Βλέπω μαύρο παντού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    15

    Βλέπω μαύρο παντού

    Γεια σας, είμαι λίγο παραπάνω από 40 ετών, έχω σπουδάσει πληροφορική τριτοβάθμια και ήμουν πολύ καλός στον προγραμματισμό. Δεν κατάφερα ποτέ να βρω δουλειά στην πληροφορική. Όσες δουλειές ήταν ανοιχτές ζητούσαν πεντακόσια χρόνια προϋπηρεσία και καμιά 10-ριά γλώσσες προγραμματισμού. Προσπάθησα μόνος μου να μάθω κι άλλα αλλά όσοι γνωστοί μου πήραν πτυχίο πληροφορικής κανένας δεν εργάζεται στον τομέα αυτό ενώ οι 3~4 που τα κατάφεραν είχαν γνωστούς ή/και γονείς με λεφτά που τους επέτρεπαν να ζουν σε προσομοίωση και να εργάζονται εθελοντικά σε κάτι διεθνή φόρουμ μέχρι που τελικά βρήκαν δουλειά λόγω γνωστών.
    Μέχρι σήμερα έχω κάνει σχεδόν όλα τα επαγγέλματα αλλά δυστυχώς είμαι πάλι άνεργος, κλείνουν οι δουλειές, οι εργοδότες θέλουν να εργάζεσαι και στα μαύρα, 10 ώρες την ημέρα και να είσαι σε ετοιμότητα όταν σε χρειαστούν ακόμα και Κυριακές. Στον τομέα της πληροφορικής δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω ποτέ να βρω θέση. Γνωρίζω C/C++ αλλά δεν έχω εμπειρία που ζητάνε, έμαθα και C# και ξεκίνησα Java/Javascript αλλά και πάλι δεν ξέρω που στο διάολο βρίσκει ο κόσμος εργασία. Κάνω script μόνος μου και έβγαλα λίγα χρήματα μέσω διαδικτύου αλλά ούτε χαρτζιλίκι δεν μπορείς να το πεις.

    Έχω δει κόσμο που να μην σκαμπάζει μία από τεχνολογία και εργάζονται σε γραφεία, ο ένας είχε έναν θείο στην εταιρία, ο άλλος είχε φίλο τον γιο του μπατζανάκη του ιδιοκτήτη, ο παράλος έχει βύσμα και βολεύεται σε ΕΣΠΑ και προγράμματα του ΟΑΕΔ. Είναι τόσο σκατά η Ελλάδα ή είμαι καταραμένος;

    Τα τελευταία 10 χρόνια τουλάχιστον έχω κάποιας μορφής κατάθλιψη, όχι υπερβολές αλλά 2~3 φορές στην ζωή μου είχα αυτοκτονικές σκέψεις. Αναρωτιόμουν πως αυτοκτονεί ο κόσμος, τι γίνεται αν πέσεις από ψηλά, ποιος είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος κτλ. Δεν νομίζω ότι θα το έκανα ποτέ αλλά όταν ήμουν νέος κοντά στα 20 και σπούδαζα αν μου έλεγαν ότι θα γίνω καταθλιπτικός δεν θα το πίστευα, οπότε τίποτα δεν είναι αδύνατο να συμβεί, ίσως σε μία πενταετία από τώρα να μην είμαι καν εδώ.

    Επίσης είμαι από φτωχή οικογένεια, δεν είχα ποτέ μου βοήθεια από πουθενά, αυτό με έκανε να μην μπορώ να δικτυωθώ, σαν φοιτητής δεν έβγαινα έξω... διότι ήθελε χρήματα και δεν είχα, σαν νέος δεν πήγαινα πουθενά, ξέκοψα από όλους τους γνωστούς μου για να μην μαλώσουμε. Κάθε τόσο όλοι σε πλήρη οικονομική άγνοια με χρήματα είτε από γονείς είτε από μία έτοιμη θέση στην οικογενειακή επιχείρηση έριχναν κάτι ατάκες "πάμε διακοπές Μύκονο/Κρήτη/Σκόπελο/Ρόδο φέτος;"... και εγώ έπρεπε να τους λέω σε όλα όχι, όχι στα μπουζούκια, όχι στις καφετέριες, όχι στα κλαμπ, όχι στις διακοπές... οπότε ξέκοψα να μην γίνομαι ο κακός ή ο αρνητικός. Νιώθω ότι δεν έπρεπε να έχω γεννηθεί γιατί δεν έχει νόημα η ζωή έτσι. Δεν έκανα οικογένεια και δεν θα κάνω, γύρισα πίσω στο χωριό και δεν βλέπω κανέναν πλέον, έφτιαξα το δωμάτιο των παππούδων που έχουν πεθάνει, μόνος μου και μένω εκεί, προφανώς δεν έχω σχέση γιατί δεν έχω χρόνο για προβλήματα. Δεν με ενδιαφέρει καν το θέμα σχέσης, τα προβλήματά μου είναι υπαρξιακά, έχω μετατραπεί σε συναισθηματικό ζόμπι, δεν υπάρχει καν η έγνοια "σχέση" στο μυαλό μου εδώ και πολλά χρόνια αλλά αυτό πραγματικά δεν με αφορά και δεν με απασχολεί καθόλου.

    Οι δε γονείς μου ανήκουν στους ανθρώπους που αν λειτουργούσε το κράτος θα έπρεπε να τους είχαν κάνει στείρωση να μην κάνουν παιδιά. Ο πατέρας επιθετικός και βάρβαρος, έχω έναν αδερφό ίδιο με αυτόν που μπαινοβγαίνει στην φυλακή για όλα τα εγκλήματα που υπάρχουν στον ποινικό κώδικα. Η μάνα μου που νομίζει ότι αν σώσει τον εγκληματία γιο της θα πάει στον παράδεισο κι ας έχει καταστρέψει τους πάντες γύρω του.

    Δεν θέλω κανείς να μου πει να πάω σε ειδικό, δεν θέλω γιατρό, δεν θέλω ψυχολόγο, δεν με ενδιαφέρουν τα φάρμακα πραγματικά. Νιώθω ότι όλη μου η στεναχώρια είναι η οικονομική ανέχεια και το γεγονός ότι δεν έχω καμία απολύτως άκρη για εργασία. Δυστυχώς μόνο προς το χειρότερο μπορούν να πάνε τα πράγματα.

    Στα 25 μου δεν είχα αρκετές γνώσεις και προϋπηρεσία, στα 30 μου αν είναι δυνατόν να μην έχεις εργαστεί ποτέ σε εταιρία πληροφορικής και να μην ξέρεις ήδη δέκα γλώσσες προγραμματισμού. Στα 35 έπρεπε να έχεις δουλειά, οικογένεια και σπίτι. Στα 40 είσαι άχρηστος, σπούδασες πληροφορική και λες ότι σου άρεσε ο προγραμματισμός λογικά δεν κάνεις για τίποτα γιατί άλλος στα 25 του βρήκε δουλειά κι εσύ στα 40 ακόμα δεν είσαι senior developer and administrator at microsoft.

    Θα ρίξω το φταίξιμο πρώτα σε εμένα, σίγουρα έχω κάνει λάθος, ακόμα και το ότι είμαι σε φτωχή οικογένεια είναι δικό μου φταίξιμο γιατί αν δεν είναι τότε ποιος φταίει; ίσως να έκανα λάθος που γεννήθηκα που ακόμα κι αν δεν το ζήτησα ποιανού φταίξιμο είναι αν δεν είναι δικό μου;

    Θα μου πείτε τι ζητάω εδώ μέσα, ίσως απλά ήθελα να τα γράψω ανώνυμα για να μην ντρέπομαι και να το αφήσω έτσι να υπάρχει, να αφήσω κι εγώ κάτι πίσω μου έστω και ανώνυμα. Σκέφτομαι ότι σε 30~40 χρόνια από τώρα θα πρέπει λόγω ηλικίας να πεθάνω και αναρωτιέμαι τι διαφορά θα είχε αν πέθαινα από τώρα και προσπερνούσα το βασανιστήριο. Εφόσον δεν έχω οικογένεια δεν υπάρχει κάτι να νιώθω την υποχρέωση να ζήσω για να μην αφήσω κανέναν μόνο του. Ούτε θα δημιουργήσω κάτι και όσα δημιούργησα ήταν άνευ αποδοχών με ένα "συγχαρητήρια, είσαι πολύ καλός".

    Δεν έχω πλέον συναισθηματισμό, έχουν καεί όλα, δεν νομίζω ότι αγαπάω κάτι πλέον, ούτε την ζωή ούτε τίποτα. Κανείς δεν θέλει να πεθάνει, ακόμα κι αυτοί που αυτοκτονούν, σχεδόν αρνούμαι ότι θα αυτοκτονήσω και ότι έτσι είναι το δικό μου τέλος. Να γίνω κι εγώ ένας δακτυλοδεικτούμενος "ααα εκείνος ο τρελός που αυτοκτόνησε". Οποτεδήποτε είπα για τα προβλήματά μου σε γνωστούς έγινα χειρότερα, όλοι τα βλέπουν αλλιώς, δεν μπορώ να ταυτιστώ με κανέναν, ότι και να μου πείτε σαν συμβουλή είναι απλά τα λόγια "κι άλλοι περνάνε δύσκολα", το ακούω σαν έναν κενό ήχο. Δεν ταυτίζομαι με τίποτα και κανέναν πλέον, είμαι ένας άνθρωπος φτιαγμένος από τσιμέντο που έχει πήξει.

    -

    Θα αφήσω και μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει, υπάρχει κάποια εταιρία που να παίρνει απόφοιτο πληροφορικής; Να πει "έχεις πτυχίο... έλα να σε εκπαιδεύσουμε στην εταιρία μας με βασικό μισθό και να ανέβεις σιγά σιγά". Αλλιώς πως παίρνει κάποιος προϋπηρεσία αν δεν βρει πρώτα δουλειά; Έχω ακούσει και κόσμο να λένε πως έκαναν αλλαγή καριέρας στα 40, ασχολούνται με τον προγραμματισμό πλέον... μπορείς στα 40 να δηλώσεις νέος προγραμματιστής, δεν θα φας κράξιμο που είσαι 40 χωρίς πολλές γνώσεις και χωρίς προϋπηρεσία; Γιατί εγώ 40 είμαι δεν έχω απλές γνώσεις υποτίθεται ότι έμαθα παραπάνω από ότι διδάσκει μία κωλοσχολή αλλά και πάλι είμαι λίγος για όλα, κι ας ξέρω παραπάνω προγραμματισμό από κάποιον γνωστό που εργάζεται σε εταιρία και με παίρνει τηλέφωνο να του δώσω λύσεις σε πράγματα που δεν ξέρει να κάνει.

    Ο λόγος που ρωτάω κάτι τέτοιο είναι γιατί βαρέθηκα να είμαι σερβιτόρος περιστασιακά, σε καφετέριες, ταβέρνες και ίντερνετ καφέ και περνάνε και τα χρόνια μου, βαρέθηκα να κάνω δουλειές εδώ κι εκεί για ψευτο-μεροκάματα. Χρειάζομαι μία σταθερή δουλειά με προοπτικές, να μην γυρνάω στο τίποτα κάθε τόσο.
    Last edited by Αέναος; 03-06-2023 at 22:11.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δυστυχώς δεν είμαι του χώρου πληροφορικής αλλά θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να ψάχνεις, να στέλνεις αιτήσεις κλπ. Υπάρχουν και στο εξωτερικό δουλειές στην πληροφορική, με τηλεργασια κλπ. Ξέρω ότι υπάρχουν διάφορες πιστοποιήσεις στον τομέα σας. Ίσως βοηθήσει να αποκτήσεις κάποιες. Φτιάξε κι ένα λογαριασμό στο LinkedIn. Κι έχε το νου σου και για κάνα διαγωνισμό στο Δημόσιο, δεν ξέρω αν γίνονται συχνά ή όχι αλλά στην εποχή που έψαχνα για δουλειά, δηλαδή πριν δεκαετίες, κυκλοφορούσε μια εφημερίδα με όλους τους διαγωνισμούς. Τώρα φαντάζομαι ότι θα είναι πιο εύκολο να ενημερωνεσαι από το σάιτ του ΑΣΕΠ.
    Last edited by Niels; 03-06-2023 at 17:20.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δυστυχώς δεν είμαι του χώρου πληροφορικής αλλά θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να ψάχνεις, να στέλνεις αιτήσεις κλπ. Υπάρχουν και στο εξωτερικό δουλειές στην πληροφορική, με τηλεργασια κλπ. Ξέρω ότι υπάρχουν διάφορες πιστοποιήσεις στον τομέα σας. Ίσως βοηθήσει να αποκτήσεις κάποιες. Φτιάξε κι ένα λογαριασμό στο LinkedIn. Κι έχε το νου σου και για κάνα διαγωνισμό στο Δημόσιο, δεν ξέρω αν γίνονται συχνά ή όχι αλλά στην εποχή που έψαχνα για δουλειά, δηλαδή πριν δεκαετίες, κυκλοφορούσε μια εφημερίδα με όλους τους διαγωνισμούς. Τώρα φαντάζομαι ότι θα είναι πιο εύκολο να ενημερωνεσαι από το σάιτ του ΑΣΕΠ.
    συγνώμη αλλά από το διαδίκτυο δεν μπορείς να βρεις δουλειά. Δες εδώ τι ζητάνε σε μάι εταιρία που λέει ότι δεν μπορεί να βρει κόσμο στην Ελλάδα

    What you should have:

    A degree in Computer Science or an equivalent qualification
    Experience in Software Engineering, Object-oriented software development as well as the Programming Languages: Java, C / C ++ or equivalent
    Knowledge of Jenkins, Git, SVN, Maven, Cloud Foundry, Kubernetes, JIRA, OpenShift
    Experience with Eclipse IDE
    Knowledge of Database systems
    Team and communication skills
    Ability to take own initiative
    Strong problem-solving orientation and analytical skills
    Knowledge of English (both written and spoken)
    Experience in software development
    Creativity and enthusiasm for what you want to do in the future

    Other desirable qualifications and experience:

    Basic knowledge of German (both written and spoken)
    Experience in the insurance environment or the financial services industry
    Experience with Test-driven development
    Knowledge of frameworks like JUnit and Spring
    ...φαντάσου να τα ξέρεις όλα αυτά και να είσαι άνεργος για να πας στην εταιρία για τα ψίχουλα που θα σου δώσει. Ξέρω C/C++ όσο ξέρω, ότι έμαθα στην σχολή και ότι έκανα μόνος μου, αυτό! Γνωρίζω άπταιστα Αγγλικά, Γερμανικά σχεδόν καθόλου, λίγα μαθήματα είχα κάνει μικρός.

    Σε ότι αφορά το linkedin εκεί είναι χειρότερα τα πράγματα ,τι να τους γράψω, πήρα πτυχίο το 2007 the end? Μετά τι, που εργάστηκες, τι εμπειρία έχεις, πόσα μεταπτυχιακά και διδακτορικά έχεις κάνει;

    Εγώ δεν έχω καν αμάξι, ούτε μέχρι την πόλη δεν μπορώ να πάω πλέον. Νιώθω ότι ο κόσμος δεν θα χάσει απολύτως τίποτα αν φύγω, ούτε θα κερδίσει, δεν παίρνω επιδόματα και λογικά δεν δικαιούμαι καν. Ούτε σε πεντάμηνα κατάφερα να μπω, έχω γνωστή που έχει μπει πάνω από 7 φορές, όταν την ρώτησα μου είπε "θέλει βύσμα εννοείται".

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,037
    Γιατί να ονειρεύεσαι να γίνεις υπάλληλος σε μια εταιρία και όχι να φτιάξεις μια δική σου εφαρμογή/υπηρεσία και να είσαι κύριος του εαυτού σου?
    Ασχολήσου με Midjourney και ChatGPT...Εκεί είναι το μέλλον.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Γιατί να ονειρεύεσαι να γίνεις υπάλληλος σε μια εταιρία και όχι να φτιάξεις μια δική σου εφαρμογή/υπηρεσία και να είσαι κύριος του εαυτού σου?
    Ασχολήσου με Midjourney και ChatGPT...Εκεί είναι το μέλλον.
    Τα χειρίζομαι ήδη αυτά, τα γνωρίζω. Τι να φτιάξω δική μου εταιρία τι θα κάνει η εταιρία με chatGPT και midjourney? ΟΚ έχω ήδη φτιάξει βιβλία για το Amazon KDP, έχω και γραφίδα που επεξεργάζομαι εικόνες, ξέρω από γραφιστική, σχεδιασμό εξώφυλλων κτλ τα έχω κάνει όλα. Γνωρίζω και από επεξεργασία βίντεο. Μετά τι; Έχει γεμίσει το amazon με έτοιμα βιβλία από τεχνητή νοημοσύνη. Έχω φτιάξει καλό υπολογιστή μόνος μου με σκατοδουλειές που έκανα και τεράστια οικονομία οπότε μπορώ να κάνω rendering εύκολα.

    Και ιστοσελίδα e-shop έχω στήσει και στο τέλος με το ζόρι μας πλήρωσαν γιατί υποτίθεται πως θα εργαζόμασταν εκεί, αλλά στην τελική τα μπαζάκια που δείχναμε πως να κάνουν παραγγελίες ήταν τα βύσματα που θα κρατούσαν στην δουλειά κι εμείς θα τρώγαμε τον μπούλο.

    Έχω φτάσει στο σημείο να θέλω να τελειώσω την ζωή μου, βαρέθηκα να προσπαθώ και να είμαι πάντα στο μηδέν. Θέλω μία απλή δουλειά να μπορώ να υπάρχω, η δημιουργία είναι για άτομα που τα έχουν εύκολα, που νιώθουν όμορφα, όχι για άτομα σαν εμένα να γυρνάω στο σπίτι και να σκέφτομαι ποιος είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος να φύγω.
    Last edited by Αέναος; 03-06-2023 at 21:50.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Φίλε, είσαι σε τέτοια θέση που πρέπει να ψαχτείς επειγόντως για ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ! Οπουδήποτε! Θέσεις κομπιουτεράδων έχω ακούσει ότι υπάρχουν αρκετές ελεύθερες σε ΗΠΑ, αλλά και αλλού, όπως Εμιράτα. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, ξέρω κι άλλους που άρχισαν καριέρα (όχι πληροφορικής) στα 40

  7. #7
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Αέναος View Post
    Τα χειρίζομαι ήδη αυτά, τα γνωρίζω. Τι να φτιάξω δική μου εταιρία τι θα κάνει η εταιρία με chatGPT και midjourney? ΟΚ έχω ήδη φτιάξει βιβλία για το Amazon KDP, έχω και γραφίδα που επεξεργάζομαι εικόνες, ξέρω από γραφιστική, σχεδιασμό εξώφυλλων κτλ τα έχω κάνει όλα. Γνωρίζω και από επεξεργασία βίντεο. Μετά τι; Έχει γεμίσει το amazon με έτοιμα βιβλία από τεχνητή νοημοσύνη. Έχω φτιάξει καλό υπολογιστή μόνος μου με σκατοδουλειές που έκανα και τεράστια οικονομία οπότε μπορώ να κάνω rendering εύκολα.

    Και ιστοσελίδα e-shop έχω στήσει και στο τέλος με το ζόρι μας πλήρωσαν και υποτίθεται πως θα εργαζόμασταν εκεί, αλλά στην τελική τα μπαζάκια που δείχναμε πως να κάνουν παραγγελίες ήταν τα βύσματα που θα κρατούσαν στην δουλειά κι εμείς θα τρώγαμε τον μπούλο.

    Έχω φτάσει στο σημείο να θέλω να τελειώσω την ζωή μου, βαρέθηκα να προσπαθώ και να είμαι πάντα στο μηδέν. Θέλω μία απλή δουλειά να μπορώ να υπάρχω, η δημιουργία είναι για άτομα που τα έχουν εύκολα, που νιώθουν όμορφα, όχι για άτομα σαν εμένα να γυρνάω στο σπίτι και να σκέφτομαι ποιος είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος να φύγω.
    Υπάρχει πολλή αδικία εκεί έξω δυστυχώς και όλοι κοιτούν την πάρτυ τους από τα λεγόμενα σου φαίνεσαι έξυπνος άνθρωπος και αδικημένος και σε νιώθω.Θα συμβιζαζοσουν με μια δουλειά πέραν του αντικειμένου σου;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Καταρχασ περιμενεισ απο ενα πτυχιο στην ελλαδα να δουλεψεισ να σου πω γτ δε σε παιρνουν γτ αμα σε παρουν δε θα εισαι πια φτωχοσ θα αλλαξει η ζωη σου κ δε θελουν να στην αλλαξουν πρεπει να τουσ πεισεισ οτι εισαι κοινωνικοσ ωραιοσ κλπ φυγε εξω αν θεσ να δουλεψεισ σε αυτο το αντικειμενο καθε δουλεια εχει κ το καταλληλο τροπο ζωησ δεν μπορω να στα εξηγησω καλυτερα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Φίλε, είσαι σε τέτοια θέση που πρέπει να ψαχτείς επειγόντως για ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ! Οπουδήποτε! Θέσεις κομπιουτεράδων έχω ακούσει ότι υπάρχουν αρκετές ελεύθερες σε ΗΠΑ, αλλά και αλλού, όπως Εμιράτα. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, ξέρω κι άλλους που άρχισαν καριέρα (όχι πληροφορικής) στα 40
    Εγώ δεν έχω χρήματα να πάω μέχρι την πόλη πλέον, έχω πέσει σε τέλμα και δεν βλέπω φως πουθενά.
    Το "είσαι έξυπνος αλλά αδικημένος" το έχω ακούσει και από κοντά πολλές φορές αλλά δεν είναι παρήγορο, από ένα σημείο και μετά καταντάει σαν βρισιά, δεν σου την λέω προς θεού απλά βαρέθηκα να το ακούω και αυτό. Αν ήμουν στο εξωτερικό ίσως να έβγαζα πολλά λεφτά γιατί σε χώρες που παράγουν τεχνολογία ζητούν άτομα, στην ιρλανδία για παράδειγμα πριν καν πάρουν το πτυχίο τους οι πληροφορικοί τους ζητάνε από εταιρίες παραγωγής λογισμικού και εργοστάσια παραγωγής μικροτσιπ. Εδώ δεν υπάρχει τίποτα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Καταρχασ περιμενεισ απο ενα πτυχιο στην ελλαδα να δουλεψεισ να σου πω γτ δε σε παιρνουν γτ αμα σε παρουν δε θα εισαι πια φτωχοσ θα αλλαξει η ζωη σου κ δε θελουν να στην αλλαξουν πρεπει να τουσ πεισεισ οτι εισαι κοινωνικοσ ωραιοσ κλπ φυγε εξω αν θεσ να δουλεψεισ σε αυτο το αντικειμενο καθε δουλεια εχει κ το καταλληλο τροπο ζωησ δεν μπορω να στα εξηγησω καλυτερα
    Το φύγε έξω σημαίνει έχω οικογένεια που θα με στηρίξει, ξέρεις πόσες χιλιάδες ευρώ θέλει για να φύγεις απλά έξω; Έχω έναν γνωστό που πήγε Αγγλία και χρειαζόταν για αρχή περίπου 700 λίρες την εβδομάδα, χώρια τα εισιτήρια και χώρια όλα τα λοιπά έξοδα που δεν υπολόγιζε. Του πήρε 3 μήνες να βρει μια πρώτη δουλειά και στην αρχή έπαιρνε λίγα και δεν του έφταναν. Οι γονείς του όμως έστελναν λεφτά κάθε μήνα έτσι για να ζει στην Αγγλία. Σε κάποια φάση απλά τα κατάφερε αλλά έφαγαν δεκάδες χιλιάδες ευρώ μέχρι να τα καταφέρει. Πρώην συμφοιτητής μου που δεν πήρε καν πτυχίο πήγε Τσεχία και τώρα λέει εργάζεται σε μία εταιρία τηλεφωνίας, ούτε Τσέχικα, ούτε πτυχίο ούτε γνώσεις και με ρωτάει γιατί δεν πάω κι εγώ και τον ρωτάω πως πήγε μέχρι εκεί με τι χρήματα και με κοιτούσε σαν χάνος... κανένας δεν υπολογίζει το να έχεις γονείς να σε φροντίζουν. Μέχρι και αυτοδημιούργητος αυτο-παρουσιάστηκε σε κάποια φάση ότι στην Ελλάδα ήταν τελευταίος και στην Τσεχία έχει καλή δουλειά. Ναι έναν χρόνο οι γονείς του τον τάιζαν αυτό δεν το κοιτάει, το θεωρεί de Facto.

    Μακάρι να ζούσαμε σε εποχές του 50 και 60 που πάμφτωχοι Έλληνες πήγαιναν στην Γερμανία και έβρισκαν δουλειά και γυρνούσαν όλοι ευκατάστατοι με συντάξεις Γερμανίας. Πέρασαν αυτά.

    Εγώ μόλις τώρα γύρισα από τον κήπο, έκατσα και έσκαβα με την τσάπα να κάνω λαχανόκηπο για να έχω να τρώω και λαχανικά χωρίς να τα χρυσοπληρώνω. Δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση.

    Φταίνε και μερικοί μαλάκες που δεν χρειάστηκε ποτέ να δυσκολευτούν και τα βλέπουν όλα τόσο εύκολα στον κύκλο μου. Άλλος αναρωτιέται γιατί δεν πήγα Αθήνα να ψαχτώ... ναι γιατί οι γονείς του τον πλήρωναν να ζει στην Αθήνα 2 χρόνια και ψιλο-δούλευε αλλά το χαρτζιλίκι του και το ενοίκιο του το πλήρωναν, μέχρι και διακοπές πήγαινε ο κύριος και με ρωτάει γιατί δεν τα κατάφερα.

    Για να καταφέρω να πάρω δίπλωμα οδήγησης πήγαινα με το ποδήλατο στην πόλη να εργάζομαι 10 χιλιόμετρα κάθε μέρα να πάω και άλλα τόσα να γυρίσω για να μαζέψω λεφτά. Πτυχιούχος πληροφορικής και δούλεψα ένα φεγγάρι σε ξενοδοχείο και έκανα house keeping... ωραία λέξη το house keeping, τις χέστρες καθάριζα! Για να μπορέσω να πληρώσω το δίπλωμα που μου είναι άχρηστο γιατί αμάξι δεν θα πάρω ποτέ στην ζωή μου.
    Last edited by Αέναος; 03-06-2023 at 22:17.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by brian23 View Post
    Υπάρχει πολλή αδικία εκεί έξω δυστυχώς και όλοι κοιτούν την πάρτυ τους από τα λεγόμενα σου φαίνεσαι έξυπνος άνθρωπος και αδικημένος και σε νιώθω.Θα συμβιζαζοσουν με μια δουλειά πέραν του αντικειμένου σου;
    Μα όλες οι δουλειές που έκανα κατά κανόνα δεν ήταν του πτυχίου μου. Έχω εργαστεί σε ταβέρνες που με το ζόρι μας πλήρωναν, σε καφετέρια που με έβαζαν όποτε γούσταραν και έβαζαν κάτι χαζογκόμενες γιατί το αφεντικό ήθελε να βλέπει γκομενάκια να δουλεύουν για την πάρτη του ενώ εμένα και ένα άλλο απιδί μας έβαζαν 1~2 φορές την εβδομάδα ώστε να κάνουμε την βαριά δουλειά, να σηκώσουμε έπιπλα για καθαριότητα ώστε την υπόλοιπη εβδομάδα τα γκομενάκια να εργάζονται χωρίς πρόβλημα. Στο ίντερνετ καφέ ο άλλος μας είπε ότι θα φέρει κορίτσια να μαζέψει κόσμο και του είπα "ίντερνετ καφέ έχεις όχι μπουρδέλο" και θύμωσε. Μέχρι και σε οικοδομή είχα εργαστεί όταν ήθελαν άτομο να βάψει κάτι σκίαστρα. όλα μαύρα και με μεροκάματο 25 ευρώ για δέκα ώρες δουλειά! Μπάσταρδοι πορφυρογέννητοι εργολάβοι κακό ψόφο να έχουν όλοι τους.

    Μέχρι και εθελοντής σε φεστιβάλ έχω κάνει που στην τελική κατέληξα να είμαι διοργανωτής με όλα όσα έκανα. όλα τσάμπα και βερεσέ, το δημόσιο χρήμα που έπεσε μπήκε σε κάτι τσέπες άχρηστων που το "διοργάνωσαν" και δεν πάτησαν το πόδι τους μισή μέρα.

    Μακάρι να ήμουν χαζός, να μην νιώθω τίποτα, να μην ήμουν μορφωμένος, να μην ήμουν εμφανίσιμος, να μην ήμουν αθλητικός. Το να είσαι μορφωμένος και αρτιμελής είναι δακτυλοδεικτούμενο, περιμένουν να έχεις υπερφυσικές δυνάμεις και αν δεν τα καταφέρεις να σε κρίνουν. Αν δεν τα καταφέρεις σημαίνει ότι έχεις λέπρα, όχι ότι δεν είχε μπάρμπα να σε βολέψει.

    Εμένα το πρόβλημά μου είναι τώρα τι κάνω, τώρα που αναγκάστηκα να ζω σε ένα χωριό που όλοι όσοι είναι εδώ μετράνε τις μέρες ανάποδα πότε θα τους πάνε στο φέρετρο. Όλοι τους αγράμματοι προπολεμικοί απόφοιτοι δημοτικού και αρκετοί συνταξιούχοι δημοσίου με 2~3 χιλιάρικα σύνταξη. Να απορούν που η νεολαία δεν κάνει παιδιά. Έχω βρίσει έναν σκατόγερο και του είπα "την ημέρα που θα ψοφήσεις η Ελλάδα θα γίνει λίγο καλύτερη γιατί σε ταΐζουμε δημοσία δαπάνη χωρίς να έχεις προσφέρει τίποτα". Έχει βολέψει δύο παιδιά στο δημόσιο από την πίσω πόρτα και μας κουνάει και το δάχτυλο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Εγω δουλευω απο 10 χρονων ειμαι 40 αλλα κανεισ ποτε δεν επαιξε με το μισθο μου εγω ξεκινησα στα χωραφια επι πασοκ οποτε ειχε επιδοτησεισ καλεσ κ αντιστοιχα μισθουσ εμαθα τη δουλεια τωρα με πληρωνουν λιγα αλλα καλα εχεισ καποιεσ αδυναμιεσ οπωσ οτι δεν γαμασ οτι να ναι εκει στο ιντερνετ καφε η σωστη απαντηση ειναι φερε κοριτσια να χαρουμε λιγακι κλπ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Πρεπει να μην χανεισ ευκαιρια με τισ κοπελεσ για συζητηση το ελαχιστο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by Αέναος View Post
    Μακάρι να ήμουν χαζός, να μην νιώθω τίποτα, να μην ήμουν μορφωμένος, να μην ήμουν εμφανίσιμος, να μην ήμουν αθλητικός. Το να είσαι μορφωμένος και αρτιμελής είναι δακτυλοδεικτούμενο, περιμένουν να έχεις υπερφυσικές δυνάμεις και αν δεν τα καταφέρεις να σε κρίνουν. Αν δεν τα καταφέρεις σημαίνει ότι έχεις λέπρα, όχι ότι δεν είχε μπάρμπα να σε βολέψει.

    Εμένα το πρόβλημά μου είναι τώρα τι κάνω, τώρα που αναγκάστηκα να ζω σε ένα χωριό που όλοι όσοι είναι εδώ μετράνε τις μέρες ανάποδα πότε θα τους πάνε στο φέρετρο. Όλοι τους αγράμματοι προπολεμικοί απόφοιτοι δημοτικού και αρκετοί συνταξιούχοι δημοσίου με 2~3 χιλιάρικα σύνταξη. Να απορούν που η νεολαία δεν κάνει παιδιά. Έχω βρίσει έναν σκατόγερο και του είπα "την ημέρα που θα ψοφήσεις η Ελλάδα θα γίνει λίγο καλύτερη γιατί σε ταΐζουμε δημοσία δαπάνη χωρίς να έχεις προσφέρει τίποτα". Έχει βολέψει δύο παιδιά στο δημόσιο από την πίσω πόρτα και μας κουνάει και το δάχτυλο.
    ΑΥτό σου λείπει, ένα μέσο αλλά στην σκατοελλάδα και το βρίσκεις και εύκολα και δύσκολα. Φαίνεσαι άξιος άνθρωπος, δεν ξέρω γιατί έχεις πέσει στην κατάθλιψη. Με τα δικά σου προσόντα ο καθένας θα μπορούσε να βρει σίγουρα δουλειά σίγουρα στο εξωτερικό... Τι να σου πω..Καλή δύναμη και μην πέφτεις. Η ζωή σε βγάζει στο δρόμο σου με τον έναν ή τον άλλον τρόπο... Μην με θεωρεις προκαταληπτική αλλά το έχω δει να συμβαίνει.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    15
    Και στην τελική θα παραδεχτώ ότι είμαι παρείσακτος, έτσι νιώθω. Δεν κάνω για τίποτα, δεν έχω άκρες, δεν έχω γνωστούς, δεν έχω φίλους... γιατί όλα αυτά θέλουν λεφτά. Ακόμα και οι φίλοι λεφτά θέλει να έχεις για να κοινωνικοποιείσαι.

    Δεν θέλω να πεθάνω, κανένας δεν θέλει να πεθάνει αλλιώς δεν θα ήταν εν ζωή, αλλά δεν βρίσκω λόγο. Δεν αντέχεται άλλο η κατάσταση, να φύγω να κάνω και χώρο για τους υπόλοιπους που έχουν άκρες και γνωστούς, που τους αξίζει να πετύχουν με ή χωρίς προσπάθεια. Δεν χρεώνω κανέναν που είμαι εν ζωή αλλά δεν προσφέρω και τίποτα, αν φύγω δεν θα χάσει κανείς τίποτα, δεν ανήκω πουθενά, δεν υπάρχω, πέθανα και δεν το πήρα χαμπάρι. Δεν ξέρω πόσοι σαν κι εμένα υπάρχουν αλλά πρέπει να είμαστε μικροσκοπική μειοψηφία.

    Σκέφτομαι ότι δεν θέλω κανένας να βρει το πτώμα μου, να μη με δουν καν πεθαμένο. Δεν θέλω κηδείες και αγκαλιάσματα πάνω από το πτώμα μου, ούτε τάφο, κανένας δεν θέλω να με θυμάται. Να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω να φροντίσω να μην γεννηθώ, θα το έκανα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. χαλι μαυρο
    By tamally maak in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 28-05-2020, 21:25
  2. Βλεπω παντου την μανα μου
    By Black jack in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 31-01-2014, 01:26
  3. το χάλι μου το μαύρο...
    By xrusaki17 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 22-08-2013, 17:58
  4. Βλέπω παντού το νούμερο 22!
    By anemos_thir_13 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 30-07-2011, 00:37
  5. Μαύρο
    By Time in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 20
    Last Post: 04-12-2008, 21:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •