Detox ΨΝΘ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17

Thread: Detox ΨΝΘ

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,896
    Quote Originally Posted by gigiki View Post
    Έχω και εγω κάποιες ερωτήσεις γιατι βλέπω πως εχεις ασχοληθεί με το θέμα.
    Έκανα χρήση κοκαινης στο παρελθόν σχεδόν κάθε μέρα για κανα δυο χρόνια. Μετα την έκοψα απο μόνη μου (παντρεύτηκα έκανα παιδιά) για 8 χρόνια ώσπου ξαναβρέθηκε μπροστά μου το 2015 και έκανα περιστασιακά αλλά απο το 2020 και μετά κάνω 1 φορά την εβδομάδα. Το πιο μεγαλο μου πρόβλημα είναι το αλκοολ γιατι είναι καθημερινό και με παρασύρει και στην χρήση της. Απο τον Φεβρουάριο, που συνηδητοποίησα οτι εγινα αλκολική και χρωστάω 10.000 στις τράπεζες και προφανώς είμαι ανεπαρκής μητέρα αφού δεν μπορώ να πω όχι και κάθε φορά που το ξανακάνω κλαίω, πάω στο Κεθεα. Δεν με εχουν βοηθήσει σε κάτι πέρα του οτι της μιλάω για μισή ώρα κάθε Δευτέρα. Ισως αρκεί το οτι ζήτησα βοήθεια? Δεν ξέρω...Αλλά περίμενα κάποια πιο έντονη βοήθεια...
    Νιώθω μόνη απο οταν μεγάλωσαν τα παιδιά και βρίσκω διέξοδο στο να κανω πάρτι μόνη μου κλεισμένη στο δωμάτιο μου και μετά κλαίω και σπαράζω και υποσχομαι πως ηταν η τελευταία φορά.
    Εφτασα σε σημείο να σκέφτομαι πως καλύτερα για όλους θα ηταν να μην υπάρχω....
    Έχω καταφέρει να κρατηθώ 9 ημέρες χωρίς αλκοολ και 22 μέρες χωρίς κοκαινη. Πότε θα μου περάσει? Τι να κάνω?
    Μια χαρά γνωρίζεις πότε θα σου περάσει και τι να κάνεις. Το αν θα το κάνεις είναι το θέμα. Προσωπικά δεν πιστεύω σε κανένα πρόγραμμα και σου το λέει κάποιος που κάθε χρόνο πήγαινε στη Βραζιλία διακοπές, την αγόραζε με 20 δολλάρια το γραμμάριο και κυκλοφορούσα με τις πιο όμορφες λατίνες. Δεν υπάρχουν προγράμματα και πράσινα άλογα είτε την κόβεις είτε καληνύχτα. Να σου πω κάτι αυτά τα 80 ή 100 ή 120 ευρώ που δίνεις πάντως για να πιεις αυτό το 0,8 που αν το βράσεις θα σου μείνει 0,4 δεν αξίζει. Εγώ για παράδειγμα δεν έπινα ποτέ κόκα στην Ελλάδα. Τι να έπινα την σαβούρα που πούλαγε ο κάθε πικραμένος για την δήθεν καθαρή και για την δήθεν κόκα που δεν είχε ξαναπιεί ποτέ τόσο καλή στη ζωή του; Δεν αξίζει ρε κοπελιά και δεν παίρνεις αυτό που θα έπαιρνες και καταστρέφεις και τη ζωή σου. Λοιπόν μια χαρά ξέρεις πως να την κόψεις και τι να κάνεις. Είναι απλό, σταματάς να μιλάς με οποιονδήποτε έχει σχέση με κόκες ακόμα και αν είναι και ο αδερφός σου. Αν είναι ο αδερφός σου θα σε καταλάβει και δεν θα σε παρεξηγήσει. Αλλιώς δεν κόβεται, ούτως ή άλλως δεν έχεις να πεις τίποτα άλλο με αυτό το κόσμο παρά μόνο για κόκες και αν ειναι και κανας γκόμενος ε οκ θα πιειτε παρέα θα κάνετε σεξ. Αυτό. Το αλκοόλ είναι δύσκολο στο κόψιμο, όχι όμως πιο δύσκολο απ' ότι είναι η κόκα. Πιστεύω πως το πιο δύσκολο από όλα στο κόψιμο είναι το τσιγάρο. Θα σου ταράξει τη ζωή το τσιγάρο και μια ζωή θα πρέπει να μην κάνεις αυτή την μία φορούλα που λες έλα μωρέ ένα τσιγάρο θα κάνω, δεν θα κάνω άλλο.... Θα το κάνεις και το δεύτερο και το τρίτο... και και και

    Το αλκοολ αν πας σε ένα ψυχίατρο θα σε βοηθήσει να το κόψεις, θα σου γράψει το χ φάρμακο σε πολυ μικρή δοσολογία (κάπου το διάβασα πιο πάνω ή πιο κάτω δεν θυμάμαι ακριβώς) που θα το πάρεις και σε μισή ωρίτσα θα βλέπεις το τρίτο όνειρο. Οπότε εύκολα γλυτώνεις το πιώμα από το αλκοόλ. Το θέμα είναι να μην το αγοράσεις...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Μια χαρά γνωρίζεις πότε θα σου περάσει και τι να κάνεις. Το αν θα το κάνεις είναι το θέμα. Προσωπικά δεν πιστεύω σε κανένα πρόγραμμα και σου το λέει κάποιος που κάθε χρόνο πήγαινε στη Βραζιλία διακοπές, την αγόραζε με 20 δολλάρια το γραμμάριο και κυκλοφορούσα με τις πιο όμορφες λατίνες. Δεν υπάρχουν προγράμματα και πράσινα άλογα είτε την κόβεις είτε καληνύχτα. Να σου πω κάτι αυτά τα 80 ή 100 ή 120 ευρώ που δίνεις πάντως για να πιεις αυτό το 0,8 που αν το βράσεις θα σου μείνει 0,4 δεν αξίζει. Εγώ για παράδειγμα δεν έπινα ποτέ κόκα στην Ελλάδα. Τι να έπινα την σαβούρα που πούλαγε ο κάθε πικραμένος για την δήθεν καθαρή και για την δήθεν κόκα που δεν είχε ξαναπιεί ποτέ τόσο καλή στη ζωή του; Δεν αξίζει ρε κοπελιά και δεν παίρνεις αυτό που θα έπαιρνες και καταστρέφεις και τη ζωή σου. Λοιπόν μια χαρά ξέρεις πως να την κόψεις και τι να κάνεις. Είναι απλό, σταματάς να μιλάς με οποιονδήποτε έχει σχέση με κόκες ακόμα και αν είναι και ο αδερφός σου. Αν είναι ο αδερφός σου θα σε καταλάβει και δεν θα σε παρεξηγήσει. Αλλιώς δεν κόβεται, ούτως ή άλλως δεν έχεις να πεις τίποτα άλλο με αυτό το κόσμο παρά μόνο για κόκες και αν ειναι και κανας γκόμενος ε οκ θα πιειτε παρέα θα κάνετε σεξ. Αυτό. Το αλκοόλ είναι δύσκολο στο κόψιμο, όχι όμως πιο δύσκολο απ' ότι είναι η κόκα. Πιστεύω πως το πιο δύσκολο από όλα στο κόψιμο είναι το τσιγάρο. Θα σου ταράξει τη ζωή το τσιγάρο και μια ζωή θα πρέπει να μην κάνεις αυτή την μία φορούλα που λες έλα μωρέ ένα τσιγάρο θα κάνω, δεν θα κάνω άλλο.... Θα το κάνεις και το δεύτερο και το τρίτο... και και και

    Το αλκοολ αν πας σε ένα ψυχίατρο θα σε βοηθήσει να το κόψεις, θα σου γράψει το χ φάρμακο σε πολυ μικρή δοσολογία (κάπου το διάβασα πιο πάνω ή πιο κάτω δεν θυμάμαι ακριβώς) που θα το πάρεις και σε μισή ωρίτσα θα βλέπεις το τρίτο όνειρο. Οπότε εύκολα γλυτώνεις το πιώμα από το αλκοόλ. Το θέμα είναι να μην το αγοράσεις...
    Τα ειπες μια χαρα φιλε μου, ετσι ακριβως ειναι.
    Γιατι στο τελος της ημερας, τα προγραμματα και συγκεκριμενα αυτο του θεματος, δηλαδη το detox στο ΨΝΘ ειναι απλα ενα προγραμμα οπως ολα τα υπολοιπα για να σε βοηθησει να κοψεις πιο ανωδυνα, τιποτα δεν προκειται να καταφερεις εαν δεν το παρεις ο ιδιος σου αποφαση. Ναι, θα σε βοηθησει. Αλλα οχι, δεν θα σου κανει τιποτα και τελικα θα χασεις και τον χρονο σου εαν δεν το "ζυμωσεις" μεσα σου, εαν δεν το σιχαθεις και δεν το μισησεις (μιλαω και για ναρκωτικα κυριως για σκονες αλλα και για το αλκοολ).
    Απο κει και περα, μπορει να σου κανει, μπορει να μην σου κανει. Μπορει να κανει σε καποιους αλλους αλλα να μην κανει για εσενα. Μπορει ο σωστος τροπος για να κοψεις ειναι να το κανεις και μονος/η σου!
    Επειδη ομως το αλκοολ κατανταει τελικα να ειναι ο μεγαλυτερος διαολος απο ολα τα υπολοιπα ΝΑΙ, κανε αυτο που λεει ο φιλος, ή "πας σε ένα ψυχίατρο θα σε βοηθήσει να το κόψεις" αλλα το κυριοτερο, η τελευταια προταση: "το θεμα ειναι να μην το αγορασεις...."

    Απο εμενα, τρια ακομα πραγματακια, τουλαχιστον οσο αφορα το detox ή οποιοδηποτε προγραμμα ειτε με υποκαταστατα ειτε στεγνο ειτε ..οτιδηποτε (!):
    == ΜΗΝ βαζεις μετρο συγκρισης τι κανει ο ενας και ο αλλος, κοιτα τον εαυτο σου και τι εχεις σκοπο να κανεις η να μην κανεις.
    == ΜΗΝ κοιτας το μεθαυριο και το παρελθον και στην ουσια δεν δινεις σημασια στο σημερα, θελει μικρα βηματα, το παρελθον ειναι παρελθον, το μελλον ειναι μελλον, μην κοιτας το παρελθον και το μελλον και παρατας το σημερα.
    == ΔΕΝ ειναι ολοι οι ανθρωποι για ολα τα προγραμματα, δεν ειναι ολα τα προγραμματα για ολους τους ανθρωπους, εαν ηταν ετσι θα υπηρχε μονο ενα και θα πηγαιναν ολοι.
    == Τελευταιο και κυριοτερο στην περιπτωση που επιθυμεις να απολουθησεις ενα προγραμμα που μπορει να σου κανει καλο.. να θυμασαι πως ΔΕΝ υπαρχει τελειο προγραμμα, και εαν / οποιος / καποτε δηλωσει πως εχει δημιουργησει το τελειο προγραμμα αποτοξινωσης και απεξαρτησης ενα ειναι το σιγουρο: ΘΑ ΛΕΕΙ ΨΕΜΜΑΤΑ.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. detox center
    By dodaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 18-01-2010, 12:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •