Θα ήθελα τις εμπειρίες και γνώσεις σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023

    Θα ήθελα τις εμπειρίες και γνώσεις σας

    Καλησπερίζω αρκετά θλιμμένη με όσα τραβάει η Αθήνα απόψε το βράδυ. Θέλω αν έχετε τη διάθεση, να με βοηθήσετε με μια περίπτωση μανιοκατάθλιψης. Έχει πολύ σημασία το πού γνώρισα το συγκεκριμένο άτομο, αλλά δε θα ήθελα να μιλήσω προς το παρόν γι\' αυτό. Οι αρχικές μου ερωτήσεις αφορούν τα εξής:
    - Κατά πόσο εξελίσσεται άσχημα η κατάσταση με υπερβολική και σχετικά συχνή χρήση βαριών αλκοολούχων;
    - Είναι συχνό το φαινόμενο των εκρήξεων θυμού και βίας;
    - Υπάρχει σύνδεση με νευρογενή ανορεξία;
    - Πώς μπορούν να αντιδράσουν τα στενά συγγενικά πρόσωπα, όταν πια φτάνουν στο σημείο του \'νίπτω τας χείρας μου\';

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Λυπαμαι κι εγω που γινομαστε σιωπηλοι μαρτυρες ενος ακομα εγκληματος ακομα ενα καλοκαιρι...Κριμα πραγματι!

    Στο θεμα που ρωτας δεν γνωριζω να σου πω πολλα αλλα με τα λιγα που ξερω ισως να σε βοηθησω λιγο:

    Το αλκοολ σιγουρα δεν βοηθαει οχι μονο στην περιπτωση μανιοκαταθλιψης αλλα και σε καμια αλλη. Ποσο μαλλον στην μανιοκαταθλιψη που υπάρχουν επιπλεον δυσκολιες.

    Στο δευτερο που ρωτας δεν γνωριζω, αλλα ειναι πιθανο να δημιουργουνται τετοιες εκρηξεις ειδικα αν υπάρχει κ αλκοολ

    Δεν νομιζω να υπάρχει συνδεση νευρογενους ανορεξιας κ μανιοκαταθλιψης, αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρη.

    Στο τελευταιο που λες για την περιπτωση συγγενων, δεν καταλαβαινω τί ακριβως ρωτας ή θες να μαθεις. Ξερω ομως οτι η βοηθεια πρεπει να εχει ενα οριο. Για αυτον που λαμβανει την βοηθεια κυριως. Αν θελεις διευκρινιζεις περαιτερω ομως
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Περισσότερα αύριο και σ\' ευχαριστώ πολύ. Θα ήθελα κυρίως να μάθω το εξής: \'παίζει\' σκηνικό τύπου \'είμαι αλκοολικός, άρα άρρωστος\', στα πλαίσια συγκάλυψης της διαταραχής; Και αυτό επίσης. Θα έδινε ποτέ ένας ψυχίατρος αγωγή στην περίπτωση που γνωρίζει ότι γίνεται χρήση/κατάχρηση αλκοόλ ή άλλων ουσιών; Καληνύχτα και καλημέρα.


  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    - Κατά πόσο εξελίσσεται άσχημα η κατάσταση με υπερβολική και σχετικά συχνή χρήση βαριών αλκοολούχων;

    εξελισσεται πολυ ασχημα.μπορει να προκαλεσει καταθλιψη εως και αυτοκτονικες τασεις.επισης αναιρει την επιδραση των φαρμακων.αυτα δεν στα λεω μονο απο προσωπικη πειρα και ο γιατρος μου μου τα χει πει.

    - Είναι συχνό το φαινόμενο των εκρήξεων θυμού και βίας;

    αν υπαρχει σωστη φαρμακευτικη αγωγη και \"καλο\" περιβαλλον,τοτε δεν ειναι συχνο το φαινομενο.


    - Υπάρχει σύνδεση με νευρογενή ανορεξία;

    στη φαση που ο διπολικος νοιωθει υπερμετρο αγχος ή βαρια καταθλιψη,του κοβεται η ορεξη εντελως.

    - Πώς μπορούν να αντιδράσουν τα στενά συγγενικά πρόσωπα, όταν πια φτάνουν στο σημείο του \'νίπτω τας χείρας μου\';

    με υπομονη και κατανοηση.το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο αυτο...σε περιπτωση που δεν αντεχουν αλλο,μπορουν να κανουν και οι ιδιοι ψυχοθεραπεια,προκειμενου να αποφορτιστουν.

    ελπιζω να βοηθησα λιγακι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Γεια σου ferro και με βοήθησες πολύ. Το θέμα αφορά άτομο που - δυστυχώς - έχει γράψει την αγωγή του στα παλαιότερα των υποδημάτων του, πεπεισμένο ότι έχει μόνο πρόβλημα αλκοολισμού, δε παίρνει σωστά την αγωγή του και υποτροπιάζει με ανεξέλεγκτη χρήση αυτής σε συνδιασμό με υπέρμετρο αλκοόλ. Το πιο άσχημο είναι ότι συμμετέχει σε ομάδα απεξάρτησης. Ευχαριστώ πολύ.


  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Εχω μια απορία, στα μανιοκαταθλιπτικά άτομα,
    οι εκρήξεις θυμού και βίας, γίνονται απο το πουθενά, ή με κάποια αφορμή, την οποία το άτομο μεγαλοποιεί υπο το βάρος της συναισθηματικής του φόρτισης?
    Αυτό θα μεενδιέφερε αν γνωρίζει κάποιος να μου το απαντήσει παρακαλώ.

    Επίσης, πόσο συχνές είναι οι μεταπτώσεις της διάθεσης και ποιά τα συμπωματα της κυκλοθυμίας?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Γεια σου weird. Απαντώ με βάση την εμπειρία μου με το άτομο που προαναφέρω και λόγω της συναναστροφής μου μαζί του. Το είδα να \'εκρήγνυται\' και στις δυο περιπτώσεις που αναφέρεις. Στην πρώτη, προφανώς κάτι σκέφτηκε ή σκεφτόταν από ώρα. Μη ορατή αφορμή δηλαδή από εμένα. Ξέσπασε με γοερό και πολύ σύντομο κλάμα. Στη δεύτερη, \'στράβωσε\' με το κοίταγμα κάποιου άλλου, φευγαλέο αλλά έντονο κοίταγμα, και επιχείρησε να πλησιάσει το άλλο άτομο με επιθετική διάθεση. Συγκράτησα το άτομο, όλως τυχαίως ίσως, επιτυχώς. Για το δεύτερο δεν έχω πλήρη άποψη. Η συνηθέστερη κατάσταση στην οποία το έβλεπα, ήταν ένα γενικότερο χάσιμο πολύ κοντά σε παντελή έλλειψη έκφρασης συναισθημάτων. Αυτά και καλό μεσημέρι σε όλους!

    Υ.Γ. Ζητώ συγγνώμη για τη συχνή χρήση της λέξης \'άτομο\'. Δεν θέλω να υποδείξω το φύλο. Ευχαριστώ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Απο όλα αυτά που λες, μου μένει μια λέξη.
    Υπερβολική ευθιξία, όταν το άτομο βρίκσεται σε κατάσταση \"μανιακού\" δηλ υπερβολικού συναισθήματος.

    Αλλά και αδυναμία συναισθηματικής έκφρασης απο την άλλη.

    Ενδιαφέρον.

    Σ ευχαριστώ φίλε, εύχομαι όλα να πανε καλά !
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Αλ.....να σου πω την αλήθεια με προβλημάτισες λίγο με αυτά που γράφεις.
    Εχω μια φίλη που την ξέρω πάνω από δέκα χρόνια. Είναι μια χαρά κοπέλα, λίγο ανώριμη βέβαια με θέματα όπως όλοι μας, (εννοώ προβλήματα με τον φίλο της, δουλειά, καθημερινότητα). Κάθε φορά που βγαίνουμε, (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων), πίνει και βγάζει επιθετικότητα. Τις περισσότερες φορές χωρις λόγο, έτσι για να τσακωθεί.
    Τα προηγούμενα χρόνια που το έκανε αυτό, δεν της μιλούσα για πολύ καιρό μέχρι που έπαιρνε, ζήταγε συγνώμη και φτου και απ την αρχή. Φέτος έχασε ένα πολύ δικό της πρόσωπο και θεωρώ πως έχει ηρεμήσει πολύ. ΠΑρόλα αυτά συνεχίζει να πίνει, αν και όταν χρειάστηκε να πάρει και λίγο καιρό αντιβίωση δεν την είδα να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα, (εννοώ εξάρτησης στο ποτό).
    Αυτό που με κέντρισε στο θέμα σου είναι το κυκλοθυμικό του χαρακτήρα της και ανναρωτιέμαι μήπως δεν είναι το πρόβλημα με το ποτό αλλά έχει ψυχολογικό υπόβαθρο.

    ΥΓ. Καλώς ήρθες!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Έφαγα και επανήλθα! . Οι εμπειρίες και οι γνώσεις των άλλων, κάνουν καλό στην υγεία! . Με βάση το άτομο λοιπόν που έλεγα και με βάση εμένα ως πρώην εξαρτημένη, θα έλεγα τα εξής: αν πίνει μεγάλη ποσότητα με σχετική ευκολία σε μια έξοδο, π.χ. 3-4 ποτά για μένα είναι πέραν του κανονικού για 1 ώρα ας πούμε, ναι υπάρχει πρόβλημα. Τί εννοείς \'βγάζει επιθετικότητα\'; Αν έχεις παρατηρήσει να συμβαίνει αυτό πάντα υπό τη συνοδεία αλκοόλ, μάλλον το \'χρησιμοποιεί\' ως μέσο έκφρασής της. Λες επίσης ότι μετά την απώλεια, συνεχίζει. Πάλι ως μέσο έκφρασης του πόνου της θα το δω. Σα να λέμε, για να βιώσει το συναίσθημα πιο έντονα απ\' τη σκέψη. Συγκρίνοντας με τον εαυτό μου, έπινα για πολύ διαφορετικούς λόγους. Αυτό με την αντιβίωση δε μου λέει και πολλά. Το έχω κάνει κι εγώ. Μπορεί να έχεις ήδη πρόβλημα δηλ., αλλά να το κόβεις για το διάστημα που χρειάζεται. Συνήθως όμως είσαι ακόμη στο \'πρόβλημα\' και όχι στην \'εξάρτηση\'. Και κάτι τελευταίο. Αν η κυκλοθυμικότητά της έχει γρήγορες και απότομες αλλαγές, δε νομίζω να είναι θετικό. Το αλκοόλ \'βοηθά\' στην εναλλαγή τους και στην έκφρασή τους, όταν ένας άνθρωπος δυσκολεύεται στο να τα ελέγξει, να τα βιώσει και να τα εκφράσει (συναισθήματα). Πάντα σύμφωνα με μένα όλα αυτά. Μακάρι να μην είναι έτσι με τη φίλη σου.


  11. #11
    Αυτό που με προβληματίζει είναι πως πίνει και της βγαίνει ειρωνία, σαρκασμός, ενώ πριν από αυτό είναι μες στην τρελλή χαρά. Αυτό με το κυκλοθυμικό της κατάστασης είναι που με μπερδεύει, αλλά και τη συναισθηματική της κατάσταση. Έχει μια αυτοκαταστροφή με τους φίλους της, (είναι λίγο πολυγαμική). Μόλις στρώσει μια σχέση, τσακώνεται και κοιτάει μέχρι να τη χαλάσει. Έπειτα πάει στον επόμενο και φτου και απ την αρχή. Για να της μιλήσω για εθισμό στο αλκοόλ δεν το συζητάω, θα τσακωθουμε πολύ χοντρά. Άσε που και εμένα μου αρέσει το ποτό, οπότε δεν τίθεται θέμα κηρύγματος σε αυτή την περίπτωση....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ΘΕΟΦΑΝΙΑ θα πεσουμε μαλλον στην παγιδα των διαγνωσεων, αλλα με τετοια περιγραφη, σιγουρα κατι θα μπορουσε να εχει η φιλη σου...εμενα (χωρις να ειμαι ειδικη, αν και εχει εξευτελιστει ο ορος τελευταιως) το μυαλο μου παει σε οριακη προσωπικοτητα ...

  13. #13
    Όχι.....μακριά από μένα οι διαγνώσεις....Απλά πάντα πίστευα πως της βγάζει επιθετικότητα το αλκοόλ και με αφορμή αυτά πουε έγραψε η άλτερ, σκέφτηκα πως μπορεί να υποβόσκει κάτι άλλο. Παράλληλα, δεν την έχω δει ποτέ να μη πίνει, αλλά εγώ δεν είμαι σε θέση να της κάνω κήρυγμα, ακριβώς γιατί μ αρέσει να πίνω, αλλά θεωρώ πως ούετε αλλοιώνει το χαρακτήρα μου, ουτε δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Με πρόλαβες Ρεμ

    Το όλο \"fuck you, don\'t leave me\" και τούμπαλιν, η υπερκατανάλωση (αλκόολ), η κυκλοθυμία... Μπορεί να \'χει περισσότερο μερικά στοιχεία, παρά καραμπινάτη διαταραχή βέβαια.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Θεοφανία νομίζω πως η φίλη σου έχει ιδιαίτερα χαμηλή αυτοεκτίμηση. Αυτό είναι κοινό χαρακτηριστικό. Την είχα κι εγώ πολύ έντονα, οπότε είτε υπάρχει μόνο το πρόβλημα, είτε κρύβεται και κάτι άλλο από πίσω, συμβαίνει. Νιώθω πως η φίλη σου \'φροντίζει\' να χαλάει τη σχέση μόνο και μόνο για να μη την προλάβει ο άλλος. θεωρεί ίσως δεδομένο ότι θα χαλάσει και θέλει να έχει τον \'πρώτο λόγο\' οπότε το κάνει μόνη της. Στην ουσία προσφέρει η ίδια την απόρριψη στον εαυτό της για να μη τη βιώσει από άλλον. Η άρνησή της να το συζητήσει έστω μαζί σου, μου δείχνει ότι αντιλαμβάνεται πως υπάρχει πρόβλημα και είναι η κλασσική άρνηση της παραδοχής. Και μπορεί να έχει περάσει ήδη την αέναη διαχωριστική γραμμή που διακρίνει το πρόβλημα απ\' την κατάχρηση. Και το ότι σου ζητάει συγγνώμη, δείχνει χειριστικότητα. Το άτομο που σας έγραψα, προσπάθησε να με χειριστεί. Δεν τα κατάφερε. Αλλά εδώ μιλάω για τραβηγμένη περίπτωση όπως έγραψα διπολισμού που αρνείται την αγωγή. Το ότι \'ταμπελοποιώ\' το πρόβλημά του, είναι επειδή μου το εξομολογήθηκε το ίδιο το άτομο. Δυστυχώς, αυτή η φάση της συνειδητοποίησής της κράτησε λίγο και έκτοτε απομακρύνθηκα. Σας ευχαριστώ κι εγώ για τη βοήθειά σας!


Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •