Σχεσεις εξαρτησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596

    Σχεσεις εξαρτησης

    H σχεση με τον Α αρχισε πριν 3 χρονια , ημασταν φιλοι και τοτε ειχα χωρισει προσφατα και μου σταθηκε πολυ σε ολη αυτη τη διαδικασια...

    Αρχισαμε και βγεναμε πιο συχνα, και απο την πρωτη στιγμη μου εδειξε τα συναισθηματα του.

    Εγω να πω πως προσπαθουσα να συνελθω και δεν σκεφτομουν να προχωρησω τοσο ευκολα...Μεχρι και διακοπες ειχαμε παει μετα απο λιγο μαζι, και του ειχα εξηγησει πως θελω λιγο χρονο...

    Ε μετα απο 3 μηνες και ενω με πιεζε συνεχως να τα φτιαξουμε, του ειπα ναι. Αισθανομουν ευγνωμοσυνη που μου σταθηκε τοσο καιρο, και σκεφτομουν πως με τον καιρο θα τον αγαπησω.

    Να πω πως απο την αρχη βγεναμε μονο οι 2 μας, αυτος δεν ειχε φιλους, και αμα εβγενα με καποιον φιλο μου την αλλη μερα μου εκανε σκηνη και μαλωναμε. Με αποτελεσμα να παψω να εχω φιλους. Μου ειχε κανει και σκηνη επειδη ειχα βαλει μια φωτογραφια μου στο facebook, και συγκεκριμενα μου ειπε πως ψαχνω γκομενους. Πραγμα ψεμα γιατι ηξερε καθε στιγμη που ημουν και με ειχε αποκοψει απο τους φιλους μου, και το αποδεχτηκα γιατι ενοιωθα τυψεις... αν εβγενα και αυτος ηταν μονος του. Τον μοναδικο φιλο που εχω μου ειχε πει καποτε πως θα επρεπε να διαλεξω.. ή αυτον ή τον κολλητο μου.

    Και βγεναμε και σπανια, μια φορα τον μηνα για κανα καφε, και μια φορα τον χρονο για διακοπες. Δουλευε 7 ημερες την βδομαδα και δεν μπορουσε να παρει αδεια οπως ελεγε. Και ολο ηταν αυτος ενας φαυλος κυκλος. Μαλωναμε , τα ξαναφτιαχναμε , και παλι τα ιδια. Ακομα και για την πιο ασημαντη αφορμη.

    Πχ ειχα παει σπιτι του, και το βραδυ ηθελα να γυρισω σπιτι μου με ταξι. Ο Α ειχε διπλωμα οδηγησης, ειχε αυτοκινητο, αλλα δεν οδηγουσε καθολου. Του ζητησα 5 ευρω για να γυρισω σπιτι μου και μου απαντησε να ζητησω τα χρηματα απο την μανα μου. Του ειπα μετα πως δεν μου εφταναν τα χρηματα και μου ειπε να φροντιζα να ειχα πιο πολλα.... δεν ειπα τιποτα αλλο. Γυρισα σπιτι μου και ζητησα απο την μανα μου τα υπολοιπα χρηματα για να πληρωσω το ταξι.

    Εχει τυχει να αργησω σε ραντεβου μας καπου 20 λεπτα, του ειχα στειλει μηνυμα οτι θα αργησω, ε εφτανα στο σημειο που ειχαμε ραντεβου και τον εψαχνα παντου και δεν τον εβρισκα... Του στελνω μηνυμα που ειναι, και μου απανταει οτι αργησα και εφυγε, και αμα θελω να παω απο το σπιτι του για να βγουμε καπου εκει κοντα του....

    Η εξελιξη ειναι πως μετα απο μερικους μηνες με χωρισε... δεν σηκωνε καθολου τηλεφωνα, σε μηνυματα δεν απαντουσε... σαν να ειχε εξαφανιστει και να με ειχε ξεγραψει τελειως απο την ζωη του. Καθολου ομως δεν απαντουσε. Και ξερω απο φιλους πως συνεχιζε την ζωη του εβγενε με φιλους, εκανε γενικα την ζωη του.

    Μετα απο 2 μηνες που μιλησαμε, μου ειπε πως δεν ημασταν ευτυχισμενοι και επρεπε να ταν αυτος δυνατος για να χωρισουμε. Δεν το συζητησε καν μαζι μου, αν θελαμε να βρουμε μια λυση. Απλως το αποφασισε μονος του και το εκανε πραξη.

    Πριν 2-3 βδομαδες και μετα απο ενα τηλεφωνημα δικο του, ημουν και μονη μου στο σπιτι, ειχαν φυγει οι δικοι μου για διακοπες και σκεφτηκα (με ηλιθιο τροπο το παραδεχομαι) να παω να τον δω. Ενοιωθα και μοναξια και σκεφτηκα οτι δεν χανω και τιποτα... Πηγα σπιτι του, τον περνω τηλεφωνα δεν το σηκωνε, ουτε κινητο ουτε σταθερο....

    Τον ρωταω που εισαι , εχω ερθει σπιτι σου....

    Δεν καταδεχτηκε ουτε καν να με δει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    originaly posted by oberon

    Α, δεν εννούσα συνειδητή στρατηγική. \'Ενα ουσιαστικά ανεξελεγκτο κομματι του ψυχισμού που δέν το παίρνεις χαμπάρι οτι σε υποτασσει, και που πρεπει σταδιακα να αντιμετωπίσει κανείς \"ψάχνωντας\" προκειμένου να βγεί τελικά στην επιφάνεια και να φανεί πόσο προβληματικό είναι. Αυτό ή θα γίνει με το τέλος της πρώτη προβληματικής σχέσης ή θα επιμείνει και πάει κανείς απο παρόμοια σε παρόμοια προβληματική κατάσταση. Και εξαρτάται απο την ιδιοσυγκρασία του ατόμου κλπ αν μπορεί και θέλει να αναζητήσει λυση κλπ.
    μου πετυχε το κουοτ αραγες?

    ωραια ομπερον
    ειχα και εχω παντα μια απορια ομως..
    εστω οτι φτανεις στην συνειδητοποιηση για μια τετοια προβληματικη ταση....το ξερεις, το αναγνωρισες στην σχεση σου ...
    πως αναστρεφεται ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Πέρα απο την ψυχοθεραπεία? Δεν ξέρω. Είμαι η βούλα με το \"you are here\" στο χάρτη.


    Υ.Γ. σε παρακαλώ μόνο δες το τελευταιο ποστ μου στο παλιό θρεντ πριν απαντήσεις :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    MAPIA AYTO ΠOY ANEΦEPEΣ ΔEN HTAN EΞAPTHΣH. O EΞAPTHMENOΣ ΔEN EXEI TO KOYPAΓIO NA XΩPIΣEI OYTE ΣOY KAΘOPIZEI THN ZΩH.
    EKTOΣ KAI AN ENNOOYΣEΣ ΠΩΣ HΣOYN EΣY EΞAPTHMENH ΓIATI AYTH THN ENTYΠΩΣH AΠOKTHΣA
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Ολα ειναι δανεικα...

    Nομιζω το δευτερο ειναι, πως εγω ημουν εξαρτημενη. Και οπως μου ειπε μια φιλη μου...

    Ειχε το πανω χερι, το ηξερε, για αυτο μου φεροταν οπως μου φεροταν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μαρια
    πολυ περιεργη η ιστορια σου εχω να πω...
    ολη η διηγηση της συμπεριφορας του δειχνει εξαρτηση-ζηλεια κλπ απο πλευρας του κι οχι απο δικης σου...
    δεν συζηταω την ματζιρια με τα λεφτα του ταξι, δεν καταλαβα καν πως σκεφτηκε...
    απο αυτα ολα που κανατε ομως, μεχρι την περιεργη στιγμη που εξαφανιστηκε δεν μεσολαβησε τπτ απολυτως? ολα κυλουσαμ ομαλα και μια ωραια μερα εξαφανιστηκε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Εμένα μου φαίνεται και κάπως αλλιώς η σχέση αυτή Μαρία... Δεν θα την περιέγραφα με τρόπο ιδιαίτερα κολακευτικό για τον πρώην σου, απο όσα παρέθεσες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Remedy οχι δεν κυλουσαν ολα ηρεμα, τσακωνομασταν συχνα... με τους τελευταιους τσακωμους αυτο με το ταξι και οτι με παρατησε και εφυγε απο το ραντεβου μας. Αλλα παντα τα ξαναβρισκαμε, συνηθως εγω εκανα το πρωτο βημα και τον επερνα τηλεφωνο....


    Εχει πει και σε ενα τσακωμο μας πως με σιχαινεται , δεν θελει να με ξαναδει... και εκλεισε καθε επικοιωνια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΣE MIA KOYBENTA ME ΨYXOΛOΓO, H ΠPΩTH KAI TEΛEYTAIA ΦOPA ΔHΛAΔH, MOY EIXE ΠEI OTI TOYΣ EΞAPTHMENOYΣ TOYΣ ΠΛHΣIAZOYN ATOMA ΠOY AΠOΣKOΠOYN KAΠOY. ΣYNHΘΩΣ ΘEΛOYN NA KAΛYΦΘOYN ΣYNAIΣΘHMATIKA KAI META ΣE ΠETANE.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το εχω δει ομπερον :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    oboro μιλα ελευθερα :) Δεν εχω προβλημα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    μαρια εισαι σιγουρη πως ολη η ιστορια ειναι αυτη;εγω βρισκω πολλα κενα στην ιστορια παντως.γνωμη μου ειναι πως καποια κομματια λειπουν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    ΣE MIA KOYBENTA ME ΨYXOΛOΓO, H ΠPΩTH KAI TEΛEYTAIA ΦOPA ΔHΛAΔH, MOY EIXE ΠEI OTI TOYΣ EΞAPTHMENOYΣ TOYΣ ΠΛHΣIAZOYN ATOMA ΠOY AΠOΣKOΠOYN KAΠOY. ΣYNHΘΩΣ ΘEΛOYN NA KAΛYΦΘOYN ΣYNAIΣΘHMATIKA KAI META ΣE ΠETANE.

    Εκμεταλλευτές, πολυ απλά δηλαδή.

    Πιστεύω οτι είναι σημαντικό να ειπωθεί και η λέξη.


    Originally posted by mariap

    oboro μιλα ελευθερα :) Δεν εχω προβλημα.

    Ok... Aπ\' ο,τι φαίνεται δεν τα \"ξαναφτιάχνατε\" κάθε φορά λοιπόν... Απλώς του έδειχνες πως είσαι ακόμα διαθέσιμη για να συνεχίσει να σε χρησιμοποιήσει. \'Ηξερε απ΄την αρχή οτι ήσουν στην επαναφορά απ΄ την προηγούμενη σχέση σου και άρα ευάλωτη. Η φιλική σας σχέση ήταν για αυτόν το μέσο και η ευθραυστη συναισθηματική σου κατάσταση το σημείο εισόδου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Eγω νομιζω πως επειδη ηταν και η πρωτη του μακροχρονια σχεση ηταν και λιγο ανωριμος στο πως να αντιδρασει.

    Και απο θεμα χαρακτηρα ηταν αρκετα σκληρος και εγωιστης.

    Εγω προσπαθουσα να ξεπερασω μια αλλη σχεση, με τα τραυματα της και τις ουλες που αφησε... και αυτο ηταν λαθος μου, που μπλεχτηκα τοσο νωρις σε νεα σχεση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Originally posted by Remedy
    το εχω δει ομπερον :)

    Α, μάλιστα. Ωραία! Εμ με ξαναβάφτισες, εμ με έχρισες νεραϊδοβασιλέα κι απο πάνω!

    Well this is just bloody fantastic, then.

    :P

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •