Έντονα σημάδια bullying....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 55 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 811
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243

    Έντονα σημάδια bullying....

    Εντονα σημάδια bullying…..
    Τις τελευταίες μέρες βλέπω έντονα σημάδια bullying στο χώρο αυτό.
    Διαχωρίζω τη θέση μου και διαμαρτύρομαι έντονα.
    Για όσους δεν τυγχάνει να γνωρίζουν τη λέξη, έτσι ορίζεται η κατάσταση όπου μια παρέα «νταήδων» μαθητών εκφοβίζει και ασκεί ψυχική ή σωματική βία σε ένα «διαφορετικό» συμμαθητή τους. Μπορεί ο διαφορετικός να είναι διαφορετικός σε εμφάνιση ή σε χαρακτήρα. Μπορεί να φοράει πχ χοντρά γυαλιά ή να είναι υπέρβαρος ή σπασίκλας, κλπ.
    Συνήθως το θύμα είναι ευγενής και υπομονετικός και πιο αδύναμος. Εδώ το θύμα έχει κάνει το εξής παράπτωμα (τουλάχιστον την τελευταία βδομάδα που παρακολουθώ): Μιλάει διαφορετικά από τους υπόλοιπους. Εχει διαφορετικό τρόπο από τους υπολοίπους στην έκφραση των ανησυχιών του. Και είναι πιο «αδύναμος» γιατί είναι νέος στο φόρουμ και μιλάει «διαφορετική γλώσσα». Μιλάω για τον πάνο φυσικά.
    Προτείνω σε όποιον δεν αρέσει, απλά να μην συζητάει μαζί του ή να συζητάει μόνο όπου επιθυμεί και να σταματήσει το bullying στον ευγενή και καλοπροαίρετο ετούτο χώρο που κοντεύετε να μετατρέψετε σε δεξαμενή με δηλητήρια…..
    Ειδικά στα θέματα «άμβλωση, τάση για εμετό, τρόποι βελτίωσης του φόρουμ που αγαπάμε και κανόνες επικοινωνίας για όλους» που παρακολούθησα, το bullying πήγε σύννεφο.
    Πιστεύω πως σ' αυτόν τον χώρο έπρεπε να καταδικάζουμε το bullying και όχι να το εφαρμόζουμε....
    Εύγε σε όσους συμμετείχαν και κυρίως στους πρωτεργάτες….

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by nature
    Προτείνω σε όποιον δεν αρέσει, απλά να μην συζητάει μαζί του ή να συζητάει μόνο όπου επιθυμεί και να σταματήσει το bullying στον ευγενή και καλοπροαίρετο ετούτο χώρο που κοντεύετε να μετατρέψετε σε δεξαμενή με δηλητήρια…..
    Φύση, ενδιαφέρον όρος, δεν το γνώριζα.

    Χωρίς να μιλήσω για θύματα και θύτες, να σου πώ οτι συμφωνώ απόλυτα με αυτό που προτείνεις παραπάνω.

    Το τί μορφή προσλαμβάνει ο χώρος αυτός, είναι ευθύνη όλων μας.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Νature με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη.
    Αλήθεια, τι χώρος ψυχολογικής στήριξης είμαστε αν συμπεριφερόμαστε έτσι όταν κάποιος μας ενοχλεί; Όταν αυτός ο κάποιος μπορεί να έχει κι εκείνος τα δικά του θέματα;

    Είναι προτιμότερη, ωφελιμότερη για όλες τις πλευρές και πιο ανθρώπινη η έκφραση δυσαρέσκειας με επιχειρήματα και γιατί όχι με διάθεση βοήθειας, ή η εν τέλει η αδιαφορία όταν υπάρχει αδυναμία επικοινωνιακής επαφής από το bullying.

    Το bullying δείχνει διάθεση εκτόνωσης του θυμού μας που δεν εκδηλώθηκε στη σωστή κατεύθυνση ή προσπάθεια κάλυψης δικής μας ανασφάλειας με τον άσχημο και ευτελή υποβιβασμό του άλλου.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Weird, δεν έτυχε να γνωρίζεις τον όρο, γιατί δεν έχεις παιδιά και φίλους ψυχολόγους που να σπούδασαν στην Αγγλία....
    Δυστυχώς στην Αγγλία και την Αμερική είναι πολύ γνωστός όρος, εδώ και χρόνια και ακόμα πιο δυστυχώς αρχίζει να μαθεύεται και στην Ελλάδα σιγά-σιγά.
    Μπες στο google και θα δεις πόσα γράφονται για αυτόν τον όρο (12.000.000 αναφορές). Οι νέοι ψυχολόγοι και παιδοψυχολόγοι γνωρίζουν καλά τι είναι το bullying. Είναι από τα πιο συνηθισμένα θέματα εργασιών και διατριβών νέων ψυχολόγων σε Αγγλία και Αμερική.

  5. #5
    νατ...προφανώς δεν παρακολούθησες ή απλά ήθελες να δημιουργήσεις θέμα για τους δικούς σου λόγους, αλλιώς δεν εξηγείται αυτό το άκυρο θρεντ.
    Ο λόγος που επιτεθήκαμε στον πάνο ήταν γιατί ξεκίνησε την \"καριέρα\" του εδώ μέσα αποκαλώντας \"ψυχοπαθεις\" και \"χαπάκηδες\" τα άτομα που προσπαθούν να βρουν τον εαυτό τους. Αντί να ζητήσει συγνώμη, συνέχισε εκτοξεύοντας εκατομμύρια μπουρδολογίες που κανέναν δεν έπεισαν.
    Πριν κάνεις το δικηγόρο κάποιου λοιπόν, θα ήταν καλύτερα να διαβάσεις πιο εμπεριστατωεμένα τα θέματα, εκτός και αν έχεις όρεξη για κουβέντα οπότε....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΞEXAΣEΣ OTI EIΠE TO ΦOPOYM KOΛAΣTHPIO ΨYXΩN KAI AΠEIΛHΣE TA MEΛH TOY KAI TON NIKO.
    OTI MAΣ BOΛEYEI ΔIABAZOYME TEΛIKA
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    nature, ο νταής εδώ ήταν άλλος.γιατί με το που μπήκε απείλησε πως θα κλείσει το φόρουμ και μας είπε να ρωτήσουμε στην ΕΛΑΣ τι εστί το όνομα του.όταν λοιπόν κάποιος συμπεριφέρεται έτσι, μη μου πεις πως τον εκφοβίζουμε!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    εγω παντως δεν ειδα κατι το αδυναμο στο συγκεκριμενο ατομο.Ισα ισα μια χαρα εκφραζε αυτο που ηθελε.ουτε τον ειδα θετικο στο να μαθει.μονο επιμονα να υπερτονισει τους δικους του ισχυρισμους με απειρους επιθετικους προσδιορισμους.τοσα νεα μελη μπαινουν στο φορουμ,γιατι δημιουργηθηκε θεμα μονο με το συγκεκριμενο νικ;και στο κατω κατω,οταν καποια ατομα ενοχλουνται απο μια παρουσια γιατι να μη το δειξουν;αυτο τοσο καιρο δεν προτεινουν ολοι σε καθε ατομο που ζηταει βοηθεια εδω μεσα;να βγαλει τα συναισθηματα του εξω οταν ενοχλειται;οσο για το θεμα bullying,αν υπηρχε κατι τετοιο θα το βλεπαμε σε ολες τις συζητησεις και σε ολα τα θεματα και οχι μονο στο συγκεκριμενο.Εγω προτεινω σε οσους θελουν να του μιλησουν να βρουν το εμ εσ εν του και ελευθερα να μιλαν με τις ωρες.Και με το καλο,οταν θα σκεφτεται το συνολο και οχι οταν θα κανει πως σκεφτεται το συνολο,ευχαριστως να τον διαβαζουμε και να τον θαυμαζουμε.Δηλαδη στο βωμο της καλωσυνης και του υπερανω θα πρεπει να γινονται αποδεκτοι ολοι ανεξαρτητα του τι λενε;και στο κατω κατω,ολα τα κειμενα υπαρχουν,ας κατσει να τα διαβασει,να βρει ποιος ο λογος που τοσα ατομα φερθηκαν εχθρικα απεναντι του,να τα αξιολογησει και να βελτιωθει.Ετσι δεν κανουμε ολοι στις κοινωνικες μας επαφες;νικνειμ εχει πολλα,ας κανει ακομα ενα και ας κανει μια καινουρια αρχη.αυτη ειναι η δικη μου προσωπικη γνωμη.

    οσο για τα δηλητηρια και τα σχετικα,εγω ενα πραγμα ξερω,αν δεν προστατεψουμε κατι καλο απο μονοι μας πολυ γρηγορα θα βρεθουν ατομα να το καταλαβουν,και να το καταστρεψουν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    Originally posted by πανος12345
    ΠΑΡΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΣΟΥ ΠΡΙΝ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙς ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΜΕΝΑ ΑΝ ΘΕς ΝΑ ΣΟΥ ΞΑΝΑΠΑΝΤΗΣΩ
    ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ ΨΥΧΟΠΑΘΕΙΑΣ! ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟ...



    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=4756#pid113434

    σελιδα 5 ........
    Dum spiro spero (?)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Ομολογώ παιδιά πως δεν έχω διαβάσει όσα έχει πει μιας και οι σελίδες είναι πάρα πολλές. Μόνο το πρώτο είχε πέσει στην αντίληψή μου, το \"ψυχοπαθής\" και φυσικά με είχε ενοχλήσει πάρα πολύ, ειδικά όταν γράφεται απο κάποιον που διατείνεται ότι είναι ψυχολόγος.
    Εγώ τουλάχιστον δεν είπα σε κανέναν να μην εκφράσει τη δυσαρέσκειά του και την αγανάκτισή του μπροστά σε τέτοιες συμπεριφορές. Και πολύ καλά κάνατε...Και από ότι είδα στο συγκεκριμένο θέμα το είχε πάρει πίσω χάρη σε όσους αντέδρασαν.

    Νομίζω ότι η nature αναφέρεται στον τρόπο με τον οποίο συνεχίζει μια άσχημη επιθεση στο πρόσωπό του, σε άσχετα θέματα, όπου απλά λέει τη γνώμη του, μπορεί και λάθος κατά την πλειοψηφία, χωρίς να προσβάλλει κανέναν.
    Ένα ειναι το σίγουρο. Ότι όλη αυτή η συμπεριφορά φανερώνει (δεν κρύβει) σοβαρά εσωτερικά θέματα και έτσι δε βοηθάμε κανέναν. Όποιος θέλει μπορεί να αδιαφορήσει σε ποστ που δεν προσβάλλουν κανέναν. Σε ποστ που υπάρχουν απειλές και προσβολές, εννοείται ότι δεν πρέπει ούτε κατά διάνοια να αδιαφορήσουμε...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Originally posted by anwnimi
    Ομολογώ παιδιά πως δεν έχω διαβάσει όσα έχει πει μιας και οι σελίδες είναι πάρα πολλές. Μόνο το πρώτο είχε πέσει στην αντίληψή μου, το \"ψυχοπαθής\" και φυσικά με είχε ενοχλήσει πάρα πολύ, ειδικά όταν γράφεται απο κάποιον που διατείνεται ότι είναι ψυχολόγος.
    Εγώ τουλάχιστον δεν είπα σε κανέναν να μην εκφράσει τη δυσαρέσκειά του και την αγανάκτισή του μπροστά σε τέτοιες συμπεριφορές. Και πολύ καλά κάνατε...Και από ότι είδα στο συγκεκριμένο θέμα το είχε πάρει πίσω χάρη σε όσους αντέδρασαν.

    Νομίζω ότι η nature αναφέρεται στον τρόπο με τον οποίο συνεχίζει μια άσχημη επιθεση στο πρόσωπό του, σε άσχετα θέματα, όπου απλά λέει τη γνώμη του, μπορεί και λάθος κατά την πλειοψηφία, χωρίς να προσβάλλει κανέναν.
    Ένα ειναι το σίγουρο. Ότι όλη αυτή η συμπεριφορά φανερώνει (δεν κρύβει) σοβαρά εσωτερικά θέματα και έτσι δε βοηθάμε κανέναν. Όποιος θέλει μπορεί να αδιαφορήσει σε ποστ που δεν προσβάλλουν κανέναν. Σε ποστ που υπάρχουν απειλές και προσβολές, εννοείται ότι δεν πρέπει ούτε κατά διάνοια να αδιαφορήσουμε...


    και αυτο εγινε ανωνυνη...

    αν ριξεις μια ματια στο θεμα \" αμβλωση\" στο οποιο εγω ξεκινησα να του επιτιθομαι, στην αρχη ημουν μια χαρα και τον αφησα να πει την γνωμη του.

    Οταν ομως προτεινε στην κοπελα που ανοιξε το θεμα να μην ακουει τις βλακειες που της λεμε και οτι δεν ειναι τιποτα παρα μονο μια επεμβασουλα και οτι αυτες που εχουν μετα ψυχολογικο προβλημα απλα δεν ξερουν τι τους γινεται....εε συγνωμη αλλα δεν αντεξα και φυσικα του επιτεθηκα. Γιατι εγω προσωπικα προσβληθηκα.

    καπως εγινε σε ολα τα θεματα και ποστ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Δεν το διάβασα xika αλλά θα το κάνω, όπως και με τα υπόλοιπα που λέτε πως έχει πει.

    Διαφορετική γνώμη μπορεί να έχει ο καθένας και μπορούμε να αντιπαραβάλλουμε τα επιχειρήματά μας. Αν ενοχλήθηκες και για τον τρόπο που εκφράζει τη γνώμη του πολύ καλά έκανες και αντέδρασες. Εγώ αναφέρομαι σε άλλα θέματα που απλά λέει τη γνώμη του και συνεχίζουν να τον προσβάλλουν. Βέβαια αναρρωτιέμαι μήπως αυτό του δινει περαιτέρω τροφή και διάθεση να προκαλεί, άσχετα αν τον ενοχλεί, και αυτοί που τον προσβάλλουν το διασκεδάζουν, χωρίς να υπάρχει καμία ουσία και νόημα.
    Θα επανέλθω.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    να τα διαβασεις ανωνυμη. δεν νομιζω να υπαρχει θεμα που να του εχει επιτεθει καποιος χωρις λογο. Κιαν εχει συμβει κατι τετοιο σιγουρα ειναι απο τις προκλησεις που εχουμε δεχτει και τις προσβολες.

    και στο κατω κατω, απ\'οτι φαινεται ο τυπος γουσταρει αυτην την αναστατωση που φερνει ( και μαλλον αυτος ηταν ο σκοπος του ) αφου απολογειται ως Σηφης και επειτα ως Ψυχολογος για το κυκνειο ασμα του.

    Και φυσικα δινει αυτες τις δυο διαφορετικες απολογιες γιατι η μια οπως λεει απευθυνεται στους ψυχικα ασθενεις οπως λεει καθως μας περναει για χαζους ( αυτο το εχει πει σε αλλο ποστ ).

    Τελος παντως, ο καθε ενας μπορει να εχει τη γνωμη του σε αυτο το θεμα , αν καλως ειχαμε αυτη τη σταση ή οχι.

    Προσωπικα δεν εχω τυψεις ή ενοχες ή κατι παρομοιο γιατι θεωρω οτι ολα αυτα που εκανε ηταν εσκεμμενα με σκοπο να ταραξει το φορουμ και μαλιστα με προσβλητικο τροπο. και το καταφερε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ANΩNYMH KAI WEIRD EIΣTE ΠOΛY EΞYΠNEΣ KOΠEΛEΣ ΓIA NA ΠAIZETE TO ΠAIXNIΔI TOY ONOYΦPIOY-ΣHΦH.
    ΓIA MIA AKOMA ΦOPA MΠHKE, EΓPAΨE TIΣ AEPOΛOΓIEΣ, AΠEIΛHΣE OΛO TON KOΣMO TOY ΦOPOYM KAI EΦYΓE MEXPI NA ΞANAPΘEI ME KANENA ΓYNAIKEIO ONOMA ΠOY EINAI ΠIO ΠIAΣAPIKO OΠΩΣ EIXE KANEI ΠPOΣΦATA KAI EIXE ANAΣTATΩΣEI OΛO TO ΦOPOYM
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by anwnimi
    Νature με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη.
    Αλήθεια, τι χώρος ψυχολογικής στήριξης είμαστε αν συμπεριφερόμαστε έτσι όταν κάποιος μας ενοχλεί; Όταν αυτός ο κάποιος μπορεί να έχει κι εκείνος τα δικά του θέματα;

    Είναι προτιμότερη, ωφελιμότερη για όλες τις πλευρές και πιο ανθρώπινη η έκφραση δυσαρέσκειας με επιχειρήματα και γιατί όχι με διάθεση βοήθειας, ή η εν τέλει η αδιαφορία όταν υπάρχει αδυναμία επικοινωνιακής επαφής από το bullying.

    Το bullying δείχνει διάθεση εκτόνωσης του θυμού μας που δεν εκδηλώθηκε στη σωστή κατεύθυνση ή προσπάθεια κάλυψης δικής μας ανασφάλειας με τον άσχημο και ευτελή υποβιβασμό του άλλου.
    Ανώνυμη, εύστοχες και ήρεμες όπως πάντα οι παρατηρήσεις σου….. Σε 3 αράδες τα λες όλα, χωρίς να προσβάλεις και χωρίς ένταση.

Page 1 of 55 1231151 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •