Δεν αντεχω άλλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Panos_019
    Guest

    Δεν αντεχω άλλο

    Καλησπέρα και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο που θα ακολουθήσει.Ολα ξεκίνησαν πριν από 10 χρόνια όταν έπαθα καταθλιψη την οποία ξεπέρασα με κοπο.Ολα καλά όλα ωραία σκάει επεισοδιο ψυχωσης και απομονώνομαι από φίλους κλεινομαι σε μένα.Οταν κάπως συνηρθα πάω φοιτητής όπου μπλέκω με το χορτο ο βλακας και παθαίνω στα 24 μου νέο βαρβάτο επεισοδιο.Εισαγομαι σε ψυχιατρική κλινική για 3 μήνες βγαίνω έξω περνούν δύο χρόνια μέχρι να μπορώ να λειτουργησω κάπως.Μετα έρχεται η ώρα να πάω στρατό και από την πιεση εκεί στον 5 μήνα άλλο επεισοδιο νοσηλεια για ένα μήνα και απαλλαγή.Τωρα ένα χρόνο μετά το επεισόδιο βρίσκομαι αντιμέτωπος με την ψυχωσικη καταθλιψη η οποία τελευταία έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις και πραγματικά υποφερω από άγχος καθημερινό ψυχοσωματικα έντονα και σκέψεις αυτοκτονίας.Οταν ήμουν μικρός αγχώνομουν αν θα καταφέρω στη ζωή μου πράγματα και όταν πέρασαν τα χρόνια μετά από όλα αυτά νιωθω μεγάλος βλακας που αγχωνομουν γι αυτά ενώ έπρεπε να αγχωνομουν αν θα είμαι καλά και θα έχω υγεία πάνω από όλα.Τεσπα το θέμα τώρα είναι ότι δεν είμαι ο εαυτός μου είμαι πολύ πληγωμένος και σκέφτομαι τα χειρότερα σενάρια για το μέλλον μου ότι δεν θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα στη ζωή μου.Εχω κουραστεί με τα ψυχολογικά ετών που με βαραίνουν και δεν την θέλω τέτοια σκατοζωη και θέλω να πεθανω κανενας δεν με καταλαβαίνει και δεν με ευχαριστεί και κάτι ούτε κάτι δίνει νόημα στη ζωή μου.Ο γιατρός δεν έχει καταφέρει να με βοηθήσει και έχω πιει ότι αντικαταθλιπτικο υπάρχει χωρίς αποτέλεσμα.Τι προτείνεται να κανω;Θα ήθελα τη γνώμη σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,359
    Γεια σου Πάνο,

    Πρέπει να ερωτευθείς!!

    Είτε με πρόσωπο, είτε με σκυλάκι ή γατάκι, είτε με ένα αντικείμενο που κάνεις πολύ κέφι!!

    Καταλαβαίνω ότι η ζωή σου ήταν πολύ γεμάτη προβλήματα και ταλαιπωρίες και στενοχώριες.

    Η μόνη λύση είναι η αγάπη!!! Είτε να πάρεις είτε να δώσεις!!!

    Οι γονείς σου σε αγαπούν πάρα πολύ!!! Πρέπει να ερωτευθείς!!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Εγω θα πεθαινα το 09 κ με εσωσε ενα κοριτσι το 12 κι ενα το 17 κ τωρα ισσοροπησα

  4. #4
    Νιώθεις άσχημα γιατί πιστευεις πως δεν μπορείς να έχεις τις επιθυμίες σου.
    Γράψε σε ένα χαρτί τις επιθυμίες σου , 1,2,3 κοκ ,χωρίς εκπτώσεις,τί πραγαμτικά θα ήθελες αν μπορουσες να έχεις τα πάντα.

    Μόνο αυτό θα σε ανακουφίσει λιγο γιατί θα κάνεις συνειδητό τον μηχανισμό που σου προκαλεί τον πόνο. Πιστεύεις διάφορους λόγους για του οποίους δε μπορείς να έχεις τις επιθύμίες σου,δουλειά σου τώρα είναι να βρείς καινούργιους λόγους που λενε πως μπορείς να τις έχεις και να τους επαναλάβεις στο μυαλό σου ώστε να αρχίσεις να τους πιστεύεις.

    Δύο λόγοι που μπορείς να έχεις αυτά που θες. 1) Ο Θετικός κύκλος. Αν πιστέψεις πως μπορείς να έχεις αυτά που θές τότε θα νιώθεις καλύτερα με αποτέλεσμα να έχεις διάθεση,ενέργεια ,διαύγεια και αυτοπεποίθηση να τα κυνηγήσεις. Αρα απλά νιώθοντας καλύτερα φτανεις πιο κοντά σε αυτά.

    2) ΘΕΣ τισ επιθυμίες σου για να νιώθεις καλύτερα (συναισθηματική απόλαυση θες) .ΕΕΕ αν πιστεύεις πως μπορείς να τις έχεις τότε είναι σαν να τις έχεις γιατί θα νιώθεις ενα 80% θετικά, σαν να τις είχες.Δηλαδή η πεποίθηση του ότι μπορείς να έχεις τις επιθυμίες σου είναι ως ενα βαθμό η εκπληρωσή τους!!

    By the way έχουμε παρόμια ιστορία...

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο
    By BlueButterfly in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 06-10-2023, 16:13
  2. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ
    By Mary098 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-12-2022, 00:26
  3. Δεν αντέχω άλλο
    By Incomplete in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-08-2017, 01:18
  4. Δεν αντεχω αλλο
    By umbra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 15-09-2013, 17:19
  5. δεν αντεχω αλλο!!!
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 02-11-2011, 00:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •