μαμα γιατι ??? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    γεια στα δυο φιλαρακια μου Diana1982 εχει πεθανει η μανα σου ε ??σου λειπει τωρα ???πως φερονταν ??κι η αδερφη σου δεινοπαθησε μαζι της ??? κλαφτα φιλε με γονεις που φερονται λες και σε κτημα τους αχχχχχχχχ οσο για το ασπεργκερ δε ειν σε ολους ιδιο αλοι εχυν δινατοτιτες αλοι ειν λιγοτερο λειτουργικοι εγω δε ειμ καλη στα χερια ειμ σα να ειμαι 5 χρονων σε συντονισμο των χεριων μου ουτε τα κορδονια μου δε μπορω να δεσω καλα καλα κι παλευω καθε μερα να κανω οσα αλος σα κι μεν δε θα μπορουσε αναγκαζομαι να τα κανω κι ας τα κανω μανταρα . φοβισμενη!!!! ζω σε επαρχια δε εχει εδω τετοια που λες για ατομα σα κι εμενα κι εδω που ζω δε έχω επαφες με κοσμο να με καθοδηγεί σα γονιος ας πουμε κι μονη αποφασεις δυσκολα περνω δε εχω τολμη ειχα αναγκη στηριξη απο καποιον κι ομως ειμ μονη μου κι οτι μου κοβει οσο μου κοβει η γκλάβα μου κανω .ζουμε με τη συνταξη της μαμας μου κι ετσι οκ εχουμε μια αξιοπρεπη ζωη το φαι το σπιτι μας κι οκ . καταγγελια δε μπορω να κανω γιατι μετα ειμ εντελωσ ξεκρεμαστη κι τωρα 90 χρονων αυτη η γυναικα να τη παιδεύω δε εχει πλεον νοημα δε θα αλλάξει ειν αυτο που εχει ψυχιατρικο το θεμα . οταν πεθανει ξερω οτι μεν δε θα εχω την ευθυνη ενος ηλικιωμενου μην παθει κατι κι να εχω το αγχος κι αυτα με το φερσιμο της το ασχημο κι αυτα μα οταν πεθανει θα ειμ μονη εντελως σα νεκρο το σπιτι θα ειναι .οπως και ναχει θα πονεσω οταν φυγει απ τη ζωη οπως κι αν φερετε την αγαπω .κανεναν δε θα χω να με νοιαστει σα το ζομπι θα γυρνω μονη σα τη τρελη της γειτονιας που ολοι κοροιδευουν .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,267
    Asperger δεν πρέπει να υποτιμάς τον εαυτό σου καθόλου,δεν χρειάζεται να τα βάζεις με τη μαμά σου....το ξέρω ότι πέρασες άσχημα μαζί της,αλλά αυτή ήταν πάντα η μαμά σου ,με τα καλά της και τα κακά της....ψάξε να κάνεις κάτι που θα βελτιώσει την ζωή σου,την καθημερινότητα....δεν υπάρχει κάποιος σύλλογος για άτομα στο φάσμα;Δε σου προτείνω να πας σε ψυχολόγο γιατί προφανώς δεν έχεις την οικον.άνεση,αλλά μη κάθεσαι άπραγη!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,267
    Όσον αφορά τη μάνα μου,ήταν πολύ άσχημα ψυχολογικά και μας είχε στο περιθώριο και τις δυο μας....στεναχωρήθηκα όταν την έχασα,έκανα καιρό να το ξεπεράσω,αλλά είναι καλύτερα χωρίς αυτήν...απαλλαχθήκαμε!Εσύ με τα αδέρφια σου τα βιολογικά δεν έχεις σχέσεις;ξέρεις που βρίσκονται;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    περασες γερα ζορια κι εσυ κι αδερφη σου ομως την αγάπαγες τη μαμα σου κι μαγκια σου που παρολα οσα περασες η αγαπη σου εκαιγε για αυτη μεσα στη ψυχη σου .δε τα βαζω με την μαμα μου φιλαράκι μου καλο αν πρόσεξες γραφω οτι παρολο που φερεται οπως φερεται την αγαπω κι οταν τη χάσω θα ναι για μενα κατι πολυ αδιαχειριστο κι οδηνιρο .αν δε την αγαπουσα θα εκανα οτιδηποτε μπορουσα να ειν κι αυτη δυστυχισμένη κι να φυγω απ εδω με οποιο κοστος .αν ημουν αλλος χαρακτηρας μπορει να ειχα αλλη ζωη αλλο τροπο αντιμετωπισης των γεγονοτων της ζωης μου κι αυτα .οσο για αυτα που λες να κανω πραγματα να βελτιώσω τη καθημερινοτητα μου αυτα ειν που λεν ολοι. οταν εχεις προβληματα σπιτι σου δε εχεις διαθεση μα ουτε ανθρωπους να σε στηριξουν τι να κανεις ?? δε γινονται αυτα ρομποτοποιημενα κι με το στανιο . θελει τροπο κατι να γινει κι οχι α πρεπει να κανεις αυτο η το αλο . ειν κι η διαθεση κι πως εισαι εσυ σε επιπεδο ψυχικο και εγω πρεπει να ειμ αφοσιωμένη στην μανα μου γιατι εκεινη οποιαδηποτε στιγμη θελει να τρεξω σε οτι ζητα . ξερω ομως τις δυνατότητες μου κι μεχρι που μπορω να φτάνω κι τα ορια μου . αν αυτα αναγκαστω να τα ξεπερασω θα φτασω στα ακρα με απροβλεπτες συνεπειες για μενα κυριος κι για τους αλλους σε δευτερο ρολο.δε μπορεις σε εναν κοντο ανθρωπο να του πεις ανεβα στο ψηλο ραφι κι φτασε μου οτι ειν στην κορυφη πανω. ουτε εναν κουτσο να τον βανεις να τρεξει μαραθωνιους .λιγοι ειν αυτοι που ειν ηρωες κι ξεπερνουν τα ορια τους κι ειν μαγκες κι τους γουσταρω .τα βιολογικα ατομα της οικογενειας εκει ποτε δε με δέχτηκαν ουτε τωρα σαφος θα με δεχτούν δε τους θελω εγω πλεον !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,267
    Ασπεργκερ....με στεναχωρεί που σε ακούω έτσι...να ξέρεις ότι όταν θα φύγει η μάνα σου από την ζωή,στην αρχή θα είναι δύσκολα,αλλά θα απελευθερωθείς και θα αναλάβεις τα ηνία της ζωής σου,αν όμως φύγει η μαμά σου,πώς θα βιοπορίζεσαι;εμείς έχουμε κάποια εισοδήματα κάθε μήνα και έτσι ζούμε....δυστυχώς ούτε εμείς μπορέσαμε να δουλέψουμε λόγω κακής ψυχολογίας....εμένα πάντως αυτό που με βοήθησε είναι η ψυχοθεραπεία και τα ψυχοφάρμακα....μακάρι να μπορούσες να πάρεις βοήθεια....θα αναστηλωνόσουν,έχεις βαρύ φορτίο στην πλάτη σου και νομίζεις ότι σου φταίει μόνο το άσπεργκερ,αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι μόνο αυτό!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    φιλαρακι μου ολα αυτα γυριζουν στο μυαλο μου συνεχως ειν τοσα πολλα που δε μπορω να διαχειριστώ γιατι ειμ σα ενα 15χρονο παιδι που ζητα βοηθεια κι δε τη δινουν οι γυρο γιατι λενε τωρα τι θες απο μας ??μεγαλη γυναικα εισαι κοψε το κεφαλι σου κι βρες λυσεις στο θεμα σου . θα το αφησω ετσι κι οτι γινει δε μπορω να ζητιανεύω τη βοηθεια ουτε τη φιλια του αλλου ουτε να παρακαλω για λίγη συμπάθεια . ο καθενας στο κατω κατω οτι επιλέγει η απο το οτι δε εχει επιλογες η γιατι αυτο διαλεξε ηθελημένα αυτο κι το μονοπατι θα διαβεί δε εχει περιθώρια .αλλοι εχουν τα ρόδα αλλοι τα αγκάθια αυτο ξερω
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,175
    Εγώ το καταλαβαίνω, όντως οι περισσότεροι με άσπεργκερ δεν μπορούν να φροντίσουν εύκολα τον εαυτό τους, πόσο μάλλον τους άλλους. Οι ιδιοφυίες με άσπεργκερ είναι πολύ λίγες, οι άλλοι δυστυχώς μένουν συνήθως στην εφηβική ηλικία για πάντα...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,267
    Eagle guy δεν είναι ωφέλιμα αυτά που γράφεις στην άσπεργκερ....δεν έχω γνωρίσει άτομα με άσπεργκερ ή τουλάχιστον δε μου το χει πει κανένας,αλλά η κοπέλα φαίνεται αρκετά λειτουργική,αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι χρειάζεται ψυχολ.βοήθεια για να πατήσει στα πόδια της....και η κοπέλα φαίνεται να είναι έξυπνη!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,175
    Φυσικά είναι έξυπνη, αλλά ικανή στα πρακτικά ζητήματα και σε δουλειές που θέλουν να χρησιμοποιεί τα χέρια της, με βάση τα όσα λέει η ίδια, δεν είναι, και συνήθως αυτό ισχύει για τα άτομα με αυτισμό

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,267
    Και εγώ μένω στην επαρχία έχω βρει εδώ έναν σύλλογο με άτομα που έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα,βοηθάω όσο μπορώ και τα καταφέρνω.....αλλά έπρεπε κάποιος να μου ανοίξει τον δρόμο και αυτό το έκανε η ψυχοθςραπεύτρια μου!Κάνω ένα σεμινάριο του ΟΑΕΔ,παρακολουθώ σεμινάριο διακόσμησης και το παλεύω....όταν είχα πιο βαριά κατάθλιψη δε μπορούσα να κάνω τίποτα...γι αυτό σου λέω άσπεργκερ πήγαινε σε ψυχολόγο δημόσιου φορέα και αν δε σε βοηθάει σταματάς,αλλά δοκίμασέ το!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    Diana1982 φιλαρακι μου καλο αρεσει δε αρεσει εχει δικιο το παλικαρι που το λεει αυτο ο Eagle guy ξερει το τι μπορουν η οχι οι ασπεργκερ το καταλαβαινει . θα πω γιατι πρακτικά δε το εχουμε πολυ ενω μπορει να ειμαστε σοφοι στη ζωη κι να βγαζουμε λογους σα λεκτορες αν παμε να κανουμε τα απλα που κανουν οι νευροτυπικοι τα κανουμε συνηθως μανταρε ολε .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,267
    Λυπάμαι κοπέλα μου γι αυτό που περνάς....ελπίζω να έχεις βγάλει αναπηρική σύνταξη,τουλάχιστον εν μέρει να είσαι καλυμμένη όταν φύγει η μαμά σου από τη ζωή!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    Diana1982 δε εχω βγαλει εχω ρωτησει κι μου ειπε τυπισσα που δουλευει σε αυτα οτι τζαμπα κι να κανει αιτηση στα ΚΕΠΑ τζίφος βανουν αυτοι δικους τους μονον . παντου βύσμα φιλαρακι μου αυτη εκει που τους ξερει δε τους συμπαθεί τους συναδελφους της γιατι ειν λαμογια .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,175
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    Diana1982 φιλαρακι μου καλο αρεσει δε αρεσει εχει δικιο το παλικαρι που το λεει αυτο ο Eagle guy ξερει το τι μπορουν η οχι οι ασπεργκερ το καταλαβαινει . θα πω γιατι πρακτικά δε το εχουμε πολυ ενω μπορει να ειμαστε σοφοι στη ζωη κι να βγαζουμε λογους σα λεκτορες αν παμε να κανουμε τα απλα που κανουν οι νευροτυπικοι τα κανουμε συνηθως μανταρε ολε .
    Μα ναι, το καταλαβαίνω γιατί έχω γνωρίσει άτομα με άσπεργκερ από κοντά, αλλά και γιατί κάποτε ήμουν σίγουρος ότι κι εγώ έχω! Έχω καλές σπουδές σε πολύ καλά ξένα πανεπιστήμια, χωρίς κάποιες ατυχίες θα είχα και διδακτορικό, και δεν καταλαβαίνει κανείς ότι... με τα χέρια μου είμαι άμπαλος, όλοι σου λένε ότι "μα είσαι έξυπνος, αυτό δεν μπορείς! Και πραγματικά, ούτε έναν φραπέ δεν μπορώ να φτιάξω! Τα καταφέρνω μόνος μου να ζω, κάνω τα βασικά, αλλά από ό,τι θέλει πρακτικό μυαλό, επιδέξια χέρια, ηλεκτρολογικά, κατσαβίδια και τέτοια, ούτε καν! Και αυτό είναι σύνηθες στους εσωστρεφείς, και είναι ακόμα πιο έντονο σε αυτούς που έχουν άσπεργκερ.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967

    Thumbs up

    Eagle guy αδερφουλη μου μονον αυτοι που ζουν καποια πραγματα απ πρώτο χερι μπορουν να σε νιωσω ετσι ειν . οσο κι αν εχουν τη καλη προθεση ανθρωποι να ακουσουν τον πονο σου αν δε εχουν βιωσει το τι ζεις δε μπορουν να το καταλαβουν. οχι απ κακια μα δε ειν ευκολο αν κατι δε το εχεις ζησει να το πλησιασεις νοερα κι να πεις ναι ετσι ειναι . εσυ εδω θα βρεις κι νεα ατομα που εχουν μπει κι ζητανε συναντήσεις με αλλους ανθρωπους μιλα μαζι τους κι νομιζω θα βρεις κοσμο να ανταμώσετε κι απ κοντα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η μαμά μου κι εγώ
    By Κύκνος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 19-05-2015, 13:10
  2. μαμα..
    By sot86 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 19
    Last Post: 28-02-2014, 17:20
  3. Θυμωμένη με την μαμά...
    By ASSY in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-09-2011, 20:14
  4. Μαμα?Γιατι?
    By Nikakikoukou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 42
    Last Post: 29-06-2010, 16:26
  5. Γιατι μαμα?
    By badgirl in forum Παχυσαρκία
    Replies: 12
    Last Post: 02-01-2010, 17:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •