Δεν νιώθω καλά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Δεν νιώθω καλά

    Καλησπέρα.Ειμαι σε αγωγή με cipralex των 20 εδώ και 3 χρονια περίπου για αγχώδη διαταραχή και κρίσεις πανικού.Μερικές φορες η αποπραγματοποίηση παρολλο που παίρνω χάπια επανέρχεται για λίγο..Τις τελευταιες 3 μερες δε νιώθω καλά..Αποπραγματοποίηση-φόβος,κριση πανικού στο τσάκ ειμαι.Ετσι νιώθω..Ειναι η ζέστη?Ειναι που περιμένω να αδιαθετήσω?Ειναι οτι αρχίζει να μην με πιανει το χάπι πλέον?Εννοείται κανω ψυχοθεραπεία.Παρόμοια εμπειρία κάποιος?

  2. #2
    Νιώθεις άσχημα γιατί πιστεύεις το μυαλό σου υπερβολικά και συγκεκριμένα όταν δίνει λόγους που λένε πως δεν μπορείς να έχεις αυτά που επιθυμείς, δηλαδή σκεφτεσαί "κοντρα" στις επιθυμίες σου γι αυτό πονάς .

    Βρες τις επιθυμίες σου,γράψτες και σπάσε το κεφάλι σου να βρείς λόγους που μπορείς να τις έχεις, αλλιώς θα υποφέρεις.

    Ενας λόγος είναι ο "θετικός κύκλος" , δηλαδή αν πιστεύεις πως μπορεις να τις εκπληρώσεις τότε θα νιώθεις καλύτερα , με αποτελεσμα να έχεις αυτοπεποιθηση,διάθεση και ενέργεια να τις κυνήγησεις,οποτε αν πιστεύεις πως μπορείς να τις εκπληρώσεις αυτό καθ αυτό σε φέρνει πιο κοντά σε αυτές.

    Οταν το μυαλό σου λέει λόγους που δεν γινεται να τις έχεις, μη το πιστεύεις τόσο πολυ, δεν είναι όσο ικανό νομίζεις,δείξε διανοητική ταπεινότητα και πίστευε πως σε λιγα χρόνια θα έχεις ότι επιθυμείς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    731
    Τι ακριβώς αισθάνεσαι? Γιατί μου έχει βγει και μένα τεράστιο άγχος και θα πάω πάλι στο γιατρό. Όταν οδηγώ φοβάμαι πάρα πολύ μην πεταχτεί κάποιος πάνω στο αμάξι με αποτέλεσμα να πηγαίνω αργά και να με βρίζουν όλοι. Ακόμα και έτσι όμως συνέχεια αναρωτιέμαι αν έγινε κάτι και δεν το πήρα χαμπάρι αν πάτησα κάτι κλπ. Έχει καταντήσει άγχος μου κάτι που αγαπώ βαθιά. Φοβάμαι πολύ. Εκτός των άλλων 1002 προβλημάτων που έχω έχει προστεθεί και αυτό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Μήπως έγινε κάποια αλλαγή στην ζωή σου πρόσφατα;
    Ίσως ήταν και η ζέστη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    473
    Quote Originally Posted by Pokito1990 View Post
    Καλησπέρα.Ειμαι σε αγωγή με cipralex των 20 εδώ και 3 χρονια περίπου για αγχώδη διαταραχή και κρίσεις πανικού.Μερικές φορες η αποπραγματοποίηση παρολλο που παίρνω χάπια επανέρχεται για λίγο..Τις τελευταιες 3 μερες δε νιώθω καλά..Αποπραγματοποίηση-φόβος,κριση πανικού στο τσάκ ειμαι.Ετσι νιώθω..Ειναι η ζέστη?Ειναι που περιμένω να αδιαθετήσω?Ειναι οτι αρχίζει να μην με πιανει το χάπι πλέον?Εννοείται κανω ψυχοθεραπεία.Παρόμοια εμπειρία κάποιος?
    τωρα μαλλον δεν σε πιανει το χαπι, οχι τωρα αρχισε να σε πιανει μετα απο τρια χρονια...ενδεχομενως να εγινες λιγακι επιρρεπης στην διαθεση σου, αυτο ειναι ολο... Μην το σκεφτεσαι τι φταιει και συνεχισε

  6. #6
    Νιώθω οτι θα πάθω κρίση πανικού..Τα συμπτωματα δηλαδή..Περιμενω να αδιαθετήσω βέβαια και εχει και ζέστη οπότε δεν ξέρω τι φταίει.Επισης ναι περασα στρεσογόνα περιοδο αλλα ειναι δυνατόν μετα απο 3 χρονια στο cipralex να με πιανει τώρα αυτο το πράγμα?Μηπως να αλλαξω αγωγη?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by Pokito1990 View Post
    Νιώθω οτι θα πάθω κρίση πανικού..Τα συμπτωματα δηλαδή..Περιμενω να αδιαθετήσω βέβαια και εχει και ζέστη οπότε δεν ξέρω τι φταίει.Επισης ναι περασα στρεσογόνα περιοδο αλλα ειναι δυνατόν μετα απο 3 χρονια στο cipralex να με πιανει τώρα αυτο το πράγμα?Μηπως να αλλαξω αγωγη?
    Πρέπει να κάνεις μια επίσκεψη στο γιατρό σου και να του το πεις, μαζί με το ιστορικό, ότι παίρνεις τα χάπια τόσα χρόνια.
    Ίσως αυτός σου προτείνει νέα αγωγή ,καλύτερη.

Similar Threads

  1. Δεν νιώθω καλά....
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 27-12-2022, 11:17
  2. Δεν νιωθω καλα
    By TheNewOne in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 25-10-2019, 15:55
  3. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 01:23
  4. δεν νιωθω καλα...
    By P73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 45
    Last Post: 26-03-2015, 15:20
  5. Δεν νιωθω καλα
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-08-2008, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •