Αγχωδης διαταραχή και εγκυμοσύνη;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    Αγχωδης διαταραχή και εγκυμοσύνη;;;

    Είμαι 36 χρονών και από τα 15 μου υποφέρω από αγχωδη διαταραχή, κρίσεις πανικού και ΙΔΨ διαταραχή. Ακολουθώ γύρω στα 15 χρόνια φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικό και αγχολυτικο. Έχω εξάρσεις και υφέσεις ανά διαστήματα και τον τελευταίο ένα χρόνο κάνω ψυχοθεραπεία.
    Το πρόβλημα είναι ότι είμαι παντρεμένη δύο χρόνια και ο άντρας μου θα ήθελε ένα παιδί. Το ίδιο κι εγώ αλλά την καλύπτει η φοβία μου αυτή την επιθυμία μου.
    Έχω μιλήσει με ψυχίατρο και μου είπε για διακοπή αγωγής 6 μήνες πριν τη προσπάθεια για παιδί.
    Φυσικά μου φαίνεται αδύνατο μετά από τόσα χρόνια και συνεπώς το αναβάλλω.
    Υπάρχει κάποια έγκυος που να συνεχισε την φαρμακευτική αγωγή στην περίοδο της εγκυμοσύνης; Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είμαι αν διακόψω τα φάρμακα μετά από τόσα χρόνια και δεύτερον υπάρχει ο φόβος αν θα μπορώ να ανταπεξέλθω στην εγκυμοσύνη ή μετά τη γέννα ή θα τρέχω όλη μέρα στα επείγοντα;
    Δεν ξέρω όλες οι γυναίκες που υποφέρουμε από αυτές τις διαταραχές, δεν θα μπορέσουμε ποτέ να κάνουμε παιδί;
    Ακόμη και την υιοθεσία σκέφτηκα αλλά ο άντρας μου είναι τελείως αρνητικός.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    323
    Νομίζω ότι κάποια φάρμακα επιτρέπονται και στην εγκυμοσύνη, το θέμα δεν είναι μονο η εγκυμοσύνη, είναι το μετά...φτάνεις στα όρια σου και από ύπνο τον πρώτο χρόνο στην καλύτερη περίπτωση τον ξεχνάς και μιλάω από την μεριά του πατέρα που είναι πολύ πιο ευνοϊκή σε σχέση της μητέρας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Νομίζω ότι κάποια φάρμακα επιτρέπονται και στην εγκυμοσύνη, το θέμα δεν είναι μονο η εγκυμοσύνη, είναι το μετά...φτάνεις στα όρια σου και από ύπνο τον πρώτο χρόνο στην καλύτερη περίπτωση τον ξεχνάς και μιλάω από την μεριά του πατέρα που είναι πολύ πιο ευνοϊκή σε σχέση της μητέρας.
    Να, όλα αυτά σκέφτομαι και λέω πως δεν θα μπορώ να το διαχειριστώ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    187
    Ως μάνα θα σου πω ότι ένα παιδί φέρνει πολλά βάσανα και άγχος αλλά και τεράστια χαρά....μην το σκέφτεσαι ..
    Κάντο και απλά ζητά βοήθεια από το περιβάλλον σου.... Υπάρχουν μωρά που κοιμούνται από το πρώτο βράδυ και άλλα που ξυπνάνε μέχρι τα 6.... Τι να που.ε τώρα....?? Μωρό θα κάνεις... Απλά θα προσπαθήσεις να χαρείς την κάθε στιγμή... Και όλα θα πάνε καλά....και θα ξενυχτήσεις και θα αρρωστήσει, και αλλού θα πατάς και αλλού θα βρίσκεσαι...αλλά μην ξεχνάς ότι είναι μια νέα ζωή....

Similar Threads

  1. Εγκυμοσύνη και αγχωδη διαταραχή
    By θεανω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 28-01-2023, 23:25
  2. Εγκυμοσύνη και αγχώδης διαταραχή
    By Stel21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 06-10-2020, 22:45
  3. Αγχώδης διαταραχή;
    By Sidis119 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-04-2018, 22:35
  4. Διπολικη διαταραχη και εγκυμοσυνη
    By Senelia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-10-2011, 11:24
  5. ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By angelinadance in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 09-01-2007, 23:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •