Όταν ο ένας θέλει γάμο και ο άλλος όχι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    18

    Όταν ο ένας θέλει γάμο και ο άλλος όχι

    Καλημέρα σας!Συγκατοικώ εδώ και λίγα χρόνια με τον σύντροφό μου με τον οποίο κάνουμε όνειρα για το μέλλον,ωστόσο κάθε φορά που κάποιος φίλος μας θα μας πει άντε πότε θα παντρευτείτε κι εσείς(έχουν παντρευτεί όλες οι φίλες μου),φαίνεται να δυσανασχετεί ενώ μου έχει πει ότι θέλει να κάνουμε μαζί παιδιά,γάμο,κοκ.Εγω του έχω εκφράσει την επιθυμία μου ότι θέλω να γίνω μητέρα,ωστόσο εκείνος δεν είναι έτοιμος στην παρούσα φάση.Επισης οι γονείς μου είναι μεγάλοι ηλικιακά και νιώθω ένα επιπλέον "βάρος" ότι θέλω να προλάβουν να δουν χαρές μου..Δεν ξέρω πως να το διαχειριστω.Νιωθω ότι με προσβάλλει το να δυσανασχετεί σε παροτρύνσεις φίλων,νιώθω ότι δεν αφουγκραζεται τις δικές μου ανάγκες και εγώ προσαρμόζομαι στις δικές του.Τι κάνουμε όταν ο ένας νιώθει έτοιμος και ο άλλος όχι?Τέλος να πω ότι οικονομικά και επαγγελματικά είμαστε καλά οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα..Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,786
    πρεπει να θεσεις ορια στην σχεση σου μαζι του. δεν μπορεις να τον περιμενεις αιωνια εχεις και εσυ τις αναγκες σου που πρεπει να τις ικανοποιησεις.
    προφανως αυτο δεν ειναι και τοσο σαφες σε αυτον γιατι μαλλον εισαι υποχωρητικη.

    επιπλεον καλο ειναι να εχεις υπο οψην σου οτι απο την στιγμη που δεν εχει οικονομικο θεμα εχει με εσεναν για αυτο το καθυστερει.
    δεν μπορω να φανταστω οτι θα ειχε την γυναικα των ονειρων του διπλα του και θα το καθυστερουσε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by snowhite17 View Post
    Καλημέρα σας!Συγκατοικώ εδώ και λίγα χρόνια με τον σύντροφό μου με τον οποίο κάνουμε όνειρα για το μέλλον,ωστόσο κάθε φορά που κάποιος φίλος μας θα μας πει άντε πότε θα παντρευτείτε κι εσείς(έχουν παντρευτεί όλες οι φίλες μου),φαίνεται να δυσανασχετεί ενώ μου έχει πει ότι θέλει να κάνουμε μαζί παιδιά,γάμο,κοκ.Εγω του έχω εκφράσει την επιθυμία μου ότι θέλω να γίνω μητέρα,ωστόσο εκείνος δεν είναι έτοιμος στην παρούσα φάση.Επισης οι γονείς μου είναι μεγάλοι ηλικιακά και νιώθω ένα επιπλέον "βάρος" ότι θέλω να προλάβουν να δουν χαρές μου..Δεν ξέρω πως να το διαχειριστω.Νιωθω ότι με προσβάλλει το να δυσανασχετεί σε παροτρύνσεις φίλων,νιώθω ότι δεν αφουγκραζεται τις δικές μου ανάγκες και εγώ προσαρμόζομαι στις δικές του.Τι κάνουμε όταν ο ένας νιώθει έτοιμος και ο άλλος όχι?Τέλος να πω ότι οικονομικά και επαγγελματικά είμαστε καλά οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα..Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
    τι ηλικιες εχετε και ποσο καιρο συζειτε;

    απο την στιγμη που ειστε καλα οικονομικα και επαγγελματικα και εχετε μια σταθερη σχεση μακροχρονια, αν δεν "νοιωθει ετοιμος" για γαμο, δεν θα νοιωσει ποτε...

    λες οτι εσυ προσαρμοζεσαι στα δικα του θελω.
    γιατι να το κανεις; εκεινος μπορει να μη σκοπευει να σε παντρευτει και καποια στιγμη που θα σε βαρεθει, να σε χωρισει κιολας.
    εσυ, τι περιμενεις;
    εφοσον ξερεις τι θελεις και ειστε και οικονομικα εξασφαλισμενοι, βαλε κι εσυ τα θελω σου στο τραπεζι και δειτε αν τα βρισκετε.
    αν δεν τα βρισκετε κι εκεινος ειναι στο "βλεπουμε", βαλε τα ορια σου.
    ποσο καιρο εισαι διατεθιμενη να περιμενεις μηπως αλλαξει διαθεση; το εχεις σκεφτει; εχεις βαλει καποιο οριο, που αν ξεπεραστει, θα ψαξεις κατι αλλο;;;
    αν για παραδειγμα αυτο το μοτιβο συνεχιστει επ απειρον, εισαι διατεθιμενη να μην κανεις παιδια για να εισαι μαζι του;;;;
    σου φαινεται μακρινο ισως, αλλα οταν αυτος το παιζει τοσο χαλαρος, το πιο πιθανο ειναι να χωρισετε, παρα να παντρευτειτε..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    18
    Συζούμε 2 χρόνια και είμαστε 30+ και οι δύο.Μου έχει πει ότι σκέφτεται το μέλλον μαζί μου αλλά δεν θέλω να φτάσω σε μια ηλικία που ίσως να μην μπορώ να κάνω παιδιά..Δεν μου έχει προσδιορίσει πότε θα είναι αυτή η στιγμή.Δυστυχως είναι γενικά στη ζωή του αναβλητικός.Από την άλλη φοβάμαι ότι αν πιέσω την κατάσταση ίσως φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα.Δεν ξέρω πως πρέπει να το διαχειριστώ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    θα σου πω τι πιστευω. 30+ σημαινει 32 η σημαινει 38; ειναι πολυ διαφορετικο το ενα απο το αλλο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    18
    32-33..Προφανώς έχει διαφορά αλλά μπορεί κάποιος να είναι 40+ και να μη νιώσει επίσης ποτέ έτοιμος για αυτό το βήμα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by snowhite17 View Post
    Συζούμε 2 χρόνια και είμαστε 30+ και οι δύο.Μου έχει πει ότι σκέφτεται το μέλλον μαζί μου αλλά δεν θέλω να φτάσω σε μια ηλικία που ίσως να μην μπορώ να κάνω παιδιά..Δεν μου έχει προσδιορίσει πότε θα είναι αυτή η στιγμή.Δυστυχως είναι γενικά στη ζωή του αναβλητικός.Από την άλλη φοβάμαι ότι αν πιέσω την κατάσταση ίσως φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα.Δεν ξέρω πως πρέπει να το διαχειριστώ.
    Quote Originally Posted by snowhite17 View Post
    32-33..Προφανώς έχει διαφορά αλλά μπορεί κάποιος να είναι 40+ και να μη νιώσει επίσης ποτέ έτοιμος για αυτό το βήμα..
    φυσικα και μπορει καποιος ουτε στα 40 να ειναι ετοιμος, οπως και μπορει να ειναι ειλικρινης απεναντι σου, αλλα επειδη το εχει σαν τοσο μακρυνο σχεδιο, περνωντας τα χρονια να αλλαξει γνωμη...
    το θεμα ειναι, εσυ θελεις οντως παιδια τωρα, ή τα "θελεις" επειδη νοιωθεις ανησυχια απο την δικη τουα διαφορια και φοβασαι μηπως δεν ειναι και τοσο "μονιμη" η σχεση σας;

    ψαξου πρωτα μονη σου, να δεις αν οντως συνειδητοποιημενα θελεις αυτο. γαμο και παιδια τωρα. εδω κοντα.
    και αν οντως ισχυει και δεν ειναι καποια ανασφαλεια σου, πες του ποσο σοβαρο ειναι για σενα, ΧΩΡΙΣ ομως να του δωσεις καποιο τελεσιγραφο. γιατι το τελεσιγραφο και ειναι εκβιαστικο και μπορει οντως, χωρις αρχικα να ειχε αντιρρηση ο ανθρωπος, να φερει τα αντιθετα αποτελεσματα λογω πιεσης.

    το τελεσιγραφο ομως θα το δωσεις στονε αυτο σου. θα βαλεις εσυ καποιο οριο μεσα σου, περα απο το οποιο θα παρεις μια οριστικη αποφαση για το αν θα μεινεις κι οπου βγει και με την πιθανη προοπτικη αντι γιαγαμο να φτασετε στον χωρισμο, ή αν θα το τελειωσεις μονη σου, ωστε να κανεις καποιες αλλες γνωριμιες που ισως ειναι πιο ταιριαστες σε στοχους και επιθυμιες.
    αυτα πιστευω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    να σου πω ακομα, αναφερομενη στον τιτλο σου, οτι για να γινει μια σχεση η ενας γαμος, χρειαζονται δυο.
    για να μην γινει ομως, αρκει ο ενας....
    οταν ο ενας δεν θελει, δεν υπαρχει διαπραγματευση..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    οι δικαιολογιες εμας των ανδρων , οταν εχουμε ενα καλο βολεμα ....θα κανουμε , θα γινει καποια στιγμη ....θα , θα , θα
    ηρθε η ωρα να χωρισεις και να ψαχτεις σε κατι αλλο με τον καιρο

Similar Threads

  1. Όταν ένας άντρας θέλει μια γυναίκα....
    By julias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 116
    Last Post: 18-03-2017, 20:36
  2. Απαγορευμένος έρωτας (άλλος ένας...)
    By savant in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 26-01-2017, 00:47
  3. Άλλος ένας πρώην
    By EpheChan in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 10-08-2015, 15:29
  4. Replies: 54
    Last Post: 16-05-2011, 20:38
  5. Αλλος ενας ερωτας χωρις ανταποκριση
    By agnostos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 24-05-2008, 20:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •