Εντονα σημαδια φαγωμαρας - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 67
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Remedy
    ναι, αλλα δεν παραμενει το γεγονος, οτι σαν εξαρτημενοι, εστω και αλληλοεξαρτημενοι, δεν μπορουν να ξερουν αν αυτο που τους κραταει μαζι ειναι η αλληλοσυμπληρωση η ιδια η εξαρτηση?
    το με ποιον κανουμε σχεσεις δεν ειναι τυχαιο. παντα υπάρχει κατι που μας φερνει μαζι.λιγοτερο ή περισσοτερο.αν ενας απο τους δυο εξαρταται πολυ απο τον αλλο, δλδ ο ενας ειναι ο εξαρτημενος, τοτε ο άλλος μπορει πολυ πιθανα να νιωθει ασφαλης ετσι. παιχνιδια εξουσιας, χειρισμου κ ελεγχου στη σχεση κατα καποιο τροπο.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Remedy
    Originally posted by oboro
    Εεε, στη Σοφία απεύθυνόταν βασικά η ερώτηση, για κάποιο λόγο δεν συμπεριελήφθη στο κουότ. Δεν έχω συνηθίσει κιόλας το φόρουμ.
    μα και ο ολα ανεφερε τηνην σοφια πριν κανεις το κουοτ!
    ειχε γραψει εδω η σοφια και δεν φανηκε σε μενα?:\\
    ναι ειχα γραψει,δεν φανταζομαι να εχει το κληρονομικο χαρισμα. στην προηγουμενη σελιδα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    ΓIATI AΠOKΛEIEIΣ TO ENΔEXOMENO NA ΣYNYΠAPXOYN H EΞAPTHΣH KAI OI OYΣIAΣTIKOI ΛOΓOI? AN ΔEN HΣOYN EΞAPTHMENH ΞEPEIΣ MONO AΠO IΣTOPIEΣ AΛΛΩN H\' ETΣI TO ΦANTAZEΣAI.
    TΩPA TO NA MIΛAME ΓIA ΣXEΣEIΣ ΠOY ΓINONTAI KAΘAPA ΓIA THN EΞAPTHΣH ΔEN NOMIZΩ ΠΩΣ EXEI NOHMA. EKEI YΠAPXEI ΣIΓOYPA ΘEMA
    μα αυτα τα πραγματα δεν τα εχεις ξεκαθαρα μπροστα σου εαν δεν τα εχεις αναλυσει σε βαθος...
    διοτι απλουστατα, εσυ ΔΕΝ ΘΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ οτι κανεις κατι για να εξαρτηθεις, θα νοιωθεις απλα ερωτευμενος...;)
    δεν εχεις συνατησει εδω η και αλλου ερωτιαρες κι ερωτιαρηδες που οποιον συναντησουν τον ερωτευονται? νομιζεις οτι ειναι απο υπερβολικη λιμπιντο?την εξαρτηση ψαχνουν...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Originally posted by Sofia
    ....

    ναι ειχα γραψει,δεν φανταζομαι να εχει το κληρονομικο χαρισμα. στην προηγουμενη σελιδα.
    ετσι εξηγουνται ολα :Ρ

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596

    μα αυτα τα πραγματα δεν τα εχεις ξεκαθαρα μπροστα σου εαν δεν τα εχεις αναλυσει σε βαθος...
    διοτι απλουστατα, εσυ ΔΕΝ ΘΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ οτι κανεις κατι για να εξαρτηθεις, θα νοιωθεις απλα ερωτευμενος...;)
    δεν εχεις συνατησει εδω η και αλλου ερωτιαρες κι ερωτιαρηδες που οποιον συναντησουν τον ερωτευονται? νομιζεις οτι ειναι απο υπερβολικη λιμπιντο?την εξαρτηση ψαχνουν...
    Mηπως ειναι και απο ανασφαλεια ομως? Για να μην ειμαστε μονοι μας?

    Μπορει να μην ειμαστε ερωτευμενοι στην αρχη, απλως να μας αρσει καποιος.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Originally posted by Sofia
    ναι.εννοουσα πώς ο άνθρωπος με εξάρτηση στις σχέσεις του , τις χρησιμοποιεί για να \'διορθώσει\' τον εαυτό του και να διασφαλίσει τη συναισθηματική του ισορροπία. οταν ομως η σχεση δημιουργειται για να πιαστει καποιος απο καπου κ οχι για πιο ουσιαστικους λογους, τοτε ειναι δυσκολο να εχει βαθος.
    Α ναι, βέβαια. Σαφώς \"συμπληρώνεται\" κανείς σε τέτοιες σχέσεις. Παίζει στανταρ ενσωμάτωση του άλλου ή ακόμα και ενδοβολή. Ενας άνθρωπος που είναι λιγο ως πολύ \"πλήρης\" θα επεδίωκε μια σχέση για να \"επεκτείνει\" περισσότερο και όχι για να \"συμπληρώσει.\" \'Αλλωστε πληρότητα σημαίνει να έχεις και εσωτερικά στηρίγματα.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by oboro
    \'Αλλωστε πληρότητα σημαίνει να έχεις και εσωτερικά στηρίγματα.
    αυτο ακριβως ηθελα να πω..παρεπιπτοντως καλως ήρθες πιο ενεργα:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Originally posted by mariap

    μα αυτα τα πραγματα δεν τα εχεις ξεκαθαρα μπροστα σου εαν δεν τα εχεις αναλυσει σε βαθος...
    διοτι απλουστατα, εσυ ΔΕΝ ΘΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ οτι κανεις κατι για να εξαρτηθεις, θα νοιωθεις απλα ερωτευμενος...;)
    δεν εχεις συνατησει εδω η και αλλου ερωτιαρες κι ερωτιαρηδες που οποιον συναντησουν τον ερωτευονται? νομιζεις οτι ειναι απο υπερβολικη λιμπιντο?την εξαρτηση ψαχνουν...
    Mηπως ειναι και απο ανασφαλεια ομως? Για να μην ειμαστε μονοι μας?

    Μπορει να μην ειμαστε ερωτευμενοι στην αρχη, απλως να μας αρσει καποιος.
    ναι ειναι, αλλα και η ανασφαλεια ειναι μερος του προβληματος \"διαθεση για εξαρτηση\"

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Και οτι δεν εχουμε πειρα απο σχεσεις πιστευω, ποτε αρχιζει μια σχεση να γινετε εξαρτηση. Οτι δεν βαζουμε συγκεκριμενα ορια.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    οταν ενα ατομο λειτουργει ετσι ομως, το λογικο δεν ειναι να το κανει σε ολες τις σχεσεις του? και στις φιλικες δλδ?
    γινεται να λειτουργει εξαρτητικα στις ερωτικες του σχεσεις ενω στις φιλικες, κοινωνικες κλπ, ειναι ανεξαρτητος?

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Οχι βεβαια, αποξενωνετε απο ολους και απο φιλους, και επικεντρωνετε μονο στη σχεση.

    Αυτα λεει η μικρη μου πειρα :p

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Tελικα μου φαινετε θα το φτιαξω το νεο θεμα :p

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by mariap
    Οχι βεβαια, αποξενωνετε απο ολους και απο φιλους, και επικεντρωνετε μονο στη σχεση.

    Αυτα λεει η μικρη μου πειρα :p
    φοβαμαι οτι η μικρη σου πειρα, επιβεβαιωνει τη θεωρια που λεει οτι η εξαρτηση δεν αφηνει πολυ χωρο για ιδιωτικοτητα, ελευθερο χρονο κ συσχετιση με αλλους ανθρωπους.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    χμ

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Originally posted by Sofia
    αυτο ακριβως ηθελα να πω..παρεπιπτοντως καλως ήρθες πιο ενεργα:)
    Και πάλι ευχαριστώ :) Και το προηγούμενο καλωσόρισμά σου ήταν εξίσου ενεργό, δεν ήταν? Τώρα είμαι κι εγώ κάπως ενεργός. :) Λιγότερο μουντός σίγουρα.


    Originally posted by mariapΚαι οτι δεν εχουμε πειρα απο σχεσεις πιστευω, ποτε αρχιζει μια σχεση να γινετε εξαρτηση. Οτι δεν βαζουμε συγκεκριμενα ορια.
    Νομίζω τα προσωπικά θέματάκια είναι πιό σημαντικά. Μου τη σπάει η άποψη οτι οι προβληματικές σχέσεις είναι σχεδόν το ίδιο πολύτιμες γιατί μαθαίνουμε περισσότερα απο αυτές, αλλά είναι τελικά αληθεια μου φαίνεται, ειδικά οταν αφορά την πρώτη μεγάλη προβληματική σχέση. Νομίζω είναι περισσότερο σημαντικό να μη επαναλαμβάνονται τέτοιες κάταστασεις, κάτι που δείχνει οτι δεν μάθαμε απο τα λάθη μας (δεν μάθαμε απο το εαυτό μας δηλαδή.) Σαν να ακολουθούμε μια λάθος εσωτερικευμένη στρατηγική σ\' ο,τι αφορά τις σχέσεις.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •