Σχκ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: Σχκ

  1. #1

    Σχκ

    Καλησπερα σε όλους!Μετα από πολύ καιρό επανέρχομαι στο φόρουμ και ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου…μετά απο ατέλειωτες εξετασεις όπως έχουμε κάνει όλοι φυσικα…Η ατονία η ζαλάδα το κόπωσης και υπνηλίας δεν λενε να σταματήσουν..εκτός από σπάνιες περιπτώσεις που είχα ηρεμήσει καπως.Επισης δεν μπορώ να κοιτάξω κάποιον πολύ ώρα στα ματια…χάνομαι!εχω ένα θεματάκι με τον λαβύρινθο φυσικα…αλλά εχω σκεφτεί μηπως πρόκειται για σύνδρομο χρονιας κόπωσης…έχεις κάποιος ανάλογη εμπειρία;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,137
    Απ'ο,τι ξέρω είναι δύσκολη η διάγνωση αυτού του συνδρόμου. Δεν ξέρω σε τι εξετάσεις αναφέρεσαι και αν έχεις εξετάσει και επίπεδα βιταμινών, θυρεοειδή κλπ. Δυστυχώς ακόμη και οι αιματολογικές λένε πως δεν είναι πανάκεια για επίπεδα μαγνησίου. Εγώ παρόμοια προβλήματα, δηλαδή αϋπνία, ιλίγγους, κόπωση, μυοσκελετικους πόνους με αντικαταθλιπτικά και βιταμίνες βλέπω βελτίωση.

  3. #3
    Από εξετασεις έχω κάνει τα παντα…απλα είναι μια περίεργη αίσθηση…όταν ειμαι ξαπλωμένος η καθομαι νιώθω κάπως καλύτερα…όταν ειμαι όρθιος είναι σαν να νιώθω μια πίεση στο κεφαλι και στα ματια.Νιώθω μια γενική αδυναμία και ατονία..ενέργεια καθόλου…και ειμαι μόλις 28…1 χρονο ειμαι σε αυτή την κατάσταση και γιατρειά δεν έχω βρει…

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    325
    Φίλε σε καταλαβαίνω γιατί πέρυσι είχα ακριβώς τα ίδια, περπατούσα και νόμιζα ότι θα πέσω, μόνιμη ζαλάδα και κόπωση.
    Νόμιζα ότι ήταν καρδιά έκανα εξετάσεις όλα καλά, και γενικές όλα καλά, τότε επερνα μυρταζαπινη και μου είπε ο ο καρδιολόγος ότι πιθανόν είναι από αυτή...την έκοψα και πέρασαν όλα...εσύ παίρνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή?

  5. #5
    KleinosBrekias
    Guest
    Καλησπερα .
    Αν τα παθολογικα ευρηματα δεν εδειξαν ανωμαλιες στις τιμες , δεν υπαρχει παθολογικη αιτια . Το συμπερασμα που εξηγαγες επειτα απο ερευνα στο διαδικτυο ειναι μια καταδικη . Παντα σε καταστασεις ακραιου αγχους δημιουργουνται ακραιες σκεψεις . Διοτι ειμαστε σε αρνηση . Το αγχος χειραγωγει τη σκεψη μας . Θολωνει η κριση μας . Γιατι προσπαθουμε να γινουμε γιατροι του εαυτου μας , μιας και η απαντηση που μας δοθηκε απο τους ειδικους δεν επαρκει . Ομως δεν εχουμε πτυχιο . Και εκει υποπεφτουμε σε γκαφες ολκης . Ουσιαστικα , μηδενιζουμε τα ευρηματα , συμπεραινοντας οτι ειναι χαλασμενα τα μηχανηματα και πλαστα τα πτυχια ιατρικης . Με αυτο το τροπο ταιζουμε το πληγωμενο εγωισμο μας με χολυγουντιανα σεναρια .

    Το μυαλο σου ειναι σα κινηματογραφος Παιζει το ιδιο εργο ολη μερα , καθε μερα .
    Προβαλλεται η απογνωση και η απελπισια .

    Εστιασου να θεραπευσεις το προβλημα με το λαβυρινθο του αυτιου και ολα θα πανε καλα .

  6. #6
    Όχι φίκε μου…δεν παίρνω καμία αγωγή …δεν ξέρω τι πρέπει να κανω

  7. #7
    Συμφωνώ!ειχα κάνει αγωγή για τον λαβύρινθο.Μονο το sybelium με είχε βοηθήσει κάπως αλλά μετά ξανά τα ιδια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Giannis6011 View Post
    Όχι φίκε μου…δεν παίρνω καμία αγωγή …δεν ξέρω τι πρέπει να κανω
    Εαν παθολογικα δεν βρεθουν αιτια για το προβλημα σου, μενει μονο το ψυχολογικο-νευρολογικο... Ψαξτο περισσοτερο.

  9. #9
    Έχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα.Ητανα καθαρά…αρα φαντάζομαι οτι δύσκολα είναι νευρολογικό

  10. #10
    Επισης κάτι αλλο που θα ήθελα να προσθέσω είναι οτι πέρασα λοιμώδη μονοπυρήνωση πριν 2 μήνες περίπου…και κάπου ειδα οτι υπαρχει σχέση με ανάπτυξη σκπ….τι ισχυει από ολα αυτα;;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Έκανες εμβόλια;
    Αν ναι συμπίπτει χρονικά με την έναρξη των συμπτωμάτων σου ;

  12. #12
    Εκανα 2 δόσεις…τα προβλήματα άγχους τα είχα από πριν..αλλά η η αλήθεια είναι αυτο μου προέκυψε μετά…αλλά δν ξέρω αν έχει σχεση

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    8
    Γιάννη τελικά βρήκες λύση; Και εγώ το ίδιο τώρα με καθαρές εξετάσεις και μαγνητική εγκεφάλου νιώθω εδώ και ένα μήνα τεράστια κούραση, ατονία και brain fog. Δεν μπορώ να κάνω τα πράγματα που έκανα πριν ούτε αθλητισμό. Σκέφτομαι και εγώ για ΣΧΚ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •