Detox ΨΝΘ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Detox ΨΝΘ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    4

    Detox ΨΝΘ

    Καλησπέρα σε όλους . Θα ήθελα την γνώμη σας αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία είδε από τον ίδιο είτε από κοντινό του άτομο από το τμήμα detox του ΨΝΘ που διαρκεί 21 μέρες και αγορά στην σωματική απεξάρτηση. Όσον αγορά το περιβάλλον την μεταχείριση των χρηστών και τον τρόπο εισαγωγής σε τέτοιο τμήμα . Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!

  2. #2
    δεν εχω τετοια εμπειρια αλλα σου ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να τα καταφερεις στην απεξαρτηση..μακαρι να βρεθει καποιος απο το φορουμ να σε βοηθησει

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by psycous View Post
    δεν εχω τετοια εμπειρια αλλα σου ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να τα καταφερεις στην απεξαρτηση..μακαρι να βρεθει καποιος απο το φορουμ να σε βοηθησει
    Ευχαριστώ πολύ μακάρι να βρεθεί κάποιος να μου πει προσωπική άποψη ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,635
    Quote Originally Posted by bk24 View Post
    Καλησπέρα σε όλους . Θα ήθελα την γνώμη σας αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία είδε από τον ίδιο είτε από κοντινό του άτομο από το τμήμα detox του ΨΝΘ που διαρκεί 21 μέρες και αγορά στην σωματική απεξάρτηση. Όσον αγορά το περιβάλλον την μεταχείριση των χρηστών και τον τρόπο εισαγωγής σε τέτοιο τμήμα . Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!
    Καλησπέρα...

    Κοίτα, δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό που θα πω αλλά κακό δεν θα κάνει νομίζω οπότε ας κάνω μια προσπάθεια... Δεν έχω εμπειρία από απεξάρτηση αλλά έχω μια μικρή εμπειρία απ' το ΨΝΘ... Ήταν Σαββατοκύριακο και βραδάκι κι ένιωθα πολύ χάλια ψυχολογικά λόγω κατάθλιψης κι άγχους, τόσο χάλια που δεν θα με βοηθούσε μια σύντομη συνομιλία με το γιατρό μου και για να μην τα πολυλογώ πήγαμε εκεί με τους γονείς μου εφόσον εφημέρευαν και μίλησα αρκετή ώρα με γιατρό... Η αντιμετώπιση ήταν πολύ ανθρώπινη αλλά επειδή ήμουν πολύ ταραγμένη (δεν επεκτείνομαι άλλο για να μη σε ζαλίζω με τα δικά μου) μου έκαναν και μια ηρεμιστική ένεση...

    Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου αλλά σε κάθε περίπτωση εύχομαι να σου πάνε όλα καλά κι αν θέλεις καμία διευκρίνηση για όσα είπα, ρώτησε με ελεύθερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    3
    bk24 εχω μπει τεσσερις φορες στο detox του ΨΝΘ, και τις τεσσερις φορες εβαλα υπογραφη προωρα και εφυγα και καμια φορα δεν εκατσα 21 ημερες.
    ρωτα οτι θελεις, το μονο που εχω να σου πω για το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι τα προφανη που πρεπει να γνωριζεις, δηλαδη να εχεις κατα νου πως το προγραμμα των 21 ημερων αφορα μονο την σωματικη αποτοξινωση (εννοω οτι μετα τις 21 μερες ή και λιγοτερες, γιατι η θεραπεια σου κραταει περιπου 15-16 ημερες μπορεις να φυγεις ανα πασα στιγμη θελησεις ΑΛΛΑ μπορει η σωματικη αποτοξινωση να τελειωνει καπου στο 20ημερο, η απεξαρτηση ομως ειναι δικο σου θεμα μετα).
    στην περιπτωση που επιθυμεις να βγαλεις ολοκληρο το προγραμμα πρεπει να κατσεις στη μοναδα του ΨΝΘ 21 ημερες και μετα να ανεβεις στην κοινοτητα των καρτερων, που εκει μπορεις να κατσεις εξι μηνες.
    προσωπικα και τις τεσσερις φορες που μπηκα δεν μπορεσα να μεινω 21 ημερες εκει μεσα με τιποτα, την 1η φορα βγηκα και εμεινα καθαρος για 10-12 μερες περιπου, την 2η φορα περιπου τρεις μηνες και την τριτη φορα οχτω μηνες και την 4η φορα εναμισι χρονο.
    αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε λιστα αναμονης για να μπω μια τεταρτη και (θελω να ελπιζω) τελευταια φορα και περιμενω εισαγωγη απο βδομαδα σε βδομαδα.
    το detox:
    ΔΕΝ ειναι ευκολο αλλα δεν ειναι και ακαρορθωτο.
    ΔΕΝ σου εγγυαται κανενας οτι θα μεινεις κομμενος, ειναι στο χερι σου.
    ενδεικτικα για να καταλαβεις τι περιπου γινεται εκει μεσα, γνωριζω ατομα που εχουν μπει εως και 29 φορες, αλλος 21 φορες, αλλος 12, 10, 7-8 και παει λεγοντας.
    απο την αποψη πως ειναι το καλυτερο προγραμμα για να κοψεις πραγματικα, ναι. ειναι.
    στην περιπτωση της ηρωϊνης οπως εγω ας πουμε η θεραπεια σου μπορει να γινει με suboxone ή lonalgal και στην περιπτωση των χαπιων γινεται με stedon. και στις δυο περιπτωσεις ξεκινας με 6 ή 8 mg την 2η ημερα (γιατι απο την 2η ημερα ξεκιναει η χορηγηση σου, την πρωτη θα πρεπει να κανεις λιγη υπομονη, υπαρχουν απειρα ατομα που μπηκανε π.χ. το πρωι και δεν αντεξανε ουτε μεχρι το μεσημερι και βαλανε υπογραφη να φυγουν..), δευτερη ημερα αυξηση +2mg οπως και για την τριτη ημερα και μετα σταδιακη μειωση.
    στο θεμα της ηρωϊνης το προγραμμα παει καπως ετσι, ανα ημερα: 8mg, 10mg, 10mg, 8mg, 8mg, 6mg, 6mg, 4mg, 4mg, 2mg, 2mg, μια μερα "παυση" που δεν παιρνεις τιποτα και μια τελευταια ημερα αλλα 2mg και τελος.
    στην περιπτωση των χαπιων παλι ξεκινας με 2 ή 3 stedon πρωι απογευμα βραδυ και σταδιακα κοβονται.
    στην περιπτωση του subo και της κοκαινης τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα γιατι δεν υπαρχουν υποκαταστατα, μπορει να εχει ο καθε ανθρωπος το δικο του προγραμμα και δοσολογια αλλα στην κοκαϊνη δεν γινεται τιποτα, το μονο που σου δινουν ειναι βιταμινη.
    το θεμα δεν ειναι αυτο.. το detox ναι, ειναι το προγραμμα που αν το ακουλουθησεις τελικα οταν βγεις θα εισαι κομμενος. εισαι σε θεση να μεινεις κομμενος; εκει ειναι το δυσκολο, μακροπροθεσμα εννοω.
    ΤΟ ΚΑΛΟ: βρισκεσαι σε ενα περιβαλλον κλειστο, με ατομα που περνανε το ιδιο με εσενα. αν μπορεσεις να αντιληφθεις τι σημασια εχει (πραγματικα ομως) η "ομαδα" θα το καταφερεις. εχεις βοηθεια απο το προσωπικο 24/7 και υπαρχουν νοσηλευτες, γιατροι, ψυχολογοι, κοινωνικη λειτουργος κτλ για οτιδηποτε.
    ΤΟ ΚΑΚΟ: πρεπει να μην σου τυχει να βρισκονται μεσα ατομα που δεν ξερουν να πουνε τιποτα αλλο απο σκηνικα με κοκες, σκηνικα με πρεζες, σκηνικα με μπατσους, σκηνικα μεσα απο τις φυλακες, σκηνικα με μπουνιες και ξυλο ..γενικοτερα τη "γλωσσα του δρομου", αυτους πρεπει να τους αποφευγεις, να τους ανεχεσαι η να μην τους δινεις σημασια.
    προσωπικα εγω αυτο το πραγμα το εκοψα επιτοπου τη στιγμη που πρωτη φορα μας το ζητησε η ψυχολογος αλλα βεβαια δεν μπορεις να εχεις γνωση του τι ατομα θα συναντησεις εκει μεσα.
    ΤΟ ΟΥΔΕΤΕΡΟ: μπορει να κραταει το προγραμμα της σωματικης αποτοξινωσης 21 ημερες, εγω προσωπικα δεν μπορεσα να αντεξω εκει μεσα 21 μερες τις τεσσερις φορες που μπηκα και λογικα ουτε και αυτην που ξαναμπαινω απο βδομαδα σε βδομαδα. απο κει και περα, για να ανεβεις στο προγραμμα των καρτερων και να μεινεις εως εξι μηνες πρεπει να κατσεις μεσα 21 ημερες για να σε μεταφερουν επανω (μπορεις να δεις στο google που βρισκονται οι καρτερες, ειναι 20 λεπτα πορεια με το οχημα του νοσοκομειου, αλλα δεν πηγα ποτε μου για να μπορω να σου πω κατι σχετικα με τις καρτερες).
    τι θελω να πω με αυτο: θεωρω ακυρο το να μεινεις εκει 21 μερες αν δεν εχεις σκοπο να ανεβεις στις καρτερες. οπως ειπα ξερω ατομα που το εχουνε κανει πραγματικα χομπυ αυτο το πραγμα.. 29 φορες (!?) τι λες τωρα, και τις 20 απο τις 29 φορες να εχει βγαλει +6 μηνες καρτερες. οχι φιλε αν το βαλεις κατω μιλαμε για χρονια ολοκληρα και τελικα αυτοι που το κανανε δεν εχουν κοψει κιολας.
    απο την αλλη γνωριζω και ατομα που ουτε καν 21 μερες δεν εμειναν μεσα οπως και εγω και τωρα μετρανε 10-15ετιες κομμενοι.
    πολυ κοντυνος μου ανθρωπος που μετραει πλεον 16 χρονια κομμενος μου λεει πως καθε μερα θελει να υποτροπιασει και δεν το κανει.
    αλλος ανθρωπος εχει μπει detox 23 φορες και εχει βγαλει 21 ημερες +6 μηνες στις καρτερες και αυτη τη στιγμη καθημερινα πινει μεθαδονη, ηρωϊνη, κοκαϊνη, χορτο και αλκοολ.
    με πολυ απλα λογια, ειναι στο χερι σου & πρεπει να καταλαβεις πως το "ναρκωτικο" δεν θα φυγει ΠΟΤΕ απο το κεφαλι οσα χρονια και αν περασουν.
    παντως σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο προγραμμα (συγκριτικα ας πουμε με το ρετο η το κεθεα) θα χαρακτηριζα το detox σαν "πενταστερο ξενοδοχειο" για να κοψεις.
    γιατι απο εκει ακομα και προωρα να βαλεις υπογραφη με το τελος της αγωγης οπως και εγω θα βγεις κομμενος. το ζορι ειναι το μετα. ειναι δυσκολο να κοψεις αλλα εκει κοβεις. το πραγματικα δυσκολο ειναι το να μεινεις κομμενος να μην εχεις σχεση / επαφη ΚΑΜΙΑ ομως με οτιδηποτε το τοξικο.
    αυτα για την ωρα, ειτε μπεις ειτε δεν μπεις σου εξηγησα εστω επιφανειεκα τι ειναι το detox & εαν θελεις να ρωτησεις κατι ελευθερα μη διστασεις, θα στο απαντησω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    207
    Εχεις κάνει τεστ ανίχνευσης ναρκωτικών στα ούρα; Θυμάσαι αν είχε δύο γραμμούλες το θετικό αποτέλεσμα;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Neri View Post
    Εχεις κάνει τεστ ανίχνευσης ναρκωτικών στα ούρα; Θυμάσαι αν είχε δύο γραμμούλες το θετικό αποτέλεσμα;
    Καλησπερα φιλε μου, οχι δεν εχω κανει ομως επειδη μιλαμε περι του ΨΝΘ και το detox να ξερεις πως ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα οσυ κανουν αιμοληψια, ουροληψια αλλα και ακτινογραφια, ετσι ειναι το πρωτοκολλο τους (και πιστεψε με ειναι το πιο ανουσιο και ... μην σε απασχολει καν).

    Οπως σου ειχα πει ημουν ηδη στην αναμονη για να μπω, μπηκα και βγηκα πριν μερικες ημερες, για μια ακομη φορα αποχωρησα με δικη μου αποφαση χωρις να συμπληρωσω τις 21 ημερες που διαρκει, μονο που αυτη τη φορα ηταν με διαφορα το πιο αταιριαστο συνολο ανθρωπων εκει μεσα και ....τελικα ισως αυτο να ειναι το πιο δυσκολο απ'ολα. μονο "ομαδα" δεν μπορω να το χαρακτηρισω αυτο το πραγμα και ηταν μακραν το χειροτερο συνολο. ο πιο "αθωος" εκει μεσα ειχε μπει 8 φορες (μετα απο εμενα που ηταν η 4η φορα), ο λιγοτερο "καριεριστας" φυλακοβιος ειχε κανει 7 χρονια φυλακη και ο μεγαλυτερος ειχε κανει 28 χρονια φυλακη. δεν μπορουσα να φανταστω πιο αταιριαστο συνολο.
    Απο συμπεριφορα..;;; ..αστο. Ο ενας να φωναζει, ο αλλος να γκαριζει, ο αλλος να γαυγιζει και κανεις να μην σεβεται τιποτα εκτος απο 3-4 εξαιρεσεις. Στην ουσια στο μεγαλο δωματιο που αραζεις ολη την ημερα κτλ κτλ ... ειχαμε χωριστει σε 4 ατομα που καθομασταν σε μια γωνια ηρεμα και ωραια, στην αλλη μερια ολοι αυτοι που ολη την ημερα δεν ειχανε να πουνε τιποτα αλλο απο παραμυθια, μαχαιριες, φυλακες, κοκες, πρεζες, μπατσους, τσαμπουκαδες λες και το εχουν σαν τιμητικη διακριση.
    Και δεν μιλαω για τις ωρες που αναγκαστικα καθεσαι και τουλαχιστον λες μια κουβεντα με καποιον η καποιους στο σαλονι, αλλα να φωναζουν σε ωρες κοινης ησυχιας οπως μεσημερι και βραδυ χωρις να σεβονται τιποτα. και να ακους συνεεεεεεεχεια τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια!! κατανταει αηδια το πραγμα.
    Παρολα αυτα εξακολουθω να σου το προτεινω σαν (κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον) ισως το καλυτερο προγραμμα σωματικης αποτοξινωσης. ΑΛΛΑ δεν ειναι τυχαιο πως υπαρχουν τοσα προγραμματα επιπλεον, απο Αργω, Ν/Α, 18 ανω, Ιθακη και τα λοιπα. ΔΕΝ μπορουν ολοι οι ανθρωποι να σωθουν απο ενα προγραμμα και σιγουρα δεν μπορουν να ακολουθουν ολα τα προγραμματα αυτα το ενα μετα το αλλο.
    Ομως σου προτεινω αν δεν βλεπεις προκοπη να του δωσεις μια ευκαιρια γιατι μπορει θεωρητικα η αγωγη που σου δινουν για να κοψεις να σε κανουν οντως να κοψεις χωρις ουτε καν να καταλαβεις στερητικα ή τουλαχιστον να μην υποφερεις, αλλα μην ξεχνας πως σε αυτο το συνολο ανθρωπων ΔΕΝ μπορεις να ταιριαζεις με ολους οπως και ολοι οι υπολοιποι δεν μπορουν να ταιριαξουν με εσενα.
    Ειναι μερικα πραγματα που θελουν ανοχη, οπως το να μην δινεις σημασια σε αλλους που δεν εχουν τιποτα απολυτως να πουν απο τη ζωη τους παρα μονο για σκηνικα με αστυνομιες, σκηνικα απο φυλακες / μαχαιρωματα / ιστοριες (για τους φυλακοβιους μιλαω) και το ενα παραμυθι μετα το αλλο.
    Σιγουρα ομως οταν δεν θα αντεξεις καποιον εκει περα ...οταν του πεις να μην σε ενοχλει οφειλει να το σεβαστει, και τελικα αυτο ειναι το μονο καλο. Γιατι εκτος απο το διαστημα 10-11-12 το βραδυ ως τις οχτω το πρωι και το μεσημερι απο τις 14:00 ως τις 16:30 που εισαι στο δωματιο σου, θες δεν θες, αυτους εχεις και αυτους ακους.
    Η ωρα περναει βασανιστικα και δεν κανεις τιποτα παρα το να τρως κατι, να πινεις εναν καφε το πρωι και εναν το απογευμα..απο εκει & περα συζητηση, τσιγαρο τσιγαρο τσιγαρο τσιγαρο και ξανα τσιγαρο μετα το τσιγαρο. στιγμιαια το νιωθεις πως ναι. ΔΕΝ περναει η ωρα. αλλα οτι και να γινει, περνανε οι μερες.
    Τα θετικα του ειναι οτι σου ειχα γραψει και παραπανω, εχεις 24 ωρες την ημερα προσωπικο για καθε σου αναγκη, ειναι προγραμμα κρατικο και δεν χρειαζεσαι ευρω για να το κανεις. ΑΛΛΑ δεν παυεις να βρισκεσαι σε ενα προγραμμα οποτε και θα πρεπει να ακολουθεις την ρουτινα του.
    Απο την αποφαση σου να του δωσεις μια ευκαιρια και να μπεις, μεχρι και τη στιγμη που θα κοψεις και το τελειωσεις (και μακαρι να μεινεις και 21 μερες και να ανεβεις και στην κοινοτητα των καρτερων που εκει δεν εισαι ολη μερα σε ενα δωματιο κλεισμενος ειναι αλλιως τα πραγματα, η μερα με τη νυχτα) θελει να μην σκεφτεσαι "τι θα γινει σε τοσες μερες μετα η τοσους μηνες μετα". Μικρα βηματα, υπομονη και σκεφτεσαι το σημερα και το αυριο, οχι το μεθαυριο.
    Ανεξαρτητως του τι σκεφτεσαι και τι σκοπευεις να κανεις, προσεξε μονο μην γινεις "καριεριστας".. μπορει να κοψεις και να μην αισθανθεις καν τα στερητικα αλλα αυτο μη το χρησιμοποιησεις ποτε σαν εμμεση δικαιολογια και το σκεπτικο πως "και να υποτροπιασω και ξανακολλησω ξανακανω δηλωση για το detox ξαναμπαινω και ολα καλα".. ισως τελικα αυτο να ειναι η πιο μεγαλη παγιδα (και δεν εννοω να το σκεφτεις και να το πεις μετα απο 5-6 μερες αλλα ουτε μετα απο 5-6 χρονια και παει λεγοντας)
    Οπως και να'χει.....ρωτησε με φυσικα οτι θελεις περι του συγκεκριμενου προγραμματος και να στο απαντησω ευχαριστως.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    3
    Έχω και εγω κάποιες ερωτήσεις γιατι βλέπω πως εχεις ασχοληθεί με το θέμα.
    Έκανα χρήση κοκαινης στο παρελθόν σχεδόν κάθε μέρα για κανα δυο χρόνια. Μετα την έκοψα απο μόνη μου (παντρεύτηκα έκανα παιδιά) για 8 χρόνια ώσπου ξαναβρέθηκε μπροστά μου το 2015 και έκανα περιστασιακά αλλά απο το 2020 και μετά κάνω 1 φορά την εβδομάδα. Το πιο μεγαλο μου πρόβλημα είναι το αλκοολ γιατι είναι καθημερινό και με παρασύρει και στην χρήση της. Απο τον Φεβρουάριο, που συνηδητοποίησα οτι εγινα αλκολική και χρωστάω 10.000 στις τράπεζες και προφανώς είμαι ανεπαρκής μητέρα αφού δεν μπορώ να πω όχι και κάθε φορά που το ξανακάνω κλαίω, πάω στο Κεθεα. Δεν με εχουν βοηθήσει σε κάτι πέρα του οτι της μιλάω για μισή ώρα κάθε Δευτέρα. Ισως αρκεί το οτι ζήτησα βοήθεια? Δεν ξέρω...Αλλά περίμενα κάποια πιο έντονη βοήθεια...
    Νιώθω μόνη απο οταν μεγάλωσαν τα παιδιά και βρίσκω διέξοδο στο να κανω πάρτι μόνη μου κλεισμένη στο δωμάτιο μου και μετά κλαίω και σπαράζω και υποσχομαι πως ηταν η τελευταία φορά.
    Εφτασα σε σημείο να σκέφτομαι πως καλύτερα για όλους θα ηταν να μην υπάρχω....
    Έχω καταφέρει να κρατηθώ 9 ημέρες χωρίς αλκοολ και 22 μέρες χωρίς κοκαινη. Πότε θα μου περάσει? Τι να κάνω?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    3
    gigiki ... δυσκολη η περιπτωση σου. Δεν λογαριαζω καν την κακαϊνη, η χαρμανα της κοκαϊνης ειναι καθαρα εγκεφαλικη γιαυτο ειναι και το 2ο πιο υπουλο ναρκωτικο για εμενα προσωπικα. Το πρωτο; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ειναι το αλκοολ. Γιατι ουτε παρανομο ειναι, το βρισκεις παντου και νομιμα και η μοναδικη προϋποθεση για να το παρεις ειναι απλως να εχεις κλεισει τα 18 στην ηλικια.
    Τι εχουν κοινο αυτα τα δυο; ...Πως και το ενα και το αλλο δεν εχουν υποκαταστατα.
    Ποια η διαφορα αν δοκιμασεις να το κοψεις στο σπιτι με το να προσπαθησεις να το κοψεις σε ενα προγραμμα σαν το detox; ...Ειλικρινα δεν ξερω τι να σου απαντησω.
    Στην περιπτωση μου τουλαχιστον που ειχα προβλημα με χαπια (hipnostedon, πολλα κιολας καθημερινα..) και ηρωϊνης υπηρχαν υποκαταστατα.
    Η διαφορα με το να το δοκιμασεις σπιτι ειναι πως εχεις προσβαση σε "πριζες", με το που θα πεις οτι "δεν αντεχω αλλο" το χερι θα παει απο μονο του ειτε στο κινητο ειτε στο πορτοφολι η και στα δυο, ενω εκει μεσα εισαι σε ενα συνολο που ναι, στην περιπτωση σου θα υποφερεις, αλλα δεν θα εισαι ουτε η 1η ουτε η τελευταια που θα το περασει.
    Καλως η κακως, καποτε το 2007 καταφερα και εκοψα μονος μου και ολοστεγνα σε 20 μερες σε ενα δωματιο ξενοδοχειου και δεν ακουμπησα για τα επομενα 4 χρονια περιπου. ΔΕΝ εχουμε ομως ιδιες αντοχες με ..καποτε.
    Επειδη μιλαμε για το ΨΝΘ και το detox συγκεκριμενα δεν μπορω να σου προτεινω κατι η να σου πω τιποτα παραπανω περα του οτι το μονο που θα σου κανει (αλλα μην το θεωρεις αμελητεο, παιζει μεγαλο ρολο!) ειναι αυτο που εγραψα και στα προηγουμενα: Εισαι σε ενα συνολο που πανω / κατω περνανε τα ιδια. Στο συγκεκριμενο προγραμμα την μια ημερα χοροπηδας και δεν σε νοιαζει τιποτα, την επομενη ομως εισαι στα πατωματα και σερνεσαι. Πρεπει να καταλαβουν ολοι που ενδιαφερονται για το συγκεκριμενο προγραμμα, ακομα και στην περιπτωση της ηρωϊνης που υπαρχουν υποκαταστατα, δεν δηλωνεις να μπεις στην αναμονη, δεν περιμενεις να μπεις μεσα και οταν μπεις, δεν εισαι εκει για να "περασεις καλα". Πηγαινεις να κοψεις, το detox ειναι απλα μια μοναδα σωματικης αποτοξινωσης. Ακομα και οι 21 ημερες ειναι πολυ λιγες υπερβολικα λιγες. Αλλα ειναι μια αρχη ας το πουμε. Πως να το κανουμε, εχει πονο εκει μεσα, μπαινεις για να κοψεις, οχι για να κανεις παρτυ.
    Δεν θελω να κατηγορησω κανεναν ουτε να πω "μπηχτες" η κατι τετοιο, προσωπικα τρελαινομαι οταν ακουω ατομα που μπαινουν εκει μεσα για να κοψουν το χορτο ας πουμε. & οταν τελειωνουν το λενε κιολας "καταφερα να κοψω το χορτο" που αποδεδειγμενα δεν δημιουργει καν εξαρτηση παρα μονο εγκεφαλικη. Δεν εχει σημασια αυτο, αν νιωθει πραγματικα στερηση απο το χορτο και υποφερει κτλ τι θα ελεγε αν η στερηση που ειχε ηταν απο ηρωϊνη που μοιαζει τη στερηση του χορτου να μοιαζει απλα σαν καραμελα για τον λαιμο;;
    ΑΛΛΑ παρολα αυτα η περιπτωση σου ειναι δυσκολη λογω του αλκοολ κυριως. Χωρις σε καμια περιπτωση να μην υπολογιζω και την κοκαϊνη. Δυσκολα τα πραγματα, αλλα οχι ακατορθωτα.
    Οσο για αυτα που εγραψες περι του "καλυτερα να μην υπαρχω" ... το εχω πει απειρες φορες και δεν ξερω ουτε εγω δεν εχω απαντηση γιαυτο... για καποιο λογο δεν το εχω κανει, καλως η κακως.
    Για την υποσχεση πως "ηταν η τελευταια φορα που ακουμπησα" επισης.. Υπαρχουν παρα πολλες "τελευεταιες φορες" οποτε μην στεκεσαι εκει.
    Οπως και να'χει οσο αφορα το detox για το οποιο συζηταμε, εχω δει αλκοολικους να κοβουν που οχι μονο δεν μπορουσαν να κρατηθουν 9 μερες οπως λες εσυ αλλα ουτε 9 ωρες.. Οπως και αρρωστους με την κοκαϊνη που οχι 22 μερες δεν θα μπορουσαν χωρις αυτη αλλα ουτε 22 λεπτα. ΔΕΝ περασαν καλα, αλλα στο τελος της ημερας, τα καταφερανε και αυτο εχει σημασια και μονο αυτο. Στο μυαλο ειναι ολα (προφανως.. δεν παω να το παιξω εξυπνος, κανεις δεν ειπε πως ειναι στο ποδι, εννοειται πως στο μυαλο ειναι και στο μυαλο θα μεινει μια ζωη, εγω τον εαυτο μου δεν τον αποκαλω "πρεζακι" λογω της ηρωϊνης ακομα και 40 χρονια ακομα να περασουν, ειμαι "χρηστης" και δεν υπαρχει το "ειμαι κομμενος", υπαρχει το "ειμαι χρηστης αλλα δεν πινω")
    Αν θελεις τη γνωμη μου, αξιζει να του δωσεις μια ευκαιρια ή και δυο αν δεν τα καταφερεις μονο με μια φορα. Στο χερι σου ειναι, εκει ομως εχει πονο, δεν μπαινεις εισαγωγη για να περασεις καλα αλλα για να κοψεις οτιδηποτε και αν θελεις να κοψεις. Για τον εαυτο σου το κανεις και οχι για τον γειτονα, αλλα στην φαση που ειμαστε τοξικομανεις κρινομαστε μονο απο το αποτελεσμα για το αν και τι καταφερουμε. Μπορει και να μην σου ταιριαζει σαν προγραμμα, αυτο δεν μπορει κανεις να το ξερει. Μπορει να καταφερεις να κοψεις απο Ν/Α ας πουμε και οχι απο το detox. Δεν ειναι ολα τα προγραμματα για ολους και ουτε ολοι ειναι για ολα τα προγραμματα, γιαυτο και δεν υπαρχει μονο ενα η δυο αλλα παρα πολλα. Σιγουρα ομως θα εχεις μια πολυ πιο σημαντικη βοηθεια απο το κεθεα, για την κατασταση που μου περιγραφεις δεν νομιζω πως το κεθεα ειναι το προγραμμα που πρεπει να ακολουθησεις.
    Αλλα να ξερεις θα ειναι δυσκολα, θελεις χρονο και οι 21 μερες δεν αρκουν. Δεν σημαινει οτι επειδη ειναι δυσκολα ειναι και ακατορθωτα ομως. Μπορεις να κατσεις 21 ημερες και μετα να ακολουθησεις την κοινοτητα των καρτερων για εως εξι μηνες; αν αντεξεις 21 μερες στο detox μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι αν συνεχισεις στην κοινοτητα (γιατι οσο ειναι να υποφερεις θα υποφερεις στο detox, οχι στις καρτερες) μεσα σε 2 η 3 μηνες θα αισθανθεις οτι πλεον πατας στα ποδια σου παλι. Μπορεις να μεινεις εκει για εως εξι μηνες; Καντο, μονο καλο θα μπορεσει να σου κανει για να ξεχαστεις πρωτα απ'ολα και να βρεις τον εαυτο σου ξανα, να πατησεις στα ποδια σου. Απο κει και περα, οσοι εχουμε μπει στο detox πραγματικα ειμαστε ολοι "χαμενες ψυχες", ταλαιπωρημενοι, αγανακτησμενοι και τα λοιπα, ο καθενας εχει τη δικη του μεγαλη ιστορια ...φανταζομαι το καταλαβαινεις. Εχω γραψει τα σημαντικοτερα υπερ του detox οπως και τα σημαντικοτερα κατα του detox, αν θελεις κατι πιο συγκεκριμενο να ρωτησεις μη δισταζεις, ελευθερα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    3
    Καλημέρα αν και άλλη μια δύσκολη μέρα απο αυτές που δεν έχω κοιμηθεί ξημέρωσε..
    Δυστυχώς δεν μπορώ να μπω κάπου ως κλειστή. Δουλευω και έχω και τα παιδιά μου..
    Καταλαβαίνω απο όσα είπες πως πρωτα απο όλα πρεπει να το πάρω εγώ απόφαση οτι τέλος και πως κανεις δεν θα με βοηθήσει μαγικά!!
    Απλά δεν ξέρω ακόμα πως θα τα καταφέρω.. Υπάρχουν μέρες που είμαι τέλεια επειδή τα καταφέρνω να περνάω την μέρα και υπάρχουν μέρες που ο διαολος μου λεει κάνε ενα ακόμα παρτι…Είναι απαίσιο αυτό που κάνω…και αλήθεια δεν ξερω αν κοροιδευω τον εαυτό μου.. Πως γίνεται να ξέρω ποσο κακο μου κανουν όλα αυτά, πόσο χάλια είμαι την επόμενη μέρα και εκεί να το κάνω και πάλι…και να ξεφτελίζομαι και να χάνω οτι καλό έχω καταφέρει…

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by KostasThess View Post
    bk24 εχω μπει τεσσερις φορες στο detox του ΨΝΘ, και τις τεσσερις φορες εβαλα υπογραφη προωρα και εφυγα και καμια φορα δεν εκατσα 21 ημερες.
    ρωτα οτι θελεις, το μονο που εχω να σου πω για το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι τα προφανη που πρεπει να γνωριζεις, δηλαδη να εχεις κατα νου πως το προγραμμα των 21 ημερων αφορα μονο την σωματικη αποτοξινωση (εννοω οτι μετα τις 21 μερες ή και λιγοτερες, γιατι η θεραπεια σου κραταει περιπου 15-16 ημερες μπορεις να φυγεις ανα πασα στιγμη θελησεις ΑΛΛΑ μπορει η σωματικη αποτοξινωση να τελειωνει καπου στο 20ημερο, η απεξαρτηση ομως ειναι δικο σου θεμα μετα).
    στην περιπτωση που επιθυμεις να βγαλεις ολοκληρο το προγραμμα πρεπει να κατσεις στη μοναδα του ΨΝΘ 21 ημερες και μετα να ανεβεις στην κοινοτητα των καρτερων, που εκει μπορεις να κατσεις εξι μηνες.
    προσωπικα και τις τεσσερις φορες που μπηκα δεν μπορεσα να μεινω 21 ημερες εκει μεσα με τιποτα, την 1η φορα βγηκα και εμεινα καθαρος για 10-12 μερες περιπου, την 2η φορα περιπου τρεις μηνες και την τριτη φορα οχτω μηνες και την 4η φορα εναμισι χρονο.
    αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε λιστα αναμονης για να μπω μια τεταρτη και (θελω να ελπιζω) τελευταια φορα και περιμενω εισαγωγη απο βδομαδα σε βδομαδα.
    το detox:
    ΔΕΝ ειναι ευκολο αλλα δεν ειναι και ακαρορθωτο.
    ΔΕΝ σου εγγυαται κανενας οτι θα μεινεις κομμενος, ειναι στο χερι σου.
    ενδεικτικα για να καταλαβεις τι περιπου γινεται εκει μεσα, γνωριζω ατομα που εχουν μπει εως και 29 φορες, αλλος 21 φορες, αλλος 12, 10, 7-8 και παει λεγοντας.
    απο την αποψη πως ειναι το καλυτερο προγραμμα για να κοψεις πραγματικα, ναι. ειναι.
    στην περιπτωση της ηρωϊνης οπως εγω ας πουμε η θεραπεια σου μπορει να γινει με suboxone ή lonalgal και στην περιπτωση των χαπιων γινεται με stedon. και στις δυο περιπτωσεις ξεκινας με 6 ή 8 mg την 2η ημερα (γιατι απο την 2η ημερα ξεκιναει η χορηγηση σου, την πρωτη θα πρεπει να κανεις λιγη υπομονη, υπαρχουν απειρα ατομα που μπηκανε π.χ. το πρωι και δεν αντεξανε ουτε μεχρι το μεσημερι και βαλανε υπογραφη να φυγουν..), δευτερη ημερα αυξηση +2mg οπως και για την τριτη ημερα και μετα σταδιακη μειωση.
    στο θεμα της ηρωϊνης το προγραμμα παει καπως ετσι, ανα ημερα: 8mg, 10mg, 10mg, 8mg, 8mg, 6mg, 6mg, 4mg, 4mg, 2mg, 2mg, μια μερα "παυση" που δεν παιρνεις τιποτα και μια τελευταια ημερα αλλα 2mg και τελος.
    στην περιπτωση των χαπιων παλι ξεκινας με 2 ή 3 stedon πρωι απογευμα βραδυ και σταδιακα κοβονται.
    στην περιπτωση του subo και της κοκαινης τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα γιατι δεν υπαρχουν υποκαταστατα, μπορει να εχει ο καθε ανθρωπος το δικο του προγραμμα και δοσολογια αλλα στην κοκαϊνη δεν γινεται τιποτα, το μονο που σου δινουν ειναι βιταμινη.
    το θεμα δεν ειναι αυτο.. το detox ναι, ειναι το προγραμμα που αν το ακουλουθησεις τελικα οταν βγεις θα εισαι κομμενος. εισαι σε θεση να μεινεις κομμενος; εκει ειναι το δυσκολο, μακροπροθεσμα εννοω.
    ΤΟ ΚΑΛΟ: βρισκεσαι σε ενα περιβαλλον κλειστο, με ατομα που περνανε το ιδιο με εσενα. αν μπορεσεις να αντιληφθεις τι σημασια εχει (πραγματικα ομως) η "ομαδα" θα το καταφερεις. εχεις βοηθεια απο το προσωπικο 24/7 και υπαρχουν νοσηλευτες, γιατροι, ψυχολογοι, κοινωνικη λειτουργος κτλ για οτιδηποτε.
    ΤΟ ΚΑΚΟ: πρεπει να μην σου τυχει να βρισκονται μεσα ατομα που δεν ξερουν να πουνε τιποτα αλλο απο σκηνικα με κοκες, σκηνικα με πρεζες, σκηνικα με μπατσους, σκηνικα μεσα απο τις φυλακες, σκηνικα με μπουνιες και ξυλο ..γενικοτερα τη "γλωσσα του δρομου", αυτους πρεπει να τους αποφευγεις, να τους ανεχεσαι η να μην τους δινεις σημασια.
    προσωπικα εγω αυτο το πραγμα το εκοψα επιτοπου τη στιγμη που πρωτη φορα μας το ζητησε η ψυχολογος αλλα βεβαια δεν μπορεις να εχεις γνωση του τι ατομα θα συναντησεις εκει μεσα.
    ΤΟ ΟΥΔΕΤΕΡΟ: μπορει να κραταει το προγραμμα της σωματικης αποτοξινωσης 21 ημερες, εγω προσωπικα δεν μπορεσα να αντεξω εκει μεσα 21 μερες τις τεσσερις φορες που μπηκα και λογικα ουτε και αυτην που ξαναμπαινω απο βδομαδα σε βδομαδα. απο κει και περα, για να ανεβεις στο προγραμμα των καρτερων και να μεινεις εως εξι μηνες πρεπει να κατσεις μεσα 21 ημερες για να σε μεταφερουν επανω (μπορεις να δεις στο google που βρισκονται οι καρτερες, ειναι 20 λεπτα πορεια με το οχημα του νοσοκομειου, αλλα δεν πηγα ποτε μου για να μπορω να σου πω κατι σχετικα με τις καρτερες).
    τι θελω να πω με αυτο: θεωρω ακυρο το να μεινεις εκει 21 μερες αν δεν εχεις σκοπο να ανεβεις στις καρτερες. οπως ειπα ξερω ατομα που το εχουνε κανει πραγματικα χομπυ αυτο το πραγμα.. 29 φορες (!?) τι λες τωρα, και τις 20 απο τις 29 φορες να εχει βγαλει +6 μηνες καρτερες. οχι φιλε αν το βαλεις κατω μιλαμε για χρονια ολοκληρα και τελικα αυτοι που το κανανε δεν εχουν κοψει κιολας.
    απο την αλλη γνωριζω και ατομα που ουτε καν 21 μερες δεν εμειναν μεσα οπως και εγω και τωρα μετρανε 10-15ετιες κομμενοι.
    πολυ κοντυνος μου ανθρωπος που μετραει πλεον 16 χρονια κομμενος μου λεει πως καθε μερα θελει να υποτροπιασει και δεν το κανει.
    αλλος ανθρωπος εχει μπει detox 23 φορες και εχει βγαλει 21 ημερες +6 μηνες στις καρτερες και αυτη τη στιγμη καθημερινα πινει μεθαδονη, ηρωϊνη, κοκαϊνη, χορτο και αλκοολ.
    με πολυ απλα λογια, ειναι στο χερι σου & πρεπει να καταλαβεις πως το "ναρκωτικο" δεν θα φυγει ΠΟΤΕ απο το κεφαλι οσα χρονια και αν περασουν.
    παντως σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο προγραμμα (συγκριτικα ας πουμε με το ρετο η το κεθεα) θα χαρακτηριζα το detox σαν "πενταστερο ξενοδοχειο" για να κοψεις.
    γιατι απο εκει ακομα και προωρα να βαλεις υπογραφη με το τελος της αγωγης οπως και εγω θα βγεις κομμενος. το ζορι ειναι το μετα. ειναι δυσκολο να κοψεις αλλα εκει κοβεις. το πραγματικα δυσκολο ειναι το να μεινεις κομμενος να μην εχεις σχεση / επαφη ΚΑΜΙΑ ομως με οτιδηποτε το τοξικο.
    αυτα για την ωρα, ειτε μπεις ειτε δεν μπεις σου εξηγησα εστω επιφανειεκα τι ειναι το detox & εαν θελεις να ρωτησεις κατι ελευθερα μη διστασεις, θα στο απαντησω
    Καλησπέρα Κώστα! Αρχικά ευχαριστώ τόσο πολύ που ασχολήθηκες και μου έλυσες ήδη πολλές μου απορίες και με ξεαγχωσες για πολλά. Ήθελα να ρωτήσω με την επικοινωνία με τον έξω κόσμο τι γίνεται ; Υπάρχει τηλεφωνικά ; Ενημερώνουν κάποιον για την εξέλιξη κλπ ; Επίσης τσιγάρα μπορούν μας φέρουν η πράγματα προσωπικά μας κατά την παραμονή μας εκεί ; Επίσης βγαίνουμε έξω στην αυλή καθημερινά κάποιες ώρες ; Πως λειτουργεί αυτό; Πως είναι πάνω κάτω μια τυπική μέρα το πρόγραμμα δηλαδή ; Μάλλον θα μπω σύντομα μου είπαν

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    4
    Επίσης αν έχεις ήδη αγωγή από έξω θα έχεις δικαίωμα να την πάρεις και αυτή ; Φυσικά εννοώ όχι αγωγή που κάνει κάποιος κατάχρηση κλπ κανόνικα από τα οξεα

Similar Threads

  1. detox center
    By dodaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 18-01-2010, 12:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •