Αγχολυτικό Centrac
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    6

    Αγχολυτικό Centrac

    Γεια σας,

    θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος/α έχει πάρει το συγκεκριμένο αγχολυτικό (για διαταραχή πανικού) και αν είχε δυσκολίες στο να το κόψει.
    Έπαιρνα xanax για πολύ καιρό, πριν να αλλάξω έπαιρνα 3 mg ημερησίως (για πάνω από ένα χρόνο) και ο γιατρός μου, μου είπε ότι πρέπει να το σταματήσω οπωσδήποτε, οπότε για περίπου ένα μήνα έπαιρνα tavor, το οποίο ελάττωνα σταδιακά και τελικά πήγα στο Centrac (αρχικά 30 mg ημερησίως και τώρα 20), καθώς ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι ότι πιο "ελαφρύ" υπάρχει από βενζοδιαζεπίνες. Ψάχνοντας στο internet δε βρήκα και πολλές πληροφορίες, οπότε θα ήθελα να ακούσω αν κάποιος/α το έχει χρησιμοποιήσει και αν είχε προβλήματα όταν το έκοψε

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Το έχω πάρει εγώ είναι παρόμοιο με το τραξεν δηλαδή δεν ηρεμείς αμέσως όπως τα ζαναχ και λεξοτανιλ αλλά έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και γίνεται σταδιακά.Είναι πραγματικά για μένα καλύτερο απο το ζαναξ και μπορείς να το κόψεις πιο εύκολα.Το ζαναξ νομίζω προκαλεί μεγαλύτερη εξάρτηση απο όλα τουλάχιστον σε μένα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    6
    Ευχαριστώ, και εγώ γνωρίζω ότι έχει μεγαλύτερο χρόνο ζωής, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματικό, όπως είπες δεν είναι όπως το xanax που παίρνεις και σε κανένα μισάωρο αρχίζεις να ηρεμείς

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •