Αλλαγή γιατρού γνωμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Panos_019
    Guest

    Αλλαγή γιατρού γνωμη

    Καλησπέρα και καλό σ/κ να έχουμε.Πασχω από ψυχωση και από δικά μου λάθη την έχω πληρώσει με δυο υποτροπές και βασανίζομαι ένα χρόνο τώρα.Παω σε έναν γιατρό εδώ και χρόνια αλλά σε αυτό το επεισόδιο δεν βλέπω διαφορά δεν με βοηθαει καπου πάρα μόνο με συμβουλεύει να κάνω πράγματα τα οποία αδυνατώ να κάνω.Εχω βρεθεί σε απόγνωση και σκέφτομαι να πάρω και μια δεύτερη γνώμη μιας και νιώθω ότι πετάω τα λεφτά μου τζάμπα.Εσεις τι θα κάνατε στη θέση μου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Καλησπέρα και καλό σ/κ να έχουμε.Πασχω από ψυχωση και από δικά μου λάθη την έχω πληρώσει με δυο υποτροπές και βασανίζομαι ένα χρόνο τώρα.Παω σε έναν γιατρό εδώ και χρόνια αλλά σε αυτό το επεισόδιο δεν βλέπω διαφορά δεν με βοηθαει καπου πάρα μόνο με συμβουλεύει να κάνω πράγματα τα οποία αδυνατώ να κάνω.Εχω βρεθεί σε απόγνωση και σκέφτομαι να πάρω και μια δεύτερη γνώμη μιας και νιώθω ότι πετάω τα λεφτά μου τζάμπα.Εσεις τι θα κάνατε στη θέση μου;
    Ποια είναι η απόγνωση; Τι είναι αυτό που περίμενες και δεν βλέπεις να συμβαίνει; Τι θα περίμενες από έναν ψυχίατρο; Τι είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις για να νιώσεις ψυχολογικά λίγο καλύτερα; Για παράδειγμα αν σου έλεγε ένας γιατρός ξέρεις θα νιώθεις περίφημα ψυχολογικά αλλά σε τρεις μήνες θα είσαι 180 κιλα θα το δεχόσουν; Τι σε κάνει να πιστεύεις πως σε κάποιον άλλον ψυχίατρο θα είσαι καλύτερα; Εγώ δεν σου λέω να μην πας σε δευτερο προσωπικά θα πήγαινα και θα είχα πάει ήδη, για να σου δώσω να καταλάβεις εμένα όταν ένας με έβγαλε διπολικό πήγα σε... πέντε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,123
    Καλησπέρα. Η δεύτερη γνώμη αφορά την αγωγή; Γιατί αν κατάλαβα καλά δεν πρόκειται για ψυχοθεραπεία.

  4. #4
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλησπέρα. Η δεύτερη γνώμη αφορά την αγωγή; Γιατί αν κατάλαβα καλά δεν πρόκειται για ψυχοθεραπεία.
    Την αγωγή ναι δεν ξέρω μου φαίνεται πως έχει κάνει λάθος στη διάγνωση ο γιατρός τώρα τι να πω μακάρι να κάνω λαθος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,123
    Το να θέλει κάποιος να πάρει μια δεύτερη γνώμη δεν είναι κακό ή παράλογο. Κι εγώ παλιότερα το είχα κάνει, δεν με κάλυπτε η αγωγή γιατί δεν με βοηθούσε στον ύπνο και είχα και πολλές παρενέργειες, δηλαδή δεν είχα αμφιβολία για τη διάγνωση αλλά για την επιλογή του φαρμάκου, το κατά πόσο ήταν το κατάλληλο για μένα. Εντάξει, δίκιο είχα, με την έννοια ότι η δόση που έπαιρνα ήταν υψηλή με αποτέλεσμα οι παρενέργειες να είναι πιο έντονες και να μην φεύγουν και στον ύπνο ήμουν ακάλυπτος. Πλέον ο ίδιος γιατρός μου έδωσε συνδυασμό φαρμάκων ώστε να καλύπτει και τον ύπνο. Μη σε κουράζω, είπα τα παραπάνω ως παράδειγμα. Μπορεί και σωστή να είναι η διάγνωση το συγκεκριμένο φάρμακο να μην σου ταιριάζει.

Similar Threads

  1. Αλλαγή γιατρού???
    By petros81 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 26-05-2021, 20:55
  2. Διάγνωση Γιατρού
    By Delmember2052020 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 48
    Last Post: 18-01-2020, 23:22
  3. ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑΤΡΟΥ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-10-2016, 13:38
  4. το πείραμα του γιατρού
    By pieceofcake in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 22-04-2012, 10:01
  5. αλλαγη γιατρου.
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 395
    Last Post: 30-08-2009, 15:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •