Αγχος για προσωπικο θεμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    24

    Αγχος για προσωπικο θεμα

    Καλησπερα σε ολους και σε ολες. Γραφω μετα απο καιρο στο φορουμ για ενα θεμα που προεκυψε ξαφνικα απο το πουθενα και μου προκαλει πολυ αγχος τις τελευταιες μερες.
    Πριν λιγο καιρο εκανα αιτηση στον οαεδ για ενα 8μηνο προγραμμα που ετρεχε τοτε. Απο βιασυνη,ομως, και χωρις να το πολυκοιταξω εκανα λαθος την αιτηση καθως δεν προσεξα οτι η θεση ζητουσε πτυχιο πανεπιστημιακης σχολης διαφορετικης απο την δικη μου. Μετα απο 2 μηνες με ειδοποιησαν απο τον οαεδ οτι ειμαι επιτυχων στη θεση και μου ειπαν οτι εχω 5 μερες να παρουσιαστω στην υπηρεσια που με πηραν. Μολις αντιληφθηκα το λαθος, ενημερωσα την υπηρεσια και τους ειπα πως εκανα λαθος στην αιτηση και πως δεν μπορω να παω, και μου απαντησαν ενταξει μην ερχεσαι.
    Πριν λιγες μερες μου ηρθε μηνυση απο καποιον αλλο υποψηφιο, ο οποιος λιγο πολυ λεει οτι ειχα ενδεχομενο δολο να τον βλαψω, χωρις να με γνωριζει ουτε να τον γνωριζω. Εννοειται πως δεν ειχα σκοπο να βλαψω καποιον, ουτε να στερησω την θεση και τον μισθο απο καποιον αλλον.
    Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια απο παρομοια υποθεση ή αν υπαρχει καποιος δικηγορος που να γνωριζει τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Νομίζω πως πρόβλημα θα υπήρχε στην περίπτωση που είχες αποδεχθεί τη θέση ή είχες παρουσιάσει πλαστό πτυχίο κλπ. Υπάρχει βέβαια το ζήτημα του αν με την αίτηση θεωρείται ότι βεβαιωνεις ότι είναι αληθή όσα δηλώνεις, μεταξύ άλλων και ότι διαθέτεις πτυχίο που δεν διαθέτεις, το οποίο ενδεχομένως να συνιστά ψευδή βεβαίωση. Έχω ακούσει για ενστάσεις στον ΑΣΕΠ, δηλαδή για διοικητική διαδικασία, όχι για μηνύσεις. Δεν θα πάρουν άλλον στη θέση αυτή αντί για σένα; Αυτός που υπέβαλε μήνυση είναι ο αμέσως επόμενος που θα έπαιρναν;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    24
    Να σου πω την αληθεια δεν γνωριζω τι εγινε με την θεση, υποθετω οτι καλυφθηκε απο καποιον αλλον. Αυτος που μου εκανε μηνυση ηταν επιτυχων σε μια αλλη περιοχη και τελικα ουτε αυτος πηγε λογω εξοδων προφανως, ενω δεν μπορουσε να παρει μεταθεση και να ερθει εδω στη περιοχη. Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι αν υπαρχει ψευδη βεβαιωση, αφου η διαδικασια γινεται μεσω οαεδ και οχι ασεπ και δεν γνωριζω αν ειναι ιδια η περιπτωση. Εννοειται πως δεν πηγα ποτε στην θεση αυτη, ουτε εστειλα χαρτια για προσληψη(πχ πτυχιο,αγγλικα, κτλ.). Προσπαθω να σκεφτω τι ποινες θα μπορουσα να εχω και δεν μπορω να ηρεμησω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    131
    Θεματοθετη , προτεινω να συμβουλευτεις ενα δικηγορο . Αυτος ειναι ο καταλληλοτερος ανθρωπος για να σε κατατοπισει . Δυστυχως το φορουμ δε προσφερει νομικες συμβουλες .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    24
    Ναι βεβαιως, εχω ηδη παει σε δικηγορο,απλα το ανεβασα σε περιπτωση που εχει καποιος εμπειρια απο κατι παρομοιο

Similar Threads

  1. Προσωπικό Τοπ 5
    By astrahan in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 66
    Last Post: 08-12-2015, 09:48
  2. Προσωπικο και μή προσωπικο μπλογκ
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-11-2012, 19:42
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΝΜ
    By lilium87 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 19-01-2012, 19:36
  4. Προσωπικό στοιχημα
    By runnerlena in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 66
    Last Post: 18-03-2009, 07:00
  5. ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΓΧΟΣ
    By gpap2006 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 12-11-2008, 19:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •