Ειμαι χάλια ψυχολογικά και πολυ αγχωμενη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Θάνο σε ευχαριστώ πολυ για τα λογια σου και το κουράγιο σου.... Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δυστηχως δεν μπορουμε όλοι εμείς να απαντήσουμε για ποιον λόγο μας συμβαίνουν αυτά που μας συμβαίνουν, δεν έχουμε την απάντηση... Και αυτό είναι που μας τρώει πιο πολυ... Αλλά η ζωή κάθε μέρα θα συνεχιζει και θα συνεχιζει με τα άσχημα και τα λίγο καλυτερα.... Μακάρι να ειμασταν όλοι μας χαρουμενοι και ποτέ αγχωμένος........
    Καλημέρα Χριστίνα αυτό που έγραψες είναι κι αυτό που πρέπει να συμφιλωθουμε.Η ζωή είναι έτσι κι όταν μας φέρνει λεμόνια εμείς πρέπει να στιβουμε λεμονάδα.Το γράφω μπας και το πιστέψω πρώτος εγώ.Εχουμε την υγεία μας,τον περίγυρο μας ,η ζωή είναι ένα δώρο που δεν πρέπει να το σπαταλάμε με σκέψεις τρόμου κι άγχους.πρεπει να βρούμε τρόπο να απολαμβάνουμε τις μικρές χαρές.Και να δοξάζουμε τον Θεό που η κατάσταση μας είναι αναστρέψιμη και δεν είναι ανίατη.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Έχω πολυ άγχος αυτή τη στιγμή... Φοβάμαι ότι κάτι κακό θα παθω ή ότι θα πεθανω ή ότι θα τρελαθώ... Με κατακλύζει ο φόβος και δεν ξέρω τι να κανω
    το κάτι κακό θα πάθω εγώ δεν το έχω αλλά έχω τον φόβο ότι θα τρελαθώ από το πολύ άγχος και την ανησυχία.φοβαμαι ότι κάποια στιγμή το μυαλό μου δεν θα αντέξει και θα βρει διέξοδο στην τρέλα

  3. #18
    Quote Originally Posted by mario76 View Post
    το κάτι κακό θα πάθω εγώ δεν το έχω αλλά έχω τον φόβο ότι θα τρελαθώ από το πολύ άγχος και την ανησυχία.φοβαμαι ότι κάποια στιγμή το μυαλό μου δεν θα αντέξει και θα βρει διέξοδο στην τρέλα
    Έτσι και εγω... Νιώθω ότι θα τρέλαθω κάποια στιγμή... Δεν ξέρω γιατί ανησυχουμε τόσο πολυ για τα παντα.... Να εΙχα λίγο γαληνη μέσα μου

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    11
    Καλησπερα παιδια,
    ειμαστε πολλοι τελικα.. περναω το ιδιο! Εχω τον φοβο οτι θα τρελαθω, δεν ξερω τι να κανω…Επισκεφτηκα ψυχιατρο την Παρασκευη και μου εγραψε bespar, η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα ξανακουσει γι αυτο το φαρμακο. εχει καποιος καποια εμπειρια σε αυτο?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,125
    Εγώ όχι, αλλά μπορείς να το ψάξεις στο φόρουμ στο πλαίσιο αναζήτησης με λέξη, βγάζει αρκετά. Και στο drugs.com είτε έτσι είτε με την ονομασία της ουσίας.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by anna23 View Post
    Καλησπερα παιδια,
    ειμαστε πολλοι τελικα.. περναω το ιδιο! Εχω τον φοβο οτι θα τρελαθω, δεν ξερω τι να κανω…Επισκεφτηκα ψυχιατρο την Παρασκευη και μου εγραψε bespar, η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα ξανακουσει γι αυτο το φαρμακο. εχει καποιος καποια εμπειρια σε αυτο?
    Το bespar θεωρείται ηπιο αγχολυτικο χωρις τον κινδυνο εξαρτησης των βενζοδιαζεπινων ειναι σε δικη του κατηγορια απο μονο του, γενικα αλλους τους πιανει αλλους οχι δοκιμαζεις και βλεπεις.

  7. #22
    Μακάρι να ειμασταν όλοι μας καλά και χαρουμενοι... Μακάρι

  8. #23
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Έχω πολυ άγχος αυτή τη στιγμή... Φοβάμαι ότι κάτι κακό θα παθω ή ότι θα πεθανω ή ότι θα τρελαθώ... Με κατακλύζει ο φόβος και δεν ξέρω τι να κανω
    Χριστινα καλησπερα.Δυστυχως δεν εισαι η μονη που το περναει ολο αυτο, και εγω εδω και 2 χρονια περιπου παλευω με καθημερινες κρισεις πανικου,αγχωδη διαταραχη,ενα καρο ψυχοσωματικα συμπτωματα,απειρες επισκεψεις σε γιατρους και εναν εντονο φοβο οτι θα πεθανω.
    Πηγα σε ψυχολογο για ενα διαστημα 8 μηνων και σε ψυχιατρο που μου εδωσε μια αγωγη με ενα γενοσημο του cipralex που παιρνω μεχρι και σημερα και απλα ειδα μια διαφορα περιπου στο 40% αλλα δυστυχως ακομα βασανιζομαι.
    Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι συζητωντας τα ολα αυτα με καποιον που πραγματικα τα καταλαβαινει τα συμπτωματα καπως ηρεμουν αλλα ερχονται παλι στην επιφανεια μετα απο λιγο καιρο.
    Καλο θα ηταν να επισκεφτεις καποιον ειδικο γιατι πραγματικα δεν μας αξιζει να ζουμε ετσι.

  9. #24
    Φίλε @KleinoBrekia χωρίς παρεξήγηση δεν χρειάζονται τόσο πολύπλοκες περιγραφές σε στυλ διηγήματος. Δεν τα διαβάζει κανείς αυτά. Εδώ πέρα οι περισσότεροι είμαστε σε αναμμένα κάρβουνα. Θέλουμε να ακούσουμε κάτι καθησυχαστικό, μια παρηγοριά, μια βοήθεια, κάποιος που να μας καταλαβαίνει και πέρασε κάτι παρόμοιο και μπορεί να μας δώσει μια συμβουλή. Όχι φιλοσοφικές αναλύσεις, που δεν προσφέρουν τίποτα στον πάσχων.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    7
    Χριστίνα και η δική μου συμβουλή είναι η ίδια: Επικοινώνησε άμεσα με ψυχίατρο. Ξέρω ότι είναι δύσκολη απόφαση. Τα έχω βιώσει όλα αυτά. Ακόμα τα βιώνω.

    Κρίσεις πανικού, ζαλάδες, ναυτίες, φρίκες κτλ.

    Με την αγωγή τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα. Να ξέρεις όμως ότι χρειάζεται πολύς χρόνος για να αρχίσει να αλλάζει μέσα μας η κατάσταση.

    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω ένα group therapy. Πιστεύω θα μας βοηθούσε. Να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και τα βιώματά μας.

  11. #26
    KleinosBrekias
    Guest
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Φίλε @KleinoBrekia χωρίς παρεξήγηση δεν χρειάζονται τόσο πολύπλοκες περιγραφές σε στυλ διηγήματος. Δεν τα διαβάζει κανείς αυτά. Εδώ πέρα οι περισσότεροι είμαστε σε αναμμένα κάρβουνα. Θέλουμε να ακούσουμε κάτι καθησυχαστικό, μια παρηγοριά, μια βοήθεια, κάποιος που να μας καταλαβαίνει και πέρασε κάτι παρόμοιο και μπορεί να μας δώσει μια συμβουλή. Όχι φιλοσοφικές αναλύσεις, που δεν προσφέρουν τίποτα στον πάσχων.
    Αν δεν αρχισουμε να ακουμε το σωμα μας , τη ψυχη μας και το μυαλο μας, οσο καθησυχαστικες , παραγορητικες και βοηθητικες αραδες και αν διαβασουμε θα ειναι ατελεσφορες . Δε προσφερω ουσιαστικα τιποτα αν γινομαι συνενοχος της αυτολυπησης του καθενος .
    Ειμαστε ελευθεροι να διαβασουμε οτι θελουμε και να προσπερασουμε οποιονδηποτε σε ενα forum . Αλλα οχι να σταθουμε . Μπορουμε να ασκησουμε κριτικη τον οποιονδηποτε , ειναι ενα απο τα δωρα της ανωνυμιας . Αλλα με αποδειξεις .
    Σεβομαι τους παντες και δε θελω ανταποδοση . Αν ειμαι προσβλητικος , εχεις το δικαιωμα να μου κανεις report . Δεν εχω κανενα προβλημα . Αλλα μη εκπροσωπεις αλλους . Μονο ακουσε τους .
    Να χεις ενα καλο βραδυ οπως και οι υπολοιπες ψυχες .

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    153
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Φίλε @KleinoBrekia χωρίς παρεξήγηση δεν χρειάζονται τόσο πολύπλοκες περιγραφές σε στυλ διηγήματος. Δεν τα διαβάζει κανείς αυτά. Εδώ πέρα οι περισσότεροι είμαστε σε αναμμένα κάρβουνα. Θέλουμε να ακούσουμε κάτι καθησυχαστικό, μια παρηγοριά, μια βοήθεια, κάποιος που να μας καταλαβαίνει και πέρασε κάτι παρόμοιο και μπορεί να μας δώσει μια συμβουλή. Όχι φιλοσοφικές αναλύσεις, που δεν προσφέρουν τίποτα στον πάσχων.

    ξέρω ότι είσαι ευγενικός συνομιλητής και με καλή βούληση. Να ξέρεις ότι όπως τις τελευταίες δεκαετίες άνθισε παγκοσμίως η ψυχολογική συμβουλευτική, έτσι, τώρα, και στις ΗΠΑ (από που αλλού;) άρχισε να ανθίζει και η φιλοσοφική συμβουλευτική. Η ψυχολογία εξετάζει φρουδικά σύνδρομα κα, και τοποθετεί το άτομο στον πυρήνα της έρευνάς της όσο και της περίθαλψης της. Η φιλοσοφία εξετάζει το άτομο ως άτομο μέσα στην κοινωνία περισσότερο καθώς επίσης εντρυφεί στους υπαρξιακούς του προβληματισμούς. Και τα δύο βοηθάνε εξίσου. Το αναφέρω με αφορμή την φράση σου «φιλοσοφικές αναλύσεις, που δεν προσφέρουν τίποτα στον πάσχων» εντός της απάντησής σου. Κατα τα άλλα, δηλαδή, αν υπάρχει αγαθή βούληση οπότε και οι οποιεσδήποτε απαντήσεις δεν στοχεύουν να βλάψουν, μπορεί και να βοηθάνε (στην χειρότερη θα είναι ουδέτερες).

  13. #28
    Quote Originally Posted by KleinosBrekias View Post
    Αν δεν αρχισουμε να ακουμε το σωμα μας , τη ψυχη μας και το μυαλο μας, οσο καθησυχαστικες , παραγορητικες και βοηθητικες αραδες και αν διαβασουμε θα ειναι ατελεσφορες . Δε προσφερω ουσιαστικα τιποτα αν γινομαι συνενοχος της αυτολυπησης του καθενος .
    Ειμαστε ελευθεροι να διαβασουμε οτι θελουμε και να προσπερασουμε οποιονδηποτε σε ενα forum . Αλλα οχι να σταθουμε . Μπορουμε να ασκησουμε κριτικη τον οποιονδηποτε , ειναι ενα απο τα δωρα της ανωνυμιας . Αλλα με αποδειξεις .
    Σεβομαι τους παντες και δε θελω ανταποδοση . Αν ειμαι προσβλητικος , εχεις το δικαιωμα να μου κανεις report . Δεν εχω κανενα προβλημα . Αλλα μη εκπροσωπεις αλλους . Μονο ακουσε τους .
    Να χεις ενα καλο βραδυ οπως και οι υπολοιπες ψυχες .
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    ξέρω ότι είσαι ευγενικός συνομιλητής και με καλή βούληση. Να ξέρεις ότι όπως τις τελευταίες δεκαετίες άνθισε παγκοσμίως η ψυχολογική συμβουλευτική, έτσι, τώρα, και στις ΗΠΑ (από που αλλού άρχισε να ανθίζει και η φιλοσοφική συμβουλευτική. Η ψυχολογία εξετάζει φρουδικά σύνδρομα κα, και τοποθετεί το άτομο στον πυρήνα της έρευνάς της όσο και της περίθαλψης της. Η φιλοσοφία εξετάζει το άτομο ως άτομο μέσα στην κοινωνία περισσότερο καθώς επίσης εντρυφεί στους υπαρξιακούς του προβληματισμούς. Και τα δύο βοηθάνε εξίσου. Το αναφέρω με αφορμή την φράση σου «φιλοσοφικές αναλύσεις, που δεν προσφέρουν τίποτα στον πάσχων» εντός της απάντησής σου. Κατα τα άλλα, δηλαδή, αν υπάρχει αγαθή βούληση οπότε και οι οποιεσδήποτε απαντήσεις δεν στοχεύουν να βλάψουν, μπορεί και να βοηθάνε (στην χειρότερη θα είναι ουδέτερες).

    Ίσως να μην ήμουν πολύ σαφής. Οι φιλοσοφικοί στοχασμοί έχουν θέση στον σωστό τόπο και χρόνο. Φυσικά δεν αμφισβητώ ότι κάποια/α μπορεί κάτι να πάρει από ένα τέτοιο κείμενο. Προσωπικά εγώ διαφωνώ με το ύφος στην συγκεκριμένη περίπτωση. Υπάρχει άλλωστε και η κατηγορία ''καφέ'' στο φόρουμ. Report δεν έκανα γιατί δεν βρήκα κάτι ανάρμοστο στο κείμενο, οπότε ας κρατάμε χαμηλούς τους τόνους. Το ότι εγώ γράφω αυτήν τη στιγμή και απαντώ σε μια κουβέντα γενικού περιεχομένου σημαίνει πως αυτήν την στιγμή μπορώ και διαχειρίζομαι το άγχος μου. Αν δεν μπορούσα δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία να διαφωνήσω. Ο άνθρωπος που βιώνει ανησυχία και άγχος που δεν μπορεί να διαχειριστεί δύσκολα θα μπει στην διαδικασία να κάνει σύνθετες σκέψεις, πολύ περισσότερο χωρίς την ζωντανή παρουσία κάποιου ειδικού. Και φυσικά αν ένας ή μία ειδικός μου απαντούσε σε αυτό το ύφος μάλλον δεν θα υπήρχε περίπτωση να συνέχιζα, μιλάω για ειδικό, για να το διασαφηνίσω. Συμφωνώ ότι θα μπορούσα να προσπεράσω το κείμενο για το οποίο μιλάμε, επέλεξα να μην το κάνω. Το ''μόνο άκουσέ τους'' ισχύει για όλους μας. Δεν γνωρίζω την Φιλοσοφική Συμβουλευτική. Το μόνο που γνωρίζω για τον Φρόιντ είναι ότι είναι σχετικά ξεπερασμένος. Καλή υγεία να έχετε.
    Last edited by ThelwNaEimaiKala; 16-07-2023 at 12:07.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 24-03-2015, 00:18
  2. Είμαι αγχωμένη,αγχωμένη,και ξανά τα ίδια
    By Biskot in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-03-2013, 09:37
  3. Είμαι σε πολύ χάλια φάση..
    By Άγνωστος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 22-10-2011, 13:30
  4. ειμαι πολυ χαλια παιδια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-02-2010, 12:57
  5. Πολυ χάλια ψυχολογικά
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 05-07-2009, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •