Έντονη Υπνηλία,Ζαλάδα,Κούραση!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Έντονη Υπνηλία,Ζαλάδα,Κούραση!!!

    Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα με υγεία!Εδω και περίπου 15-20 μέρες,νιώθω έντονη υπνηλία,μαζί με κόπωση και ζαλάδα.Κοιμάμαι έως και 12-14 ώρες τη μέρα και όταν ξυπνάω,νιώθω ακόμα κουρασμένος και θέλω πάλι να πέσω για ύπνο.Στο δρόμο όταν περπατάω,ζαλίζομαι και νιώθω ένα αίσθημα σαν να έχω πιει 3-4 μπύρες,και να εκανα κεφάλι.Εχω ξανανιώσει αυτά τα συμπτώματα,αλλά όχι τόσο έντονα και ειδικά αυτό της κούρασης και της ζαλης.Πριν 1,5 μήνα έκανα αιματολογικες εξετάσεις και ήταν όλες φυσιολογικές.Εχω χρόνια κατάθλιψη,με έντονο άγχος και νοσοφοβια.Παιρνω αγωγή με Ladose 20mg,3 φορές τη μέρα και Xanax 1mg,2 φορές την μέρα.Ανησυχώ και φοβάμαι γιατί τα συμπτώματα είναι πιο έντονα,από τις άλλες φορές.Ως νοσοφοβικος φυσικά,έχω φάει όλο το ίντερνετ για συμπτώματα.Μια όγκος στο κεφάλι,μια ΣΚΠ,μια HIV.Εχω τρελαθει,δε ξέρω τι να κάνω.Έκλεισα ραντεβού με νευρολόγο στο ΙΚΑ,για τέλος του μήνα αλλά μέχρι τότε πείτε μου πως ησυχάζω.
    Υπάρχει κάποιο μέλος,που να τα έχει περάσει ή να τα περνάει αυτά?
    Last edited by minaspap; 07-06-2023 at 14:11.

  2. #2
    Τα ίδια νιώθω και εγω φίλε μου…εγω σκεφτομαι το σύνδρομο χρονιας κόπωσης

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα με υγεία!Εδω και περίπου 15-20 μέρες,νιώθω έντονη υπνηλία,μαζί με κόπωση και ζαλάδα.Κοιμάμαι έως και 12-14 ώρες τη μέρα και όταν ξυπνάω,νιώθω ακόμα κουρασμένος και θέλω πάλι να πέσω για ύπνο.Στο δρόμο όταν περπατάω,ζαλίζομαι και νιώθω ένα αίσθημα σαν να έχω πιει 3-4 μπύρες,και να εκανα κεφάλι.Εχω ξανανιώσει αυτά τα συμπτώματα,αλλά όχι τόσο έντονα και ειδικά αυτό της κούρασης και της ζαλης.Πριν 1,5 μήνα έκανα αιματολογικες εξετάσεις και ήταν όλες φυσιολογικές.Εχω χρόνια κατάθλιψη,με έντονο άγχος και νοσοφοβια.Παιρνω αγωγή με Ladose 20mg,3 φορές τη μέρα και Xanax 1mg,2 φορές την μέρα.Ανησυχώ και φοβάμαι γιατί τα συμπτώματα είναι πιο έντονα,από τις άλλες φορές.Ως νοσοφοβικος φυσικά,έχω φάει όλο το ίντερνετ για συμπτώματα.Μια όγκος στο κεφάλι,μια ΣΚΠ,μια HIV.Εχω τρελαθει,δε ξέρω τι να κάνω.Έκλεισα ραντεβού με νευρολόγο στο ΙΚΑ,για τέλος του μήνα αλλά μέχρι τότε πείτε μου πως ησυχάζω.
    Υπάρχει κάποιο μέλος,που να τα έχει περάσει ή να τα περνάει αυτά?
    Φιλε μου πηγαινε σε ενα καλο παθολογο να σου αποκλεισει τις παθολογικες αιτιες. Κατα πασα πιθανοτητα ειναι αγχος οπως στους περισσοτερους μας. Εγω τους τελευταιους μηνες εχω ζαλαδες καποιες μερες περισσοτερο καποιες λιγοτερο ακομα και στον υπνο μου. Εχω κανει πολλες εξετασεις για ΣΚΠ, κλπ ολες αυτες τις παπαριες και τελικα ολα ειναι αρνητικα. Ξεκινησα ψυχοθεραπεια , φυσιοθεραπεια, γυμναστικη και σωστη διατροφη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Ότι είπε και ο φίλος παραπάνω. Ζαλάδες, υπνηλία, ανεξήγητη κόπωση είναι πολύ συχνό σύμπτωμα σε πολλούς απο εμάς, σε εμένα προσωπικά έχω όλα αυτά και δυσκολεύομαι και να κοιμηθώ κιόλας ενω είμαι μέσα στη νύστα όλη μέρα. Παθολόγος για να σε δει και να σε κατευθύνει ποιες εξετάσεις να κάνεις. Και μετά απο εκεί καλό είναι να ελέγξεις και τα επίπεδα των βιταμινών σου και των ηλεκτρολύτων σου. Ελλείψεις και σε αυτά μπορούν πολλές φορές να βγάλουν άσχημα συμπτώματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Ζαλάδα έχω και εγώ, είναι από το άγχος λογικά γιατί όποτε επικεντρώνονται εκεί μεγαλώνει η ζαλάδα.
    Γενικότερα, προσπάθησε να μην δίνεις σημασία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Ζαλάδα έχω και εγώ, είναι από το άγχος λογικά γιατί όποτε επικεντρώνονται εκεί μεγαλώνει η ζαλάδα.
    Γενικότερα, προσπάθησε να μην δίνεις σημασία.
    Καλησπερα ρε παιδια και εγω ζαλαδες ιγμοριτιδα και τα σχετικα εδω και 1 2 μηνες ποναει πολυ ψηλα ο ωμος μου κοντα στον αυχενα και δεν μπορω να κουνηθω ποναω υπερβολικα οταν παω παραλια περναει οταν βγαινω καμια φορα περναει οταν δουλευω περναει δεν το νιωθω αν κατσω ομως με ποναει πολυ και βαζω καθημερινα εμπλαστρα ειχε κανεις πονους ψηλα στους ωμους και στον αυχενα εχω τρομοκρατηθει

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    10
    Γεια σου , και εγω εχω καποια χρονια αυτο που περιγραφεις . Εχω σιγουρα καταθλιψη .αλλα περισσοτερο αρρωστοφοβια . Ετσι εγω σκεφτομαι πως κολησα ηππατητιδες η hiv . Ειναι αγχος πιστευω . Αφου μερικες φορες ειναι σαν να παραπαταω πολυ ασχημο..ζαλιζομαι ..Κατι παθαινει το μυαλο μας . Εχεις κανει εξετασεις θυροειδη ; γιατι εγω εχω υποθυροειδισμο και τα κανει αυτα τα συμπτωματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    απ τη ζεστη ειν αυτο
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Έντονη Υπνηλία και φόβος για καρκίνο!!!
    By minaspap in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 04-02-2023, 05:26
  2. ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΥΠΝΗΛΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΩ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 20-09-2020, 20:04
  3. Έντονη Υπνηλία...!!!
    By minaspap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 04-03-2020, 20:04
  4. Κούραση και ζαλάδα
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-02-2020, 22:44
  5. ΥΠΝΗΛΙΑ-ΖΑΛΑΔΑ
    By minaspap in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 23-09-2012, 20:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •