Φυγη απο το σπιτι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Φυγη απο το σπιτι

    Λοιπον εδω και πολυ καιρο με διωξε η ψυχιατρρος μ, ψυχολογο δεν εχω.Περιμενα να παρω αποφαση τι θα κανω στην ζωη μ διοτι ειμε εν καιρο αλλαγων.Η αλαγη αποφασηστηκε και ειναι οτι θα μεινω μονος στην πολη που ζω.Στην ουσια 1η φορα που θια μενω πραγματηκα μονος και ιδιαιτερα 1η φορα απο τοτε που αρχησε η ψυχωτικη μ περιοδος.Λοιπον εχω διαβασει πως 50% μπορεις να γινεις καλυτερα αμα τα κατεφερεισ να μεινειςσ μονος σου.Ειναι ενα στοιχημα για μενα.Το εισοδημα μ θα κυμενετε γυρω στα 700 ευρο απο την συνταξη που θα παιρνψ.Καλυψα ενσημα μεσο Ι.Κ.Α. και δικαιουμε.Λοιπον θελω να μ πειτε τι να προσεξω ωστε να τα καταφερω..
    Η ψυχολογικη μ κατασταση ειναι πως ειμε σε αρκετα καλη κατασταση και ειμε με καποια νευρικοτητα και λιγοοο αγχος.Εμμονες δεν βρισκω ουτε μανιες κλπ.Μου το πε και μια φιλη μ. Μου λεει χαρακτηριστηκα εσι δεν εχεις τπτ και με βλεπει σχεδον καθε μερα.Και δεν ηταν ενθαρυντηκα λογια.
    7 χρονια στην ψυχωτικη ζωη εχω μαθει αρκετα.Αλλα αυτη θα ναι μια καινουργια εμπειρια
    Οποιος θελει ας μου δωσει καμια συμβουλη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Να χαλαρωσεις και να ευχαριστηθεις το καινουργιο σου σπιτι και την καινουργια σου ζωη..Ειναι ομορφα να μενεις μακρια απο το βλεμμα των γονιων..Μαθαινεις να παιρνεις τη ζωη στα χερια σου..Και ειναι πολυ ωραιο συναισθημα αυτο!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Συμφωνω με την ζηνοβια!!

    Πολλοι θα ηθελαν να ειναι στη θεση σου γι\'αυτο κοιταξε να το εκμεταλλευτεις. Απλα παρε τη ζωη στα χερια σου οπως λεει η ζηνοβια!!


    Καλη αρχη!! :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    H αρχη θα ειναι λιγο δυσκολη, αλλα αμα πανε καλα τα πραγματα...

    Θα κερδισεις πολλα πραγματα :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    δημήτρη, τι εννοείς σε έδιωξε η ψυχίατρος σου?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εγω θα σου προτεινα να ξαναρχισεις τα φαρμακα σου. Σου μιλαω απο πικρη προσωπικη εμπειρια.
    Μην ακους τον καθενα που σου λεει \"μια χαρα εισαι\" κλπ. Και βεβαια εισαι μια χαρα , αλλα επειδη παιρνουμε φαρμακα.
    Ειναι απλως μια αρρωστεια η οποια θελει τα φαρμακα της. Χωρις ομως φαρμακα θα πας στον γκρεμο , οπως καποιοι
    που δεν παιρνουν τα χαπια τους για την καρδια , την πιεση κλπ.
    Τωρα για το οτι εχεις \"50% να γινεις καλυτερα αμα μεινεις μονος σου\" εγω πρωτη φορα το ακουω , και δε νομιζω να στεκει επιστημονικα.
    Οποτε λοιπον παρε τα φαρμακα σου ! Αμα δε σου κανουν αυτα που εχεις , παρε αλλα , πιο καινουργια που ειναι με λιγοτερες παρενεργειες !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Δημήτρη, θα ήθελα κι εγώ να σε ρωτήσω γιατί λες ότι σε έδιωξε η γιατρός σου;
    Συμφωνώ να ανεξαρτητοποιηθείς αφού το θέλεις, χαίρομαι για τα σχέδιά σου.
    Απλά επειδή αυτή θα είναι ίσως μια πιο αγχωτική περιόδος μέχρι να προσαρμοστείς, είναι καλό για σένα να έχεις ένα στήριγμα που θα σε καταλαβαίνει και θα σε παρακινεί αισιόδοξα. Όπως οι φίλοι σου αλλά και ένας γιατρός.
    Η προηγούμενη γιατρός δε σου έκανε για κάποιους λόγους; Αν ναι, τους εξέφρασες σε εκείνη;
    Έψαξες να βρεις κάποιον που να σου ταιριάζει περισσότερο;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    λοιπον...

    ελειπα διακοπες.. και θα απαντησω τωρα
    η ψυχιατρος με εδιωξε επειδη την φρικαραν οι γονεις μ με ψεμματα και νομιζε πως εβγαζα αποθυμενα εναντιων τους και ηθελε να μ τα αυξησει κατα πολυ.Εγω κτλβ πως στηριζοταν σε ψευτικα στιχεια δεν τα παιρνα και δεν με δεχτηκε.
    χαπια παιρνω κανονικα παιδια, την προηγουμενη δοση ομως
    λοιπον το λεν βιβλια πως αμα τα καταφερεις μονος γινεσαι καλυτερα κατα 50%.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Δημήτρη,
    δε θα μπορούσες να βρεις μια μέση λύση με την ειδικό; Να της μιλήσεις, να σε καταλάβει και να βρείτε μαζί τη λύση που είναι η καλύτερη για εσένα;
    Πιστευεις ότι είναι καλύτερο να το παίξεις κορώνα-γράμματα που άλλωστε και στο παιχνίδι αυτό η πιθανότητα να φέρεις κορώνα ή γράμματα είναι 50-50;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    den bre8hke mesh lush exw fugei apo ton febrouario

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Γιατί δε βρέθηκε κάποια λύση; Η σχέση που είχατε χτίσει με τη γιατρό σου δεν εμπεριείχε εμπιστοσύνη; Δε την εμπιστευόσουν; Δε σε εμπιστευόταν;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    γιατι δεν αλλαζεις γιατρο, αν ειναι αδυνατον να τα βρειτε...
    ισως χρειαστεις κατι...ακομα και να μειωθουν τα φαρμακα...καποιος θα πρεπει να σε παρακολουθει...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δεν θελει ο γιατρος... καινουριο γιατρο και μαλιστα να μην ειναι και μιλημενος-επηρεασμενος απο τριτους.οσο για το σπιτι,σκεψου μονο καθως θα χτιζεις σιγα σιγα τον δικο σου χωρο,με το δικο σου γουστο και την δυνατοτητα να αλλαζεις οτιδηποτε θελησεις χωρις να δινεις λογαριασμο σε κανεναν,ποσο ομορφο ειναι.το μονο που θα σου ελεγα ειναι να γραψεις καπου τα εξοδα του μηνα που δεν μπορεις να αλλαξεις παγια(λογαριασμο δεη,τηλεφωνα,συγκοινωνιες,� �ουπερ μαρκετ) και να κρατας αυτο το ποσο απο την αρχη ωστε να μπορεσεις να κουμανταρεις την οικονομικη σου κατασταση γιατι η αληθεια ειναι πως τα 700 ευρω εξανεμιζονται αρκετα γρηγορα.κατα τα αλλα γουσταρε την ελευθερια σου.και κανα φιλαρακι για ουζα το βραδακι με τηλεοραση και απειρη συζητησουλα,οτι καλυτερο....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •