ΑΓΩΓΗ! Απαντήστε παρακαλώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130

    ΑΓΩΓΗ! Απαντήστε παρακαλώ!

    Έχω διαγνωσθεί με αγχώδη διαταραχή με πολύ έντονα ψυχοσωματικά. Έχω αρχίσει αγωγή με σεροξατ τις πρώτες 6 μέρες των 10mg και μετά πήγα στα 20 mg. Είμαι στην 21η μέρα έχω έντονο τρέμουλο σφίξιμο στο σαγόνι κ μια ανησυχία. Αυτά θα φύγουν ή όχι; Σας παρακαλώ ας πει οποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία !! Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το σεροξατ συνήθως παίρνει 1 μηνα να δράσει . ΝΑι τα συμπτώματα του αγχους γίνονται πιό έντονα πρίν καλυτερεύσουν.

    Υπομονή 10 μέρες ακόμα , πολλοί έχουμε περάσει αυτήν την φάση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    473
    οταν καπποιος ξεκιναει αγωγη για πρωτη φορα αντι να καλυτερευει, χειροτερευει.... ενδεχωμενος παντα αυτα που νοιωθεις να οφειλονται στην αυξηση του αγχους που σε προκαλεσε το σεροξατ, αν στον μηνα συνεχιζουν τοτε σημαινει οτι ειναι παρενργειες του φαρμακου αυτου.. η χειροτερη που θυμαμαι ηταν τα black out που προκαλουσε στον οργανισμο μου... χειροτερο και απο μεθυσι ενα πραγμα....σαφως και το εστειλα στα σκουπιδια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Ελπίζω να βελτιωθεί γιατί δεν έχω δει καμία διαφορά έχω νιώθω κ ένα βάρος πάνω μου και ζαλη και ένα μούδιασμα δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Αλλά φοβάμαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Menis Καταλαβαίνω.. Αλλά πέρυσι το είχα ξανα πάρει το σεροξατ σε 30mg κι ολας και παρόλα αυτά τόσες παρενέργειες δεν είχα και με είχε βοηθήσει μπορώ να πω. Δεν καταλαβαίνω τώρα γιατί γίνεται αυτό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    550
    H εμπειρία από χιλιάδες μαρτυρίες σε αξιόπιστα sites
    ( δεν υπάρχουν επιστημονικές μελέτες για την συμπεριφορά αυτών των φαρμάκων, καθώς κανένας δεν αναλαμβάνει το κόστος και την ευθύνη να τις κάνει,... εκτός απο το μικρό χρονικό διάστημα που χρειάζεται μέχρι να παρουν την έγκριση...) ,
    και
    αναφέρονται στην παράδοξη και διαφορετική επίδραση τους ,κάθε φορά που τα παίρνεις είτε για πρώτη φορά, είτε όχι..

    Μην σου φαίνεται λοιπόν περίεργο, η διαφορετική απόκριση σου τώρα..

    Ελπίζω τελικά να σου πάνε όλα καλά..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Κώστα ευχαριστώ πολύ! Το ίδιο εύχομαι και για εσένα
    Απλά, έχω στο μυαλό μου ότι δεν είναι παρενέργειες αλλά τα ψυχοσωματικά που ήδη είχα και πως το φάρμακο δεν με βοηθάει. Δεν ξέρω πια τι ν πω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    187
    Υπάρχει κάποια αγωγή που δεν τόσες παρενέργειες Σεροταξ εδώ και ένα μήνα και ακόμα χάλια αισθανομαι..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Μαργαρίτα αν με ρωτάς δεν ξέρω αν και να σου πω πέρυσι είχα δοκιμάσει τα πάντα κ δεν τα άντεχα από την πρώτη μέρα.. Αλλά με το σεροξατ είχα δει βελτίωση.. Τώρα δεν ξέρω γιατί αντιδράει έτσι και ούτε κ εγώ έχω δει κάποια βελτίωση.. Τι να πω πια με αυτό το πράγμα που μας έχει βρει.. Ίσως να μιλήσουμε με τον γιατρό μας να δούμε δεν ξέρω ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Έχω πάρει σεροξατ 2 φορές. Την πρώτη το συνήθισα εύκολα με μικρή επιδείνωση του άγχους που είναι φυσιολογικό, όπως αυτά που περιγράφεις. Βελτιώθηκα πολύ μετά από 3 μήνες.
    Την 2η φορά τα πράγματα ήταν χειρότερα και διαφορετικά ακαι κατάλαβα με το γιατρό πως δε χρειαζόταν κάτι τόσο δυνατό και περάσαμε σε άλλη ουσία.

    Το θεωρό βαρύ για πρώτο αντικαταθλιπτικό δεδομένου οτι έχει αρκετές παρενέργειες αλλά αν σε 'πιάσει' είναι πολύ καλό.

    Στηβ περίπτωση μου δεν ήταν κατάλληλο . Με βοήθησε μόνο την πρώτη φορά που το πήρα καο αυτό για λίγους μήνες.
    Τώρα είμαι χωρίς αγωγή εδώ και 2 χρόνια ευτυχώς!

    Φάρμακα χωρίς πολλές παρενέργειες θεωρούνται τα remeron και brintellix αλλά και πάλι υπάρχουν περιπτώσεις οργανισμών που δεν τα ανέχονται.

Similar Threads

  1. Απαντήστε μου σας παρακαλώ !!!!
    By λενα23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-02-2023, 14:35
  2. Σας παρακαλώ απαντήστε μου
    By Κωστας in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 01-12-2021, 23:26
  3. Παρακαλώ απαντήστε μου
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 05-03-2021, 18:46
  4. help είμαι απελπισμένη σας παρακαλω απαντηστε μου
    By vivi_anfr in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 48
    Last Post: 14-11-2009, 20:47
  5. παρακαλω απαντηστε μου...
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-06-2009, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •