Επιληψια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596

    Επιληψια

    Ειναι ενα θεμα που με ενδιαφερει...

    Εχω επιληψια απο την γεννηση μου, λογω ασχημου τοκετου. Και σε ολη μου την παιδικη μου ηλικια επερνα φαρμακα. Tegretol και Gardenal.

    Την τελευταια μου κριση την επαθα στα 16 μου, μπροστα απο μια οθονη pc και εχοντας μολις γυρισει απο το σχολειο. Δεν θυμαμαι και πολλα πραγματα ...

    Κατα τα 18 μου, κανοντας την επανασταση μου, σταματησα τα φαρμακα. Μου ειχαν πει πως θα τα περνω για ολη μου την ζωη και πως θα ειναι απλως αποτρεπτικα, δεν θα θεραπευαν τις κρισεις. Αλλα δεν θελω να εξαρτωμαι για παντα απο τα φαρμακα.

    Αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι πως εχουν δυναμωσει οι πονοκεφαλοι, μαζι με εμετο και μπορει να διαρκουν και μερες. Δεν ξερω αν φταιει και το προβλημα που ειχα.

    Εχει κανεις σας επιληψια? Και ποσο καιρο περνει τα φαρμακα?

    Περσυ εκανα και μια αξονικη και βγηκε καθαρη.

    Ευχαριστω... και συγνωμη αν εχω βγει εκτος θεματος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    να κοψεισ τα φαρμακα?βλακεια μεγαλη εγω δεν υπαρχει περιπτωση να πεισει κανεισ να κοψω τα δικα μου ξερω τι με περιμενει ασε καλυτερα με χαπια κ καλα παρα χωρις χαπια κ χαλια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Να πω οτι η μητερα μου σε ολη μου την παιδικη μου ηλικια δεν μου ειχε πει τι ειχα.

    Το βρηκα μονη μου απο τις ενδειξεις των φαρμακων.

    Για αυτη ηταν κατι σαν ταμπου ή κατι κακο, οποτε την ρωτουσα μου ελεγε πως ειναι για το καλο μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    mariap,

    εχεις παει σε γιατρο για να σε ενημερωσει σχετικα με την επιληψια κ τί πρεπει να κανεις? εχεις λαβει τετοιου ειδους ενημερωση, εξειδικευμενη, απο ειδικο?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Mετα την τελευτεια κριση που ειχα στα 16 οχι ...

    Απο τοτε που με τριγυρναγανε συνεχεια στους ιατρους, τους εχω σιχαθει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Τωρα εισαι ενηλικη (υποθετω). Εχεις εσυ την ευθυνη της υγειας σου. Εισαι υπευθυνη του εαυτου σου.

    Αισθανεσαι δεσμια των φαρμακων?Εχεις σκεφτει οτι ειναι ενας τροπος για να ζεις πιο ελευθερα κ ταυτοχρονα πιο προστατευμενα?

    Απο οσα γραφεις για την μαμα σου, λες πώς το θεωρουσε κατι κακο γι αυτο στο εκρυβε. Διακοπτωντας μια σχετικη αγωγη, δεν ειναι σαν να ενστερνιζεσαι την αποψη της μανας σου?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •