπει να δώσουμε μια μάχη παραπάνω.
    Σκέφτεσαι να προσπαθήσεις να απομακρυνθείς κάποια στιγμή από τους δικούς σου; Είναι δύσκολη η συμβίωση μαζί τους ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Η κατάθλιψη θα εξαλειφθεί με την αγωγή και με ψυχοθεραπεία, αλλά πρέπει να κάνεις δουλειά και με τον εαυτό σου.
    Το περπάτημα που ξεκίνησες θα σου κάνει πολύ καλό.
    Προσπάθησες να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο, να βρεις κάποιο χόμπι για αρχή, θα νιώσεις καλύτερα.
    Και εγώ έχω καταθλιψουλα και έχει βελτιωθεί, λίγο η αγωγή , λίγο το περπάτημα, λίγο ότι έρχεται καλοκαίρι, αλλά με έχει τσακίσει το άγχος.
    Και βέβαια μην τα παρατάς , συνέχισε και θα μοιάζουν όλα παρελθόν κάποια στιγμή.
    Χασίς μην κάνεις ποτέ ξανά.

  12. #12
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Το περπάτημα πράγματι βοηθάει πολύ.Θα ξεκινήσω και εγώ από αύριο.
    Κάποιες μέρες δεν σηκώνομαι από το κρεβάτι και νιώθω πάρα πολύ άρρωστη .
    Μήπως να ψάξεις να βρεις έναν καλό ψυχοθεραπευτή...νομίζω ότι εμείς που έχουμε μεγαλώσει δύσκολα πρέπει να δώσουμε μια μάχη παραπάνω.
    Σκέφτεσαι να προσπαθήσεις να απομακρυνθείς κάποια στιγμή από τους δικούς σου; Είναι δύσκολη η συμβίωση μαζί τους ;
    Είναι δύσκολη αλλά κάνω υπομονή κάποια στιγμή θέλω να φύγω δεν παλεύεται.εσυ πως παει;

  13. #13
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Η κατάθλιψη θα εξαλειφθεί με την αγωγή και με ψυχοθεραπεία, αλλά πρέπει να κάνεις δουλειά και με τον εαυτό σου.
    Το περπάτημα που ξεκίνησες θα σου κάνει πολύ καλό.
    Προσπάθησες να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο, να βρεις κάποιο χόμπι για αρχή, θα νιώσεις καλύτερα.
    Και εγώ έχω καταθλιψουλα και έχει βελτιωθεί, λίγο η αγωγή , λίγο το περπάτημα, λίγο ότι έρχεται καλοκαίρι, αλλά με έχει τσακίσει το άγχος.
    Και βέβαια μην τα παρατάς , συνέχισε και θα μοιάζουν όλα παρελθόν κάποια στιγμή.
    Χασίς μην κάνεις ποτέ ξανά.
    Για γυμναστήριο σκεφτόμουν να πάω η αλήθεια ειναι χασις δεν πρόκειται να ξανακάνω το χα κάψει όλη μέρα κάπνιζα ως φοιτητής τεσπα προχωράμε

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    7
    Φιλε εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα! Εκτος απο χασις

  15. #15
    Panos_019
    Guest
    Πόσο καιρό εισαι σε αυτο;Υποχώρησαν καθολου.Εγω σαν ζωντανός νεκρός νιωθω και που αναπνέω βάσανο μου ειναι

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. το νοημα της ζωης
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-2019, 03:53
  2. ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
    By dcat in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 18-06-2015, 15:29
  3. Το νόημα της ζωής...
    By Guest17012017 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 10-05-2015, 04:37
  4. Το νόημα της ζωής
    By vagpap in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 13
    Last Post: 30-09-2013, 03:04
  5. Το νόημα της ζωής
    By anton in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-01-2012, 05:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •