Σκληρός Τζόγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    3

    Σκληρός Τζόγος

    Καλησπέρα παιδιά. Γράφω εδώ γιατί έχω φτάσει στον πάτο λόγω του εθισμού μου στον τζόγο. Είμαι 35, παντρεμένος με 2 παιδιά και τον τελευταίο καιρό έχω χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα. Πριν περίπου 4 μήνες έχασα ένα μεγάλο χρηματικό ποσό που μου είχαν αφήσει οι γονείς μου σε μόλις 5 ημέρες. Αποφάσισα τότε να το κοψω,τα πήγαινα πολύ καλά μέχρι που τον τελευταίο μήνα άρχισα πάλι. Είχα μαζέψει κάποια χρήματα τα οποία τα έχασα και επιπλέον δανείστηκα και από φίλους συγγενείς κτλ. Αν το μάθει η γυναίκα μου φοβάμαι ότι θα με άφησει και θα βρεθώ να χάσω και την οικογένειά μου. Δεν έχω όρεξη για τίποτα,πηγαίνω στην εργασία μου με βαριά καρδιά. Να φανταστείτε τον ερχόμενο μήνα βαφτίζουμε το κοριτσάκι μας και πάλι δεν μου κάνει καμία αίσθηση. Έχω σκεφτεί την αυτοκτονία αλλά δεν θέλω να αφήσω με τίποτα πίσω 2 μωρά χωρίς τον πατέρα τους. Σας ευχαριστώ όλους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,863
    Quote Originally Posted by dintribo View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Γράφω εδώ γιατί έχω φτάσει στον πάτο λόγω του εθισμού μου στον τζόγο. Είμαι 35, παντρεμένος με 2 παιδιά και τον τελευταίο καιρό έχω χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα. Πριν περίπου 4 μήνες έχασα ένα μεγάλο χρηματικό ποσό που μου είχαν αφήσει οι γονείς μου σε μόλις 5 ημέρες. Αποφάσισα τότε να το κοψω,τα πήγαινα πολύ καλά μέχρι που τον τελευταίο μήνα άρχισα πάλι. Είχα μαζέψει κάποια χρήματα τα οποία τα έχασα και επιπλέον δανείστηκα και από φίλους συγγενείς κτλ. Αν το μάθει η γυναίκα μου φοβάμαι ότι θα με άφησει και θα βρεθώ να χάσω και την οικογένειά μου. Δεν έχω όρεξη για τίποτα,πηγαίνω στην εργασία μου με βαριά καρδιά. Να φανταστείτε τον ερχόμενο μήνα βαφτίζουμε το κοριτσάκι μας και πάλι δεν μου κάνει καμία αίσθηση. Έχω σκεφτεί την αυτοκτονία αλλά δεν θέλω να αφήσω με τίποτα πίσω 2 μωρά χωρίς τον πατέρα τους. Σας ευχαριστώ όλους.
    λυπαμαι πολυ γι αυτο που σου συμβαινει.
    αντι να αυτοκτονησεις, σκεψου σοβαρα να αναγεννηθεις...
    με αυτα που εχασες, θα βρεθειτε στον δρομο, ή εχετε σταθερες δουλειες;
    οταν λες πολλα λεφτα, μιλας για 10.000, η για 100.000;

    ο μονος λογος για απελπισια θα ηταν το να μην ξεφυγεις απο αυτον τον εθισμο.
    αν πραγματικα θελεις να αλλαξεις, να πας να ζητησεις βοηθεια σε ομαδα απεξαρτησης.
    αν αυτα που εχασες δεν κρυβονται και θα τα καταλαβει οπωσδηποτε η γυναικα σου, ξεκινα πρωτα ψυχοθεραπεια για απεξαρτηση και οταν εχεις ξεκινησει και κοψει τα παντα απο παιχνιδια, τοτε κανε της μια σοβαρη συζητση, η ακομα καλυτερα ζητας της να πατε μαζι για θεραπεια ζευγους κι εκει να της εξηγησεις τι συμβαινει και να δεσμευθεις οτι θα το δουλεψεις και θα το αλλαξεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    3
    Καλημέρα και ευχάριστω για τις απαντήσεις σας. Τον τελευταίο χρόνο έχω χάσει γύρω στα 30-40 χιλιάδες από χρήματα που μου είχαν αφήσει οι γονείς μου,ενώ το βασικό που με απασχολεί είναι ότι χρωστάω 8.000 σε φίλους συγγενείς κτλ που από την εργασία μου είναι σχεδόν αδύνατον να αποταμιευσω. Σκέφτομαι να βάζω ένα μικρό ποσό το μήνα στον καθενα,αλλά θα είναι μια διαδικασία που θα κρατήσει χρόνια και αυτό με αγχωνει τόσο πολύ. Το να πω στη σύζυγο πραγματικά σας το λέω δεν είναι εφικτό,το να κρύψω τα χρέη μου υπό προϋποθέσεις (να μην ξαναπαίξω) είναι η μόνη επιλογή που έχω αυτήν τη στιγμή.Ευχαριστω κ πάλι παιδιά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,863
    Quote Originally Posted by dintribo View Post
    Καλημέρα και ευχάριστω για τις απαντήσεις σας. Τον τελευταίο χρόνο έχω χάσει γύρω στα 30-40 χιλιάδες από χρήματα που μου είχαν αφήσει οι γονείς μου,ενώ το βασικό που με απασχολεί είναι ότι χρωστάω 8.000 σε φίλους συγγενείς κτλ που από την εργασία μου είναι σχεδόν αδύνατον να αποταμιευσω. Σκέφτομαι να βάζω ένα μικρό ποσό το μήνα στον καθενα,αλλά θα είναι μια διαδικασία που θα κρατήσει χρόνια και αυτό με αγχωνει τόσο πολύ. Το να πω στη σύζυγο πραγματικά σας το λέω δεν είναι εφικτό,το να κρύψω τα χρέη μου υπό προϋποθέσεις (να μην ξαναπαίξω) είναι η μόνη επιλογή που έχω αυτήν τη στιγμή.Ευχαριστω κ πάλι παιδιά.
    ειτε κρυψεις τα χρεη σου ειτε οχι, μην διανοηθεις να ρεφαρεις για να δωσεις τα χρηματα πισω.
    Ο ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΡΕΦΑΡΕΙ ΠΟΤΕ. ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
    βαλτο καλα στο μυαλο σου και βρες αλλον τροπο για τα δανεικα..
    θα χασεις αλλα τοσα, ειναι εξακριβωμενο πολλες φορες απο πολλους παικτες.
    ΞΕΧΝΑ το ρεφαρισμα, κανε οτι προγραμμα ειναι εφικτο για να τα δωσεις πισω σιγα- σιγα και πορευσου ετσι μεχρι να ξεχρεωσεις..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,748
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Παιδιά τα πράγματα με τον τζόγο είναι πολύ απλά. Υπάρχουν δύο κατηγορίες εκείνοι που τον έχουν κατά κάποιο τρόπο επάγγελμα και είναι μόλις 3 παίκτες στους 100 και υπάρχουν οι υπόλοιποι 97 οι οποίοι είναι σφαγμένοι από χέρι. Διάβασα στο νήμα για το ΠΡΟΠΟ ας πάρουμε το ΠΡΟΠΟ λοιπόν για παράδειγμα. Το ΠΡΟΠΟ ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να βρεις τουλάχιστον 11 επιτυχίες από 13 αγώνες για να κερδίσεις κάτι χωρίς αυτό το κάτι όμως να εξασφαλίζει ότι θα βγεις κερδισμένος. Μιλάμε για ένα είδος παιχνιδιού το οποίο είχε γκανιότα 60% δηλαδή αν έπαιζε ο κόσμος συνολικά 1.000.000 δραχμές τα διανεμόμενα κέρδη θα ήταν οι 400 χιλιάδες δραχμές.

    Αυτές λοιπόν οι 400.000 δραχμές θα μοιραζόντουσαν σε 70-20-10 για τις 13 επιτυχίες για τις 12 επιτυχίες και για τις 11 επιτυχίες. Σκοπός ήταν να βρεθεί το τελικό σημείο σε ένα αγώνα μεταξύ νίκης γηπεδουχου-ισοπαλίας-νικης φιλοξενούμενου. Εχουμε λοιπόν τρία σημεία σε καθε αγώνα. 3 σημεία σε 13 αγώνες ισοδυναμούν σε 1594323 συνδυασμους. Αν τα αποτελέσματα των αγώνων ήταν βατά, τότε η πλειοψηφία έπιανε 13 επιτυχίες αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα λεφτά που στοιχηματίζανε ήταν περισσότερα από το επιστρεφόμενο κέρδος συνεπώς ο παίκτης θα έβγαινε χαμένος.

    Ο πολύ καλός παίκτης του ΠΡΟΠΟ για να καταφέρει να κερδίσει αφενός το θηρίο του 60% της γκανιότας αλλά και των επιτυχιών, θα έπρεπε να ήταν παρά πολύ καλά διαβασμένος όχι μόνο στις προβλέψεις αλλά και στον τρόπο της εκτέλεσης. Θα έπρεπε να ήταν παρά πολύ καλός στα μαθηματικά για να ξέρει τι μπορεί να προσφέρει και τι μπορεί να αναμένει. Εκτός αυτών, το κυριότερο βασικά θα έπρεπε να είχε δύο στοιχεία ο χαρακτήρας του ΥΠΟΜΟΝΗ και ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ. Δεν θα έπρεπε να παίζει κάθε ΣΚ (αυτό απαιτεί υπομονή) και να το τηρεί αυτό (ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ). Μετά θα έπρεπε να μάθει πιθανότητες και μαθηματικά ώστε να μπορεί να εκτελεί μεταβλητά συστήματα. Δηλαδή ναι μεν υπάρχει η περίπτωση 13 αγώνες να έρθουν ισόπαλοι όλοι ή να κερδίσουν οι φιλοξενούμενοι αλλά πόσο πιθανό είναι αυτό; Καθόλου. Αρα λοιπόν θα έπρεπε να μάθει να υπολογίζει συνδυασμούς και να θέτει κάποιους όρους οι οποίοι να του δίνουν την δυνατότητα να μπορέσει να σταθεί και να έχει πραγματικές ελπίδες να πιάσει κάτι. Αρα λοιπόν θα έπρεπε να επιλέγει το κάθε πότε να παίξει και πόσα λεφτά πρέπει να παίξει για να έχει μια βάση γέρη σε αυτό που κάνει και αυτό ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ.

    Μέχρι τώρα με αυτά που σας γράφω δεν είναι εύκολα αντιληπτό πως ο τζόγος είναι ολόκληρη επιστήμη η οποία απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο σε άτομα που έχουν ατσάλινο χαρακτήρα; Σε άτομα που γνωρίζουν τι κάνουν πως πρέπει να το κάνουν και κάθε πότε να το κάνουν και αυτό ενώ αποδέχονται πως δεν υπάρχει καμία εγγύηση απλώς μία πιθανότητα την οποία γνωρίζουν κιόλας στο περίπου το κατα πόσο μπορεί να είναι εφιικτή η πραγματοποιηση της; Αρα λοιπόν μιλάμε για ένα 3% αυτών που παίζουν.

    Αρα λοιπόν η ερώτηση σωτηρία. Ανήκεις σε εκεινη την κατηγορία του 3%; Αν άνηκες δεν θα ήσουν αυτή τη στιγμή εδώ μέσα. Λυπάμαι δεν ανήκεις. Μπορείς να μπεις σε αυτό το 3%; Οχι δεν μπορείς, αν ήταν θα το είχες κάνει ήδη. Δεν ξεκινάς στα τυφλά με βάρκα την ελπίδα και περιμένεις το μπαμ. Δεν λειτουργεί έτσι το σύστημα. Αλλά ακόμα και αν συμβεί δηλαδή ακόμα και αν πχ συμβεί η αναλαμπή και κερδίσεις πχ 10 χιλιάδες ευρώ σε κάτι, θα είναι εντελώς τυχαίο και είσαι καταδικασμένος να τα χάσεις απλώς το μόνο θέμα είναι σε πόσο χρονικό διάστημα θα τα χάσεις.

    Γενικό συμπέρασμα, αν αγαπάς τον εαυτό σου πραγματικά μην παίζεις, θα πληγωθείς ανεπανόρθωτα και θα χάσεις τα πάντα. Αυτό που έγραψα για το ΠΡΟΠΟ ισχύει σε όλα τα είδη στοιχηματισμού. Πείτε μου ό,τι είδος στοιχηματισμού θέλετε και εγώ θα σας αναλύσω γιατί θα είστε χαμένοι από χέρι. Ξέρετε τα βασικά στοιχεία είναι δύο ΥΠΟΜΟΝΗ-ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ και αυτή τη στιγμή πονάτε ψυχολογικά επειδή δεν έχετε αυτά τα δύο στοιχεία και δεν μπορείτε να τα αποκτήσετε. Είναι ένας συνδυασμός εγκεφάλου με έμφυτη αρετή. Δεν είναι στοιχεία που καλλιεργουνται και μεγαλώνουν στην διάρκεια του χρόνου.

    Ο τζόγος είναι ένα άτρωτο θηρίο που λίγοι έχουν την ικανότητα να το αντιμετωπίσουν και αυτοί που μπορούν είτε με τον α είτε με τον β τρόπο στο τέλος δεν μπορούν να παίξουν, τρώνε αποκλεισμό.

    Λοιπόν όλοι σώζονται με την προΰπόθεση να αποδεχθούν πως ό,τι έγινε, έγινε, συνεχίζει η ζωή και βήμα-βήμα προχωράμε για το καλύτερο αφήνοντας πίσω στο παρελθόν ό,τι έχει σχέση με το τζόγο.
    Αυτά είχε γράψει αυτό το μέλος.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    3
    Καλησπέρα. Πραγματικά η οποια ενασχόληση με τον τζόγο,σε μένα τουλάχιστον,δεν ξεκίνησε σαν μέσο απόκτησης χρημάτων. Λόγω φίλων, οικογένειας κτλ,όλοι αθλητές, παρακολουθούσαμε αγώνες τακτικά,σιγά σιγά αρχίσαμε να παίζουμε και τελικά φτάσαμε σε αυτό το δύσκολο σημείο. Να σημειώσω εδώ ότι και ο καλύτερός μου φίλος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.
    Προσωπικά από τότε που παντρεύτηκα το μείωσα πάρα πολύ,αλλά φέτος ξανακυλησα και ήταν μια τρομακτικά άσχημη χρονιά. Δεν έχω ξαναχασει τόσα πολλά χρήματα. Νιώθω πολλές φορές ότι με τιμώρησε μια ανώτερη δύναμη που δεν κράτησα την υπόσχεσή μου. Να φανταστείτε πόσο τραγική ήταν η κατάσταση, επειδή σπίτι δεν μπορούσα να παιξω, καθόμουν στο αυτοκίνητο μετά τη δουλειά για 3-4 ώρες και έπαιζα. 1 βράδυ έχασα 9.000 ευρώ μέσα σε 2 ώρες. Ελπίζω η δική μου ιστορία να βοηθήσει οποιονδήποτε να απομακρυνθεί από αυτή την άρρωστη συνήθεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Ο τζογος ειναι το χειροτερο ειδος ψυχαναγκασμου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    21
    Καλημέρα φίλε.ελπιζω να είσαι καλά!
    Πρέπει αν ζητήσεις βοήθεια από ειδικό.
    Ειδάλλως 2 είναι οι καταλήξεις που σταματάς
    Σκληρό ναρκωτικό ο τζόγος!!φρόντισε να μην έχεις χρήματα να διαχειρίζεσαι και αν δε μπορείς ζητά από εχθές βοήθεια σε ειδικό και με κάποιον να σε ελέγχει.ευχομαι να ξεφύγεις από αυτό το μαρτύριο του αργου θανάτου,γτ δυστυχώς έτσι ειναι

Similar Threads

  1. Τζογος η' τζογος?
    By MaybeNextTime in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 13
    Last Post: 26-02-2019, 20:37
  2. Για να ζήσεις πρέπει να είσαι σκληρός
    By elis in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 27
    Last Post: 04-10-2016, 14:07
  3. τζόγος
    By ηλιαχτίδα in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 17
    Last Post: 06-05-2014, 15:06
  4. Τζόγος
    By Big L in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 32
    Last Post: 27-05-2013, 17:45
  5. τζογος
    By Pucca in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 12
    Last Post: 23-12-2008, 21:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •