Detox ΨΝΘ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Detox ΨΝΘ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2

    Detox ΨΝΘ

    Καλησπέρα σε όλους . Θα ήθελα την γνώμη σας αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία είδε από τον ίδιο είτε από κοντινό του άτομο από το τμήμα detox του ΨΝΘ που διαρκεί 21 μέρες και αγορά στην σωματική απεξάρτηση. Όσον αγορά το περιβάλλον την μεταχείριση των χρηστών και τον τρόπο εισαγωγής σε τέτοιο τμήμα . Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!

  2. #2
    δεν εχω τετοια εμπειρια αλλα σου ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να τα καταφερεις στην απεξαρτηση..μακαρι να βρεθει καποιος απο το φορουμ να σε βοηθησει

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by psycous View Post
    δεν εχω τετοια εμπειρια αλλα σου ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να τα καταφερεις στην απεξαρτηση..μακαρι να βρεθει καποιος απο το φορουμ να σε βοηθησει
    Ευχαριστώ πολύ μακάρι να βρεθεί κάποιος να μου πει προσωπική άποψη ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,579
    Quote Originally Posted by bk24 View Post
    Καλησπέρα σε όλους . Θα ήθελα την γνώμη σας αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία είδε από τον ίδιο είτε από κοντινό του άτομο από το τμήμα detox του ΨΝΘ που διαρκεί 21 μέρες και αγορά στην σωματική απεξάρτηση. Όσον αγορά το περιβάλλον την μεταχείριση των χρηστών και τον τρόπο εισαγωγής σε τέτοιο τμήμα . Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!
    Καλησπέρα...

    Κοίτα, δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό που θα πω αλλά κακό δεν θα κάνει νομίζω οπότε ας κάνω μια προσπάθεια... Δεν έχω εμπειρία από απεξάρτηση αλλά έχω μια μικρή εμπειρία απ' το ΨΝΘ... Ήταν Σαββατοκύριακο και βραδάκι κι ένιωθα πολύ χάλια ψυχολογικά λόγω κατάθλιψης κι άγχους, τόσο χάλια που δεν θα με βοηθούσε μια σύντομη συνομιλία με το γιατρό μου και για να μην τα πολυλογώ πήγαμε εκεί με τους γονείς μου εφόσον εφημέρευαν και μίλησα αρκετή ώρα με γιατρό... Η αντιμετώπιση ήταν πολύ ανθρώπινη αλλά επειδή ήμουν πολύ ταραγμένη (δεν επεκτείνομαι άλλο για να μη σε ζαλίζω με τα δικά μου) μου έκαναν και μια ηρεμιστική ένεση...

    Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου αλλά σε κάθε περίπτωση εύχομαι να σου πάνε όλα καλά κι αν θέλεις καμία διευκρίνηση για όσα είπα, ρώτησε με ελεύθερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    1
    bk24 εχω μπει τεσσερις φορες στο detox του ΨΝΘ, και τις τεσσερις φορες εβαλα υπογραφη προωρα και εφυγα και καμια φορα δεν εκατσα 21 ημερες.
    ρωτα οτι θελεις, το μονο που εχω να σου πω για το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι τα προφανη που πρεπει να γνωριζεις, δηλαδη να εχεις κατα νου πως το προγραμμα των 21 ημερων αφορα μονο την σωματικη αποτοξινωση (εννοω οτι μετα τις 21 μερες ή και λιγοτερες, γιατι η θεραπεια σου κραταει περιπου 15-16 ημερες μπορεις να φυγεις ανα πασα στιγμη θελησεις ΑΛΛΑ μπορει η σωματικη αποτοξινωση να τελειωνει καπου στο 20ημερο, η απεξαρτηση ομως ειναι δικο σου θεμα μετα).
    στην περιπτωση που επιθυμεις να βγαλεις ολοκληρο το προγραμμα πρεπει να κατσεις στη μοναδα του ΨΝΘ 21 ημερες και μετα να ανεβεις στην κοινοτητα των καρτερων, που εκει μπορεις να κατσεις εξι μηνες.
    προσωπικα και τις τεσσερις φορες που μπηκα δεν μπορεσα να μεινω 21 ημερες εκει μεσα με τιποτα, την 1η φορα βγηκα και εμεινα καθαρος για 10-12 μερες περιπου, την 2η φορα περιπου τρεις μηνες και την τριτη φορα οχτω μηνες και την 4η φορα εναμισι χρονο.
    αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε λιστα αναμονης για να μπω μια τεταρτη και (θελω να ελπιζω) τελευταια φορα και περιμενω εισαγωγη απο βδομαδα σε βδομαδα.
    το detox:
    ΔΕΝ ειναι ευκολο αλλα δεν ειναι και ακαρορθωτο.
    ΔΕΝ σου εγγυαται κανενας οτι θα μεινεις κομμενος, ειναι στο χερι σου.
    ενδεικτικα για να καταλαβεις τι περιπου γινεται εκει μεσα, γνωριζω ατομα που εχουν μπει εως και 29 φορες, αλλος 21 φορες, αλλος 12, 10, 7-8 και παει λεγοντας.
    απο την αποψη πως ειναι το καλυτερο προγραμμα για να κοψεις πραγματικα, ναι. ειναι.
    στην περιπτωση της ηρωϊνης οπως εγω ας πουμε η θεραπεια σου μπορει να γινει με suboxone ή lonalgal και στην περιπτωση των χαπιων γινεται με stedon. και στις δυο περιπτωσεις ξεκινας με 6 ή 8 mg την 2η ημερα (γιατι απο την 2η ημερα ξεκιναει η χορηγηση σου, την πρωτη θα πρεπει να κανεις λιγη υπομονη, υπαρχουν απειρα ατομα που μπηκανε π.χ. το πρωι και δεν αντεξανε ουτε μεχρι το μεσημερι και βαλανε υπογραφη να φυγουν..), δευτερη ημερα αυξηση +2mg οπως και για την τριτη ημερα και μετα σταδιακη μειωση.
    στο θεμα της ηρωϊνης το προγραμμα παει καπως ετσι, ανα ημερα: 8mg, 10mg, 10mg, 8mg, 8mg, 6mg, 6mg, 4mg, 4mg, 2mg, 2mg, μια μερα "παυση" που δεν παιρνεις τιποτα και μια τελευταια ημερα αλλα 2mg και τελος.
    στην περιπτωση των χαπιων παλι ξεκινας με 2 ή 3 stedon πρωι απογευμα βραδυ και σταδιακα κοβονται.
    στην περιπτωση του subo και της κοκαινης τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα γιατι δεν υπαρχουν υποκαταστατα, μπορει να εχει ο καθε ανθρωπος το δικο του προγραμμα και δοσολογια αλλα στην κοκαϊνη δεν γινεται τιποτα, το μονο που σου δινουν ειναι βιταμινη.
    το θεμα δεν ειναι αυτο.. το detox ναι, ειναι το προγραμμα που αν το ακουλουθησεις τελικα οταν βγεις θα εισαι κομμενος. εισαι σε θεση να μεινεις κομμενος; εκει ειναι το δυσκολο, μακροπροθεσμα εννοω.
    ΤΟ ΚΑΛΟ: βρισκεσαι σε ενα περιβαλλον κλειστο, με ατομα που περνανε το ιδιο με εσενα. αν μπορεσεις να αντιληφθεις τι σημασια εχει (πραγματικα ομως) η "ομαδα" θα το καταφερεις. εχεις βοηθεια απο το προσωπικο 24/7 και υπαρχουν νοσηλευτες, γιατροι, ψυχολογοι, κοινωνικη λειτουργος κτλ για οτιδηποτε.
    ΤΟ ΚΑΚΟ: πρεπει να μην σου τυχει να βρισκονται μεσα ατομα που δεν ξερουν να πουνε τιποτα αλλο απο σκηνικα με κοκες, σκηνικα με πρεζες, σκηνικα με μπατσους, σκηνικα μεσα απο τις φυλακες, σκηνικα με μπουνιες και ξυλο ..γενικοτερα τη "γλωσσα του δρομου", αυτους πρεπει να τους αποφευγεις, να τους ανεχεσαι η να μην τους δινεις σημασια.
    προσωπικα εγω αυτο το πραγμα το εκοψα επιτοπου τη στιγμη που πρωτη φορα μας το ζητησε η ψυχολογος αλλα βεβαια δεν μπορεις να εχεις γνωση του τι ατομα θα συναντησεις εκει μεσα.
    ΤΟ ΟΥΔΕΤΕΡΟ: μπορει να κραταει το προγραμμα της σωματικης αποτοξινωσης 21 ημερες, εγω προσωπικα δεν μπορεσα να αντεξω εκει μεσα 21 μερες τις τεσσερις φορες που μπηκα και λογικα ουτε και αυτην που ξαναμπαινω απο βδομαδα σε βδομαδα. απο κει και περα, για να ανεβεις στο προγραμμα των καρτερων και να μεινεις εως εξι μηνες πρεπει να κατσεις μεσα 21 ημερες για να σε μεταφερουν επανω (μπορεις να δεις στο google που βρισκονται οι καρτερες, ειναι 20 λεπτα πορεια με το οχημα του νοσοκομειου, αλλα δεν πηγα ποτε μου για να μπορω να σου πω κατι σχετικα με τις καρτερες).
    τι θελω να πω με αυτο: θεωρω ακυρο το να μεινεις εκει 21 μερες αν δεν εχεις σκοπο να ανεβεις στις καρτερες. οπως ειπα ξερω ατομα που το εχουνε κανει πραγματικα χομπυ αυτο το πραγμα.. 29 φορες (!?) τι λες τωρα, και τις 20 απο τις 29 φορες να εχει βγαλει +6 μηνες καρτερες. οχι φιλε αν το βαλεις κατω μιλαμε για χρονια ολοκληρα και τελικα αυτοι που το κανανε δεν εχουν κοψει κιολας.
    απο την αλλη γνωριζω και ατομα που ουτε καν 21 μερες δεν εμειναν μεσα οπως και εγω και τωρα μετρανε 10-15ετιες κομμενοι.
    πολυ κοντυνος μου ανθρωπος που μετραει πλεον 16 χρονια κομμενος μου λεει πως καθε μερα θελει να υποτροπιασει και δεν το κανει.
    αλλος ανθρωπος εχει μπει detox 23 φορες και εχει βγαλει 21 ημερες +6 μηνες στις καρτερες και αυτη τη στιγμη καθημερινα πινει μεθαδονη, ηρωϊνη, κοκαϊνη, χορτο και αλκοολ.
    με πολυ απλα λογια, ειναι στο χερι σου & πρεπει να καταλαβεις πως το "ναρκωτικο" δεν θα φυγει ΠΟΤΕ απο το κεφαλι οσα χρονια και αν περασουν.
    παντως σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο προγραμμα (συγκριτικα ας πουμε με το ρετο η το κεθεα) θα χαρακτηριζα το detox σαν "πενταστερο ξενοδοχειο" για να κοψεις.
    γιατι απο εκει ακομα και προωρα να βαλεις υπογραφη με το τελος της αγωγης οπως και εγω θα βγεις κομμενος. το ζορι ειναι το μετα. ειναι δυσκολο να κοψεις αλλα εκει κοβεις. το πραγματικα δυσκολο ειναι το να μεινεις κομμενος να μην εχεις σχεση / επαφη ΚΑΜΙΑ ομως με οτιδηποτε το τοξικο.
    αυτα για την ωρα, ειτε μπεις ειτε δεν μπεις σου εξηγησα εστω επιφανειεκα τι ειναι το detox & εαν θελεις να ρωτησεις κατι ελευθερα μη διστασεις, θα στο απαντησω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    207
    Εχεις κάνει τεστ ανίχνευσης ναρκωτικών στα ούρα; Θυμάσαι αν είχε δύο γραμμούλες το θετικό αποτέλεσμα;

Similar Threads

  1. detox center
    By dodaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 18-01-2010, 12:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •