Εκτακτες με οποιαδήποτε κινηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    2

    Εκτακτες με οποιαδήποτε κινηση

    Καλημέρα παιδιά.
    Εδώ κ σχεδόν 15 χρόνια υποφερω από εκτακτες,κρίσεις πανικού κλπ αλλά αυτό το πράγμα πρώτη φορά μου συμβαίνει.

    Μόλις σηκωνομαι όρθιος οτιδήποτε κ να κάνω έχω συνέχεια εκτακτες,διδυμιες τριδυμιες κ δε συμμαζευεται,υπάρχουν στιγμές που κάνω 2 κανονικές 1 έκτακτη,μόλις καθισω η ξαπλωσω είναι ελάχιστες έως καθόλου.

    Αυτό το πράγμα ξεκίνησε την Τετάρτη με το που ξύπνησα το πρωί (την Τρίτη έκανα το λάθος να φάω πριν τον ύπνο αρκετά βαριά κ γενικά όλη η μέρα είχε ταβέρνες τηγανητα κλπ). Έχω γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση εδώ κ πολλά χρόνια η οποία μου κάνει οισοφαγιτιδα κ ανά τακτά διαστήματα παίρνω το pantium.

    Πήγα σε δύο καρδιολογους έκανα καρδιογραφημα κ triplex (για 100η φορά) κ εκτός από κάποια φυσηματακια εκ γεννετης δεν βρέθηκε κάτι άλλο κ ούτε έπιασε κάποια έκτακτη το καρδιογραφημα (βέβαια αυτά έγιναν Τετάρτη -Πέμπτη που ακόμα δεν ήταν σε τόσο μεγάλη έξαρση οι εκτακτες).

    Από την Παρασκευή δεν μπορώ να κάνω τίποτα, βγήκα για περπάτημα χθες σχεδόν μια ώρα κ δεν σταμάτησα να τις νιώθω πάρα μόνο για μερικές στιγμές.
    Περιμένω αύριο το απόγευμα να πάω να βάλω holter κ πιο νωρίς θα δω τον γαστρεντερολογο..

    Σορρυ αν κούρασα αλλά εάν κάποιος έχει κάποια συμβουλή η οτιδήποτε ας δώσει τα φώτα του..

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    731
    Είμαι στην ίδια κατάσταση. Έχω 3μηνες που ταλαιπωρουμαι με στομάχι και οισοφαγο έχω έκτακτες συνέχεια και τις άκουσε και ο γαστρεντερολογος. Θα πάω πάω πάλι από βδομάδα γιατί θέλει να με δει ξανά. Μου έδωσε το ιμπουτιν γιατί μάλλον ο οισοφαγος μου κάνει συσπάσεις και πονάω πολύ όταν τρώω. Με βοήθησε πολύ αλλά είμαι ακόμα χάλια. Περιμένω και περίοδο και νιώθω ακόμα πιο χάλια βέβαια μπορώ να φάω πια λίγο καλύτερα. Είχα χάσει πολλά κιλά. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ έχω κάνει πολλές εξετάσεις στη καρδιά τι να πω. Σίγουρα το ότι έφαγες τόσο δεν βοηθά.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    2
    Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να είσαι λειτουργικός με αυτό το πράγμα όλη μέρα όσο κ να λένε ότι είναι αθωες, κάθε φορά ο ίδιος τρόμος..
    Τι να πω,εύχομαι να βρεθεί λύση κάποια στιγμή κ να ηρεμήσουμε..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by muppetshow View Post
    Καλημέρα παιδιά. Εδώ κ σχεδόν 15 χρόνια υποφερω από εκτακτες,κρίσεις πανικού κλπ αλλά αυτό το πράγμα πρώτη φορά μου συμβαίνει.
    Για τις κρισεις πανικου υπαρχουν δοκιμασμενες συνταγες.... τις ξερουμε λιγο πολυ. Για τις εκτακτες που λες, αν ειναι ψυχογενείς, τοτε η ιδια συνταγη που εξαφανιζει τις κρισεις πανικου, θα εξαφανισει ή θα μειωσει αισθητα και τις εκτακτες. Αυτο που πρεπει ολοι να σκεφτουμε ειναι πως δεν γινεται και τον σκυλο χορτατο να εχουμε και την πιτα ολοκληρη. Αν θελεις να απαλλαγεις απο το μαρτυριο αυτο, θα πρεπει να σου βρει την καταλληλη συνταγη ενας γιατρος. Προφανως χωρις φαρμακα δεν γινεται...

Similar Threads

  1. Έκτακτες... ablation...και ξανά έκτακτες...
    By alkistis83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 18-04-2023, 12:47
  2. Κίνηση και έκτακτες
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 17-07-2022, 19:16
  3. Replies: 4
    Last Post: 31-03-2017, 21:27
  4. κινηση
    By stable in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 9
    Last Post: 29-10-2010, 14:49
  5. Καλησπερα σε ολουσ(οποιαδηποτε γνωμη δεκτη)
    By MaZanG in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 109
    Last Post: 31-07-2007, 13:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •