Άγχος αποτυχίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10

    Talking Άγχος αποτυχίας

    Καλησπέρα, ονομάζομαι Τζένη είμαι 39χρ και έχω διαγνωστεί με μικτή αγχώδη και καταθλιπτική διαταραχή. Επισης έχω διαταραχή μετατραυματικού στρες (ptsd). Κελεπούρι δηλαδή!
    Παρόλο που κάνω ψυχοθεραπεία αρκετά χρόνια, η φοβία της αποτυχίας όταν παρουσιάζονται ευκαιρίες στην ζωή μου ή σκέφτομαι να κάνω/ξεκινήσω κάτι καινούριο, με καταβάλλει τόσο πολύ με αποτέλεσμα να μένω στάσιμη και να μην εξελίσσομαι, πράγμα που το έχω πάρα πολύ ανάγκη, αλλά η σκέψη του να κάτσω στα αυγά μου, στοην οικεία μίζερη κατάσταση, μου είναι προτιμότερο.
    Μέσα μου όμως γίνεται ένας φοβερός πόλεμος. Συγκρούονται τα θέλω μου με τις ανασφαλειές μου.
    Άγχώνομαι για καταστάσεις και αυτό με κάνει να αγχώνομαι με το άγχος μου. Φαύλος κύκλος δηλαδή.

    Υπάρχουν όμως άτομα που παρόλο το άγχος και τις φοβίες τους, τολμούν.
    Πως το κάνετε.
    Εσείς εκεί έξω που τα καταφέρνετε να αψηφήσετε τις φοβίες και το άγχος και τολμάτε, τι είναι αυτό που σας δίνει αυτή τη δύναμη; Τι σκέφτεστε; Πως το διαχειρίζεστε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    153
    υπαρχουν ενα σωρο απο απαντησεις, Τζενη, που θα μπορουσα να σου δωσω αλλα επειδη ειμαι κουρασμενος και δεν μπορω να γραφω σημερα θα πω μονο μια (που ταιριαζει αφου ειμαστε και συνομηλικοι): το παιχνιδι ειναι χαμενο ηδη (σιγουρα θα πεθανουμε και δυστυχως πριν απο αυτο θα γερασουμε), δεν εχουμε κατι αλλο να χασουμε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,125
    Αν επιτρέπεται, παίρνεις αγωγή; Γιατί κι εγώ έχω κάνει ψυχοθεραπεία για χρόνια και σίγουρα με βοήθησε αλλά χωρίς αγωγή δεν την πάλευα. Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα, δεν ρισκάρω όσο κι αν η ρουτίνα μου κάνει κακό. Ίσως θέτοντας μικρότερους στόχους για ρίσκα στην αρχή να βοηθήσει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10
    Όταν το εμπεδώσω αυτό ίσως αλλάξουν πολλά. Καλή ξεκούραση Salvador!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10
    Ναι παίρνω Niels. Άλλα δεν έχω καθόλου υποστηρικτικό περιβάλλον. Μαζί με την αγωγή και την ψυχοθεραπεία πρέπει να κινητοποιηθώ και εγώ. Αλλά εύκολα το λέω, στο μυαλό μου φαινεται τεράστιο.

  6. #6
    Ας προσθέσω και γω μία διαφορετική οπτική γωνία. Πως να ξεπεράσεις το φοβο της αποτυχίας? ΜΗΝ ΤΟΛΜΑΣ ΤΙΠΟΤΑ . Ο λόγος που θέλεις να πετύχεις είναι για να νιώθεις καλύτερα κάτι που μπορείς να πετύχεις χωρίς να αλλάξεις και να τολμήσεις ΤΙΠΟΤΑ . Πως θα νιώσω καλύτερα ρε μαγκα? αφου παω ψυχιατρο/ψυχολόγο και δεν...Λοιπον

    Ξερεις τί ειναι το αρνητικό σου συναίσθημα? ΕΠΙΘΥΜΙΑ ,όταν βλεπεις κάτι που δεν σου αρέσει νιώθεις ασχημα αλλα συγχρόνος γενναται μεσα σου η επιθυμία για κατι αλλο(π.χ ο φυλακισμενος βλεπει τα καγκελα και νιωθει περιορισμενος και συγχρόνος μεγαλώνει μεσα του η επιθυμία για ελευθερία)

    Το αρνητικό σου συναισθημα τωρα δεν είναι γιατί βλέπεις κάτι που δεν σου αρεσει στη ζωή σου αλλά γιατί οταν γενναται (αυτοματα) μέσα σου η επιθυμία, πιστεύεις για χ,ψ,ζ λόγους πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ. Αν πιστευες (και οσο το πιστευες,ειναι κλιμακα) πως μπορεις να έχεις τις επιθυμίες σου,τοτε και στις χειρότερες συνθηκες, με χιλια πράγματα που δεν σου αρεσουν, θα ένιωθες καλα.

    Οποτε τι κάνω? Γραψε τις επιθυμίες σου ,χωρις εκπτωσεις, τι θα ήθελες πραγματικά 1 ,2 ,3 . Ξερεις γτ δε νιώθεις καλα? γτ εχεις λόγους που λενε πως δεν μπορείς να έχεις το 1,2,3 . Οπότε δουλειά σου είναι να βρέις (ΜΠΟΡΕΙΣ) αλλους λόγους που λενε πως μπορεις να έχεις την κάθε επιθυμία. Εστω και ενας αδυναμος λογος υπέρ της επιθυμίας σου θα σε κάνει να νιώθεις 1% καλύτερα.ΘΑ παρει φυσικα χρόνο και ΑΔΥΣΩΠΗΤΗ επανάληψη θετικων λογων υπερ του τι θες αλλά όσο το πετυχενεις τόσο καλύτερα θα νιώθεις.Ενα λογος ύπερ των επιθυμιών σου που τωρα μοιάζει οχι και τοσο αληθινος με την επανάληψη μπορεί να γίνεται όλο και πιο αληθινος στο μυάλο σου.

    Οσο για τους λόγους που λενε πως δεν μπορεις να έχεις αυτά που θες έχω να σε ρώτησω το εξης: Θες να έχεις δίκο ή να έισαι ευτυχισμένη?
    Δείξε διανοητική ταπεινότητα , ΔΕΝ τα ξέρεις όλα. Μπορει ενας λόγος να σου φαίνεται ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΣ και το ακριβώς αντίθετο να είναι αλήθεια και αυτό λόγω της περιορισμένης (ολων μας δλδ) διανοησης σου.

    Θες να έχεις δίκο ή να είσαι ευτχισμένη?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    5
    Καλησπέρα σε όλους!
    Είμαι ο G PANT ετών 48+ και θέλω να μοιραστώ μαζί σας το σοβαρό πρόβλημά μου.
    Έχω διαγνωστεί από τον Ψυχίατρο μου με Αγχώδη Διαταραχή. Από μικρός ήμουν αγχώδη άτομο. Από το 2020 μετά από μια τραυματική εμπειρία με την υγεία μου έχει πάθει στον Θεό η κατάσταση μου. Μου έχει δώσει αντικαταθλιπτικό ESPOZA 20mg (Εξιταλοπραμη) το οποίο παίρνω εδώ και 56 ημέρες. Μου έχουν πει ότι αυτά πιάνουν μετά τους δύο μήνες και βάλε. Κάνω παράλληλα και ψυχοθεραπεία και προσπαθώ (όσο μπορώ να έχω θετικές σκέψεις) όμως είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολο. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία ή από γνωστό του? Σας ευχαριστώ!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    5
    Συγγνώμη που έβαλα εδώ το πρόβλημά μου. Πως μπορώ να βάλω ένα Νέο Θέμα εδώ στο Forum?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    322
    Quote Originally Posted by G PANT View Post
    Συγγνώμη που έβαλα εδώ το πρόβλημά μου. Πως μπορώ να βάλω ένα Νέο Θέμα εδώ στο Forum?
    Καλησπέρα,
    Θα πας στην ενότητα που σε ενδιαφέρει και θα πατήσεις αριστερά πάνω εκεί στο κόκκινο που λέει Post New Thread, γράφεις τίτλο και το ποστ σου εκεί
    Hit me with music...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,125
    Quote Originally Posted by G PANT View Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Είμαι ο G PANT ετών 48+ και θέλω να μοιραστώ μαζί σας το σοβαρό πρόβλημά μου.
    Έχω διαγνωστεί από τον Ψυχίατρο μου με Αγχώδη Διαταραχή. Από μικρός ήμουν αγχώδη άτομο. Από το 2020 μετά από μια τραυματική εμπειρία με την υγεία μου έχει πάθει στον Θεό η κατάσταση μου. Μου έχει δώσει αντικαταθλιπτικό ESPOZA 20mg (Εξιταλοπραμη) το οποίο παίρνω εδώ και 56 ημέρες. Μου έχουν πει ότι αυτά πιάνουν μετά τους δύο μήνες και βάλε. Κάνω παράλληλα και ψυχοθεραπεία και προσπαθώ (όσο μπορώ να έχω θετικές σκέψεις) όμως είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολο. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία ή από γνωστό του? Σας ευχαριστώ!
    Ισχύει ότι αργεί να δράσει η εσιταλοπραμη αλλά στο δίμηνο κάποια διαφορά θα πρέπει να έχεις δει. Και η ψυχοθεραπεία βοηθάει αλλά αυτή αργεί ακόμη περισσότερο. Είμαστε πολλοί. Κι εγώ παίρνω εσιταλοπραμη 10mg και remeron 15mg. Και φίλους και γνωστούς πολλούς με παρόμοια προβλήματα, που παίρνουν αγωγή κλπ. Είναι μακρύς ο δρόμος αλλά μην το βάζεις κάτω. Baby steps, δεν είναι σπριντ, είναι μαραθώνιος. Ισχύει αυτό που λένε ότι κάθε κρίση είναι μια ευκαιρία, εν προκειμένω ευκαιρία να μάθουμε καλύτερα τον εαυτό μας, τις ανάγκες του, να τον φροντίσουμε κλπ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,742
    Το καταφέρνουμε γιατί κάνουμε το βήμα μπροστά και τολμούμε. Εσύ αν συνεχίσεις έτσι μια ζωή θα σπας το αυγό και θα σου μένει η ομελέτα στο χέρι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,848
    Ό φυλακισμενοσ θελει να βγει μολισ βγει θελει να ξαναμπει ο παντρεμενοσ ζηλευει τον ελευθερο ο ελευθεροσ τον παντρεμενο ο μικροσ τον μεγαλο κι ο μεγαλοσ τον μικρο γενικα ολα σκατα ξαναδιαβασε τι σου γραψανε

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ό φυλακισμενοσ θελει να βγει μολισ βγει θελει να ξαναμπει ο παντρεμενοσ ζηλευει τον ελευθερο ο ελευθεροσ τον παντρεμενο ο μικροσ τον μεγαλο κι ο μεγαλοσ τον μικρο γενικα ολα σκατα ξαναδιαβασε τι σου γραψανε
    Καλησπέρα elis. Δεν μιλάω για πράγματα, όπως να αποκτήσω κότερο ή βίλα κλπ. Μιλάω για απλά πράγματα, όπως για δημιουργία ερωτικής σχέσης, αλλαγή δουλειάς, γνωριμία, σπουδές. Απλά πράγματα που μου δημιουργούν φοβερό αγχός τόσο μεγάλο που με καταβάλει.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by The Owl View Post
    Ας προσθέσω και γω μία διαφορετική οπτική γωνία. Πως να ξεπεράσεις το φοβο της αποτυχίας? ΜΗΝ ΤΟΛΜΑΣ ΤΙΠΟΤΑ . Ο λόγος που θέλεις να πετύχεις είναι για να νιώθεις καλύτερα κάτι που μπορείς να πετύχεις χωρίς να αλλάξεις και να τολμήσεις ΤΙΠΟΤΑ . Πως θα νιώσω καλύτερα ρε μαγκα? αφου παω ψυχιατρο/ψυχολόγο και δεν...Λοιπον

    Ξερεις τί ειναι το αρνητικό σου συναίσθημα? ΕΠΙΘΥΜΙΑ ,όταν βλεπεις κάτι που δεν σου αρέσει νιώθεις ασχημα αλλα συγχρόνος γενναται μεσα σου η επιθυμία για κατι αλλο(π.χ ο φυλακισμενος βλεπει τα καγκελα και νιωθει περιορισμενος και συγχρόνος μεγαλώνει μεσα του η επιθυμία για ελευθερία)

    Το αρνητικό σου συναισθημα τωρα δεν είναι γιατί βλέπεις κάτι που δεν σου αρεσει στη ζωή σου αλλά γιατί οταν γενναται (αυτοματα) μέσα σου η επιθυμία, πιστεύεις για χ,ψ,ζ λόγους πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ. Αν πιστευες (και οσο το πιστευες,ειναι κλιμακα) πως μπορεις να έχεις τις επιθυμίες σου,τοτε και στις χειρότερες συνθηκες, με χιλια πράγματα που δεν σου αρεσουν, θα ένιωθες καλα.

    Οποτε τι κάνω? Γραψε τις επιθυμίες σου ,χωρις εκπτωσεις, τι θα ήθελες πραγματικά 1 ,2 ,3 . Ξερεις γτ δε νιώθεις καλα? γτ εχεις λόγους που λενε πως δεν μπορείς να έχεις το 1,2,3 . Οπότε δουλειά σου είναι να βρέις (ΜΠΟΡΕΙΣ) αλλους λόγους που λενε πως μπορεις να έχεις την κάθε επιθυμία. Εστω και ενας αδυναμος λογος υπέρ της επιθυμίας σου θα σε κάνει να νιώθεις 1% καλύτερα.ΘΑ παρει φυσικα χρόνο και ΑΔΥΣΩΠΗΤΗ επανάληψη θετικων λογων υπερ του τι θες αλλά όσο το πετυχενεις τόσο καλύτερα θα νιώθεις.Ενα λογος ύπερ των επιθυμιών σου που τωρα μοιάζει οχι και τοσο αληθινος με την επανάληψη μπορεί να γίνεται όλο και πιο αληθινος στο μυάλο σου.

    Οσο για τους λόγους που λενε πως δεν μπορεις να έχεις αυτά που θες έχω να σε ρώτησω το εξης: Θες να έχεις δίκο ή να έισαι ευτυχισμένη?
    Δείξε διανοητική ταπεινότητα , ΔΕΝ τα ξέρεις όλα. Μπορει ενας λόγος να σου φαίνεται ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΣ και το ακριβώς αντίθετο να είναι αλήθεια και αυτό λόγω της περιορισμένης (ολων μας δλδ) διανοησης σου.

    Θες να έχεις δίκο ή να είσαι ευτχισμένη?
    Όταν σταματήσω να καταστροφολογώ και αρχίσω να μπαινω στην διαδικασία της εμπειρίας, θα είμαι και ευτιχισμένη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,125
    Quote Originally Posted by palevotanil View Post
    Ναι παίρνω Niels. Άλλα δεν έχω καθόλου υποστηρικτικό περιβάλλον. Μαζί με την αγωγή και την ψυχοθεραπεία πρέπει να κινητοποιηθώ και εγώ. Αλλά εύκολα το λέω, στο μυαλό μου φαινεται τεράστιο.
    Θέλει πολλή υπομονή αλλά αξίζει τον κόπο να επενδύσεις στον εαυτό σου. Ούτε εγώ είχα, μόνο την αγωγή και τον ψυχοθεραπευτή. Είναι σημαντικό να είμαστε αυτάρκεις, χτίζεις και αυτοπεποίθηση, δεν πρέπει να βλέπουμε τους άλλους ως δεκανικια, να έχουμε σχέσεις εξάρτησης. Άλλο ένα φρούτο της ζωής είναι οι άνθρωποι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Aνασφαλειες-φοβιες(απορριψης,αποτυχιας κλπ)
    By JohnyK33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 21-11-2023, 20:46
  2. Φόβος αποτυχίας
    By Meli-meli in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2023, 19:32
  3. Φόβος αποτυχίας
    By Vicky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-10-2018, 21:03
  4. ΦΟΒΟΣ Αποτυχίας
    By Kefalonitis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2015, 21:41
  5. φοβια αποτυχιας-συνεχη λαθη
    By evita83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2011, 20:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •