Μόλις χώρισα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    1

    Μόλις χώρισα

    Γεια σας!

    Συγγνώμη αν το ποστ είναι σε λάθος κατηγορία όμως είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ!

    Είμαι 23 χρονών και έχω σχέση με έναν άντρα 15 χρόνια μεγαλύτερό μου. Είμαστε μαζί τρία χρόνια! Εκείνος είναι γιατρός και εγώ σε λίγους μήνες θα πάρω το πτυχίο μου στη φυσική! Πριν λίγους μήνες, μου έκανε πρόταση γάμου την οποία και δέχθηκα του ζήτησα όμως να μην βιαστούμε και ότι μπορούμε να παντρευτούμε και σε έναν χρόνο πράγμα το οποίο δεν το δέχθηκε και επέμενε να γίνει μέσα στον Αύγουστο κάτι το οποίο εγώ δεν ήθελα γιατί λίγο το άγχος της εξεταστικής και η προετοιμασία της ορκομωσίας, λίγο το ότι θα πρέπει να γνωριστούν οι οικογένειές μας δεν θα ήθελα να τα έχω όλα μαζί... Φυσικά και τον συζήτησα αλλά ανένδοτος... Έλα όμως που αγαπάει ο Θεός τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη... Έμαθα πριν λίγες ημέρες ότι με έχει απατήσει τρεις φορές με μία συνάδελφό του (γιατρός και εκείνη όπως καταλαβαίνετε). Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου, του ζήτησα να χωρίσουμε από τότε με παίρνει τηλέφωνα, παρακαλάει για να είμαστε ξανά μαζί, λέει ότι δεν θα το κάνει ξανά κτλ... Να σημειώσω ότι είναι αρκετά ζηλιάρης μαζί μου και μου ζήτησε όταν παντρευτούμε να μην δουλέψω γιατί τα χρήματά του φτάνουν και περισσεύουν εννοείται ότι δεν το δέχθηκα και μου είπε ότι θα το ξανασυζητήσουμε (φυσικά αυτό συνέβη μετά την πρόταση γάμου) τόσο καιρό μου ζητούσε αμέσως μετά τον γάμο να κάνουμε παιδί κάτι το οποίο εγώ δεν θέλω ακόμα και του το ξεκαθάρισα εκείνος εννοείται ότι δεν κάνει πίσω σε τίποτα... Είναι ο πρώτος άντρας που έκανα σχέση μαζί του και τον ερωτεύτηκα πολύ...! Οι φίλες μου, μου λένε να μην επιστρέψω πίσω σε αυτόν και να τον ξεχάσω καθώς και ότι έχουμε αρκετά χρόνια διαφορά ηλικίας και δεν θα έπρεπε να συμπεριφέρεται έτσι σε ένα κοριτσάκι... (Τις ζήλευε και αυτές και μου ζητούσε να μην βγαίνω μαζί τους). Έχω γνωρίσει τους γονείς του και δεν με συμπαθούν ήθελαν ο γιος τους να παντρευτεί γιατρό και όχι κάποια που θέλει να ασχοληθεί με την εκπαίδευση (όπως καταλαβαίνετε δεν τους αρέσει που σπουδάζω φυσική)... Εκείνος με υποστηρίζει στους δικούς του όμως δεν αλλάζει και κάτι... Στην αρχή ήταν όλα αρκετά καλά μεταξύ μας αλλά όσο πλησίαζα στο τελευταίο έτος του πανεπιστημίου η ζήλια του χειροτέρευε... Η αλήθεια είναι ότι είμαι ακόμα ερωτευμένη μαζί του όμως δεν θέλω να επιστρέψω κοντά του... Γράφω εδώ γιατί θα ήθελα να διαβάσω τη γνώμη σας τόσο για εκείνον όσο και για τους γονείς του!



    Συγγνώμη για το σεντόνι όμως ήθελα να διαβάσω τις γνώμες ανθρώπων που είναι έξω από όλο αυτό!!!

  2. #2
    Vaggg
    Guest
    Βρε καλή μου, μην στεναχωριέσαι, εντάξει έγινε ότι έγινε, έδωσε ο Θεός και σε φύλαξε από τα χειρότερα, είμαι σίγουρος ότι είναι για το καλό σού. Θα βρεις κάποιον που θα είναι για εσένα, θα σε σέβεται και θα σε τιμά, αυτός δεν κάνει. Εσύ θες να παντρευτείς πράγμα σπάνιο πλέον, αλλά τόσο πολύτιμο γιατί δύσκολα βρίσκεις γυναίκα σοβαρή για γάμο σε τέτοια ηλικία. Μήν ανησυχείς γιατί γυναίκες σαν εσένα είναι σαν τα διαμάντια, σπάνια και πολύτιμα. Πολλοί υπάρχουν πού δεν θα σε θεωρούν δεδομένη και θα σε τιμούν και θα θα σου δώσουν ολόψυχα την αγάπη τους. Η εμπιστοσύνη μεταξύ ζευγαριού είναι το παν, εάν έστω και μια φορά σε απατήσει ο/η άλλος/η έχει τελειώσει το θέμα δεν υπάρχει κάτι να πεις. Κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός από εκεί και πέρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Konstantina View Post
    Γεια σας!

    Συγγνώμη αν το ποστ είναι σε λάθος κατηγορία όμως είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ!

    Είμαι 23 χρονών και έχω σχέση με έναν άντρα 15 χρόνια μεγαλύτερό μου. Είμαστε μαζί τρία χρόνια! Εκείνος είναι γιατρός και εγώ σε λίγους μήνες θα πάρω το πτυχίο μου στη φυσική! Πριν λίγους μήνες, μου έκανε πρόταση γάμου την οποία και δέχθηκα του ζήτησα όμως να μην βιαστούμε και ότι μπορούμε να παντρευτούμε και σε έναν χρόνο πράγμα το οποίο δεν το δέχθηκε και επέμενε να γίνει μέσα στον Αύγουστο κάτι το οποίο εγώ δεν ήθελα γιατί λίγο το άγχος της εξεταστικής και η προετοιμασία της ορκομωσίας, λίγο το ότι θα πρέπει να γνωριστούν οι οικογένειές μας δεν θα ήθελα να τα έχω όλα μαζί... Φυσικά και τον συζήτησα αλλά ανένδοτος... Έλα όμως που αγαπάει ο Θεός τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη... Έμαθα πριν λίγες ημέρες ότι με έχει απατήσει τρεις φορές με μία συνάδελφό του (γιατρός και εκείνη όπως καταλαβαίνετε). Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου, του ζήτησα να χωρίσουμε από τότε με παίρνει τηλέφωνα, παρακαλάει για να είμαστε ξανά μαζί, λέει ότι δεν θα το κάνει ξανά κτλ... Να σημειώσω ότι είναι αρκετά ζηλιάρης μαζί μου και μου ζήτησε όταν παντρευτούμε να μην δουλέψω γιατί τα χρήματά του φτάνουν και περισσεύουν εννοείται ότι δεν το δέχθηκα και μου είπε ότι θα το ξανασυζητήσουμε (φυσικά αυτό συνέβη μετά την πρόταση γάμου) τόσο καιρό μου ζητούσε αμέσως μετά τον γάμο να κάνουμε παιδί κάτι το οποίο εγώ δεν θέλω ακόμα και του το ξεκαθάρισα εκείνος εννοείται ότι δεν κάνει πίσω σε τίποτα... Είναι ο πρώτος άντρας που έκανα σχέση μαζί του και τον ερωτεύτηκα πολύ...! Οι φίλες μου, μου λένε να μην επιστρέψω πίσω σε αυτόν και να τον ξεχάσω καθώς και ότι έχουμε αρκετά χρόνια διαφορά ηλικίας και δεν θα έπρεπε να συμπεριφέρεται έτσι σε ένα κοριτσάκι... (Τις ζήλευε και αυτές και μου ζητούσε να μην βγαίνω μαζί τους). Έχω γνωρίσει τους γονείς του και δεν με συμπαθούν ήθελαν ο γιος τους να παντρευτεί γιατρό και όχι κάποια που θέλει να ασχοληθεί με την εκπαίδευση (όπως καταλαβαίνετε δεν τους αρέσει που σπουδάζω φυσική)... Εκείνος με υποστηρίζει στους δικούς του όμως δεν αλλάζει και κάτι... Στην αρχή ήταν όλα αρκετά καλά μεταξύ μας αλλά όσο πλησίαζα στο τελευταίο έτος του πανεπιστημίου η ζήλια του χειροτέρευε... Η αλήθεια είναι ότι είμαι ακόμα ερωτευμένη μαζί του όμως δεν θέλω να επιστρέψω κοντά του... Γράφω εδώ γιατί θα ήθελα να διαβάσω τη γνώμη σας τόσο για εκείνον όσο και για τους γονείς του!



    Συγγνώμη για το σεντόνι όμως ήθελα να διαβάσω τις γνώμες ανθρώπων που είναι έξω από όλο αυτό!!!
    καλησπερα.
    τι νοημα εχει να συζηταμε για τους γονεις του, οταν το θεμα ειναι εκεινος και οι διαφορες σας.
    εχετε εξ αρχης τοσα πολλα προβληματα και σκεφτεσαι αν πρεπει να κανεις τι; να τον παντρευτεις στα γρηγορα οπως σου ζηταει και να κρυψεις ολα τα προβληματα κατω απο το χαλι, μεχρι να οδηγηθεις στην καταθλιψη;
    η διαφορα ηλικιας μεταξυ σας δεν ειναι απλα αριθμος οπως μπορει να συμβαινει σε καποιους αλλους.
    ειστε σε εντελως διαφορετικη φαση ζωης.
    εκεινος βιαζεται να κανει παιδια, γιατι σε λιγο σαρανταριζει κι εχει ονειρευτει τον εαυτο του με οικογενεια και παιδια. εσυ ομως εισαι 20 σχεδον. και παιδια να θελεις, δεν σημαινει οτι θελεις να τα κανεις τωρα, πριν δοκιμασεις οτιδηποτε στην ζωη σου, σπουδες, δουλεια , καριερα, ισως και καποια αλλη εμπειρια.
    τον πρωτο σου θα παντρευτεις και μαλιστα οταν δεν ταιριαζετε, θελετε αλλα πραγματα , σε κυνηγαει να μην βγαινεις γιατι σε ζηλευει, ενω ο ιδιος σε εχει φλομωσει στο κερατο;;;;
    θελει να σου βαλει ολους τους ορους μεχρι και ποιον μηνα και ποια χρονια θα παντρευτειτε, ενω εσυ δεν θελεις να παντρευτεις τοσο αμεσα;;
    δεν ειναι τυχαιο που σε διαλεξε τοσο μικροτερη.
    σε διαλεξε γιατι σε θεωρει διαχειρισιμη...
    και γιατι δεν παντρευεται την γιατρο με την οποια σε κερατωνει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Σε θελει κατωτερη

  5. #5
    Η διαφορά ηλικίας είναι πρόβλημα, εγώ έχω δεκαοκτώ χρόνια διαφορά. Αλλά αν υπάρχει αγάπη και όλα όσα χρειάζεται δεν είναι θέμα. Μην κάνεις τα δικά μου λάθη. Φτιάξε την ζωή σου μακριά του. Σε θέλει σπίτι χωρίς δουλειά για να εξαρτασαι από αυτόν, να σου κάνει παιδιά, να μην έχεις πουθενά να φύγεις όταν θα βαρεθεις να μετράς τα κέρατα. Φίλους δεν θα έχεις, θα κάνετε παρέα με τους δικούς του. Οπότε δεν θα έχεις κάπου να ακουμπήσεις. Δουλειά δεν θα έχεις, θα έχεις δύο τρία παιδιά. Αυτός με το πρόσχημα ότι έχει εφημερία θα κοιμάται αλλού και ένα πρωί θα ξυπνήσεις και δεν θα αντέχεις άλλο. Αλλά θα έχεις κλείσει όλες τις πόρτες. Με αποτέλεσμα να μείνεις σε ένα γάμο δυστυχισμένη. Έχεις μπροστά σου όλα τα χρόνια να βρεις μια καλύτερη τύχη. Κάποια στιγμή θα σταματήσει να σε στηρίζει στους δικούς του. Άσε που θα τον καλύπτουν.Ελπίζω να βοήθησα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    267
    Υπηρέτρια θέλει κ θα σε κακοποιήσει . Για καλό δικό σου , στείλτον όσο πιο μακρυά μπορείς . Μην το κουράζεις . Στείλτον .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Oτι σε απάτησε πώς το έμαθες?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    12
    Θα πρότεινα να ρωταγες τον εαυτό σου "γιατί είμαι ερωτευμένη με αυτόν τον άνθρωπο;" Να κάνεις με εσένα μια όμορφη και αληθινή συζήτηση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Konstantina View Post
    Είμαι 23 χρονών και έχω σχέση με έναν άντρα 15 χρόνια μεγαλύτερό μου.
    15 χρονια ειναι πολλα.... Ακομα δεν φαινεται ισως αλλα απο ενα σημειο και περα, θα εχει αρνητικο αντικτυπο στην σχεση... Για μενα, μαξιμουμ 10 χρονια πρεπει να ειναι η διαφορα ηλικιας.

Similar Threads

  1. OCD μόλις διαγνωστικά
    By Maria9999 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-07-2022, 21:51
  2. Μόλις μετακόμισα
    By Dimita_27 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 27-10-2021, 20:03
  3. Μόλις χώρισα.
    By mparmpouni in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 50
    Last Post: 13-09-2014, 04:58
  4. Μόλις χώρισα...
    By melissa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 05-02-2011, 18:03
  5. Μόλις χώρισα...
    By GM9 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2009, 09:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •