Συνεχεις κρισεις πανικου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 111
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Elsa1983 View Post
    Το προβλημα ειναι πως οσο βγαινω νιωβω ακομα πιο εντονες κρισεις ζαλιζομαι ανεβαζω παλμους και νιβθβ οτι θα πεθανω.
    Και τι κάνεις? Φεύγεις ή κάθεσαι κ το αντιμετωπίζεις?

    Έχει δίκιο ο Yoco Choko. Πρέπει να βρεις κάτι να γεμίσεις το χρόνο σου για να μην έχεις αυτές τις εμμονές/σκέψεις. Και πρέπει να κάνεις αυτά που φοβάσαι. Σιγά σιγά, σκαλοπάτι σκαλοπάτι θα τα καταφέρεις.. κάθε μέρα θα είναι και καλύτερα..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    226
    Παιδια επειδη το εχω περάσει, δεν το θελει η κοπελα. Τα συμπτώματα έρχονται μονα τους. Εισαι εξω και εχεις ορεξη να εισαι έξω, και λες μια χαρα θα ειμαι, και ξεκιναει η ζαλαδα, η ταχυκαρδια, η ανασα να κόβεται. Χωρις να σκεφτεις ενσυνειδητα κατι. Το περασα το πολυ πολυ δυσκολο. Ναι ουτε τα σκουπιδια δεν πηγαινα. Ειμαι τωρα στα απονερα. Δηλαδη παω μονη καπου και έρχονται τα συμπτώματα, ξαναπαω όμως την αλλη μερα, δεν τα παρατάω. Έρχονται παλι. Καποια στιγμη θα φύγουν. Θελει χρονο.

  3. #33
    1) Περίμενε λίγο παραπάνω τα χάπια να δράσουν.

    2) Τι θες απο την ζωή? Ποιές είναι οι επιθυμίες σου? Εχεις κριση πανικού γιατί μεν θες καποια πραγματα στην ζωή σου αλλά πιστεύεις πως δεν μπορείς να τα έχεις, δλδ σκέφτεσαι "εναντίον" των επιθυμιών σου.

    Βρες πρωτον τι θες 1,2,3...και μετα δείξε διανοητική ταπεινότητα , πως δεν έχεις την διανοητική ικανότητα να ξερεις πως δεν μπορείς να έχεις τις επιθυμίες σου. Αυτό προσπαθεί να σε διδάξει η κρίση πανικού , ταπεινότητα, νομίζεις πως ξέρεις τα πάντα αλλά στη πραγματικότητα δεν ξέρεις τιποτα και εν τελει μπορείς να πραγματοποιήσεις τις επιθυμίες σου όταν σταματήσεις να σκέφτεσαι εναντίον τους και αρχίσεις να σκέφτεσαι υπερ τους.

    Ολα θα πάνε καλά.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Παιδια επειδη το εχω περάσει, δεν το θελει η κοπελα. Τα συμπτώματα έρχονται μονα τους. Εισαι εξω και εχεις ορεξη να εισαι έξω, και λες μια χαρα θα ειμαι, και ξεκιναει η ζαλαδα, η ταχυκαρδια, η ανασα να κόβεται. Χωρις να σκεφτεις ενσυνειδητα κατι. Το περασα το πολυ πολυ δυσκολο. Ναι ουτε τα σκουπιδια δεν πηγαινα. Ειμαι τωρα στα απονερα. Δηλαδη παω μονη καπου και έρχονται τα συμπτώματα, ξαναπαω όμως την αλλη μερα, δεν τα παρατάω. Έρχονται παλι. Καποια στιγμη θα φύγουν. Θελει χρονο.
    Αγαπημένη, κ εγώ τα έχω περάσει για αυτό της λέω. Δεν είπα κάνεις ότι το κάνει επίτηδες. Απλά όσο αφήνεις τους φόβους σου τόσο μεγενθυνουν. Και τα λέω αυτά γιατί κι εγώ τώρα μέσω της ψυχοθεραπείας καταλαβαίνω τα λάθη που έκανα. Το είπες και μόνη σου, ότι ναι μεν έρχονται τα συμπτώματα αλλά δε τα παρατάς και ξαναπάς την επόμενη. Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνει και να κάνουμε όλοι μας. Να μην τα παρατάμε και να μην αφήσουμε το "τέρας" να νικήσει..

  5. #35
    Παιδια σας ευχαριστω ολους ολοι εχετε δικιο απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχω την ζαλη συνεχεια.Καταλαβαινω να ανεβαζω παλμους και να νιωθω οτο τρελαινομαι αλλα η ζαλη με καθηλωνει καποιες φορες μαλιστα βλεπω θολα η τα βλεπω ολα μισα οποτε φοβαμαι οτι ειναι παθολογικο.

  6. #36
    Επισης η εντονη ανησυχια φοβαμαι μην ειναι παρενεργεια του enlift φοβαμαι μην παθω καμια επιληπτικη νριση γιατι το γραφει και στις παρενεργειες

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,186
    Quote Originally Posted by Elsa1983 View Post
    Επισης η εντονη ανησυχια φοβαμαι μην ειναι παρενεργεια του enlift φοβαμαι μην παθω καμια επιληπτικη νριση γιατι το γραφει και στις παρενεργειες
    Πρωταρχικός σου στόχος είναι να βρεις την σωστή αγωγή για να στρώσει λίγο η κατάσταση και να μπορέσεις μετά να δουλέψεις με τον εαυτό σου για να το αντιμετωπίσεις συνολικά.
    Τα σσρι αντικαταθλιπτικά,συμφωνα με τις μελέτες,αρχίζουν να δρούν μετά πο δυο-τρεις εβδομάδες...Τωρα εσυ είσαι στον μήνα και δεν έχεις δει βελτίωση,μπορεί να μην σου ταιριάξει το συγκεκριμένο...Ομως υπάρχουν και άλλα,διαφορετικών κατηγοριών.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #38
    Σε ευχαριστψ θα κλεισω ραντεβου να μιλησω παλι με τον ψυχιατρο

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by Elsa1983 View Post
    Επισης η εντονη ανησυχια φοβαμαι μην ειναι παρενεργεια του enlift φοβαμαι μην παθω καμια επιληπτικη νριση γιατι το γραφει και στις παρενεργειες
    Δεν έπρεπε να διαβάσεις τις παρενέργειες :p.
    Η παρενέργεια που λες είναι σπάνια πολύ.Μην σε φοβίζει.
    Όλοι με τις κρίσεις πανικού παλεύουμε.
    Δοκίμασε όταν σε πθλιανει να ελέγχεις τις ανάσες σου, και να ηρεμείς, επίσης βρες κάτι να κάνεις στον ελεύθερο χρόνο σου εάν μπορείς , κάτι που να σε ηρεμεί;
    Τι σε ηρεμεί; Η κωμωδίες π.χ; Ένα βιβλίο; Η γυμναστική; Μια βόλτα;
    Σου εύχομαι τα καλύτερα γιατί ξέρω τι περνάς , τα ίδια και εγώ.
    Τα χάπια θα δράσουν και θα βελτιωθείς σιγά σιγά.
    Αυτά τα ολίγα από μένα :)

  10. #40
    Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου.Η αληθεια ειναι πως νιωθω πολυ χωμενη μεσα σε αυτο και νιωθω οτι καθε μερα χτιζεται αντι να γκρεμιζεται θα προσπαθησω να φτιαξω την κατασταση οσο μπορω και ελπιζω να δρασουν και τα φαρμακα επιτελους και να ηρεμησω λιγο να βαλω σε ταξη το μυαλο μου.Ευχομαι και σε σενα τα καλυτερα

  11. #41
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Παιδια επειδη το εχω περάσει, δεν το θελει η κοπελα. Τα συμπτώματα έρχονται μονα τους. Εισαι εξω και εχεις ορεξη να εισαι έξω, και λες μια χαρα θα ειμαι, και ξεκιναει η ζαλαδα, η ταχυκαρδια, η ανασα να κόβεται. Χωρις να σκεφτεις ενσυνειδητα κατι. Το περασα το πολυ πολυ δυσκολο. Ναι ουτε τα σκουπιδια δεν πηγαινα. Ειμαι τωρα στα απονερα. Δηλαδη παω μονη καπου και έρχονται τα συμπτώματα, ξαναπαω όμως την αλλη μερα, δεν τα παρατάω. Έρχονται παλι. Καποια στιγμη θα φύγουν. Θελει χρονο.
    Ακριβώς όπως το λες είναι. Ενώ είσαι καλά ξαφνικά κάτι γίνεται, σχεδόν αυτόματα. Ωστόσο από κάτω υποβόσκει κάτι για να συμβεί αυτό, κάποια ψυχολογική διαταραχή που επιδρά στο σώμα. Όσο ανεξήγητο κι αν μας φαίνεται κάτι υπάρχει εξήγηση.

  12. #42
    Παιδια να δω και αλλα παθολογικα λετε;Σηνερα ει αι στις 29 μερες με το enlift και απο την διαρροια ειχα και αιμορραγια.Τα κανει αυτα το φαρμακο;

  13. #43
    Η διαγνωση μου ειναι γενικευμενη αγχωδη διαταραχη διαταραχη πανικου και
    λιγο καταθλιψη.Θα γινω καλα;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    731
    Ο μόνος να σου απαντήσει υπεύθυνα είναι ο γιατρός σου. Σε καταλαβαίνω και συμπάσχω. Έχω τρελό άγχος. Τώρα θα ξεκινήσω κάπου δουλειά εκτός κέντρου και φοβάμαι μη μου συμβεί κάτι είμαι μακριά και δεν με προλάβουν. Τι θα κάνω δεν ξέρω...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Θα γίνεις μια χαρα:).

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. Κρίσεις Πανικού!!!!!
    By rosios84 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 16-11-2017, 16:29
  3. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  4. υποχονδριαση-Χρονιες κρισεις πανικου-συνεχεις εξετασεις σε νοσοκομεια....
    By red in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 32
    Last Post: 27-09-2011, 14:30
  5. πολυ αγχος και συνεχεις κρισεις πανικου
    By nontas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-05-2010, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •