σχεση με γονεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    4

    σχεση με γονεις

    Καλησπερα!
    Ειμαι μια κοπελα 20ετών. Σπουδάζω σε ενα αλλο μερος εκτος του τοπου μου. Και εχω δώσει λόγο με ενα παιδί από ένα επίσης διαφορετικο μερος. Η αποσταση με τους γονεις μου σε ωρες με τα μεσα μαζικης μεταφορας ειναι πολυ μεγαλυτερες-χρονοβορες απο οτι με το αγορι μου. Το χειμώνα το μεγαλυτερο χρονικο διαστημα σπουδαζω και όσο μπορώ περνάω περισσότερο χρόνο, όπως ειναι πιστεύω φυσικο, με το αγορι μου οσο αυτό γίνεται...
    Ειμαι μοναχοκορη, με αποτελεσμα να ειμαι και ήμουν αρκετά πιεσμένη (απο πάντα!). Προσπαθώ να ξεφυγω, ισως λιγο αποτομα, αλλα τα πάντα με έπνιγαν και ηθελα να παρω δυο ανασες. Η σχεση μου με το παιδι εξελιχθηκε πολύ γρήγορα.
    Τώρα έχουμε φτάσει σε σημειο να νοιωθουμε πως οι γονεις μου μας πιεζουν και μας τραβανε εως το σημειο να θελουν να μας χωρισουν. Μένω τώρα το καλοκαιρι το περισσοτερο χρονικο διαστημα μαζι του. Αποφευγω, ειναι η αληθεια, να ερθω σπιτι μου γιατι δεν μπορω αυτή τους την εξαρτηση και τη λατρεια πανω μου. Απο την αλλη ο κοσμος λεει τις κακιες του και επηρεαζονται.
    Ξερουν πως όταν τελειωσω, σε εναμιση χρονο θα μεινω στο μερος του μαζι του και "λενε" πως εχουν συμβιβαστει αλλα οποτε παμε εκει τη συζητηση στεναχωριουνται.
    Προτιμουν καποιες φορες να ειμαι μαζι τους λυπημένη παρά μακρια τους και χαρούμενη. Τι μπορώ να κανω για να το αντιμετωπίσω??? Το παιδι ειναι διπλα μου αλλα ως ποτε? Δεν θελω να στεναχωρισω κανεναν αλλα.....

    Ευχαριστω που τουλαχιστον ακουσατε το προβλημα μου.
    Αν εχετε να μου προτινετε κατι θα ειμαι υποχρεη....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εισαι σιγουρη οτι θες να μεινεις με το αγορι σου και να αφησεις πισωτην οικογενεια σου?
    εισαι μικρη ξερεις..πιστευεις οτι θα μπορεσεις να εισαι με το που αποφοιτησεις οικονομικα ανεξαρτητη?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    4

    !!!!

    Ναι, θέλω να μείνω με τον άνθρωπο αυτό!!! Εχει κανει πολλα για εμενα και με εχει κανει να νοιωθω σημαντικη, αισθημα που ποτε δεν μου ειχε δωσει ποτε κανενας!!! Οι γονεις μου παντα μου τα ειχαν ολα στο χερι και αυτο ηταν κακο για εμενα!!! Εχω βαρεθει!!! Εκεινος με εχει κανει να δω τα πραγματα διαφορετικα!!! Έχω έτοιμη δουλεια για μόλις τελειωσω τη σχολή μου άρα δεν θα μείνω στο δρόμο!! Θα πάρω τη ζωή τα χέρια μου και οπως μου ειπε ο μπαμπας μου τότε θα μπορέσω να ασκησω βέτο!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Originally posted by efikontor
    .... Θα πάρω τη ζωή τα χέρια μου και οπως μου ειπε ο μπαμπας μου τότε θα μπορέσω να ασκησω βέτο!!!
    να σε ρωτησω βρε εφη...
    οταν λες \"παιρνω την ζωη μου στα χερια μου\", αυτο που φανταζεσαι ειναι να φυγεις απο τα χερια του μπαμπα σου και να πας στα χερια ενος αρραβωνιαστικου, στα 20 σου χρονια?
    οι λεξεις αυτονομια, ανεξαρτησια, αναζητηση, δεν σου λενε τιποτε απολυτως?

    ουσα καταπιεσμενη στο προστατευτικο περιβαλλον που μας λες, δεν ενοιωσες την αναγκη εσυ, να σταθεις στα δικα σου ποδια, να γνωρισεις ανθρωπους, να κανεις μερικες σχεσεις φιλικες αλλα και ερωτικες να δεις που βρισκεσαι η ιδια χωρις να \"εισαι χρεωμενη\"σε καποιον?

    Η εκφραση \"δωσαμε λογο\" απο μια κοπελα της ηλικιας σου 20 χρονων δεν σου κρυβω οτι με ξενισε..
    τοσος φοβος για την ζωη πια?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    4
    απο μικρη ειχα νοιωσει πολυ την αποξένωση και τη μοναξια και τωρα που βρηκα αυτο που παντα ζητουσα δεν θέλω να το χάσω!
    εκεινος με κανει να νοιωθω σημαντικη, στεκομαι πραγματικα στα ποδια μου αλλα οχι μονη μου. εχω την αγαπη του και αυτο μου δινει δυναμη να αντιμετωπισω κατασστασεις ειδικα την περιοδο που ζω μονη μου για να σπουδάσω. μου εχει δωσει αυτη η σχεση την ελευθερια και συναμα τη σιγουρια που παντα ζητουσα.
    δεν ειμαι απο τα κοριτσια που θελουν τις εμπειριες σε ερωτικο επιπεδο. και δεν σου κρυβω ότι μόνο μαζί του ένιωσα αυτό που ήθελα για να αφεθώ και να προχωρίσω....
    θέλω να ζήσω τη ζωή μου μέσα από τη σχέση αυτή και με την ελευθερία που ήθελα πάντα. να διαχειριζομαι εγω μαζι του όλα τα θελαμα και όχι να μου δινουν τη λύση οι γονεις μου. βαρεθηκα...
    και εκεινος ειναι 23 ετών. έχει περάσει πολύ περισσότερα στη ζωή του από ότι εγω που ήμουν κρυμμένη σε μια γυάλα... και αυτό με οδηγεί στο να τον θαυμάζω, καθώς από πολύ μικρή ηλικία έμεινε με τη μαμα του και οι δυο τους έπρεπε να συντηρίσουν ένα σπίτι και μια ζωή...
    εγω τα ειχα ολα στο πιατο. θέλω να ξεφύγω και να περάσω μαζι του κάποιες δυσκολίες όπως να φτιαξουμε ένα απιτι δικο μας, χωρις τη βοήθεια κανενος. να πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας και αναλάβω ευθυνες ζωής.
    ήδη ξεκινησα με την ευθυνη της ζωής μου στο μερος που σπουδάζω, μόνο που τα λεφτά μου τα στέλνουν οι γονεις μου, όποτε θέλω, για αυτό και εγώ δημιουργώ συνθήκες δύσκολες από μόνη μου μένοντας με λίγα λεφτά για όσο περισσότερο καιρό μπορώ. σκέφτομαι πως να αντιμετωπίσω κάθε πρόβλημα ακόμα και αν ειναι του διπλανου μου το κανω δικο μου για να μάθω... γιατι ετσι οπως με ανεθρεψαν οι γονεις μου δεν εμαθα τιποτα, απο τοτε που εφυγα αρχισα να ωριμάζω ουσιαστικά....
    δεν μπορώ πιστευω να ζησω χωρις αγάπη στη ζωή μου, φιλικη και ερωτικη περισσότερο... θέλω αγάπη και όχι έρωτα.... θέλω να ξέρω πως υπάρχουν άνθρωποι διπλα μου εκτος αποτ τους γονεις μου που πιστευουν σε εμενα....

  6. #6
    Originally posted by efikontor
    Καλησπερα!
    Ειμαι μια κοπελα 20ετών. Σπουδάζω σε ενα αλλο μερος εκτος του τοπου μου. Και εχω δώσει λόγο με ενα παιδί από ένα επίσης διαφορετικο μερος. Η αποσταση με τους γονεις μου σε ωρες με τα μεσα μαζικης μεταφορας ειναι πολυ μεγαλυτερες-χρονοβορες απο οτι με το αγορι μου. Το χειμώνα το μεγαλυτερο χρονικο διαστημα σπουδαζω και όσο μπορώ περνάω περισσότερο χρόνο, όπως ειναι πιστεύω φυσικο, με το αγορι μου οσο αυτό γίνεται...
    Ειμαι μοναχοκορη, με αποτελεσμα να ειμαι και ήμουν αρκετά πιεσμένη (απο πάντα!). Προσπαθώ να ξεφυγω, ισως λιγο αποτομα, αλλα τα πάντα με έπνιγαν και ηθελα να παρω δυο ανασες. Η σχεση μου με το παιδι εξελιχθηκε πολύ γρήγορα.
    Τώρα έχουμε φτάσει σε σημειο να νοιωθουμε πως οι γονεις μου μας πιεζουν και μας τραβανε εως το σημειο να θελουν να μας χωρισουν. Μένω τώρα το καλοκαιρι το περισσοτερο χρονικο διαστημα μαζι του. Αποφευγω, ειναι η αληθεια, να ερθω σπιτι μου γιατι δεν μπορω αυτή τους την εξαρτηση και τη λατρεια πανω μου. Απο την αλλη ο κοσμος λεει τις κακιες του και επηρεαζονται.
    Ξερουν πως όταν τελειωσω, σε εναμιση χρονο θα μεινω στο μερος του μαζι του και \"λενε\" πως εχουν συμβιβαστει αλλα οποτε παμε εκει τη συζητηση στεναχωριουνται.
    Προτιμουν καποιες φορες να ειμαι μαζι τους λυπημένη παρά μακρια τους και χαρούμενη. Τι μπορώ να κανω για να το αντιμετωπίσω??? Το παιδι ειναι διπλα μου αλλα ως ποτε? Δεν θελω να στεναχωρισω κανεναν αλλα.....

    Ευχαριστω που τουλαχιστον ακουσατε το προβλημα μου.
    Αν εχετε να μου προτινετε κατι θα ειμαι υποχρεη....
    θα σου απαντησω με ενα σοφισμα του πιο γλυκου και σοφου απο ολους τους \"προφητες \" με τους οποιους εχω ασχοληθει μεχρι σημερα στην ζωη μου....
    Θα σου προτεινα μαλιστα , οταν με το καλο θα πας να δεις τους γονεις σου να τους παρεις δωρο το βιβλιαρακι του και να τους ζητησεις επιμονα να το διαβασουν για να συζητησετε μετα αυτα που καταλαβαν...
    Σου βαζω μονο μια φραση
    \" Ο γονιος σε σχεση με το παιδι , ειναι σαν τον τοξοτη με το βελος .οσο πιο μακρυα καταφερει να το στειλει , τοσο πιο σιγουρος πρεπει να αισθανεται οτι πετυχε τον στοχο του\"
    Ναζιμ Χικμετ \"Ο προφητης\"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    \" Ο γονιος σε σχεση με το παιδι , ειναι σαν τον τοξοτη με το βελος .οσο πιο μακρυα καταφερει να το στειλει , τοσο πιο σιγουρος πρεπει να αισθανεται οτι πετυχε τον στοχο του\"
    Ναζιμ Χικμετ \"Ο προφητης\"
    Περισσότερο με ανατριχιάζει παρα με εμπνέει το απόσπασμα αυτό...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    αυτο που λεει το ασμα?\"παρε τον δρομο που σου πρεπει τον αγυριστοοοοο\"???

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    \"ρε δεν πας να τοξευτείς λέω \'γω\"


    Αυτή η προτροπή μου έρχεται στο μυαλό περισσότερο. :P
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    \"αϊ τοξεύσου\" ένα πράγμα. \"τοξευσέ σε\".
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Originally posted by oboro
    \" Ο γονιος σε σχεση με το παιδι , ειναι σαν τον τοξοτη με το βελος .οσο πιο μακρυα καταφερει να το στειλει , τοσο πιο σιγουρος πρεπει να αισθανεται οτι πετυχε τον στοχο του\"
    Ναζιμ Χικμετ \"Ο προφητης\"
    Περισσότερο με ανατριχιάζει παρα με εμπνέει το απόσπασμα αυτό...
    δεν απορω καθολου...
    γιαυτο καταντησαμε οπως ειμαστε σημερα ..
    οι ουργαγοι των ουραγων σε μια ενοτητα κρατων που φερνει αρχαια ελληνικη λεξη σαν τιτλο και χρησιμοποιει αλλη αρχαια ελληνικη λεξη για νομισμα ....
    παρενθεση ο κυρι αυτο δεν ειναι Τουρκος αλλα Λιβανεζος
    ετσι για να μην παρεξηγιομαστε εδω που πεσαμε , στο φορουμ εκτονωσης ψυχικα διαταραγμενων , Ελληνων ασθενων...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Γιατί να θεωρήσω Τούρκικο ένα φανερά Αραβικό όνομα?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #13
    δεν παιζεσαι με τιποτα!!!

  14. #14
    ελεος ρε πανο ελεος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    σημερα ακουσα το εξης ανεκδοτο.
    ερχεται η αγαπημενη κορη στο σπιτι και αναγγελει στον πατερα πως ειναι εγγυος.ο πατερας εξω φρενων μπατζιζει την κορη για την παρασποντια της.φωνες κακο για το λαθος της καταρες και αποκληρωσεις.Μεσα στα κλαματα η κορη λεει στον πατερα πως ο αυτουργος θα ερθει την παρασκευη για να συζητησουν με τον πατερα.
    την παρασκευη ο πατερας περιμενει διπλα στο παραθυρο ετοιμος για μεγαλο καβγα.ξαφνικα εμφανιζεται μια φεραρι και ενας νεος βγαινει με αρμανι ρολεξ κλπ και κατευθυνεται στο σπιτι.
    -εγω ειμαι ο αυτουργος και ερχομαι να συζητησουμε για την κορη σας.Γαμο δεν κανω γιατι ειμαι μικρος ακομα,αλλα αν ειναι αγορι θα του δωσω 2 εργοστασια,5 σπιτια,οτι αυτοκινητο θελει και το κοτερο
    -και αν ειναι κορη; (λεει ο πατερας)
    -αν ειναι κορη θα της δωσω 2 οικοδομες γιατι δεν μπορει να αναλαβει το εργοστασιο,οτι αυτοκινητο θελει και το κοτερο.Αλλα θα σε ρωτησω εγω,αν αποβαλει η κορη σας τι θα γινει;
    -θα σου την δωσω να την ξαναπηδηξεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •