Υπάρχει άλλος που να τον πιάνει μία περίοδος που απλά να ανήσυχως χωρίς λόγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152

    Υπάρχει άλλος που να τον πιάνει μία περίοδος που απλά να ανήσυχως χωρίς λόγο

    Καλησπέρα παιδιά όπως σου έχω ξαναγράψει και πολύ πιο κάτω για τις έκτακτες συστολές και για την καρδιά και για όλα αυτά τελικά μετά από όλες εξετάσεις που γιατρός βρήκε τις έκτακτες και μου είπε ότι αυτό συμβαίνει καθαρά από το νευρικό μου σύστημα και επειδή περνάω μια αγχωθείς για ταραχή και τώρα έρχομαι εγώ και σας λέω έχει τύχει ποτέ σε κανέναν από σας να είναι όλα μια χαρά στη ζωή σας και απλά να νιώθετε ότι είσαι σαν μια ωρολογιακή βόμβα;; Εγώ το πρόβλημα μου αυτή τη στιγμή είναι ότι συνέχεια το μυαλό μου εστιάζει στην καρδιά και στους παλμούς νιώθω την καρδιά μου στο στήθος μου απλά να χτυπάει και αυτό με αγχώνει δεν μπορώ δηλαδή να μην το σκέφτομαι την προκαλεί μία ένταση και έτσι λοιπόν αυτό μου προκαλεί αυτόματα και ένα άγχος οπότε αυτό το άγχος όταν ήρεμο βγαίνει και γίνεται έκτακτης η στολή έχει τύχει σε κανέναν άλλον αυτό

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    αυτο συμβαινει συνιθος οταν νιωθεις ψυχολογικά εγκλωβισμένος κι σε εγρήγορση οτι κατι θα συμβει .αυτο συχνα κι εγω βιωνω κι τελικα βγαινει αυτο που εχω αγωνια συχνα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    αυτο συμβαινει συνιθος οταν νιωθεις ψυχολογικά εγκλωβισμένος κι σε εγρήγορση οτι κατι θα συμβει .αυτο συχνα κι εγω βιωνω κι τελικα βγαινει αυτο που εχω αγωνια συχνα .


    Το θέμα είναι ότι εμένα αυτό έρχεται πάντα με διάφορες μορφές κι αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει ζημιά στον εγκέφαλο μου ή στο νευρικό μου σύστημα και να έρχεται το άγχος μόνο του και να παθαίνω αυτό το πράγμα ή απλά έχω εστιάσει στο φόβο που έχω για την καρδιά και ανά περιόδους με πιάνει εκεί πέρα το θέμα είναι ενώ πηγαίνω στον καρδιολόγο και έχω κάνει όλες εξετάσεις και όλα είναι μια χαρά το ξέρω μέσα μου ότι είμαι μια χαρά το θέμα είναι ότι δίνω βάση δηλαδή κάθομαι κάπου ήρεμα βλέπω τηλεόραση και νιώθω τους παλμούς μου νιώθω να χτυπάει δυνατά όχι γρήγορα πολύ αλλά δυνατά και το μυαλό μου εστιάζει και δεν μπορεί να ξεκολλήσει

  4. #4
    Αδελφέ μου μην φοβάσαι τον θάνατο , ο θάνατο είναι μια υπέροχη εμπειρία που θα σε κάνει να νιώθεις 1000 φορες καλύτερα απο την μεγαλύτερη χαρα που μπορείς να έχεις στη ζωή αυτή. Τώρα θα μου πείς , τί κάνω εδω?

    Βλέπεις νεκρός νιώθεις μεν τόσο καλά αλλά υπάρχει ένα θέμα , δεν θες τίποτα ποια, γι αυτό είσαι εδω για να δημιουργήσεις επιθυμίες και μέτα να τις βιώσεις. Ο Νίτσε και ο Σωκράτης απαντόυσαν στην ερώτηση "γιατί ζω?" γιατί ΕΤΣΙ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΣ/ΕΠΕΛΕΞΕΣ και τα άτομα του πεθαναν και γύρισαν το επιβεβαιώνουν (υπαρχει ατομο που πεθανε 1 ωρα ,τον είχαν βάλει σε νεκροσακούλα και ξύπνησε μέσα σε αυτή) και λέει πω επίλέγουμε την γέννηση, πως υπάρχουμε και μετά τον θάνατο και πώς νιώθουμε υπέροχα νεκροί.

    Τώρα θα πείς "γιατί να το πιστέψω αυτό?" "που ξέρω αν είναι αλήθεια?"
    Και η απάντηση είναι γιατί δεν μπορείς να αποφύγεις το μυαλό σου, το μυαλό σου θα προβάλλει μια είκονα για τον θάνατο και μετά θα την νιώσεις σαν συναισθημα/αντανακλατικό. Πιστεύεις πως ο θάνατος είναι ΑΚΡΑΙΑ αρνητικό (όπως είναι το default της κοινωνίας μας) τότε νίωθεις σκατά γι αυτόν και δεν τον θές και έχεις αρρωστοφοβία.Λες "δεν ξερω τί είναι ο θάνατος " "δεν υπάρχει απόδειξη για τίποτα" και σου λέω πως ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ το μυαλό σου θα προβάλλει κάτι στον θάνατο και άν δεν το καθοδηγήσεις θα παει στο default (ακραία αρνητικο). Γι αυτό σου προτείνω να γεμίσεις αυτό το διανοητικό "κουτι" στο οποίο προβάλλει το μυαλό σου ιδέες για το θάνατο , θετίκες ιδεες και θα δείς την αρρωστοφοβία σου να εξαφανίζεται.

    "Ο θάνατος είναι υπεροχος και ο μόνος λογος που ζεις είναι γιατί το επέλεξες."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ειναι ψυχολογικο δε θα σου κανει κακο φιλαρακι μου παλεψετο μην σε τυραννάει απλα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Ζήλια χωρίς λόγο ή οχι;
    By Γλυκερία in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 06-07-2020, 22:27
  2. Αγχος χωρις λογο
    By Mardom20 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-02-2018, 21:31
  3. Κατάθλιψη ή απλά δύσκολη περίοδος;
    By ania in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-03-2012, 18:34
  4. υπαρχει κανεισ αλλος;
    By αγγ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2009, 19:58
  5. Αλλος ενας ερωτας χωρις ανταποκριση
    By agnostos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 24-05-2008, 20:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •