Aίσθηση του χρόνου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197

    Aίσθηση του χρόνου

    Αυτή την εποχή που έχω αυτή την καταραμένη την κατάθλιψη παρατηρώ ότι δεν έχω αίσθηση του χρόνου. Καμμία μέρα δεν μου κάνει διαφορά από την άλλη. Χθες το βράδυ που ήμουν χάλια όταν ξάπλωσα είπα "καλά Παρασκευή είναι ή Δευτέρα ; 'Η μήπως Σάββατο ;". 'Ενα πράγμα όλα, ένα ενωμένο παγωμένο πράγμα. Σήμερα πάλι το έπαθα. Νόμιζα ότι ήταν καθημερινή και μόνο όταν κοίταξα το pc κατάλαβα ότι είναι Σάββατο. Εύχομαι να μην το νοιώσετε ποτέ αυτό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Συνηθισμένα πράγματα μην ανησυχείς όλοι το παθαίνουμε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    και γω το παθαινω συχνα...
    μαλλον φταιει το οτι δεν εργαζομαι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    velvet
    δεν θυμαμαι αν μας εχεις πει..
    κανεις κατι για την καταθλιψη που λες?παιρνεις φαρμακα? βλεπεις καποιον θεραπευτη?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Άσε Velvet, πόσες φορες αυτό το καλοκαίρι, επειδή κάνουμε διακοπές και εγώ προσωπικά δεν έχω δουλειά να μου θυμίζει τις ημερες της εβδομάδας, ξυπνάω το πρωί, ντύνομαι και ετοιμάζομαι να κάνω τα ψώνια μου, να στείλω κάτι συστημένα στο εξωτερικό, να πάω στην τράπεζα να κάνω μια ανάληψη και τέλος να τρέξω και από το γραφείο της μαμάς μου να της στείλω με fax κάτι χαρτιά που χρειάζεται... και κοιτώντας το ρολοι στο internet συνειδητοποιώ ότι είναι Σάββατο! Και μένω λίγο μετέωρη, σε φάση \"μα πως είναι δυνατόν να έχασα μια ολόκληρη μέρα, πως έγινε αυτό\" και κάθομαι για λίγα λεπτά και προσπαθώ να καταλάβω πως έχασα την κατά τα αλλα άψογη επαφή μου με τον χρόνο που κυλάει.

    Αυτό το φαινόμενο όμως συμβαίνει σχεδόν και στον οποιονδήποτε εκτος από εμάς, οποτε δεν νομίζω πως είναι κάτι που αξίζει να σε προβληματίζει παρα πολύ.
    Επίσης λόγω του καλοκαιριού που όχι μονο δεν έχουμε μια καθημερινή ασχολία (εργασία, μαθήματα κτλ) να μας κρατάει σε χρονικό πρόγραμμα, αλλα και όλες οι μέρες δείχνουν ίδιες (ήλιος, ζεστη, καταγάλανος ουρανός και ξανά μάνα τα ίδια αύριο, όχι σαν τις άλλες εποχές που οι περισσότερες μέρες διαφέρουν μεταξύ τους) είναι μάλλον αναμενόμενο να το αισθανόμαστε πιο συχνά και πιο έντονα.
    Τέλος, έχε το νου σου πως ένα διαταραγμένο ωράριο ύπνου μπορεί να αποσυντονίσει το εσωτερικό σου ρολοι σε απίστευτο βαθμό οποτε, αν δεν κοιμάσαι καλά, μπορεί να συμβάλει στην έλλειψη αίσθησης του χρόνου που βιώνεις.

    Γιατί όμως έχεις κατάθλιψη αυτές τις μέρες;
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by Remedy
    velvet
    δεν θυμαμαι αν μας εχεις πει..
    κανεις κατι για την καταθλιψη που λες?παιρνεις φαρμακα? βλεπεις καποιον θεραπευτη?
    Παίρνω κάτι λίγα, δεν βλέπω μεγάλη διαφορά, μόνο που σταμάτησα να κλαίω. Η αιτία Dissolved girl είναι η μοναξιά και μια τρομακτική αίσθηση ότι μεγάλωσα πάρα πολύ και ότι είναι αργά για όλα. Σα να μην βλέπω μπροστά στο μέλλον τίποτα πια. Σε ένα θαύμα μόνο ελπίζω, είμαι πολύ εξασθενημένος βιολογικά και ψυχολογικά για να κάνω μόνος μου μια κίνηση. \'Αλλες φορές που το έχω περάσει, αντέδρασα γιατί δεν είχα φάει ακόμα αρκετά χαστούκια και ήμουν και πολύ πιο νέος. Είχα και τα υπνωτικά της φυγής. Τώρα δεν έχω το παραμικρό στήριγμα. Την τελευταία χρονιά έδωσα πολύ ενέργεια σε κάτι (σωματική, πνευματική, ψυχική) με αποτέλεσμα τώρα να είμαι και σωματικά ένα ερείπιο εκτός από ψυχολογικά. Αυτό άρχισε από τη μέρα που συνειδητοποίησα ότι άδικα έδωσα τόση ενέργεια. Εκτός από την ηλικία νοιώθω ότι δεν θα μπορέσω ποτέ ξανά στο μέλλον να δώσω τέτοια ενέργεια. Εύχομαι να πεθάνω μια μέρα στον ύπνο μου και να\'ναι σύντομα, τώρα πια μόνο την ψυχή μου θέλω να σώσω. Παράλληλα ένα τρομακτικό κενό, περνάω τις μέρες μου σαν να είμαι μέσα σε μια φυλακή πολυτελείας και ούτε επισκεπτήριο δεν έχω. \'Εχω αρχίσει τις τελευταίες μέρες να κοιμάμαι και πάρα πολύ νωρίς, κάτι που δεν έκανα ποτέ. Εγώ ξενυχτούσα ως τις 3.00 το πρωί, τώρα το μόνο που θέλω είναι να ξαπλώνω από τις 10.00μμ και ας μην κοιμάμαι να κλείνω τα μάτια και να ονειρεύομαι ότι θα έρθει κάτι να με πάρει, κάποιος, κάτι, δεν ξέρω. Πηγαίνω σε κάποιο ειδικό ναι, με βοηθάει πολύ αυτό, όχι για πολλές ώρες αφού φύγω όμως από εκεί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι ηλικια εχεις, velvet?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Velvet για να ξεπερασεις μια κατασταση θελει χρονο, μη πιεζεις τον εαυτο σου να γινει γρηγορα καλα.

    Eιναι σαν να αναρρωνεις απο μια αρρωστια, θα εχεις και τα up και τα down σου, και θα κλαψεις, θα βυθιστεις στην θλιψη.. αλλα μια μερα θα ξυπνησεις.

    Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγακι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by Remedy
    τι ηλικια εχεις, velvet?
    Kοντεύω να τελειώσω την 4η δεκαετία της ζωής μου. Για να μην δώσω ακριβές έτος. Δεν μου αρέσουν τα λόγια των άλλων, πιστεύω ότι η ζωή μου μπορεί να αλλάξει με γεγονότα μόνο. Με χάπια ή με συνεδρίες δεν πιστεύω πια, τα έχω κάνει και παλιότερα, εκατομύρια συνεδρίες και δεν...Μόνο τα γεγονότα και οι θετικές εμπειρίες μπορούν να αλλάξουν τη ζωή ενός ανθρώπου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Εχεις απολυτο δικιο Vug.Μονο που τις θετικες εμπειρις θα τις δημιουργησεις εσυ ο ιδιος κ θα τις φερεις στην ζωη σου.Μην περιμενεις να σου τις δωσει κανεις.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •