Βλέπω μαύρο παντού - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Καλα θα στο πω παιρνουν επιδοτηση μονο που ειναι ανοιχτοι δεν εχουν αναγκη ουτε τουσ πελατεσ ουτε τουσ εργαζομενουσ απλα βρηκαν εσασ τα χαιβανια που διαμαρτυρεστε κ με τη βοηθεια των μπατσων το κανανε σοου

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    2 τα τινα δουλεια ειναι αυτο που δεν μπορεισ να κανεισ κ δευτερον οποιοσ μιλαει εχει προβλημα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,580
    φίλε μου αντί να σκέφτεσαι να πεθάνεις, φαίνεσαι έξυπνος γιατί να μην βρεις κάποια διέξοδο; Τι σου λείπει; Κοπέλα; Μια χαρά φαίνεσαι στα μυαλά σου αλλά κάτι σε έχει ρίξει. Μήπως να ζητήσεις βοήθεια από ψυχοθεραπευτή; Δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύψω καθώς δεν φαίνεσαι αρκετά πάσχων... Μάλλον κουράστηκες από τις σεζόν αλλά έτσι είναι τα πράγματα εκεί.Εγώ δούλευα σε ξενοδοχείο στον Πειραιά και δεν μπορώ να φανταστώ πόσο πιο δύσκολα θα είναι στη σεζόν.
    Μην τα παρατάς όμως. Ψάξε βρες τις άκρες σου, ξεκουράσου και όλα θα πάνε καλά.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εγω πηγα στρατο 35 βαθμουσ το πρωι 10 το βραδυ κοιμηθηκα εξω σε σκηνη το μαρτιο 12 μερεσ τον οκτοβριο αλλεσ 12 κ θεσσαλονικη 6 μερεσ καναμε σκηνακια μπανιο γεια σασ φορουσαμε στολη 1 χρονο στον εβρο δεν ειχε να βγεισ πηγαινα σε ενα ιντερνετ καφε εβλεπα ταινιεσ αποθηκευμενεσ καλα ηταν δε λεω βγαινοντασ απο εκει εχω κουβαλησει περιπου 350 με 500 τονουσ καρπο ελιασ σε 18 χρονια καλα περναω δε λεω καλα ειναι

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Το προβλημα ειναι οτι δεν πηγατε στρατο αυτο ειναι προβλημα κατα τα αλλα ειστε μια χαρα κι εσυ κι ο αλλοσ στο αλλο θεμα
    Αυτα απο το μετωπο

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Το προβλημα ειναι οτι δεν πηγατε στρατο αυτο ειναι προβλημα κατα τα αλλα ειστε μια χαρα κι εσυ κι ο αλλοσ στο αλλο θεμα
    Αυτα απο το μετωπο
    Στρατό πήγα Σαμοθράκη, κάποιος admin δεν υπάρχει εδώ να τον πετάξει τον τυπά έξω. Ήρθε εδώ να μας γράφει τα κόμπλεξ του;

    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    φίλε μου αντί να σκέφτεσαι να πεθάνεις, φαίνεσαι έξυπνος γιατί να μην βρεις κάποια διέξοδο; Τι σου λείπει; Κοπέλα; Μια χαρά φαίνεσαι στα μυαλά σου αλλά κάτι σε έχει ρίξει. Μήπως να ζητήσεις βοήθεια από ψυχοθεραπευτή; Δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύψω καθώς δεν φαίνεσαι αρκετά πάσχων... Μάλλον κουράστηκες από τις σεζόν αλλά έτσι είναι τα πράγματα εκεί.Εγώ δούλευα σε ξενοδοχείο στον Πειραιά και δεν μπορώ να φανταστώ πόσο πιο δύσκολα θα είναι στη σεζόν.
    Μην τα παρατάς όμως. Ψάξε βρες τις άκρες σου, ξεκουράσου και όλα θα πάνε καλά.
    Σεζόν πήγα πριν μία δεκαετία, καμία σχέση αυτό που μου συμβαίνει τώρα με την σεζόν. Δεν ξαναπήγα γιατί δεν θα κάτσω να καταστραφώ εντελώς και σωματικά και ψυχικά για 4 μήνες δουλείας και μετά πάλι στην πείνα.

    Δεν διάβασε κανείς τίποτα εδώ μέσα. Οι μισοί νομίζεται ότι ψάχνω για γκόμενα, οι άλλοι μισοί μου κάνουν ερωτήσεις γιατί δεν άνοιξα εταιρία, οι άλλοι γιατί δεν έχω χιλιάδες ευρώ να κάνω μία τουρνέ στην Ευρώπη σαν μπουρζουά να βρω την τύχη μου.

    Σε λίγο δεν θα έχω ούτε να φάω εδώ που είμαι. Απορώ τι κάθομαι και τα γράφω εδώ λες και θα λύσω κάτι εδώ μέσα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,580
    Ναι έχεις δίκιο ξαναδιάβασα το θέμα σου και μ@λ@κίες σου γράφω. Μην τα παίρνεις σοβαρά. Κάποιοι από εμάς δεν έχουμε και πολύ μυαλό. Συγγώμη.
    Γιατί δεν πηγαίνεις σε μια ψυχίατρο να σε βγάλει ΑΜΕΑ καθώς έχεις κατάθλιψη και να παίρνεις ένα επίδομα τουλάχιστον να καλύπτεις κάποιες βασικές ανάγκες κι αν βρεις δουλειά, βρήκες.... Φέρσου λίγο πονηρά.
    Last edited by HarleyQuinn; 04-06-2023 at 08:42.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Καλημέρα,
    όντως δεν είναι εύκολο να μη τα δεις όλα μαύρα στο τομέα της εργασίας, και όχι μόνο, στην Ελλάδα...
    Κατανοώ την απόγνωση σου.
    Το μόνο που μπορώ να πω προσπάθησε την ενέργεια σου να τη δώσεις στη συνέχιση του ψαξιματος εργασίας, ο επιμενων νικά, λέγε το και ας μην το πιστεύεις. Και στην όσο δυνατόν καλυτερευση της ψυχολογίας σου, ας μην είναι ψυχολόγος αν δεν θες, ας είναι και ο λαχανόκηπος σε αυτή τη φάση, έχοντας ασχοληθεί ερασιτεχνικά με αυτό, το θεωρώ πολύ καλό και για την αποφόρτιση του μυαλού και κάνεις κάτι για εσένα, πρακτικό.
    Ακόμα, γραψτους όλους τους γνωστούς σου που σου τη λένε, μη σπαταλιεσαι και χαλιεσαι, πραγματικά δεν αξίζει, ειδικά σε χωριά, μικρές κοινωνίες είναι το σύνηθες να σχολιάζουν τη ζωή των άλλων, πως να το πω, είναι το χόμπι τους. Εργασία/Γάμος/Τεκνοποίηση μόνιμα στην ατζέντα...

    Επίσης θέλω να πω σε ενα δημόσιο φόρουμ πάντα θα ακούσεις διάφορα, κράτα αυτό που θα σου χρησιμεύσει. Ο καθένας μας μπορεί να έχει και τα θέματα του, όπως επίσης κανείς δεν μπορεί να μπει στη θέση του άλλου ακριβώς... προτάσεις, ιδέες, σκέψεις λέμε εδώ ο καθένας με το δικό του τρόπο και οι περισσότεροι καλοπροαίρετα και με διάθεση να βοηθήσουν γράφουν.
    Μακάρι να γνώριζα κάτι περισσότερο για τον τομέα σου, ή εταιρείες να σου πω, αλλά είμαι άσχετη με το χώρο.

    Με αφορμή την ερώτηση σου και άλλων παιδιών εδώ, που τους απασχολεί πάρα πολύ το θέμα της εύρεσης εργασίας μήπως να μπορούσε στο φόρουμ να δημιουργηθεί ένας χώρος, ενότητα για αγγελίες για εργασία? Βέβαια δεν ξέρω πόσο θα ήταν έκθετος/η κανείς στον κάθε επιτήδειο, απλά μια σκέψη, πρόταση κάνω αυθόρμητα. Γιατί όσο περισσότερο μπορεί να διαβαστεί κάτι, τόσο περισσότερες και οι πιθανότητες.
    Αεναε, κράτα αέναη την ελπίδα και το κουράγιο σου και το να γράφεις για όσα σου μαυρίζουν την ψυχή βοηθάει και αυτό να τα διώχνεις από μέσα σου.
    Hit me with music...

  9. #39
    Member
    Join Date
    May 2022
    Location
    Athens
    Posts
    32
    Αγαπητέ θεματοθέτη θα σου γράψω την προσωπική μου άποψη με καλοπροαίρετη διάθεση αλλά και ειλικρίνεια. Πρώτον τα τελευταία 40 χρόνια ο νούμερο ένα κλάδος που έχει γιγαντωθεί είναι η πληροφορική. Δεύτερον έχω γνωρίσει πάνω από 10 άτομα σε προσωπικό επίπεδο που είναι πληροφορικάριοι και όλοι τους έχουν και είχαν από μικροί καλές δουλειές. Μου κάνει δηλαδή λίγο εντύπωση που στο χώρο σου έχεις αυτή τη δυσκολία. Ξέρω βέβαια ότι τα πάντα υπάρχουν στη ζωή ακόμα κι αν δεν έχουμε προσωπική εμπειρία.
    Σκέψου μήπως κάνεις κάτι λάθος στην τακτική σου ή στη συμπεριφορά σου. Για να κάνω μια υπόθεση, εδώ μέσα σε βλέπω να έχεις μια επιθετικότητα έως και μια απαξίωση προς τους άλλους. Μήπως πας σε συνεντεύξεις με ανάλογη διάθεση; Οι εταιρείες αυτού του τύπου ψάχνουνε well-behaved άτομα. Είναι γνωστό επίσης ότι ειδικά στη σύγχρονη δυτική κοινωνία πρέπει να προμοτάρεις τον εαυτό σου. Το έχεις δουλέψει αυτό για τις συνεντεύξεις ή παρουσιάζεσαι με ηττοπάθεια και χαμηλή αυτοπεποίθηση; Οι συνεντεύξεις απαιτούν διπλωματία και μισές αλήθειες/μισά ψέματα.
    Επίσης εννοείται πως πρέπει να είσαι σε μεγάλη πόλη για να ψάχνεις δουλειές όχι σε κάποιο χωριό. Αλήθεια πού σπούδασες; Δεν έχεις τη δυνατότητα να ψάχνεις έστω από εκεί;
    Τέλος θα σου πω ότι σου αξίζουν πολλά μπράβο που έχεις τη δύναμη να αντέξεις αυτές τις κωλοδουλειές στους βρωμοεπιχειρηματίες που περιγράφεις. Επειδή υπάρχει αυτή η άθλια κατάσταση πολύς κόσμος δεν το αντέχει καν να περάσει από εκεί. Και είναι πλεονέκτημα που έχεις αυτήν την προϋπηρεσία. Εν ανάγκη κάνε πέτρα την καρδιά, συνέχισε έτσι και παράλληλα σπούδασε κάτι άλλο πχ νοσηλευτική που επίσης έχει δουλειές (δύσκολες βέβαια και ιδιαίτερες). Θεωρώ ότι για οποιοσδήποτε λόγους και να μην πήγε καλά μια επαγγελματική πορεία από ένα σημείο κι έπειτα πρέπει απλά να το αφήνουμε πίσω και να δοκιμάζουμε κάτι άλλο.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    106
    Επειδή δε διάβασα όλα τα παραπάνω,θα σου πω κ τη δική μου άποψη σαν άτομο που έχει πατήσει τα 40 αρκετά καλά..Καταρχάς που είναι αυτοί οι βολεμένοι που λες?Εγώ δεν τους βλέπω.Ολοι παλεύουμε με προσωπικό κόπο να κάνουμε ο,τι μπορούμε Τουλάχιστον στον κύκλο μου.Επισης εγώ δεν είμαι το ίδιο άτομο που ήμουν στα 30 ή στα 35..Τώρα δεν στεναχωριέμαι για τα ίδια πράγματα.Αυτο που θέλω να πω είναι ότι αλλάζουμε με τον χρόνο κ ότι πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στον εαυτό μας ότι θα ενεργοποιήσει κάποια στιγμή μηχανισμούς προστασίας και δε θα μας αγγίζουν πολλά.Εχεις μείνει στάσιμος.Αυτο βλέπω.Κανε ο,τι πρέπει για να φύγεις από εκεί.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    155
    Καλησπέρα!Δεν ξέρω αν έχει βρεθεί λύση στο πρόβλημα σου,αλλα το επάγγελμα σου είναι από τα πλέον περιζήτητα στα χρόνια που ζούμε.Θα σου πω μια γνώμη αλλα δεν ξέρω αν θα σου αρέσει.Εφόσον γνωρίζεις από προγραμματισμό,και εχεις εξαντλήσει κάθε προσπάθεια..ίσως αν ασχολιόμουν με την Γεωργία και να τα πουλούσες μέσω eshop;Πχ.να καλλιεργούσες βότανα.Έχεις χρυσό στα χέρια σου,και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση ατυχία!!Μην κρίνεις ότι είσαι από φτωχή οικογένεια…ολοι από το 0 ξεκινάνε..αξια έχει οποίος παλεύει,και όχι οποίος τα βρίσκει εύκολα.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. χαλι μαυρο
    By tamally maak in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 28-05-2020, 20:25
  2. Βλεπω παντου την μανα μου
    By Black jack in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 31-01-2014, 00:26
  3. το χάλι μου το μαύρο...
    By xrusaki17 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 22-08-2013, 16:58
  4. Βλέπω παντού το νούμερο 22!
    By anemos_thir_13 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 29-07-2011, 23:37
  5. Μαύρο
    By Time in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 20
    Last Post: 04-12-2008, 20:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •