ʼγχος - πανικός - επιπτώσεις στην υγεία ......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641

    ʼγχος - πανικός - επιπτώσεις στην υγεία ......

    Ήδη έχω γράψει στο forum, στο topic για την κοινωνική φοβία, αλλά δεν έχω αυτοπαρουσιαστεί παραθέτοντας την πλήρη ιστορία μου.

    Πριν από 6 χρόνια (2000) \"εισήλθα\" στον κόσμο των αγχωτικών διαταραχών, εν μέσω των μεταπτυχιακών σπουδών μου. Ξεκίνησα με ταχυπαλμίες και πέρασα σε κρίσεις πανικού και μετά σε διαταραχές και φοβίες. Το λάθος μου ήταν ότι δεν συμβουλέυτηκα κάποιον ειδικό, από την πρώτη στιγμή, επηρεαζόμενος από κάποιες απόψεις και προκαταλήψεις, σχετικά με τους ασθενείς και τους ειδικούς του χώρου.

    Το 2002 αφού η διαταραχή πανικού είχε φτάσει στο αποκορύφωμα, και συνοδευόνταν από έντονες φοβίες (κοινωνική, αγοραφοβία), ιδεοψυχαναγκαστικά συμπτώματα, αϋπνίες, αποφάσισα να επισκεφτώ κάποιον ειδικό. Ακολούθησα ψυχανάλυση για 7 περίπου μήνες, αρνούμενος να πάρω φάρμακα. Τα επόμενα χρόνια τα συμπτώματα υποχωρούσαν αλλά πάντα υπήρχε μια κρίση που με περίμενε στην γωνία. Ακολούθησε στρατιωτική θητεία με όλα τα άγχη στην μάπα, εκπόνηση διατριβής για την λήψη του πτυχίου, αναζήτηση εργασίας και άλλες στρεσογόνες καταστάσεις.

    Σήμερα είμαι στενοχωρημένος και απογοητευμένος. Μόλις γύρισα από τον παθολόγο μου, όπου μου ανακοίνωσε τα αποτελέσματα των γενικών εξετάσεων. Ποτέ δεν περίμενα ότι όλλες αυτές οι περιπέτειες θα επηρέαζαν και στην σωματική μου υγεία. Είμαι ένας νέος άνθρωπος 32 ετών με αυξημένα επίπεδα χοληστερίνης (270) με τριγλυκερίδια (185) και διαβήτη στο όριο (115), χωρίς να κάνω ιδιαίτερες καταχρήσεις (αλκοόλ, κρέας, γλυκά, αλάτι κ.λ.π).
    Έχετε παρόμοια εμπειρία με επιλοκές στην σωματική σας υγεία ;

    Γράψτε κάτι, μπας και μου απαλύνετε τον πόνο....

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    14
    Αγαπητέ ,gys1973 σου έχω στείλει u2u για ναδείς ότι δέν είσαι ο μόνος

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    geia sou gus k egw ypoferw apo panikous 4 xronia epiptwseis stin ygeia mou den yparxoun mexri twra.ap\'oso gnwrizw den mporoun oi panikoi na kanoun kako stin ygeia alla to agxos nai. aneferes gia ideopsixanagkastikes neyrwseis pasxw k apo ayto egw to lew <kakes skepseis>afou ematha pws na antimetwpizw tous panikous <sxedon>me tsakizoun omws oi skepseis aytes oi kakes skepseis... pisteyw pos katalavaineis ti thelw na pw. tha me voithouses poli an mou eleges ekeini tin wra pws tis antimetopizeis... oi giatroi me eipan oti den prokeite pote na tis kanw praksi.esi pou to zeis ti pisteyeis?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •