αγαπώ έναν σχιζοφρενή βοηθήστε με
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    5

    αγαπώ έναν σχιζοφρενή βοηθήστε με

    Γεια σας! Είμαι η Νατάσα. Ήμουν με ένα παιδί για ένα χρόνο και ξαφνικά μου είπε να φύγω από το σπίτι του και ότι δεν με θέλει άλλο κλπ. Την επόμενη μου είπε να του πάω τα κλειδιά του και μου είπε μες στη χαρά ότι είναι ερωτευμένος(στο μυαλό του) και δεν έδειχνε καμιά στεναχώρια που εγώ έκλαιγα. τεσπά μετά από ένα μήνα (χθες) με πήρε ο φίλος του και μου είπε ότι είχε ψυχωτικό επεισόδιο και ότι άκουγε φωνές, μιλουσε στον τοίχο,νόμιζε ότι τον παρακολουθούν και ότι θέλουν να τον σκοτώσουν. Εγώ δεν είχα καμία ιδέα για όλα αυτά και τον μισούσα που δεν μου μιλούσε καν. Τώρα έχει μεταφερθεί σε κλινική μακριά και δεν μπορώ να τον δω. Η ερώτηση μου είναι.. μετά από τη θεραπεία και όταν θα είναι καλύτερα εμένα θα συνεχίσει να μη με θελει; Γιατί με έδιωξε έτσι; Εγώ τον αγαπώ πάρα πολύ και υποφέρω που σκέφτομαι τι περνάει. Υπάρχει περίπτωση να θέλει να με δει; Ευχαριστώ

  2. #2
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Νατασσ View Post
    Γεια σας! Είμαι η Νατάσα. Ήμουν με ένα παιδί για ένα χρόνο και ξαφνικά μου είπε να φύγω από το σπίτι του και ότι δεν με θέλει άλλο κλπ. Την επόμενη μου είπε να του πάω τα κλειδιά του και μου είπε μες στη χαρά ότι είναι ερωτευμένος(στο μυαλό του) και δεν έδειχνε καμιά στεναχώρια που εγώ έκλαιγα. τεσπά μετά από ένα μήνα (χθες) με πήρε ο φίλος του και μου είπε ότι είχε ψυχωτικό επεισόδιο και ότι άκουγε φωνές, μιλουσε στον τοίχο,νόμιζε ότι τον παρακολουθούν και ότι θέλουν να τον σκοτώσουν. Εγώ δεν είχα καμία ιδέα για όλα αυτά και τον μισούσα που δεν μου μιλούσε καν. Τώρα έχει μεταφερθεί σε κλινική μακριά και δεν μπορώ να τον δω. Η ερώτηση μου είναι.. μετά από τη θεραπεία και όταν θα είναι καλύτερα εμένα θα συνεχίσει να μη με θελει; Γιατί με έδιωξε έτσι; Εγώ τον αγαπώ πάρα πολύ και υποφέρω που σκέφτομαι τι περνάει. Υπάρχει περίπτωση να θέλει να με δει; Ευχαριστώ
    Γειά σου Πάσχω από ψυχωσικο επεισοδιο και θέλω να σου πω πως ο φίλος σου σταδιακά θα συνέλθει τώρα αν θα δεχτεί να σε δει δεν ξέρω πάντως τώρα είναι σίγουρα σε καταστολή και θεραπεία και θέλει χρόνο.Τωρα αν σε θέλει ρώτα τον ίδιο πάντως δεν νομίζω να έχει να κάνει με το επεισοδιο αν σε θέλει η όχι δεν επηρεάζει κάπου θέλω να πω.Υπομονη

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    5
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα ότι κάποιοι διώχνουν τους κοντινούς τους ανθρώπους για να μείνουν μόνοι τους. Φαντάζομαι ότι ήδη είχε αρχίσει να έχει κάποιες περίεργες σκέψεις γιατί πολλές φορές κοιτούσε κάπου και δεν μου μιλούσε. Και τις τελευταίες μέρες δεν κοιμόταν. Απλώς δεν ξέρω αν το έκανε για αυτό. Είναι 35 και μάλλον ήταν η πρώτη του φορά. Δυστυχώς δεν μπορώ να τον ρωτήσω και δεν θα μπορώ για καιρό, λογικά.

  4. #4
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Νατασσ View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα ότι κάποιοι διώχνουν τους κοντινούς τους ανθρώπους για να μείνουν μόνοι τους. Φαντάζομαι ότι ήδη είχε αρχίσει να έχει κάποιες περίεργες σκέψεις γιατί πολλές φορές κοιτούσε κάπου και δεν μου μιλούσε. Και τις τελευταίες μέρες δεν κοιμόταν. Απλώς δεν ξέρω αν το έκανε για αυτό. Είναι 35 και μάλλον ήταν η πρώτη του φορά. Δυστυχώς δεν μπορώ να τον ρωτήσω και δεν θα μπορώ για καιρό, λογικά.
    Ναι στην αρχή μέχρι να έρθεις λίγο στα ίσια σου κλείνεται στον εαυτό σου.Κοιτα πάντως άμα είναι το πρώτο του επεισοδιο θα είναι όπως πριν ή εκεί κοντά πολύ κοντά χρόνο με το χρόνο οπότε μην ανυσηχεις αρκεί να παίρνει την αγωγή του και όλα κομπλέ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Δακρυσαμε απο τη συγκινηση μπραβο ωραιο σοου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,566
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δακρυσαμε απο τη συγκινηση μπραβο ωραιο σοου
    Γιατί ειρωνεύεσαι;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,566
    Κοπέλα μου δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση θα είναι ο φίλος σου μετά την εισαγωγή... Μπορεί να είναι καλύτερα, μπορεί να μην είναι και σε θέση να κάνει σχέση, να θέλει να βρει τον εαυτό του... Δεν τα ξέρουμε αυτά... Θα δεις όταν θα βγει, θα τον ρωτήσεις, θα επικοινωνήσεις μαζί του και βλέπεις...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Γτ ειμαι 40 κ δεν παντρευτηκα εξατιασ του προβληματοσ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Ωραίος τίτλος για ταινία.

    Αν τον αγαπάς δώσε του λίγο χρόνο και όταν βγει,να δοκιμάσεις να τον πλησιασεις

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Ωραίος τίτλος για ταινία.

    Αν τον αγαπάς δώσε του λίγο χρόνο και όταν βγει,να δοκιμάσεις να τον πλησιασεις
    Συγνώμη για τον τίτλο η τον τρόπο που το εξέφρασα αλλά δεν είχα καμία ιδέα για αυτήν την κατάσταση. Ήμουν σε σοκ. Τώρα έχω καταλάβει περισσότερα και προσπαθώ κάθε μέρα να μαθαίνω κ αλλά. Το μόνο που θέλω είναι να είναι καλά και μετά τα αλλά είναι δευτερεύοντα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ελπίζω να έχω κάποια νέα σύντομα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Ολεσ οι γυναικεσ νομιζετε οτι οι αντρεσ ειναι παιχνιδια κ κανετε μαλακιεσ πισω απο τισ μαλακιεσ ειναι ανθρωποι κ δε λεω μεχρι μια ηλικια καντε οτι θετε μετα τα 35 με 40 οι μαλακιεσ απαγορευονται να ξερεισ το γιατι θα το μαθεισ οταν πασ 40

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Το 70 τοισ εκατο ανω των 40 παιρνει φαρμακα να ξεσ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Νατασσ View Post
    Συγνώμη για τον τίτλο η τον τρόπο που το εξέφρασα αλλά δεν είχα καμία ιδέα για αυτήν την κατάσταση. Ήμουν σε σοκ. Τώρα έχω καταλάβει περισσότερα και προσπαθώ κάθε μέρα να μαθαίνω κ αλλά. Το μόνο που θέλω είναι να είναι καλά και μετά τα αλλά είναι δευτερεύοντα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ελπίζω να έχω κάποια νέα σύντομα.




    Τώρα είναι καλύτερα έμαθες νέα του;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Τώρα είναι καλύτερα έμαθες νέα του;
    Δυστυχώς δεν έχω ακόμα νέα. Είναι σε κάποια κλινική και δεν μπορεί να δει κανέναν από τους δικούς του και καμιά επικοινωνία με έξω.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    5
    Επισης ήθελα να ρωτήσω μέσα στην κλινική τι γίνεται; Υποφέρεται η είναι τελείως χαλια; Κάποιος με τέτοια εμπειρία; Ευχαριστώ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Mητέρα Σχιζοφρενή (θεωρία)
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 37
    Last Post: 21-11-2017, 17:51
  2. Αγαπώ Τον Εαυτό Μου, Αγαπώ Το Σώμα Μου....
    By ria_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 27
    Last Post: 18-04-2014, 00:10
  3. ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗ?
    By kathy_ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 48
    Last Post: 09-11-2013, 20:01
  4. Ερωτευμενη με σχιζοφρενη και αλλα μπερδεματα....
    By annamaria39 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 28-09-2013, 21:50
  5. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ.SOS.
    By lena8999 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 32
    Last Post: 06-08-2007, 19:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •