θεμα η επαφανιακη ευγενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,795

    θεμα η επαφανιακη ευγενεια

    θελω την γνωμη εδω των ανθρωπων που μπαινουν κι συζητάνε μεταξύ τους .εχω βαρεθει το απροσωπο το ψυχρο το ρομποτοπιιμενο φερσιμο το προγραμματισμένο.δε μ αρεσουν τα κυριλικια τα τυπικα η ψευτοευγενεια κι ο δηθεν σεβασμος . ξενερωνω με αυτο το κυρια μου το ειρωνικο που συχνα μου πετανε ακομα κι μεγαλυτερα ατομα απ μενα . ενω αλλους τους μιλαν στον ενικο κι τους λεν παιδι μου κοριτσι μου κοπελα μου εμενα μου πετανε ενα κυριλικι ψυχρο απροσωπο κι νομιζουν οτι εγω ελιωσα απο την ευγενεια τους . μπορει να ειναι εμονοικο η καποιο ψυχολογικο αυτο που δε γουσταρω τα κυριλικια κι τη δηθενιά μα μου τη δινει ο ψεμα τους .εχω ρωτησει κι ατομα ποσο με κανουν υλικιακα κι οι πιο πολλοι με κανουν πανω απ 55 ετων . εγω θεωρω επιφανικο κι ψευτικο αυτο με το πληθυντικο κι το κυριλικι. καθε μερα το λεω σε οσους μου αρχιζουν το κυριλικι κι ενω το λεω παλι επιμονα μου μιλανε ετσι ενω σε αλλους μιλαν με πιο ζεστο τροπο φιλικο.απομακρυνει τους ανθρωπους .εσεις τι λετε ?? παιζει ρολο η εμφανιση το βλεπω αν εις χοντρος απωθεί το κοσμο κι φερεται αδιαφορα . αν εισαι ομορφος κι μοντελο ολλοι κανουν ουρα να σου μιλησουν λιγο εστω .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,571
    Όχι δεν νομίζω πως στην εποχή μας ένας χοντρός απωθεί τους ανθρώπους. Ειδικά τα νέα παιδιά τείνουν να απαλλάσονται από αυτά τα στερεότυπα και να είναι πιο ανοιχτόμυαλα! Κάθε μέρα συναντώ στο μετρό που πάω στη δουλειά μου ένα παχύ νέο γύρω στα 30 που φοράει ακουστικά και τραγουδάει χαρούμενος και κουλ και τον χαίρομαι! Ποτέ δεν έχω μιλήσει άσχημα σε παχιά γυναίκα γιατί να το κάνω άλλωστε! Δεν με ενδιαφέρει το πάχος αλλά η προσιτότητα που κάποιοι άνθρωποι στην βγάζουν και κάποιοι άλλοι όχι. Ο πληθυντικός δεν είναι προσβλητικός ούτε δήθεν. Κι έμενα μου μιλάνε στον πληθυντικό τα 25χρονα, λογικό. Κι εγώ αισθάνομαι ολίγο σαν κιουρία αλλά τι να κάνουμε περνάν τα χρόνια! Κι αυτό ωραίο είναι! ¨Οταν ήμουν 23 χρονών και δούλευα σε παιδικό σταθμό φαντάσου τα παιδάκια τα 3χρονα και 5χρονα με έλεγαν κυρία κι εγώ ήμουν μόνο 23!
    Last edited by HarleyQuinn; 04-06-2023 at 08:44.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,795
    ειν καποιοι που μισούν τα τυπικά φιλη γλυκια ομως κι οταν οι αλοι κάνουν διακρίσεις κι μιλουν σε αλλους αλλιώς κι σε μενα αλλιώς ξενερώνω . μενα μανταμ μανταν κι σε αλες κοριτσακι μου κουκλιτσα μου κοπελια κι τετοια κι ειν μεγαλύτερες απ μενα μονον κι μονον γιατι ειν όμορφες κι λεπτες ε τοτε περνω ανάποδες . :(
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,571
    Ε αυτές σημαίνει ότι είναι ψωνάρες και εσένα καθόλου δεν σε αφορά. Μίλα τους κι εσύ στον πληθυντικό. χα χα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,795
    καθολου δε θα τους μιλαω γλυκο φιλαρακι χαχαχαχα
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,571
    To καλύτερο κάνεις asperger39! Μπράβο σου! Ξέρεις να αντιμετωπίζεις τους ανθρώπους!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,795
    ξυλο θελουν οι πιο πολλοι γλυκια φιλιναδα μου
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,571
    Όχι βρε γλυκιά μου... Εγώ πχ στη δουλειά μου μιλάω στον πληθυντικό σε 25χρονα ενώ εγώ είμαι 34. Είναι θέμα πρεστίς. Μην στεναχωριέσαι δεν είναι δήθεν όπως νομίζεις, είναι από ευγένεια. Εγώ αυτό πιστεύω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    12
    Νομίζω πως την ευγένεια δεν την κάνει ο πληθυντικός ή ο ενικός αλλά η ματιά, το ηχόχρωμα της φωνής , η γενικότερη ενέργεια.

    Είχα διαβασει κάπου πως οι συμπεριφορές επιστρέφονται και πως ο δικός μας τρόπος μπορεί να επηρεάσει τους γύρω μας.

    Μια μέρα λοιπόν έκανα τεστ στον εαυτό μου. Θωρακιστηκα με υπομονή. Μπήκα στο λεωφορείο για να πάω στη δουλειά. Ξέρεις τι γίνεται στα λεωφορεία. "Κοριτσάκι μου κάνε άκρη να περάσω". "Φυσικά να περάσετε. Με συγχωρείτε", απάντησα με χαμόγελο και όντως τι πίστευα. Ωπ, κατευθείαν ο άνθρωπος που μου μίλησε με αγένεια και έντονα, κατέβασε την αρνητικό τητα του και μου ζήτησε συγγνώμη.

    Η το παλεύεις καθημερινά ή δεν ασχολείσαι καθόλου. Το ψευτοκιριλικι ας μην μας ακουμπά καθόλου. Αλλά αν μπορούμε να βοηθήσουμε κάπου τότε μπορούμε να διαμοιραζομαστε θετική ενέργεια ☺️

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,795
    πολυ σωστα τα λες φιλη μου γλυκια ετσι . εγω δε γουστάρω να κανουν διακρίσεις να μιλαν διαφορετικά σε αλους κι διαφορετικά σε εμενα. αναλογα με το αν σε συμπαθισουν σου μιλαν κι ολας η με ρομποτικά συμπεριφορά αν δε σε γουστάρουν η το αντίθετο.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Θέμα με τον ύπνο
    By Nontikos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 5
    Last Post: 27-01-2023, 21:06
  2. Θεμα
    By Explorer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-08-2018, 03:35
  3. θεμα
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-12-2014, 02:54
  4. το θέμα μου
    By JohnT in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 28-05-2014, 19:29
  5. Τί θέμα??
    By GreenPeyote in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 109
    Last Post: 08-10-2008, 03:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •