Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη αγωγη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    5

    Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη αγωγη

    Καλησπέρα σας! Έχω διαγνωστεί με ΙΔΨ εδώ και 16 χρόνια! Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα από SSRI's και SNRI's (Cipralex, Zoloft, Dumyrox, Seropram, Ladose, Effexor, Cymbalta) σε συνδυασμό πάντα με xanax και solian! Αποτέλεσμα ουσιαστικό από τα αντικαταθλιπτικά δεν έχω δει και όποτε επιχειρούσε ο ψυχίατρος να διακόψει xanax και solian επανέρχονταν οι κρίσεις πανικού! Έχει να μου προτέίνει κάποιος από την εμπειρία του κάτι διαφορετικό στην φαρμακοθεραπεία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Γεια σου, απαγορεύεται να προτείνουμε φάρμακα, αλλά μπορείς να προτείνεις στον ψυχίατρό σου μήπως πάρεις Ολανζαπίνη, εμένα με έχει βοηθήσει με την ΙΔΨ. Όμως, οι παρενέργειες είναι ότι θα χρειάζεσαι λίγο περισσότερο ύπνο και θα έχεις περισσότερη όρεξη για φαγητό

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    5
    Επίσης ήθελα να ρωτήσω, το γεγονός ότι αλλάζω πολλούς ψυχιάτρους (έχω αλλάξει 8 σε 2 χρόνια) είναι σύμπτωμα της ΙΔΨ; Αύριο έχω ένα προγραμματισμένο ραντεβού με έναν ψυχίατρο νέο, στον οποίο πάω συστημένος και ο οποίος μου είπε τηλεφωνικώς πως με τα SSRI δεν γιατρεύεται η Ocd και χρειάζεται οπωσδήποτε αλιπιπραζόλη (abilify)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Μη νομίζεις ότι υπάρχουν σίγουρες απαντήσεις, ο καθένας λέει από τις εμπειρίες του, τι δούλεψε στους προηγούμενους ασθενείς του και τέτοια. Ο εγκέφαλος είναι απίστευτα πολύπλοκος, άλλους τους βοηθάνε τα SSRI, άλλους το abilify. Πάντως, μην αλλάζεις συνεχώς γιατρούς, είναι κοστοβόρο και μάλλον δεν έχει και αποτέλεσμα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    5
    Από την εμπειρία μου όντως είναι εξαιρετικά κοστοβόρο και δεν έχει και αποτέλεσμα! Από όλους έχω ακούσει κάτι το διαφορετικό και πραγματικά το κεφάλι μου κοντεύει να εκραγεί! Το μόνο που μου έχει μείνει από έναν ψυχίατρο τον οποίο επισκέφτηκα πριν από 6 μήνες είναι ότι μου είπε "αν δεν πάρεις anafranil ότι και να πάρεις δεν πρόκειται να γίνεις καλά" Απλά το συγκεκριμένο φάρμακο επειδή έχει παρενέργειες με την καρδιά και το φοβάμαι πολύ δεν ήθελα να το πάρω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ψυχοθεραπεία να κάνεις. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις εφόσον βέβαια δεσμευτεις στη θεραπεία με έναν ψυχοθεραπευτή. Γιατί αυτό που κάνεις μπορεί να υποδηλώνει αδυναμία δέσμευσης ή μπορεί να υπονομευεις τον εαυτό σου γιατί υποσυνείδητα δεν θες να αλλάξει κάτι. Χίλια δυο μπορεί να σημαίνει. Φυσικά μπορεί να είναι παρεπόμενο της ocd. Εγώ βοηθηθηκα από πέντε χρόνια ψυχοθεραπείας με τον ίδιο ψυχοθεραπευτή και από το cipralex. Αλήθεια στα φάρμακα πόσο χρόνο δίνεις να δράσουν; Γιατί αν αλλάζεις τον γιατρό τόσο συχνά φαντάζομαι πως το ίδιο θα συμβαίνει και με την αγωγή.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    5
    Κατά μέσο όρο τα φάρμακα τα παίρνω ανά 4 μήνες! Αυτήν την στιγμή λαμβάνω Effexor, xanax, Lyrica και solian! Στην αγωγή αυτή είμαι εδώ και 5 μήνες! Αποτέλεσμα δεν έχω δει! Δυστυχώς! Έχω κουραστεί και απογοητευτεί πάρα πολύ! Για την ψυχοθεραπεία μου έχουν πει και σκέφτομαι να ξεκινήσω Cbt! Νομίζω είναι η πιο κατάλληλη! Όσον αφορά τα φάρμακα καλό θα ήταν ο ίδιος άνθρωπος που κάνει την ψυχοθεραπεία να δίνει και την φαρμακευτική αγωγή;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Όταν λες ότι δεν έχεις δει αποτέλεσμα αναφέρεσαι αποκλειστικά στην ocd; Γιατί αν κατάλαβα καλά τα Xanax και solian τα χρειάζεσαι για τις κρίσεις πανικού, άρα δουλεύουν. Και το εφεξορ και το λυρικα έχουν επίσης αγχολυτικη δράση. Η ocd πώς εκδηλώνεται σε σένα; Έχω κι εγώ αλλά όχι πολύ έντονη, με το cipralex έφτιαξε σε μεγάλο βαθμό. Εθιξες ένα ενδιαφέρον ζήτημα. Το αν δηλαδή πρέπει ο ψυχοθεραπευτής να σου δίνει και την αγωγή. Υπάρχουν δύο σχολές σκέψης. Από προσωπική εμπειρία θα πρότεινα να απεμπλακεί η ψυχοθεραπεία από την αγωγή, ίσως να ήταν καλύτερα να βρεις έναν καλό ψυχολόγο για την ψυχοθεραπεία και έναν ψυχίατρο για την αγωγή. Φυσικά μπορεί να γνωρίζονται ή να επικοινωνήσουν, αυτό δεν είναι κακό, το τελευταίο είναι μάλλον απαραίτητο. Έχω αυτή την άποψη γιατί εγώ έκανα ψυχοθεραπεία σε ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή που μου έδινε και την αγωγή και όταν είχα παράπονα από την αγωγή μου έβγαιναν στην ψυχοθεραπεία. Και είναι πολύ συνηθισμένο να έχουμε ως ασθενείς παράπονα από την αγωγή λόγω παρενεργειών, επειδή δεν βλέπουμε βελτίωση κλπ. Σε γενικές γραμμές μη βασιζεσαι μόνο στην αγωγή, προσπάθησε με την ψυχοθεραπεία και δραστηριότητες.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    5
    Καλησπέρα! Μόλις γύρισα από ένα ραντεβού που είχα με έναν ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή συστημένο! Μου εξήγησε αρκετά πράγματα πάνω στην Ocd τα οποία μου ήταν άγνωστα! Μου τροποποίησε λιγάκι την αγωγή ( abilify αντί solian και έβγαλε το lyrica) και θα με αναλάβει και ψυχοθεραπευτικά! Έχω πραγματικά κουραστεί πάρα πολύ! Οι ιδεοληψίες είναι απλά ένα βάσανο χωρίς αρχή μέση και τέλος! Το μόνο που με κάνει να ελπίζω είναι τα λόγια του ότι με την αριπιπραζόλη (abilify) έχει δει πολύ καλά αποτελέσματα σε ασθενείς με ocd! Ας το δοκιμάσω και αυτό και έχει ο Θεός!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    1
    Treatment for obsessive-compulsive disorder may not result in a cure, but it can help put symptoms under control so that they do not dominate your everyday life. Some patients may require long-term, continuous, or more intensive treatment depending on the severity of their Lego 2k drive OCD.

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 10-05-2020, 00:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-12-2019, 02:20
  3. Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη
    By Lupo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 23-08-2018, 13:02
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 17:55
  5. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •