Ειμαστε πολυ εξευγενισμενοι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ειμαστε πολυ εξευγενισμενοι?

    Υπαρχουν ανθρωποι αρπακτικα,που σκοτωνουν ,ληστευουν,βιαζουν, πουλανε ναρκωτικα δεν τους νοιαζει τιποτα.
    Μηπως τα προβληματα μας ξεκινανε στο οτι ειμαστε πολυ εξευγενισμενοι?
    Δεν ειμαστε αρπακτικα, επιβιωση με ολα τα μεσα, εμεις και κανενας αλλος.
    Μηπως πολλα προβληματα πηγαζουν στο οτι αυτη η εξευγενιση μας κανει λιγοτερο ζωα η οποια ειναι η πραγματικη μας φυση?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    μηπως ετσι εξιδανικευουμε κιπ?
    μηπως λεω.δεν το ξερω, να το συζητησουμε..
    προσωπικα πιστευω οτι υπαρχουν καλοι και κακοι ειτε με προβληματα ειτε χωρις.
    αλλα αυτο που πιστευω ακραδαντα ειναι οτι ενας καλος ανθρωπος,δεν θα γινει κακος, αλλα ουτε και χαζος επειδη απεκτησε μια ψυχικη ασθενεια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Παντα καλος,καλοσυνατος,καλοκαρδ ος...μηπως αυτο σκοτωνει τον ανθρωπο γιατι εναντιωνεται στη φυση του αναρωτιεμαι.
    Σιγουρα δεν αλλαζει ο ανθρωπος να γινει κακος...δεν μπορει να αλλαξει το ειναι του μιας και δεν ειμαστε υπολογιστες να κανουμε αναβαθμισεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    γιατι? εχει αποδειχτει οτι ειναι στην φυση του ανθρωπου να ειναι κακος, κακοψυχος κι εγκληματιας?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι εχει αποδειχτει ομως οτι ειναι μηχανη επιβιωσης...αλλιως δεν θα υπηρχαμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Μα αυτο βρε Keep δεν συνεβενε οταν κυνηγαγαμε και σκοτωναμε για την τροφη μας?

    Εφοσον δεν χρειαζεται πλεον να σκοτωνουμε για να τρωμε, δεν χρειαζετε και να μαστε κακοι, μοθηροι, αμειλικτοι....

  7. #7
    AΡΑΓΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ?ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΦΕΡΘΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΑΝ ΖΩΑ?ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    κιπ
    αυτο σωστο.
    μονο που μπορεις να επιβιωσεις με πολλες και διαφορες επιλογες...
    επιβιωση ειναι να ζεις με τρεις κι εξηντα, επιβιωση ειναι να εισαι κι ο χλιδουλας. αν το δευτερο δεν μπορεις να το κανεις με τον σταυρο στο χερι, μπορεις ομως να το κανεις κλεβοντας η πουλωντας ναρκωτικα, ειναι καθαρα θεμα επιλογης αν θα το κανεις..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μα αυτο βρε Keep δεν συνεβενε οταν κυνηγαγαμε και σκοτωναμε για την τροφη μας?

    Εφοσον δεν χρειαζεται πλεον να σκοτωνουμε για να τρωμε, δεν χρειαζετε και να μαστε κακοι, μοθηροι, αμειλικτοι....
    Ναι η κοινωνια εχει αλλαξει,οι κανονες επιβιωσης εχουν αλλαξει,αλλα η επιβιωση ειναι ο πρωταρχικος στοχος παντα με αλλους κανονες?
    Μηπως τελικα ειμαστε καλοι για να επιβιωνουμε με αυτο το τροπο ειναι μια αλλη ερωτηση?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    σαν ανθρωπινα οντα εχουμε να αντιμετωπισουμε 2 κατα μηκος αντιθετες εννοιες.την εννοια του ανταγωνισμου και την εννοια της καλωσυνης.πανω σε αυτη την ευθεια δεν μπορουμε να ειμαστε πληρως ανταγωνιστικοι και πολυ καλοι ταυτοχρονα.αυτο που μπορουμε ειναι να μετακινουμαστε πανω σε αυτη την ευθεια αναλογα με το που βρισκομαστε(εργασια,οικογε νεια,φιλια) και αναλογα να γινομαστε ανταγωνιστικοι οταν θελουμε να διεικδικησουμε και καλοι οταν θελουμε να γευτουμε το συναισθημα της προσφορας και της ανθρωπιας.οποτε πρεπει να ειμαστε ευελικτοι,καλοι κριτες που πρεπει να φερθουμε και με ποιον τροπο.αυτο ειναι θεμα εμπειριας βεβαια.οταν ειμαστε πολυ καλοι και μας εκμεταλευονται καλο κατα τη γνωμη μου ειναι να δρουμε ανταγωνιστικα για να μας λαμβανουν υποψη.οταν ειμαστε σε εναν χωρο που αντιλαμβανονται την υπαρξη μας με αγαπη,καλο ειναι να ανταποκριθουμε και εμεις με τον ιδιο τροπο.αν φερθουμε με καλωσυνη σε ενα ακρως ανταγωνιστικο περιβαλλον απλα οι αλλοι θα περασουν μπροστα.θα συνεχισω αυριο γιατι κλεινουν τα ματια μου,καληνυχτα σας :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μου αρεσει η απαντηση σου Εμπνευστη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Keep απλως αλλαζουμε, εξελισσομαστε, προοδευουμε... για το καλυτερο ή χειροτερο δεν το ξερω.

    Αλλα αλλες αναγκες ειχαμε πριν 1000 χρονια, και αλλες τωρα.

    Τωρα θελουμε μια δουλεια, μια καλη σχεση, και μελλοντικα μια οικογενεια. Ε τοτε θελαμε μονο το τωρα, μονο η επιβιωση μας μετραγε.

    Μην το παρεξηγεις, απλως αλλαζουν και οι προτερεοτητες μας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    originally posted by keep_walking
    Παντα καλος,καλοσυνατος,καλοκαρδ ος...μηπως αυτο σκοτωνει τον ανθρωπο γιατι εναντιωνεται στη φυση του αναρωτιεμαι.

    Αυτό το πάντα ναι keep, τον σκοτώνει. Όταν συνεχίζεις να είσαι καλοσυνάτος εκεί που δε σέβονται τα όριά σου, τα θέλω σου, τις ανάγκες σου, σκοτώνεις τον εαυτό σου.


    Σιγουρα δεν αλλαζει ο ανθρωπος να γινει κακος...δεν μπορει να αλλαξει το ειναι του μιας και δεν ειμαστε υπολογιστες να κανουμε αναβαθμισεις.

    Σκοπός δεν είναι να γίνουμε κακοί keep. Σκοπός είναι να έχουμε ήσυχη τη συνείδησή μας και προς τον εαυτό μας και προς τους άλλους.
    Σκοπος είναι να σεβόμαστε πρώτα οι ίδιοι τις ανάγκες μας και τα θέλω μας, για να τα διεκδικήσουμε και να βάλουμε τα όριά μας για να μη μας τα καταπατούν.
    Και η αλλαγή είναι εφικτή.
    Επώδυνη ίσως, χρονοβόρα.
    Αλλά είναι εφικτή.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι ανωνυμη,αλλα για μενα αυτο που μετραει ειναι αυτο που μετραει σε ολους τους ανθρωπους.Εδω σε αυτο το περιβαλλον με ωθουν σε εναν ψευτικο αγωνα που δεν διαλεξα να δωσω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Τι δηλαδή μετράει για σένα και για όλους keep;

    Ο ψεύτικος αγώνας μάλλον στον οποίο αναφέρεσαι είναι μάλλον ο αγώνας να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας ε;
    Ακριβώς. Και ξέρεις κάτι; Φτάνει που το ξέρεις εσύ αυτό, το ότι δεν είσαι ελέφαντας. Κι αν αισθάνεσαι εκεί ότι παρόλο που το ξέρεις εσύ αυτό, αυτό δεν αρκεί, φύγε keep...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •