Ειμαι χάλια ψυχολογικά και πολυ αγχωμενη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1

    Ειμαι χάλια ψυχολογικά και πολυ αγχωμενη

    Νιώθω ναυτία, άγχος, θλίψη... Παθαίνω διάφορα σωματικά... Νιώθω ότι θα παθω κάτι κακό... Δεν αντέχω άλλο ρε παιδια αλήθεια δεν αντέχω να ζω έτσι.... Τι να κάνω τι...

  2. #2
    Σε βλέπει κάποιος ειδικός; Παίρνεις κάποια αγωγή; Αν όχι θα σου έλεγα να κλείσεις το συντομότερο και σε συνεννόηση με τον ειδικό σου να κάνεις πιθανές εξετάσεις για να αποκλείσεις κάτι παθολογικό. Προσωπικά λαμβάνω αντικαταθλιπτική αγωγή ένα χρόνο τώρα και με βλέπει ψυχίατρος. Είμαι γενικά αρκετά καλύτερα αλλά έχω και κακές μέρες. Σωματικά έχω ζάλη εδώ και ένα χρόνο. Η πιθανότερη εξήγηση είναι η ψυχοσωματική.

  3. #3
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Σε βλέπει κάποιος ειδικός; Παίρνεις κάποια αγωγή; Αν όχι θα σου έλεγα να κλείσεις το συντομότερο και σε συνεννόηση με τον ειδικό σου να κάνεις πιθανές εξετάσεις για να αποκλείσεις κάτι παθολογικό. Προσωπικά λαμβάνω αντικαταθλιπτική αγωγή ένα χρόνο τώρα και με βλέπει ψυχίατρος. Είμαι γενικά αρκετά καλύτερα αλλά έχω και κακές μέρες. Σωματικά έχω ζάλη εδώ και ένα χρόνο. Η πιθανότερη εξήγηση είναι η ψυχοσωματική.
    Δεν βλέπω ειδικό, εχω πολλα χρονια προβλημα με το άγχος... Ζάλη εχω και εγω αλλά πλεον με τα τόσα χρόνια την εχω συνηθίσει.... Το κακό είναι ότι συνέχεια βγάζω σωματικά προβληματα ή ψυχοσωματικά.... Δεν μπορώ να το αντέξω άλλο επειδή νιώθω μια τεράστια κουραση... Γιατί μας συμβαίνουν όλα αυτά? Μερικές μέρες πραγματικα γίνονται κολαση

  4. #4
    KleinosBrekias
    Guest
    Δεν μπορεις να διαχειριστεις το αγχος . Ειναι γεγονος .
    Το μυαλο ειναι παμπολλα μεγαλα εργοστασια . Σε κατασταση ψυχικης ηρεμιας , ολα δουλευουν ρολοι , συγχρονισμενα . Υπαρχει μια αδιαλειπτη ροη εισαγωγης υλικων , κατασκευης και εξαγωγων . Σε αυτη τη αρμονικα τελεια αλυσιδα , οταν εχεις αγχος , αρχιζουν οι δυσλειτουργειες . Η ξαφνικη αλλαγη ποιοτικων υλικων σε σκραπ , διαταρασσει το κυκλο εργασιων . Εξω απο τα εργοστασια δε φαινεται απολυτως καμια διαφορα . Μεσα οι διαδικασιες σταθερα φθινουν . Οσο φθινουν προοδευτικα , για να αποτραπει , να απομονωθει και να μην εξαπλωθει η δυσλειτουργια περαιτερω , ο εγκεφαλος κλεινει τα εργοστασια που δημιουργουν την υπολειτουργια . Ολα μεσα μενουν αθικτα και στη θεση τους . Καθε εργοστασιο ειναι εξισου σημαντικο . Αυτη η αισθηση του αδειων εργοστασιων , χρειαζεται αμεση αντιμετωπιση . Ομως δε ξερεις ποια εργοστασια ειναι . Και το κυριοτερο που ειναι η ζημια και ποση . Ψαχνεις ατερμονα να βρεις τη ζημια αλλα δε συνειδητοποιεις οτι αυτος που ψαχνει τη ζημια και αυτος που εκλεισε τα εργοστασια ειναι ενας . Το αγχος καθεται εξω απο τα εργοστασια και παρακολουθει την εξελισσομενη συγχυση . Οσο περισσοτερο διαρκει η συγχυση , το αγχος πλησιαζει υπομονετικα προς το εσωτερικο των εργοστασιων . Εκμεταλλευεται το παρατεταμενο και καταλαμβανει ολα τα κλειστα εργοστασια . Το αγχος ομως δε ξερει πως λειτουργουν . Δεν εχει η ιδεα πως ειναι η εσωτερικη δομη . Τελειωνει το επεισοδιο της συγχυσης και ολα τα εργοστασια επαναλειτουργουν κανονικα και αδιακοπα . Το αγχος απλα μιμειται τη παραγωγικη διαδικασια . Και επειτα τη χειραγωγει , αργωντας λιγο λιγο τη χρονικη διαρκεια . Οσο η ενταση πεφτει , το αγχος διαβαλλει τη φυσικη διεργασια επιπλεον εργοστασιων . Εχει αλλοιωσει μερικως τη θεμελιωδη δομη . Σε ολα τα εργοστασια που πλεον ελεγχονται απο το αγχος παραγεται η επαναληπτικη μεθοδος . Και τιποτα αλλο . Μια σκεψη, μια ιδεα , μια εικονα , μια λεξη . Βραχυχρονια και ταυτοχρονα αστραπιαια αφομοιωση . Και το μυαλο πλεον τη οριζει ως δικια του . Ομως εξω απο το εργοστασιο δεν ειναι κανεις πλεον . Ολα ειναι εντος και η αδεια εικονα δυσχεραινει τη κατασταση . Δεν υπαρχουν ορατοι θεατες .
    Η πιθανοτητα το μυαλο να μην γνωριζει πληρως τα συγκεκριμενα εργοστασια που κατεληφθησαν απο το αγχος ειναι ακριβως η ιδια οτι και το αγχος να μη γνωριζει πληρως τα συγκεκριμενα εργοστασια που κατεχει . Αυτη η μη γνωση γεννα τη αρνηση . Ενσωματωνεται αυτοστιγμης . Σημασια δεν εχει το ποιο και που , σημασια εχει η δυσλειτουργια ως εννοια .
    Οποτε η σημαντικοτερη πτυχη γινεται η προσεγγιση . Αν οι μηχανισμοι μου υπολειτουργουν , πως ανταποκρινομαι μεσα σε αυτη τη εσωτερικη δυσλειτουργια ? Ποια ειναι η ειδοποιος διαφορα που θα επιφερει τις αρχικες εργοστασιακες ρυθμισεις . Δηλαδη , τι δεν εχει φθειρθει απο το αγχος ? Τι εμεινε αναλλοιωτο ολα αυτα τα χρονια ?
    Η απαντηση ειναι ευκολη αλλα και δυσπεπτη . Η λογικη . Η κοινη λογικη . Αν δε καταφερεις να προσαρμοσεις σταδιο σταδιο , επιβαλλοντας τη λογικη μετα απο οποιονδηποτε αγχωτικο παραγοντα , τοτε υπαρχει νοητικη στερηση . Επειδη ομως εργαλεια οπως διαισθηση , επιβιωση , ενστικτο υπαρχουν σε ολους με διακυμανσεις αρα υπαρχει και η λογικη καπου . Ειναι εκει και μας περιμενει . Παντα ηταν εκει και παντα θα ναι .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,125
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Νιώθω ναυτία, άγχος, θλίψη... Παθαίνω διάφορα σωματικά... Νιώθω ότι θα παθω κάτι κακό... Δεν αντέχω άλλο ρε παιδια αλήθεια δεν αντέχω να ζω έτσι.... Τι να κάνω τι...
    Γιατί δεν πας έστω σε ψυχολόγο για αρχή; Κι αν είναι θα σου πει αυτός αν χρειάζεται να επισκεφτείς ψυχίατρο.

  6. #6
    Vaggg
    Guest
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Νιώθω ναυτία, άγχος, θλίψη... Παθαίνω διάφορα σωματικά... Νιώθω ότι θα παθω κάτι κακό... Δεν αντέχω άλλο ρε παιδια αλήθεια δεν αντέχω να ζω έτσι.... Τι να κάνω τι...
    Δεν παθαίνεις τίποτα, όλα είναι στο μυαλό σου, χαλάρωσε και σκέψου ψύχραιμα. Θα βρεις την λύση. Απλά χαλάρωσε ψυχή τε και σώματι.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Γιατί δεν πας έστω σε ψυχολόγο για αρχή; Κι αν είναι θα σου πει αυτός αν χρειάζεται να επισκεφτείς ψυχίατρο.
    Δυστηχως αυτό το διάστημα δεν μπορω να επισκεφθώ ψυχολόγο... Θέλω όμως να είμαι καλά.... Είμαι πολλα χρονια σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση... Απλά τον τελευταίο καιρό τα πραγματα ειναι ασήκωτα επειδή έχω και πολλες ευθυνες στην ζωή μου που με χρειάζονται εκεί..

  8. #8
    Quote Originally Posted by Vaggg View Post
    Δεν παθαίνεις τίποτα, όλα είναι στο μυαλό σου, χαλάρωσε και σκέψου ψύχραιμα. Θα βρεις την λύση. Απλά χαλάρωσε ψυχή τε και σώματι.
    Μακάρι να βρω την λυση όπως λες... Μακάρι... Βλέπω πολυ κόσμο σε αδιέξοδο... Δεν θέλω να είμαι έτσι... Θέλω να είμαι καλά... Δεν ξέρω όμως αν μπορώ να ειμαι

  9. #9
    Σας μιλάω και χωρίς να σας ξέρω καν, μου δίνεται κουράγιο και ελπιδα..... Πραγματικά έχω ανάγκη από ανθρώπους να μιλήσω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Χριστίνα μου καλησπέρα.. Δεν πρόκειται να νιώσεις καλύτερα αν κάθεσαι και το υπέρ αναλύεις και αυτό είναι που πρέπει να αποδεχτείς για να μπορέσεις να βγεις από τον ατέρμονο κύκλο που έχουμε όλοι μας μπει.. Έχω όλα τα ψυχοσωματικά που ανέφερες και τον τελευταίο καιρό υποφέρω από πόνους στην πλάτη.. Σου μιλάω ως ένα άτομο μόλις 22 χρόνων αρρωστοφοβικός.. Υπάρχουν πολλές φορές που λέω έχω κάτι σοβαρό και τα λοιπά.. και ξεκινάει ο οργανισμός και σου δίνει συμπτώματα.. Τα λέω για να τα ακούω και εγώ.. Προσπάθησε να χαλαρώσεις πάρε χρόνο να κάτσεις να σκεφτείς να γράψεις και να σημειώσεις ποια είναι τα προβλήματα που έχεις και τι κανείς για να τα αντιμετωπίσεις.. Όχι σε οθόνη κινητού.. Σε χαρτί με μολύβι.. Να τα γράφεις και να νιώθεις αυτά που γράφεις να βγαίνουν από μέσα σου.. Γράψε ότι σε στεναχωρεί ότι σε αγχώνει και κοίταξε το καλά και διάβασε το για όσες ώρες χρειαστεί.. Και μετά βάλε την λογική σου να δουλέψει και ξανά διάβασε το.. και μετά ξανά .. Κάθε φορά που θα το διαβάζεις θα συνειδητοποιείς και κάτι διαφορετικό.. Ο καλός ο καπετάνιος φαίνεται στις καταιγίδες.. Πάρε τα θετικά από αυτά που συμβαίνουν κοιτά μπροστά.. Δεν είσαι μόνη σου όλοι μας εδώ μέσα αν όχι όλοι οι περισσοτεροι αναρωτιόμαστε τα ίδια πράγματα.. Να είσαι καλά ελπίζω να σε βοήθησα

  11. #11
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Χριστίνα μου καλησπέρα.. Δεν πρόκειται να νιώσεις καλύτερα αν κάθεσαι και το υπέρ αναλύεις και αυτό είναι που πρέπει να αποδεχτείς για να μπορέσεις να βγεις από τον ατέρμονο κύκλο που έχουμε όλοι μας μπει.. Έχω όλα τα ψυχοσωματικά που ανέφερες και τον τελευταίο καιρό υποφέρω από πόνους στην πλάτη.. Σου μιλάω ως ένα άτομο μόλις 22 χρόνων αρρωστοφοβικός.. Υπάρχουν πολλές φορές που λέω έχω κάτι σοβαρό και τα λοιπά.. και ξεκινάει ο οργανισμός και σου δίνει συμπτώματα.. Τα λέω για να τα ακούω και εγώ.. Προσπάθησε να χαλαρώσεις πάρε χρόνο να κάτσεις να σκεφτείς να γράψεις και να σημειώσεις ποια είναι τα προβλήματα που έχεις και τι κανείς για να τα αντιμετωπίσεις.. Όχι σε οθόνη κινητού.. Σε χαρτί με μολύβι.. Να τα γράφεις και να νιώθεις αυτά που γράφεις να βγαίνουν από μέσα σου.. Γράψε ότι σε στεναχωρεί ότι σε αγχώνει και κοίταξε το καλά και διάβασε το για όσες ώρες χρειαστεί.. Και μετά βάλε την λογική σου να δουλέψει και ξανά διάβασε το.. και μετά ξανά .. Κάθε φορά που θα το διαβάζεις θα συνειδητοποιείς και κάτι διαφορετικό.. Ο καλός ο καπετάνιος φαίνεται στις καταιγίδες.. Πάρε τα θετικά από αυτά που συμβαίνουν κοιτά μπροστά.. Δεν είσαι μόνη σου όλοι μας εδώ μέσα αν όχι όλοι οι περισσοτεροι αναρωτιόμαστε τα ίδια πράγματα.. Να είσαι καλά ελπίζω να σε βοήθησα
    Θάνο σε ευχαριστώ πολυ για τα λογια σου και το κουράγιο σου.... Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δυστηχως δεν μπορουμε όλοι εμείς να απαντήσουμε για ποιον λόγο μας συμβαίνουν αυτά που μας συμβαίνουν, δεν έχουμε την απάντηση... Και αυτό είναι που μας τρώει πιο πολυ... Αλλά η ζωή κάθε μέρα θα συνεχιζει και θα συνεχιζει με τα άσχημα και τα λίγο καλυτερα.... Μακάρι να ειμασταν όλοι μας χαρουμενοι και ποτέ αγχωμένος........

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Σας μιλάω και χωρίς να σας ξέρω καν, μου δίνεται κουράγιο και ελπιδα..... Πραγματικά έχω ανάγκη από ανθρώπους να μιλήσω
    Όλοι εδώ μέσα αυτό ψάχνουμε,την ελπίδα πρέπει να σε βοηθήσει και ο περίγυρος σου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,190
    Χριστίνα,τα παθαίνουμε όλα αυτά αφενός λόγω μιας προδιάθεσης και ευαισθησίας αλλά αφετέρου το καλλιεργούμε και εμείς άθελά μας μη διάγοντας μια φυσιολογική ψυχικά ζωή...
    Χρειάζονται αλλαγές στον τρόπο ζωής...Επαφή με την φύση...Υγιείς διαπροσωπικές σχέσεις και μια ασχολία να απασχολείταο το μυαλό και το σώμα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  14. #14
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Χριστίνα,τα παθαίνουμε όλα αυτά αφενός λόγω μιας προδιάθεσης και ευαισθησίας αλλά αφετέρου το καλλιεργούμε και εμείς άθελά μας μη διάγοντας μια φυσιολογική ψυχικά ζωή...
    Χρειάζονται αλλαγές στον τρόπο ζωής...Επαφή με την φύση...Υγιείς διαπροσωπικές σχέσεις και μια ασχολία να απασχολείταο το μυαλό και το σώμα.
    Εχω καθημερινη επαφή με την φυση, όπως επίσης έχω και υγιείς σχεσεις, λίγες, αλλά έχω... Ασχολείσαι έχω και πολλεε ευθυνες... Δεν ξέρω που είναι το προβλημα με τον εαυτό μου...

  15. #15
    Έχω πολυ άγχος αυτή τη στιγμή... Φοβάμαι ότι κάτι κακό θα παθω ή ότι θα πεθανω ή ότι θα τρελαθώ... Με κατακλύζει ο φόβος και δεν ξέρω τι να κανω

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 24-03-2015, 00:18
  2. Είμαι αγχωμένη,αγχωμένη,και ξανά τα ίδια
    By Biskot in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-03-2013, 09:37
  3. Είμαι σε πολύ χάλια φάση..
    By Άγνωστος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 22-10-2011, 13:30
  4. ειμαι πολυ χαλια παιδια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-02-2010, 12:57
  5. Πολυ χάλια ψυχολογικά
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 05-07-2009, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •