θα σπουδασω ψυχολογια λολ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218

    θα σπουδασω ψυχολογια λολ

    γεια σας.μολις βγηκαν οι βασεις και ειδα οτι περασα ψυχολογια παντειου.(σσ. δεν ειμαι 18 απλα εδωσα πανελληνιες μετα απο χρονια)πιστευετε οτι μπορει καπιοος με καταθλιψη και κοινωνικη φοβια να γινει ψυχολογος?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλημέρα katatonia.
    Αλήθεια, εσύ τι πιστεύεις?
    Μάκια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Συγχαρητήρια katatonia!!!!!Μπράβο σου για την επιτυχία αλλά και τη δύναμη να δώσεις πανελλήνιες μετά από χρόνια!
    Προσωπικα πιστεύω ότι μπορεί.Και στο κάτω κάτω και συ θα παλέψεις για την υγεία σου,δε σημαίνει ότι είναι μόνιμο το πρόβλημα....και ταυτόχρονα θα έχεις την εμπειρία του ψυχικού νοσήματος από πρώτο χέρι.Και πάλι συγχαρητήρια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    εχω ορεξη για διαβασμα...πιστευω τα καταφερνω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Συγχαρητηρία! Αν θες οποιαδήποτε πληροφορία πες μου.. Για τους καθηγητές, μαθήματα κτλ..
    Ο,τι θες μπορείς να γίνεις.. Θα δεις ότι όλοι σχεδόν στη ψυχολογία κάτι έχουν.. Πάντως το κριτήριο για να γίνεις ψυχολόγος είναι να σου αρέσει πραγματικά και να προσπαθείς..
    Και πάλι συγχαρητηρια όχι μόνο που πέρασες αλλά που είχες το κουράγιο μετά απο χρόνια να περάσεις το μαρτύριο των πανελληνίων και μάλιστα να περάσεις σε τόσο υψηλόβαθμη σχολή.. και με κατάθλιψη και κοινωνική φοβία γίνεται νομίζω ακόμη πιο δύσκολο... Ήταν η πρώτη σου επιλογή?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    ναι!ειμαι χαρουμενος αν σκεφτει κανεις οτι ηταν το ονειρο μου η ψυχολογια και στην ουσια τελειωσα ολο το λυκειο μεσα σε 6 μηνες.οσο χαρουμενος ομως ειμαι τοσο με απογοητευει το περιβαλλον μου.με ερωτησεισς του τυπου που πας τωρα....?ανεργος θα εισαι....με εχουν κουρασει πραγματικα...αντι να σκεφτονται οτι κανω μια προσπαθεια για να μην παω και πηδηξω απο καμια γεφυρα με απογοητευουν κιολας....απλα δε καταλαβαινουν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Η προσωπική μου άποψη είναι οτι αν δουλέψεις με τον εαυτό σου και σκάψεις βαθιά μέσα σου τότε οι εμπειρίες που έχεις μπορεί να μεταμορφωθούν απο πόνο και δυσκολία σε πολύτιμα εργαλεία για τη δουλειά του ψυχολόγου. Οι εμπειρίες σου κρύβουν μέσα τους, κατά τη γνώμη μου, ένα βαθύ δυναμικό. Είναι σαν σπόροι, αρκεί να ξέρεις πώς να τους φυτέψεις και σε τι είδους χώμα και συνθήκες.
    Μάκια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by katatonia
    ναι!ειμαι χαρουμενος αν σκεφτει κανεις οτι ηταν το ονειρο μου η ψυχολογια και στην ουσια τελειωσα ολο το λυκειο μεσα σε 6 μηνες.οσο χαρουμενος ομως ειμαι τοσο με απογοητευει το περιβαλλον μου.με ερωτησεισς του τυπου που πας τωρα....?ανεργος θα εισαι....με εχουν κουρασει πραγματικα...αντι να σκεφτονται οτι κανω μια προσπαθεια για να μην παω και πηδηξω απο καμια γεφυρα με απογοητευουν κιολας....απλα δε καταλαβαινουν
    katatonia για μένα είναι άθλος αυτό που κατάφερες.Κι εγώ παιδεύω το μυαλό μου εδώ και κάτι χρόνια να δώσω κατατακτήριες και θα ήταν τέλειο να περνούσα αλλά δεν έχω το κουράγιο να διαβάσω ούτε μια σελίδα!!!!!όχι όλον τον μπόγο που είναι η ύλη.....
    Μπράβο σου που πάλεψες και κατέκτησες το πρώτο βήμα για το όνειρό σου.όλα τ\'άλλα ειναι περιττά,το τι λένε οι άλλοι κ.λ.π.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Μπραβο για ολη την προσπαθεια και για την επιτυχια..Προσωπικη μου γνωμη μην τα παρατησεις ποτε οσο κι αν σε δυσκολεψει.Αγαπησε το θεμα που θα κανεις για να σου ειναι πιο ευκολο και οχι βαρυ φορτιο.Καλες επιτυχιες
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    katatonia ξέρεις κάτι;Ενα τέτοιο επάγγελμα να το κάνει ο οποιοσδήποτε;Οι περισσότεροι ψυχολόγοι έχουν περάσει μια φάση στη ζωή τους δύσκολη και πολλοί έχουν κάνει ψυχανάλυση.Το θέμα είναι εκτός απο τον εαυτό τους να ατσαλωθούν και να μπορούν να βοηθήσουν τους άλλους.Μια ψυχολόγος που είχα επισκεφτεί μου έλεγε ότι είχε οικογενειακά προβλήματα και στα 18 πήγαινε σε ψυχολόγο.Οταν μιλούσαμε την έβλεπα να δακρύζει και σταμάτησα γιατί δεν μου προσέφερε τίποτε.Είναι λεπτές οι ισσοροπίες και χρειάζεται πολύ προσοχή σε ποιόν θα ανοίξουμε την ψυχή μας.Σου εύχομαι καλή επιτυχία στις σπουδές σου και να γίνεις πραγματικά ικανή να προσφέρεις τις γνώσεις σου.Και εγώ έχω μια κόρη που σπούδασε κάτι ανάλογο και συνεχίζει για μεταπτυχιακό σ\'ενα δύσκολο τομέα απο ψυχολογικής άποψης.Και μένα η κόρη μου έχει περάσει καταθλιπτικό επεισόδιο και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη

  11. #11
    συγχαρητηρια και απο μενα και καλη επιτυχια στο νεο σου ξεκινημαθα τα καταφερειs:P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Originally posted by katatonia
    ναι!ειμαι χαρουμενος αν σκεφτει κανεις οτι ηταν το ονειρο μου η ψυχολογια και στην ουσια τελειωσα ολο το λυκειο μεσα σε 6 μηνες.οσο χαρουμενος ομως ειμαι τοσο με απογοητευει το περιβαλλον μου.με ερωτησεισς του τυπου που πας τωρα....?ανεργος θα εισαι....με εχουν κουρασει πραγματικα...αντι να σκεφτονται οτι κανω μια προσπαθεια για να μην παω και πηδηξω απο καμια γεφυρα με απογοητευουν κιολας....απλα δε καταλαβαινουν
    Μην τους ακούς αυτό που κάνεις είναι αξιοθαύμαστο. Κάποιοι άνθρωποι όταν δεν έχουν την ικανότητα, ή το κουράγιο ή τη θέληση για τόσο σπουδαία επιτεύγματα μειώνουν τους άλλους για να ΄νιώσουν καλύτερα.. Ειλικρινά στο λεω για όλους είναι δύσκολο να δώσουν πανελλήνιες και να περάσουν σε τόσο υψηλόβαθμη σχολή. Για μένα ας πούμε που δεν είχα κανένα πρόβλημα και οι γονείς μου ήταν ιδιαίτερα υποστηρικτικοί. Αυτό που έκανες εσύ είναι απίστευτο και το θαυμάζω. Να συνεχίσεις να αγωνίζεσαι για το όνειρο σου και πραγματικά πιστευω ότι όλη αυτή η εμπειρία θα ειναι ιδιαίτερα σημαντική στη πορεία της ίασης σου.
    Το καλύτερο θα είναι να συμμετέχεις στο πανεπιστήμιο και να διαβάζεις.. Αν είσαι καλός θα έχεις πολλούς δρόμους ανοιχτούς.. Και μην ακούς για ανεργεία.. Η ψυχολογία είναι ανερχόμενο επάγγελμα..

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    katatonia μπράβο και μην πτοείσαι από τις αντιδράσεις των γύρω. Μπορεί να τους είναι δύσκολο να δεχτούν τον νέο εαυτό σου που προσπαθεί και πετυχαίνει, ίσως γιατί τους χαλάει τις δικές τους ισορροπίες. Βεβαίως και μπορείς να γίνεις ψυχολόγος, δουλεύοντας παράλληλα με τον εαυτό σου ενώ αποκτάς και το κατάλληλο γνωστικό υπόβαθρο. Οι σπουδές στην ψυχολογία δεν είναι θεραπευτικές από μόνες τους, αλλά το να θέτεις στόχους και να τους πετυχαίνεις, το να ασχολείσαι με κάτι που απολαμβάνεις και σε εκφράζει, είναι! Καλή αρχή!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Γιατί οι ειδικοί έχουν περάσει την εικόνα των \'ατσαλάκωτων\' που είναι διαφορετικοί απ\' τον υπόλοιπο πληθυσμό; Τί πιο φυσικό απ\' το να υπήρξε \'κάτι\' στη ζωή τους ή να υπάρχει γενικώς;
    Κατατόνια θερμά συχαρίκια κι από μένα!


  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    παιδια ευχαριστω πολυ ολους σας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •