Εντερο και ταχυκαρδιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Εντερο και ταχυκαρδιες

    Καλησπέρα παιδιά.
    Με πιάνει ένα περίεργο πράγμα κάθε φορά που θα φάω κάτι ανθυγιεινό και ξέρω ότι με ενοχλούν κάποια φαγητά και έχω φουσκωματα κλπ . Μου είχαν βρει και παγιδευμενα αερια στο εντερο . Σήμερα ας πούμε έφαγα Μερενυα με ψωμί και με έπιασε ταχυκαρδια όταν ήρθα στην δουλειά. Μόλις όμως αεριστω συγγνώμη γι αυτό κιόλας.. σταματάει η υαχυκαρδια . Μπορεί να συνδέεται όλο αυτό με το εντερο μου ;; δεν ρχω πάει σε γαστρεντερολογο , παίζει να είναι και ο μόνος γιατρός λου δεν έχω επισκεφτεί. Ξέρω ότι κάτι παίζει με το εντερο , ρχω συχνά ΓΟΠ και αερια όταν φάω πολύ κακό φαγητό. Δεν ξέρω τι να κάνω πιααααααα. Και δυσπνια μερικές φορές από το φαγητό. Συμβαίνει σε κάποιον άλλον;

  2. #2
    Επίσης έχω και ένα περίεργο αισθβμα εδώ και 2 μέρες στο πισω μερος του κεφαλιου μου αριστερά κάτω εκεί που ξεκινάει το τριχωτο της κεφαλης και ο αυχένας. Κάτι σαν ηλεκτρισμος σαν πονακια για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά με αφήνουν... πως εξηγούνται αυτά τώρα.. καινούργιο αυτο δεν το ξαναεξχα . Εχω γενικά θέματα με τον αυχενα μου λόγω κακής στάσης σώματος αλλά δεν ξέρω αυτά τα πονακια είναι πολύ περίεργα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Lunar View Post
    Επίσης έχω και ένα περίεργο αισθβμα εδώ και 2 μέρες στο πισω μερος του κεφαλιου μου αριστερά κάτω εκεί που ξεκινάει το τριχωτο της κεφαλης και ο αυχένας. Κάτι σαν ηλεκτρισμος σαν πονακια για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά με αφήνουν... πως εξηγούνται αυτά τώρα.. καινούργιο αυτο δεν το ξαναεξχα . Εχω γενικά θέματα με τον αυχενα μου λόγω κακής στάσης σώματος αλλά δεν ξέρω αυτά τα πονακια είναι πολύ περίεργα.
    Καλησπέρα φίλε μου.. ακριβώς το ίδιο έπαθα τις τελευταίες 2 μέρες! Και μάλιστα είμαι σε διακοπές που θα έπρεπε να είμαι χαλαρά.. όταν επιστρέψω έχω προγραμματίσει γαστροσκόπηση και κολονοσκοπηση για να το ψάξω!αν και φοβάμαι ότι είναι λόγω στρες..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    731
    Το παθαίνω συνέχεια. Πιστεύω έχει να κάνει με το φαγητό και εννοείται με γοπ και ευερεθιστο έντερο. Γιατρός δεν είμαι εννοείται για εμένα μιλάω. Εμένα μέχρι και πόνο μεγάλο στο μέρος της καρδιάς μου κάνει όχι μόνο ταχυκαρδιες. Δράμα.

  5. #5
    Πφφ εγώ φοβάμαι να πάω πάλι για εξετάσεις. Έχω κάνει τόσες πολλές και πλέον έχω κουραστεί και φοβηθεί. Αλλά σίγουρα κάτι παίζει με το έντερο μου το καταλαβαίνω. Η παθολόγος μου είχε πει ότι όταν έχεις πολύ άγχος θα σε ταλαιπωρεί πιο πολυ . Και ένα μήνα τώρα που δουλεύω κιόλας και αγχώνομαι με τα πάντα με έχει τρελάνει. Δεν παίρνω αγωγή για το άγχος αλλά μάλλον πλέον χρειάζεται και είμαι μόνο 23... με ιδψ , γαδ και κρισεις άγχους και πανικού. Μονίμως συμπτωματα παντού σε όλο το σώμα. Καιε μέρα κάτι καινούργιο...

  6. #6
    Πρέπει να έχω ευεραισθητο εντερο , δεν έχω πάει για διάγνωση αλλά ξέρω το σώμα μου . Ειδικά όταν φαψ κάτι με κρέμα γάλακτος η τυριά και τέτοιο πρηζομαι και τουαλέτα κατευθείαν. Είναι πραγματικά κουραστικό. Όταν όμως υπάρχουν περιδοι που το άγχος μου ήταν σε καλά επίπεδα δεν το παθαίνω. Μόλις αρχίσουν οι "παρανοιες" ξεκινάει και αυτό. Κουράστηκα ποια να διαβάζω για συμπτωματα στο Google... πως το σταματάει κάποιος αυτό;;; τώρα αυτές τις μέρες πονάει το κεφάλι εκεί που έγραψα αριστερά εκειβπου ξεκινάει το τριχωτο της κεφαλης σαν ηλεκτρισμος η κάτι τέτοιο τέλος πάντων.. καινούργιο αυτό.. δεν βρίσκω τίποτα να λέει το Google οπότε πάλι καλά... ελπίζω να είναι έντονο άγχος και απλά τα νεύρα μου να είναι τσίτα..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Lunar View Post
    Πρέπει να έχω ευεραισθητο εντερο , δεν έχω πάει για διάγνωση αλλά ξέρω το σώμα μου . Ειδικά όταν φαψ κάτι με κρέμα γάλακτος η τυριά και τέτοιο πρηζομαι και τουαλέτα κατευθείαν. Είναι πραγματικά κουραστικό. Όταν όμως υπάρχουν περιδοι που το άγχος μου ήταν σε καλά επίπεδα δεν το παθαίνω. Μόλις αρχίσουν οι "παρανοιες" ξεκινάει και αυτό. Κουράστηκα ποια να διαβάζω για συμπτωματα στο Google... πως το σταματάει κάποιος αυτό;;; τώρα αυτές τις μέρες πονάει το κεφάλι εκεί που έγραψα αριστερά εκειβπου ξεκινάει το τριχωτο της κεφαλης σαν ηλεκτρισμος η κάτι τέτοιο τέλος πάντων.. καινούργιο αυτό.. δεν βρίσκω τίποτα να λέει το Google οπότε πάλι καλά... ελπίζω να είναι έντονο άγχος και απλά τα νεύρα μου να είναι τσίτα..
    Εγώ είμαι 38 δεν έχω διαγνωστεί με κάτι ακόμα αν και έχω πάει μόνο σε ψυχοθεραπευτή.. αγχώνομαι όμως και ανησυχώ υπερβολικά και το ξέρω. Βέβαια με το έντερο ταλαιπωρουμε χρόνια και τώρα θα κάνω εξετάσεις γιατί έχω θέματα γενικώς όπως πχ δεν χωνεύω εύκολα. Όσον αφορά το θέμα του ψαξιματος είναι όντως ζόρι.. και εγώ το είχα σε έντονο βαθμό αλλά τώρα το έχω ελαττώσει αρκετά.. ίσως καμία φορά με πιάνει η τρέλα να μπω να ψάξω όταν νιώθω κάτι νέο..τι να πω δύναμη και υπομονή!

Similar Threads

  1. Ταχυκαρδιες και στομαχικες ταχυκαρδιες
    By Thanos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2023, 21:49
  2. Ευερεθιστο εντερο ΣΕΕ
    By Thomdimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 138
    Last Post: 06-02-2023, 21:21
  3. Εντερο
    By Afroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-12-2022, 13:53
  4. Εντερο
    By Afroula in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 30-12-2022, 13:02
  5. Ευερέθιστο έντερο
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 04-05-2014, 16:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •