Τρεμω απο το αγχος..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162

    Τρεμω απο το αγχος..

    Παιδια καλησπερα ο γολγοθας συνεχιζεται.. Τρεμω απο το αγχος ολη μερα η αρρωστοφοβια με εχει κυριεψει.. Εχω τοσο αγχος νιωθω οτι εχω συννεχεια δεκατα και μπαινω και διαβαζω και εχω τρομοκρατηθει.. Περναω μια εντονη περιοδο αγχους και νιωθω οτι εχω συνεχεια δεκατα.. Γινεται να ανεβαζω δεκατα απο το αγχος μου ; Σας παρακαλω αν το εχει περασει κανεις και πως το ξεπερασε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Καλησπέρα,
    Σε ειδικό έχεις πάει; Και όταν λέω ειδικό εννοώ ψυχίατρο.
    Αν ναι αγωγή παίρνεις;
    Πιθανότητα τα δέκατα είναι από το άγχος, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
    Και εγω ριν πάρω την αγωγή μου έτρεμα από το άγχος.

    Την περίοδο άγχους τι την πυροδότησε ξέρεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Είχα δέκατα για πάνω από μήνα όταν ήμουν φοιτητής. Είχα κάνει εξετάσεις, αρνητικές. Όταν μου ζήτησε συγγνώμη ο πατέρας μου, μου πέρασε. Φυσικά και η ψυχολογική μας κατάσταση μπορεί να προκαλέσει δέκατα και πολύ χειρότερα μπορώ να σου πω. Κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου και ξεκίνα ψυχοθεραπεία και ενδεχομένως αγωγή, ό,τι σου πει ο ειδικός. Δεν περνάει η ζωή υποφέροντας όλη την ώρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    248
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Παιδια καλησπερα ο γολγοθας συνεχιζεται.. Τρεμω απο το αγχος ολη μερα η αρρωστοφοβια με εχει κυριεψει.. Εχω τοσο αγχος νιωθω οτι εχω συννεχεια δεκατα και μπαινω και διαβαζω και εχω τρομοκρατηθει.. Περναω μια εντονη περιοδο αγχους και νιωθω οτι εχω συνεχεια δεκατα.. Γινεται να ανεβαζω δεκατα απο το αγχος μου ; Σας παρακαλω αν το εχει περασει κανεις και πως το ξεπερασε;
    Μπορούμε να ανεβάσουμε δέκατα χωρίς να έχουμε κανένα πρόβλημα υγείας, αν ζοριστούμε για κάτι που δεν μας αρέσει και μας αγχώνει, εγώ φτάνω μέχρι 37,4… . Πρέπει να κάνεις κάτι διαφορετικό , μην διαβάζεις κάτι που σε κάνει χειρότερα . Να ψάχνεις κάτι θετικό , χαρούμενο , μπορείς να βλέπεις αστεία βίντεο. Παίξε κάποιο παιχνίδι. Να βγάλεις από το μυαλό σου την αίτια που σου προκαλεί άγχος .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Ρε παιδιά σας ευχαριστώ από την καρδιά μου δεν ξέρετε ποσό καθησυχαστικα ειναι τα λόγια σας.. Η άρρωστο φοβία με έχει καταστρέψει άσχημα.. Είμαι και μικρός 22 χρόνων όποτε δεν ειχα κάνει κάποια ψυχοθεραπεία.. Αυριο όμως το πήρα απόφαση και έχω ραντεβού να πάω.. Επίσης νιώθω παγωμένα τα χέρια μου όταν το σκέφτομαι και η θερμοκρασία μου τα παίζει και μπορεί να ανεβάζω δέκατα τα χέρια κρύσταλλο και το κεφάλι ζεστό η κανονικό γιατί με κρύσταλλο χέρια δεν καταλαβαίνεις και την σωστή θερμοκρασία.. Όταν με πιάνει το άγχος κατευθείαν νομίζω ότι αρρωσταίνω και ανεβάζω δέκατα.. Πλέον σκέφτομαι ολη την ώρα μήπως ανεβάσω δέκατα και νιώθω ότι όταν το σκέφτομαι ανεβαίνουν.. Όταν κάθομαι το απόγευμα με φίλους οικογένεια στο σπίτι και συζητάμε όλα παίρνανε για λίγο και με ξαναπιάνουν ουαν πάω στο κρεβάτι.. Παλμοί στο στομάχι δέκατα.. Δεν μπορώ να το καταλάβω έχω τρομοκρατηθεί μήπως είναι κάτι σοβαρό.. Η θεία μου είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και κάθεται και με καθησυχάζει έχει πολλές φορές αλλά εμένα το μυαλό μου είναι κολλημένο.. και σκέφτομαι ότι αποκλείεται να είναι από το άγχος και όλα αυτά να είναι στο κεφάλι μου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Επίσης ρε παιδιά τρέμει όλο μου το σώμα από τους παλμούς στο στομάχι.. Και αυτό ψυχολογικό;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Έχεις κάνει εξετάσεις γενικά? Να ξέρεις το άγχος είναι καταστροφικό. Και εγώ χάλια περνάω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Έχεις κάνει εξετάσεις γενικά? Να ξέρεις το άγχος είναι καταστροφικό. Και εγώ χάλια περνάω.

    Εξετασεις οταν λες τι εννοεις ; Αιματος; Αιματος ειχα κανει πριν εναμισι χρονο αλλα γενικα απο εξετασεις συνεχεια στους γιατρους ειμαι και στα νοσοκομεια.. Εβγαλα ακτινογραφιες αυχενα σπονδυλικης στηλης τις προαλλες.. Πηγα σε ωρυλα.. Πηγα σε καρδιολογο εκανα τριπλεξ καρδια υπερηχο καρδιας, καρδιογραφημα πηγα σε ορθοπαιδικο.. Πηγα σε παθολογο.. Ολοι μου λενε οτι ειναι μια χαρα και ειναι απο το αγχος μου δεν ξερω τι να κανω.. Απο το πρωι σημερα εχω εντονους παλμους στο στομαχι και τρεμει ολο μου το σωμα ειμαι στο τσακ να παω στα επιγοντα μην ειναι κανενα ανευρισμα κοιλιακης αορτης.. Εγω γενικα θεμα με το στομαχι μου και το αγχος μου με βαραει εκει.. Ρε παιδια ειναι δυνατον να τρεμω απο τουσ παλμους στο στομαχι; Το εχει παθει κανεις;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Πιστεύω πως μπορεί να οφείλονται και στο άγχος σου. Και εγώ έχω τεράστιο θέμα με το στομάχι. Είμαι χάλια ένα ράκος. Ξεκίνησε με πόνο στο στηθος μετά πόνο ενώ τρωω και μου βρήκε και έκτακτες. Έχω τρελό θέμα και με τις έκτακτες. Το άγχος τα χειροτερεύει όλα. Είμαι στο τσακ να παραιτηθώ από τη δουλειά μου. Δεν είμαι καλά. Πιέζομαι πολύ ψυχολογικά και δεν ξέρω από τι ακριβώς. Όλα είναι καλά και εγώ έχω φρικάρει Είμαι τέρμα χάλια πεσμένη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Τι να πω. Όταν έχουμε κάνει τόσες εξετάσεις ίσως πρέπει να πιστέψουμε ότι τελικά είναι το άγχος μας. Δεν ξέρω τι να σου πω και εγώ τα ίδια χάλια είμαι. Τρέμω φοβάμαι και μου βγαίνουν πράγματα στον οργανισμό μου. Ένα θα σου πω. Είχα πρόβλημα με έκτακτες και στον υπνο μου και πεταγομουν είτε από έκτακτη μεγάλη ένιωθα θα πεθάνω η από κομμένη ανάσα. Προσπάθησα όταν το παθαίνω να ηρεμώ τον εαυτό μου πήρε πολύ καιρό που δεν ήθελα να κοιμηθώ και χίλια δυο και τελικά ηρέμησε και έχω πολύ καιρό να πάθω. Είναι τυχαίο? Αυτό όπως το ακούς δεν σου κάνει για κρίση πανικού? Εγώ πίστευα για καρδιά αρρυθμια και άπνοια. Τι να σου πω. Ίσως έχω κάτι. Αλλά όσες εξετάσεις κάνω δεν βρίσκουν κάτι. Να μην έχω κάνει τη σωστή εξεταση? Η τελικά να έχω βυθιστεί σε μια αγχωτικη μανία μου και προκαλώ εγώ προβλήματα στον οργανισμό μου. Θέλω την γνώμη σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Καλησπερα σου εχω στειλει προσωπικο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    248
    Υπάρχει το σύνδρομο της ινομυαλγίας ( πόνος, μουδιάσματα, δυσφορία, και πολλά ακόμη ) Για να είναι πιθανή η διάγνωση χρειάζεται να υπάρχει χρόνια διαταραχή του ύπνου, να υπάρχουν κάποια ψυχικά χαρακτηριστικά (όπως άγχος ή τελειομανία, φοβίες ή κατάθλιψη)

    Ότι μας προκαλεί άγχος πρέπει να το αφήνουμε πίσω και να απομακρυνθούμε. Το άγχος αν προέρχεται από την εργασία , φεύγουμε… (καλό είναι να βρεθεί κάτι πριν παραιτηθούμε). Αν συμβιβαστούμε με μια κατάσταση που δεν μας αρέσει το υποσυνείδητο μας γεννάει φοβίες.
    Οι αρρώστιες είναι μέσα στη ζωή δεν μπορούμε να τις αποφύγουμε , να είστε χαρούμενοι που μέχρι τώρα είστε υγιείς, κάνουμε εξετάσεις μόνο μια φορά τον χρόνο και αποδεχόμαστε το αποτέλεσμα. Υπάρχουν άτομα που νοσούν και έχουν όνειρα, ενέργεια και χαίρονται που έζησαν ακόμα μια μέρα. Εγώ νόμιζα πως θα λιποθυμήσω αν πλησιάσω άρρωστο αλλά το αντιμετώπισα αναγκαστικά (ως φοιτητής) μπαίνοντας κάθε μέρα σε αστικό και κατέβαινα μια στάση μετά το νοσοκομείο… σχεδόν 5 χρόνια και δεν έπαθα τίποτα!

Similar Threads

  1. ΤΡΕΜΩ - ΦΟΒΑΜΑΙ Συνδρομο Χρονιας Κόπωσης
    By ΣΟΦ1987 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 04-02-2022, 16:55
  2. Φοβαμαι/Τρεμω
    By Ariel96 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 09-03-2021, 19:38
  3. τρεμω την διακοπη του φαρμακου
    By μυσπ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-04-2014, 01:57
  4. Τρεμω στη σκεψη...
    By valentini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 27-01-2011, 11:15
  5. τρεμω ασχημο ονειρο παλι αμαν
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-04-2010, 22:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •