Αγχος-Φάρμακα......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    2

    Αγχος-Φάρμακα......

    Γεια σας παιδιά.
    Λοιπόν να σας πω και γω την ιστορία μου...Ανέκαθεν ήμουν ένας πολύ αγχωδης άνθρωπος....Να δίνω σημασία στα ανούσια και όχι στα επουσιώδη.....Με τη παροδο του χρόνου το άγχος γιγαντώθηκε και στη δουλειά ενώ παράλληλα αρχησα να απομακρύνομαι από φίλους και να είμαι πιο πολύ στο καβούκι μου.Οτι και να κάνω δε μου δίνει χαρά.Αισθανομαι ότι ποτέ δε θα φτάσω στο επίπεδο που ζουν οι άλλοι νέοι της ηλικίας μου .Ξέρετε οικογένεια παιδιά φίλους ταξίδια κτλ.Τα τελευταία 2 χρόνια έχουν έρθει πολλά κακά..Όπως απώλεια εργασίας,σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα σε οικείο μου πρόσωπο που αυτό και μόνο με έχει αρωστησει και το μυαλό μου τα βλέπει όλα μαύρα ...μέχρι και αυτοκτονικές σκέψεις μου κατεβάζει ....

    Έχω πάρει διάφορα αντικαταθλιπτικά κατά περιόδους αλλά δεν είδα καμία διαφορά πάνω μου (zoloft,ladose,seroxat,efexor).Να πω βέβαια ότι δεν τα έπερνα όλα αρκετό καιρό και παρέλειπα δώσεις.

    Πρόσφατα επισκέφτηκα ένα νέο ψυχίατρο,συζητήσαμε και μου έγραψε κάποια φάρμακα που μου φαίνονται βαριά....Φοβάμαι ότι είμαι τρελός τελείως για να μ τα γράψει ...

    Είναι τα depakine των 500,milithrin των 300 και arproya των 5 .

    Μου είπε να ακολουθώ πιστά την αγωγή (τις πρώτες 10 μέρες το arproya το πρωί και τα άλλα δύο βράδυ και μετά από 10 μέρες arproya πάλι πρωί μαζί με depakine και βράδυ πάλι depakine και milithrin)

    Αφού περάσει ο μήνας μου έγραψε να κάνω εξετάσεις για λίθιο και βαλπροικο οξύ.

    Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς χριστιανός τι φάρμακα είναι αυτά;

    Θα με κάνουν καλύτερα η θα γίνω χειρότερος;

    Είναι εθιστικά;

    Αν δεν έκανε σωστή διάγνωση ο ιατρός και τα περνω θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Καλησπερα , Θεματοθετη .
    Πρεπει να βρεις για ποιο λογο στα εγραψε και που σε κατεταξε γνωματευτικα στην ψυχιατρικη .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Πάρε και μια δεύτερη γνώμη από ψυχίατρο πάλι.

  4. #4
    brian23
    Guest
    Πολλά φάρμακα σου δίνει αδερφέ είναι αξιοπερίεργο αυτό τι να σου πω τραβά σε κάναν άλλο γιατρό καλύτερα η άποψη μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Πρέπει να μιλήσεις στον γιατρό σου για τους φόβους σου να πάρεις την αγωγή και για το ποια είναι η διάγνωση, ότι το ζήτημα της διάγνωσης σε ανησυχεί, το πόσο σοβαρά είσαι δηλαδή. Γενικά ισχύει ότι υπάρχουν γιατροί που υπερσυνταγογραφουν φάρμακα, το αν τα χρειάζεσαι ή όχι δεν μπορούμε εμείς να το κρίνουμε. Πάντως όποια αγωγή και να ξεκινήσεις θα πρέπει να είσαι συνεπής στη λήψη της και μάλιστα όσο αυτό είναι δυνατόν την ίδια ακριβώς ώρα. Είναι σημαντικό για να περάσουν γρήγορα οι παρενέργειες και να είναι λιγότερες.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    2
    Καλημέρα παιδιά.
    Θα ακολουθήσω την αγωγή αυτή για ένα μήνα όπως μου είπε να κάνω τις εξετάσεις αίματος να δούμε τι γίνεται.
    Τα φάρμακα αυτά δίνονται σε περιπτώσεις άγχους;Η ακόμα και σε ιδέες ψυχαναγκαστικές;;;
    Σήμερα εχω ραντεβού με γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο με εξωτερικό ιατρό να λάβω μια δεύτερη γνώμη....

Similar Threads

  1. Άγχος.... Καταπολέμηση χωρίς φάρμακα....
    By Eirinitr8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-04-2022, 08:37
  2. Φάρμακα για το άγχος
    By Athenian in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-03-2022, 20:08
  3. Άγχος για το αν θα πρέπει να παρω φαρμακα
    By Stamtol13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-02-2018, 17:45
  4. αγχος φαρμακα και ηλιοθεραπεια
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-06-2014, 02:46
  5. ΙΨΔ-αγχος και φαρμακα
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-09-2011, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •