Ζω με τις συνεπειες των αποφασεων αλλων προς και για εμενα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    KleinosBrekias
    Guest

    Ζω με τις συνεπειες των αποφασεων αλλων προς και για εμενα

    Δεν μου δοθηκε ποτε η ευκαιρια να ανθισω . Εκανα πολλες προσπαθειες και ολες πεσαν στο κενο . Απο την οικογενεια μου μεχρι το σχολειο εως και την εργασια . Πλεον εχω σταματησει να προσπαθω και κατεληξα παρασιτικος . Με ρωτανε αν θελω καφε ή φαι ή ποτο . Δεν τους λεω ποτε οχι .
    Εχω μια ευχη και καταρα μαζι , να διορθωσω τα στραβα και τις αδικιες , οπου και οταν τα παρατηρουσα . Εδινα τη καλυτερη δυνατη λυση , ωστε να ξεκαθαρισει το τοπιο . Π.χ. οι συναδελφοι μου ειχαν θεματα με το προγραμμα . Δεν ειχαν προσωπικο χρονο για την οικογενεια , για φιλους . Σκεφτομουν πως θα το διορθωνα . Εφτιαχνα και τους παρουσιαζα ενα προσχεδιο . Δεν θα ελεγχε η δουλεια τη ζωη τους .Ιδια χρηματα , ιδιες ωρες , λιγοτερες μερες , περισσοτερα ρεπο . Δυστυχως , πηραν αυτο που ηθελαν αλλα τα μικροσυμφεροντα τους ελεγαν αλλα . Πιστεψα οτι ειχα φερει τη λυση , στο κυριο προβλημα τους . Αλλα ημουν αγαθιαρης . Με το τροπο τους , εδειχναν στη διευθυνση οτι δεν ειμαι το καταλληλο ατομο για να βγαζω το προγραμμα . Με αποχαιρετουσαν . Και εγω εφευγα πολυ στεναχωρεμενος . Συνεβη δυο φορες σε δυο διαφορετικα μαγαζια . Μολις εφευγα υιοθετουσαν και χρησιμοποιουσαν το προσχεδιο μου . Μια πολυ πικρη νικη μπορω να πω . Ετσι , οταν συνεβη τη δευτερη φορα , δε δουλεψα για 10 και πλεον χρονια .
    Αδυνατω να καταλαβω το κοσμο πια . Ουτε γιατρους , ουτε γνωστους , ουτε συγγενεις .
    Ισως αρχιζω να χανω την ενσυναισθηση μου συνειδητα . Να το θελω δηλαδη . Σαν μια αναδυομενη αμυνα .
    Παντα ηθελα να προλαβω μια κατασταση δυσαρεστη και για μενα και για τους αλλους . Ημουν παρεμβατικος τοσο οσο , ευθυς και με επιχειρηματα . Τους εξηγουσα πως εχουν τα πραγματα και προς τα που οδευουν . Δεν επρεπε να συνεχιζα με επιμονη . Γιατι ειναι επιθεση . Εγω ειχα τη περισσοτερη ευθυνη για το τερματισμο της σχεσης . Ημουν καλος στο να δινω συμβουλες διοτι ξοδευα ωρες στα παπουτσια των αλλων . Ετσι ξεχνουσα που ειχα βαλει τα δικα μου . Μου αρεσε αυτο το ταξιδι . Πλεον δε μπορω να δωσω συμβουλες στον εαυτο μου . Σπανιζουν οι στιγμες της πληρους διαυγειας . Κρατανε ελαχιστα μεσα στην ημερα και φευγουν . Οταν γραφω στο forum ,χρησιμοποιω εκεινες τις σπανιες στιγμες . Δε ξερω ποσο χρησιμος ειμαι .

    Να εχετε ενα καλο απογευμα ολοι σας .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    φιλαρακι σε νιωθω κι εγω εχω ζησει κι ζω πανόμοιες καταστάσεις . μια ζωη να πρεπει να χορεύεις στο κοπο των αλλων .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    153
    Quote Originally Posted by KleinosBrekias View Post
    Δεν μου δοθηκε ποτε η ευκαιρια να ανθισω . Εκανα πολλες προσπαθειες και ολες πεσαν στο κενο . Απο την οικογενεια μου μεχρι το σχολειο εως και την εργασια . Πλεον εχω σταματησει να προσπαθω και κατεληξα παρασιτικος . Με ρωτανε αν θελω καφε ή φαι ή ποτο . Δεν τους λεω ποτε οχι .
    Εχω μια ευχη και καταρα μαζι , να διορθωσω τα στραβα και τις αδικιες , οπου και οταν τα παρατηρουσα . Εδινα τη καλυτερη δυνατη λυση , ωστε να ξεκαθαρισει το τοπιο . Π.χ. οι συναδελφοι μου ειχαν θεματα με το προγραμμα . Δεν ειχαν προσωπικο χρονο για την οικογενεια , για φιλους . Σκεφτομουν πως θα το διορθωνα . Εφτιαχνα και τους παρουσιαζα ενα προσχεδιο .
    γιατι να τους βοηθησεις; θεωρουσες οτι μεινονεκτουν νοητικα οπότε και ησουν αναγκασμενος; η παροιμια λεει: αντι να δωσεις σε καποιον που πειναει ψαρι, μαθε τον να ψαρευει.
    Quote Originally Posted by KleinosBrekias View Post
    Δεν θα ελεγχε η δουλεια τη ζωη τους .Ιδια χρηματα , ιδιες ωρες , λιγοτερες μερες , περισσοτερα ρεπο . Δυστυχως , πηραν αυτο που ηθελαν αλλα τα μικροσυμφεροντα τους ελεγαν αλλα . Πιστεψα οτι ειχα φερει τη λυση , στο κυριο προβλημα τους . Αλλα ημουν αγαθιαρης . Με το τροπο τους , εδειχναν στη διευθυνση οτι δεν ειμαι το καταλληλο ατομο για να βγαζω το προγραμμα . Με αποχαιρετουσαν . Και εγω εφευγα πολυ στεναχωρεμενος . Συνεβη δυο φορες σε δυο διαφορετικα μαγαζια .
    «Ουδείς επικινδυνότερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχαρίστου» (Αρίσταρχος ο Θετταλός 420 π.χ)
    Quote Originally Posted by KleinosBrekias View Post
    Μολις εφευγα υιοθετουσαν και χρησιμοποιουσαν το προσχεδιο μου . Μια πολυ πικρη νικη μπορω να πω . Ετσι , οταν συνεβη τη δευτερη φορα , δε δουλεψα για 10 και πλεον χρονια .
    Αδυνατω να καταλαβω το κοσμο πια . Ουτε γιατρους , ουτε γνωστους , ουτε συγγενεις .
    Ισως αρχιζω να χανω την ενσυναισθηση μου συνειδητα . Να το θελω δηλαδη . Σαν μια αναδυομενη αμυνα .
    Παντα ηθελα να προλαβω μια κατασταση δυσαρεστη και για μενα και για τους αλλους . Ημουν παρεμβατικος τοσο οσο , ευθυς και με επιχειρηματα . Τους εξηγουσα πως εχουν τα πραγματα και προς τα που οδευουν . Δεν επρεπε να συνεχιζα με επιμονη . Γιατι ειναι επιθεση . Εγω ειχα τη περισσοτερη ευθυνη για το τερματισμο της σχεσης . Ημουν καλος στο να δινω συμβουλες διοτι ξοδευα ωρες στα παπουτσια των αλλων . Ετσι ξεχνουσα που ειχα βαλει τα δικα μου . Μου αρεσε αυτο το ταξιδι . Πλεον δε μπορω να δωσω συμβουλες στον εαυτο μου . Σπανιζουν οι στιγμες της πληρους διαυγειας . Κρατανε ελαχιστα μεσα στην ημερα και φευγουν . Οταν γραφω στο forum ,χρησιμοποιω εκεινες τις σπανιες στιγμες . Δε ξερω ποσο χρησιμος ειμαι .
    Να εχετε ενα καλο απογευμα ολοι σας .
    γνωμη μου ειναι να μην εχεις ελπιδες και επενδυση στην κοινωνια (στα ατομα) αλλα στην ανθρωποτητα. Για αυτην αξιζει να παλεψεις και να ελπισεις ' ακομα ακομα και να θυσιαστεις. Πρωτο σταδιο ειναι να βελτιωσουμε τα ελαττωματα μας, να καταλαβουμε τον εαυτο μας (γνωθισαυτον) και επειτα να αναπτυχθουμε, οσο φτανει η δυναμη του καθενος. Επιλεγουμε να αγαπησουμε την ανθρωποτητα και προσπαθουμε να ανηκουμε σε αυτην. Ολα τα αλλα, κατα την γνωμη μου, ειναι ανωφελα.

  4. #4
    KleinosBrekias
    Guest
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαρακι σε νιωθω κι εγω εχω ζησει κι ζω πανόμοιες καταστάσεις . μια ζωη να πρεπει να χορεύεις στο κοπο των αλλων .
    Να εισαι καλα , φιλε asperger39 . Παντα ευπροσδεκτη η συμπαρασταση .

  5. #5
    Περιμένεις αγάπη και κατανόηση απο του αλλους? Σε αυτό έχω να απαντήσω:XAXAAXXAXAXAXAXAXXAXAXAXAXAXAXAXA XAXAXAXAXAXAXXAXAXAXAXAXAX....

    Αυτά είναι τα κακά νέα , τα καλά είναι πως μπορείς να τα βρείς όλα αυτα ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.

    Αριστερό κλικ πάνω στο ονομά μου και διάβασε τα ποστ μου...

    Να πω πως καταλαβαίνω που βρίσκεσαι και η διαφυγή μου απο αυτήν την κατάσταση δεν ήταν να βρω "τα καταλληλά ατομα" αλλά να βρω αυτα που ψαχνω μόνος μου (Διαβασε τα ποστ μου).Ελπίζω το καλύτερο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    εχει δικιο σε αυτο που λεει ο πανω ειναι αληθεια πως πλέον κανεις δε χαλαλίζει ενα τοσο δα καλο να πει στον συνάνθρωπο του . η κακια αντιθετος ανθιζει και πανηγιριζει . εγω αυτο εχω δει στη ζωη μου οι ανθρωποι αν ειν κακο να πουν η να σου κανουν ευκολακι. τοσο ομως δυσκολο να κανουν καλο στον διπλανο τους λες και θα εχουν χασουρα και τρεμουν τσιγκουνευοντε. να προσεχεις φυλάξου χωρις να μισείς χωρις τιποτε απλα προσεχε εχε ματια ανοικτά οι ανθρωποι ειν αγρια θεριά .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Ρε μπρεκια εγω ειμαι αγροτησ το παιζω γιατροσ εδω μεσα με υπολογιζεισ ; οχι ειδεσ που ειναι φυσιολογικο

  8. #8
    Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς συνδέονται οι άνθρωποι μεταξύ τους..

Similar Threads

  1. Συμπεριφορα των αλλων σε εμενα
    By Faihh95 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-12-2020, 20:45
  2. Έλλειψη σεβασμού της μάνας μου προς εμένα
    By rolen in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 63
    Last Post: 06-09-2020, 17:54
  3. Replies: 8
    Last Post: 29-05-2020, 12:47
  4. Ιδεοψυχαναγκασμός και λήψη αποφάσεων
    By mariela in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-07-2019, 12:24
  5. Αδυναμία λήψης αποφάσεων - Τι έχω;
    By charmie258 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 01-02-2015, 22:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •