Cipralex και ακαθισια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    brian23
    Guest

    Cipralex και ακαθισια

    Καλησπέρα παιδιά.Εδω και καιρό όταν παίρνω το σιπραλεξ έχω ακαθισια για κάποιες ώρες.Ξερετε αν φεύγει με τον καιρο;Το παίρνω δύο μηνες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    890
    Εγώ έχω δύο χρόνια ακαθησια για κάποιες ώρες.
    Δεν ξέρω αν φεύγει, ελπίζω ν φευγει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    456
    υπαρχουν καποια ssri που αυτην η παρενργεια ειναι μονιμη και οφειλεται στην ουσια και δεν φευγει, ειναι απο τις μονιμες... χειροτερο σε αυτην την παρενργεια ειναι το ζολοφτ

  4. #4
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by lindali View Post
    Οι παρενέργειες που σχετίζονται με το σιπραλέξ (levonorgestrel) μπορούν να διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Η ακαθισιαστική Amanda The Adventurer αίσθηση που αναφέρετε μπορεί να είναι μία από τις παρενέργειες που κάποιες γυναίκες αντιμετωπίζουν με τη χρήση του σιπραλέξ.
    Επίσης νιωθω βαρύ το σώμα μου αλλά τι να πεις κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εγώ με το ζόρι σηκώνομαι από τον καναπέ με το cipralex.

  6. #6
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εγώ με το ζόρι σηκώνομαι από τον καναπέ με το cipralex.
    Και έλεγα είναι ιδέα μου τελικά σε κάνει λίγο απαθής νομίζω niels

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Σεισμός να γίνει δεν σηκώνομαι. Αν και το ήξερα γιατί το είχα ξαναπάρει πριν μερικά χρόνια, η αλήθεια είναι ότι με έχει κουράσει παρόλο που σε κάποιους τομείς με βοηθάει όπως στο άγχος και την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή. Όμως αισθάνομαι απαθής όπως λες, όχι σε καλύτερη διάθεση. Βέβαια αν πάω στον γιατρό που μου το έδωσε θα μου πει ότι δεν είναι παρενέργεια αλλά η κατάθλιψη και ότι χρειάζεται αύξηση δόσης. Παίρνω 10mg cipralex και 15 remeron. Σκέφτομαι να ζητήσω μια δεύτερη γνώμη.

  8. #8
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Σεισμός να γίνει δεν σηκώνομαι. Αν και το ήξερα γιατί το είχα ξαναπάρει πριν μερικά χρόνια, η αλήθεια είναι ότι με έχει κουράσει παρόλο που σε κάποιους τομείς με βοηθάει όπως στο άγχος και την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή. Όμως αισθάνομαι απαθής όπως λες, όχι σε καλύτερη διάθεση. Βέβαια αν πάω στον γιατρό που μου το έδωσε θα μου πει ότι δεν είναι παρενέργεια αλλά η κατάθλιψη και ότι χρειάζεται αύξηση δόσης. Παίρνω 10mg cipralex και 15 remeron. Σκέφτομαι να ζητήσω μια δεύτερη γνώμη.
    Εγώ παίρνω 20 τώρα και μάλλον θα το πάω 10.Να μην περιμένω και καμιά σημαντική μείωση των παρενέργειες δηλαδη;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Δηλαδή μπορεί να έχουμε κάποια παράπονα από ένα φάρμακο αλλά δεν είναι σίγουρο ότι αν το αλλάξουμε θα είμαστε σε καλύτερη κατάσταση. Αν μειωθούν οι παρενέργειες με τη μείωση αλλά αρχίσεις να αισθάνεσαι χειρότερα; Εγώ όταν έπαιρνα μόνο ρεμερον κοιμόμουν καλύτερα αλλά το άγχος μου ήταν χειρότερα, οι έμμονες σκέψεις με ταλαιπωρούσαν και μου έβγαιναν πολλά νεύρα με τον κόσμο. Χθες ήμουν σε άσχημη διάθεση γιατί δεν είχα κοιμηθεί καλά. Ελπίζω να μην σε επηρέασαν αρνητικά αυτά που είπα.

  10. #10
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Δηλαδή μπορεί να έχουμε κάποια παράπονα από ένα φάρμακο αλλά δεν είναι σίγουρο ότι αν το αλλάξουμε θα είμαστε σε καλύτερη κατάσταση. Αν μειωθούν οι παρενέργειες με τη μείωση αλλά αρχίσεις να αισθάνεσαι χειρότερα; Εγώ όταν έπαιρνα μόνο ρεμερον κοιμόμουν καλύτερα αλλά το άγχος μου ήταν χειρότερα, οι έμμονες σκέψεις με ταλαιπωρούσαν και μου έβγαιναν πολλά νεύρα με τον κόσμο. Χθες ήμουν σε άσχημη διάθεση γιατί δεν είχα κοιμηθεί καλά. Ελπίζω να μην σε επηρέασαν αρνητικά αυτά που είπα.
    Κοίτα εγώ με το 30αρι δεν την πάλευα στο σιπραλεξ και ο γιατρός μου το αφήνει στα 20 εδώ και δύο μέρες και μου φαίνεται σαν λίγο καλύτερα από θέμα ενέργειας.Μπορει να είναι και ιδέα μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Θα το δεις τις επόμενες ημέρες, εβδομάδες. Κι εφόσον σε παρακολουθεί ο γιατρός τακτικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά μην κατεβαίνεις απότομα γιατί μπορεί να σου βγάλει καμία αντίδραση. Δηλαδή σταδιακά οι μειώσεις. Το ίδιο και οι αυξήσεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    υπαρχουν καποια ssri που αυτην η παρενργεια ειναι μονιμη και οφειλεται στην ουσια και δεν φευγει, ειναι απο τις μονιμες... χειροτερο σε αυτην την παρενργεια ειναι το ζολοφτ
    SSRI δινουν σχεδον παντα οι ψυχιατροι οποτε δεν μου κανει εντυπωση που η ακαθησια ειναι τοσο συχνο φαινομενο. Παλι καλα που δεν μου δοθηκε ποτέ φαρμακο SSRI.

Similar Threads

  1. Ακαθισια
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-05-2020, 04:18
  2. ακαθισια
    By pokemongo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 27-09-2016, 18:16
  3. Ανησυχία - Ακαθισία
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-03-2012, 22:46
  4. Ακαθισία
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 01-06-2010, 12:27
  5. Ακαθισία, ανυπομονησία
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 04-11-2009, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •