Αυτοφροντιδα σε δύσκολες καταστάσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Αυτοφροντιδα σε δύσκολες καταστάσεις

    Έχει 2 βδομάδες η μαμά μ νοσηλεύεται στο νοσοκομείο κάτω από δύσκολες καταστάσεις,κολπική μαρμαρυγη, πνευμονικο οιδημα πρόβλημα στην καρδιά που θα χρειαστεί επέμβαση αορτικης βαλβίδας.
    Είμαστε όλοι στεναχωρημενη με διαφορά συναισθήματα κυρίως εγώ..
    Έχω να φροντίσω το σπίτι μ τα παιδιά μ κ τον άντρα μ αλλά συνάμα κ το σπίτι του παπα μ κ της μαμάς μ.
    Συγκεκριμένα τρέχω κ τον παπά μ πλυσίματα λίγο καθάρισμα το σπίτι.
    Καμία συμπαράσταση όπως θα ήθελα ψυχολογικής φύσεως από συγγενείς κτλ κ φίλους.
    Ο παπάς μ επικριτικός κτλ.
    Έχω χρόνιο θέμα με παλινδρομηση κ ήμουν καλά μέχρι την Δευτέρα που άρχισε να χειροτερεύει.
    Ξέρω ότι κυρίως είναι από την στεναχώρια μου.
    Αυτό το διάστημα πριν νοσηλευτει η μαμά μ είχα ανάγκη διακοπές κ μάλιστα ταξίδι κ όχι νοσοκομεία γιατί τρέχουμε τα τελευταία χρόνια από τον καιρό π ήμουν μωρό για την υγεία της κ είμαι 42.
    Στην αρχή ένιωθα θυμό επηδει αρρώστησε αλλά κ στενοχωρια δεν μπορώ τα νοσοκομεία λ να την βλέπω να υποφέρει.
    Δεν ξέρω πως να κάνω αυτοφροντιδα στον εαυτό μ πως να μ περάσει η παλινδρομηση που είναι σε έξαρση από το στρες.
    Επίσης σκέφτομαι να κλείσω εντός 2 μέρες ξενοδοχείο αλλά θέλω πολύ να πάω στην μαλτα κ σκέφτομαι να πάμε τέλος Σεπτεμβρίου 4 μέρες.
    Είναι εγωιστικό?
    Θέλω βοήθεια σε θέματα αυτοφροντιδας, άγχους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Ποιο είναι εγωιστικό; Το να πας διακοπές; Το ότι κουράστηκες; Το ότι θες για λίγο διάστημα απόσταση από τα προβλήματα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,016
    Αν ήσουν εσύ στη θέση της μαμάς σου και νοσηλευόσουν θα σου άρεσε να θέλει να πάει ένα ταξιδάκι και να πάψει να είναι δίπλα σου; Ένα αυτό. Το άλλο είναι πως η μητέρα σου σε φρόντιζε μια ζωή από μωρό που γεννήθηκες (δεν λέω, ήταν υποχρέωση της γιατί ήταν δική της απόφαση να σε φέρει στον κόσμο), εσύ δεν πρέπει τώρα να την φροντίσεις που σε έχει ανάγκη;

  4. #4
    Το ότι κουράστηκα κ θέλω λίγη απόσταση από τα προβλήματα κ να ξεσκασω λίγο αφού έχει κ τον παπά μ κ τους θειους μ να την τρέχουν,
    Κ εγώ την οικογένεια μου κ τα παιδιά μου που θα ήθελα να περάσουμε κ λίγο οικογένεια μαζί να παμε καπου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,016
    Ε αν έχει η μάνα σου φροντίδα από άλλους, πήγαινε ταξίδι. ΑΝ έχει μόνο εσένα να κάτσεις να την φροντίσεις. Απλά τα πράγματα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Έχεις δικαίωμα να κουραστείς και έχεις δικαίωμα να κάνεις και διάλειμμα από τα προβλήματα και να πας ταξίδι. Κάπως πρέπει να γεμίζουμε τις μπαταρίες μας για να συνεχίσουμε να είμαστε λειτουργικοί. Δεν είναι εγωιστικό. Ανθρώπινο είναι.

Similar Threads

  1. Δύσκολες καταστάσεις…δεν αντέχω
    By ifigeneia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-10-2019, 08:09
  2. δύσκολες μέρες
    By pinkshoe in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 31-03-2012, 19:05
  3. ο πανικος,η καταθλιψη σας προηλθαν μετα απο δυσκολες ή τρυματικες καταστάσεις;
    By giota in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 14-04-2009, 15:53
  4. Δυσκολες σχέσεις.
    By Empneustns in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 09-09-2008, 18:32
  5. ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΜΕΡΕΣ
    By Kleanthis_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2007, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •