Υποτροπιαζουσα καταθλιπτικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 107
  1. #1

    Υποτροπιαζουσα καταθλιπτικη διαταραχη

    Γεια σας...δε θελω να πολυλογω.
    Απο τα 18 μου και επειτα βασανιζομαι με αυτο πια κι ειμαι 30...εχω κανει ψυχοθεραπεια κ παιρνω και αγωγη αλλο τοσο καιρο με ενδιαμεσες διακοπες και φυσικα ξανα κ ξανα τα ιδια. Ισως κ τωρα να εχω καποια υποτροπη. Το θεμα μου ειναι οτι ΚΑΙ με αγωγη , δεν ειμαι και απιστευτα χαρουμενη και ηρεμη πλεον. Βοηθησε σε ορισμενα πραγματα μακροχρονια κ η αγωγη κ η ψυχοθεραπεια οκ..απλα περναει καποιος κατι αντιστοιχο; θα γινουμε κ ποτε νορμαλ κ ηρεμοι ; η κ με χαπι κ γενικα θα ζουμε ετσι; ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ κ δε μπορω να με βλεπω ετσι...ολο αγωνας..πεσιμο -σηκωμα- πεσιμο μεχρι εξαντλησεως ...Την δε αγωγη τη κοβω και για τ υπολοιπο της ζωης μου . Εσεις πως τ πατε και με αυτο;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    476
    η αγωγη τελικα δεν ξερω αν θα επρεπε να λεγεται φαρμακευτικη! ενδεχομενως καποιοι να ειναι αντιρρησιες και να πιστευουν οτι η αγωγη τους βοηθησε αλλα τελικα υπαρχει και αυτο που λεγεται και placebo και να τα εκαναν ολα μονοι τους και η αγωγη να μην βοηθησε καθολου...υπαρχουμε και εμεις που τα πηραμε μια φορα και εχουμε μεινει με αυτα σχεδον για 10ετια και βαλε... ισως δεν θα επρεπε να στηριζομαστε τοσο πολυ σε αυτο, δεν κανει θαυματα μια απειροελαχιστη και μη μετρισιμη διαφορα.... ισως και εμεις δεν επρεπε να περιμενουμε οτι θα βοηθησουσε τοσο πολυ

  3. #3
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    η αγωγη τελικα δεν ξερω αν θα επρεπε να λεγεται φαρμακευτικη! ενδεχομενως καποιοι να ειναι αντιρρησιες και να πιστευουν οτι η αγωγη τους βοηθησε αλλα τελικα υπαρχει και αυτο που λεγεται και placebo και να τα εκαναν ολα μονοι τους και η αγωγη να μην βοηθησε καθολου...υπαρχουμε και εμεις που τα πηραμε μια φορα και εχουμε μεινει με αυτα σχεδον για 10ετια και βαλε... ισως δεν θα επρεπε να στηριζομαστε τοσο πολυ σε αυτο, δεν κανει θαυματα μια απειροελαχιστη και μη μετρισιμη διαφορα.... ισως και εμεις δεν επρεπε να περιμενουμε οτι θα βοηθησουσε τοσο πολυ
    Εν μερει συμφωνω μαζι σου. Βεβαια ομιλουμε για ιδια διαγνωση; Παιζει ρολο και ο οργανισμος αλλα κ η προσωπικη προσπαθεια στο καθενα..
    Εγω παντως οτα τα εκοβα και ειχα τετοιο βουλιαγμα ,μονο αυτα με επανεφεραν. Υπεφερα ξεκαθαρα.. αλλα ναι και με αυτα δε βλεπεις και σωτηρια ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,158
    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική για αυτό υπάρχουν και τόσες απόψεις για το ζήτημα των αντικαταθλιπτικών, της ψυχοθεραπείας κλπ, το ζήτημα του αν βοηθούν δηλαδή. Κι όταν λέω διαφορετική περίπτωση δεν εννοώ μόνο τη διάγνωση αλλά την προσωπικότητα του ατόμου, του τι περιμένει από την αγωγή αλλά και από τη ζωή γενικότερα. Θυμάμαι ότι ο Αριστοτέλης στο βιβλίο του Ηθικά Νικομάχεια δίνει το δικό του ορισμό της ευδαιμονίας (βάσει του οποίου εγώ είμαι χαμένος από χέρι, αφού ανέφερε, μεταξύ άλλων, το να μην σου έχει συμβεί κάποιο πολύ δυσάρεστο γεγονός στη ζωή, να έχεις πολλά παιδιά κλπ), ο Επίκουρος έδινε διαφορετικό (η γαλήνη της ψυχής) και πάει λέγοντας καθώς ο ορισμός της ευτυχίας φυσικά και δεν είναι σταθερός, σήμερα στο δυτικό κόσμο μπορεί να έχει διαμορφωθεί άλλη προτεραιοποιηση ενώ και ο καθένας μας αντιλαμβάνεται τις ίδιες έννοιες διαφορετικά. Πιστεύω πως το φάρμακο είναι ένας τρόπος ζωής που να μας κάνει καλό, το πώς θα οδηγηθούμε σε αυτόν είναι το ζητούμενο. Κι εγώ με την αγωγή είμαι καλύτερα. Τα παίρνω χρόνια και μάλλον για όλο το υπόλοιπο της ζωής μου. Παλιότερα κι εγώ τα εκοβα, τα ξαναρχιζα κλπ αλλά νομίζω ότι δεν μπορώ χωρίς αυτά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    476
    Quote Originally Posted by Sunny9 View Post
    Εν μερει συμφωνω μαζι σου. Βεβαια ομιλουμε για ιδια διαγνωση; Παιζει ρολο και ο οργανισμος αλλα κ η προσωπικη προσπαθεια στο καθενα..
    Εγω παντως οτα τα εκοβα και ειχα τετοιο βουλιαγμα ,μονο αυτα με επανεφεραν. Υπεφερα ξεκαθαρα.. αλλα ναι και με αυτα δε βλεπεις και σωτηρια ..
    οταν αυτα τα σταματας προκαλουν ενα συνδρομο αποσυρσης ειναι λογικο οταν τα σταματας να βουλιαζεις για παρα πολυ καιρο μετα..... ενδεικτικα εγω 9 μηνες ημουν σε βουρκο τα ξεκινησα απο αναγκη γιατι κοντευα να απολυθω και απο την δουλεια τοσο αποδιοργανωμενος που ημουν.. εκτοτε εβαλα μια χαμηλη δοση και συνεχιζω με αυτην. φιλος μου ουτε μηνα δεν μπορεσε ετσι σε αυτην την κατασταση

  6. #6
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    οταν αυτα τα σταματας προκαλουν ενα συνδρομο αποσυρσης ειναι λογικο οταν τα σταματας να βουλιαζεις για παρα πολυ καιρο μετα..... ενδεικτικα εγω 9 μηνες ημουν σε βουρκο τα ξεκινησα απο αναγκη γιατι κοντευα να απολυθω και απο την δουλεια τοσο αποδιοργανωμενος που ημουν.. εκτοτε εβαλα μια χαμηλη δοση και συνεχιζω με αυτην. φιλος μου ουτε μηνα δεν μπορεσε ετσι σε αυτην την κατασταση
    Απο την εμπειρια μου...σα το φιλο σου κι εγω!! Αστα!
    Απλα δε ξερω αν οντως χρειαζεται τοσο ή αυτο δειχνει οτι δεν εχεις δουλεψει κ τον εαυτο σου εσωτερικα και με το πρωτο "ερεθισμα" φουντωνεις ετσι αμεσως... ;; εγω ετσι κουραστηκα και αποφασισα κ ειπα στο γιατρο εφω κ 5 χρονια το παιρνω σερι.

  7. #7
    Επιστρεφω...να πω γ@ τη καταθλιπτικοτητα μου γ@...
    Κι ερχονται κ γιορτες κ για αλλη μια φορα ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ. ΔΕ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΠΙΑ..

  8. #8
    Δεν εχω που να τα πω. ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΕΙ τους παντες.. με εκνευριζω και γοα αυτο.
    Ολοι οι δικοι μου ανθρωποι πονανε επειδη εγω ΟΛΟ κυλαω ξανα κ ξανα κι ειμαι ΑΔΥΝΑΜΗ ..λες κι ειμαι 5 χρονων ακομα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,168
    Η θεραπεία από το 70 είναι κορτιζονη με τα αντίδοτα από τη χούντα η καινούρια θεραπεία είναι κορτιζονη τα αντίδοτα κ πρωτεΐνες πρέπει να την πάρετε ολεσ

  10. #10
    Ellis δε καταλαβαινω τι λες...να παρω κορτιζονη ; θα σωθω ; χαχα σε καλο σου...
    Πρωτεινες οκ το δεχομαι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,168
    Μετά τον πόλεμο βγήκαν ουσίες που διορθώνουν τα πάντα αυτά με κορτιζονη κ πρωτεΐνες ζητά τα από τα παιδιά που πουλάνε τα πάντα είναι χειρουργικά φάρμακα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,168
    Πάρε κορτιζονη για το στομάχι αν πίνεις κ συνέχισε να πίνεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,168
    Δεν ξέρω ακριβώς τη θεραπεία πάρε πρωτεΐνες μαγνήσιο νορτζεσικ αλγκοφρεν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,168
    Υπάρχει μια θεραπεία που πίνεις καπνίζεις κι όλα καλά εγώ αυτά παίρνω

  15. #15
    Αν ηταν ετσι θα ειχαμε παρει ολοι κι θα ειμαστρ μια χαρα τωρα!

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μικτη αγχωδεις καταθλιπτική διαταραχή
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-11-2021, 19:39
  2. Μείζον καταθλιπτικη διαταραχή
    By xalou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 84
    Last Post: 13-05-2021, 18:47
  3. μικτή αγχώδησ και καταθλιπτική διαταραχή
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2021, 21:10
  4. Μείζονα καταθλιπτική διαταραχή
    By nickirkas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 20-01-2020, 19:39
  5. καταθλιπτικη διαταραχη?
    By Νεραιδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 22-03-2016, 19:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •